Μετάβαση σε περιεχόμενο

ανοιξιατικες μανουλες 2012!στην τελικη ευθεια!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και σε όλα τα μωράκια της παρέας!!!!!!!!

Συγχαρητήρια και για τα τελευταία γεννητούρια! Να σας ζήσουν τα μωράκια σας και καλή λοχεία να έχετε!

Εμείς, δόξα το Θεό, είμαστε πολύ καλά. Σαραντίσαμε το Σάββατο που μας πέρασε και έχουμε αρχίσει ήδη τις βόλτες μας! Κορίτσια εμείς δεν έχουμε μωράκι, ταυράκι έχουμε. Ήρθε η παιδίατρος την Παρασκευή πριν σαραντίσουμε και τα αποτελέσματα ήταν τα εξής: σε 35 μέρες πήραμε 7 πόντους σε ύψος (αντί για 2-3 που είναι το φυσιολογικό), 2100γρ. σε βάρος (αντί για 700γρ.) και 3-4 πόντους στην περίμετρο του κεφαλιού. Τώρα δηλ είμαστε 59 πόντους και 5800γρ. Καλά, δε λέω, και ο μπαμπάς και η μαμά είναι ψηλοί αλλά όχι κι έτσι...χαχα...τι να πω???

Δυστυχώς δεν θηλάζουμε αποκλειστικά, κάθε 2 γεύματα της μαμάς έχουμε και ένα ξένο. Κάνω τα πάντα για να έχω γάλα, πίνω πολλά υγρά, παίρνω μαγιά μπύρας, βάζω το μωρό συχνά στο στήθος, αλλά δεν λέει να αυξηθεί η παραγωγή. Τρώει και πολύ ο μικρός (150γρ. κάθε 3 ώρες) και δεν ξέρω τι να κάνω. Από χτες γύρισα και στη δουλειά και πολύ φοβάμαι πως θα μειωθεί κι άλλο το γάλα μου... :(:(:(

MUMBASHA μου, αυτό που λες μου συμβαίνει κι εμένα. Μετά τα πρώτα 10 λεπτά, ενώ έχει τη θηλή στο στόμα του και την σφίγγει, αρχίζει να κάνει κινήσεις με το κεφάλι πέρα δώθε, κι εγώ η έρημη προσπαθώ να ακολουθώ με το στήθος μου το κεφαλάκι του για να μην πονάω. Εγώ υποψιάζομαι 2 πράγματα, είτε ζορίζεται για να κάνει κακάκια του (γιατί τον βλέπω παράλληλα να σφίγγεται), είτε σπάζεται γιατί έχει τελειώσει η μεγάλη ροή και πρέπει να καταβάλει μεγαλύτερη προσπάθεια για να βγει το γαλατάκι. Ίσως οι πιο έμπειρες μανούλες να μπορούν να μας δώσουν μια πιο επιστημονική εξήγηση. :D

Αυτά προς το παρόν. Φιλάκια πολλά σε όλες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 304
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πω πω τι ζουζουνι ειναι αυτο Χαρα! :lol: !!Εμεις ειμαστε ακριβως το αντίθετο κοντεύουμε 2 μηνων και ακομα 1 κιλο δεν έχουμε συμπληρώσει :(

Την Δευτέρα πάμε για το πρωτο μας εμβόλιο!Θα το θίξω αυτο το θέμα γιατι με απασχολεί λιγάκι, μήπως πρέπει να τρωει κ συμπλήρωμα.. Τις τελευταίες μέρες δεν έχω αρκετο γαλατάκι το παλεύω θηλάζω κάθε λίγο κ λιγάκι αλλα δεν ξέρω αν γίνεται δουλειά έτσι δεν θέλω να την ταλαιπωρώ κιόλας

Εμένα οταν αρχίζει και κανει ετσι πέρα δώθε είτε δεν βρίσκει να φάει όσο θέλει ή νυστάζει κ δεν μπορει να κοιμηθεί γιατί θέλει να φάει κι άλλο

Φιλάκια :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Proxeira elpizo na ta egraca sosta

den jero an jexasa kamia mas

Ανοιξιάτικες Μανούλες του ‘12

evatsi- 27/2/12 twins

Χρυσα 82 – 29/2/12

kiki78 – 1/3/12 twins

koupaki – 2/3/12

nm0113 – 8/3/12

Xristinamix - 12/3/12

maryloo28 – 12/3/12

evi25 – 22/3/12

Xara_84 – 26/3/12

Corina - 3/4/12

grouse - 4/4/12

cuando -5/4/12

MUMBASHA - 10/4/12

ηλιαχτίδα - 28/4/12 twins

Πασχαλάκι - 28/4/12

mam nantia - 18/4/12

mwroudenia2 - 2/5/12

Mpempakos85 - /4/12

TINKYBEL - /4/12

Zuzunova- /4/12

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπούλες να χαίρεστε τα ζουζούνια σας!!!!

Έχω πολύ καιρό να γράψω στο ποστάκι μας....

Εμείς είμαστε μια χαρά! Πέρασε το στάδιο των κολικών εύκολα και γρήγορα, έφυγε και η νεογνική ακμή που απέκτησε 3 εβδομάδων και όλα καλά!!! Έχει βάλει 1.400γρ και 9 πόντους! Τώρα είναι δηλαδή 5 κιλά ακριβώς και 60 πόντους!

Από 35 ημερών μας χαμογελάει ενώ τώρα ακούγεται και το γέλιο του κάθε μέρα και πιο ξεκάθαρα!!! Είναι γλύκας! Ξυπνάει 1 φορά την νύχτα για μεμέ και αφήνει την ταλαίπωρη την μανούλα να ξεκουραστεί! Α! Και θηλάζει μέσα 10 λεπτά! Από όταν γεννήθηκε τόσο λίγο κάθεται στο στήθος! Σε αντίθεση ο μεγάλος μου γιός που ήταν η προέκταση του μαστού μου! :lol: Κολλημένος εκεί μέρα νύχτα!

Χαρά μου μπράβο στον παίδαρό σου!!!!! Είναι και κουκλί! Μεγαλώνουν πολύ γρήγορα τον 1ο και τον 2ο χρόνο! Ενημερωτικά παίρνουν γύρω στους 25 πόντους το 1ο έτος και το 2ο γύρω στους 15 πόντους. Από εκεί και πέρα το κάθε παιδάκι ανάλογα με την κληρονομικότητα και εννοείται την διατροφή του, προχωρά στην ανάπτυξη.

Χριστινάκι μου δεν υπάρχει περίπτωση να μην φτάνει το γάλα σου. Το υπογράφω όχι μόνο εγώ αλλά και όλοι οι γνώστες περί θηλασμού. Εάν κάνει γύρω στους 9-10 θηλασμούς και βρέχει 6 - 7 πάνες ημερησίως πάει καλά ο θηλασμός! Μίλα και με κάποια σύμβουλο θηλασμού να σε ενημερώσει! Πολλές φορές βέβαια η μη πρόσληψη βάρους σημαίνει ίσως κάποια αλλεργία συνήθως στα αγελαδινά προϊόντα. Ψάξε το λίγο. Για ρώτα τον παιδίατρο έτσι ώστε να μην καταναλώνεις γαλακτοκομικά μήπως και βελτιωθεί η κατάσταση. Τα λέω εκ πείρας... ο μεγάλος μου είχε αλλεργία στην πρωτεΐνη του αγελαδινού γάλακτος και έκανα ειδική διατροφή για 14 μήνες που τον θήλαζα. Μετά του πέρασε. Άλλες φορές σημαίνει και ουρολοίμωξη....δεν θέλω να σε τρομάξω γιατί δεν είναι κάτι σοβαρό και μη αντιμετωπίσιμο, αλλά αν δεν σε ενημέρωσε ο γιατρός σου, κάνε του μια ερώτηση για να κάνετε ίσως εξετάσεις ούρων. Εύχομαι να μην είναι πραγματικά τίποτα και απλά να θέλει να κάνει κορμί μοντέλου η γλυκούλα σου!!!!!!

Φιλιά σε όλες και στα μικρά ζουζουνάκια!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια μας πολλά κορίτσια!

Χρονια πολλα σε ολες τις γυναικες που ειχαν τη χαρα να νιωσουν το συναισθημα της

μητροτητας!

Χρειάζεται μόνο μια στιγμή για να γίνεις μητέρα. Μια στιγμή που ύστερα γίνεται ολόκληρη ζωή. Αν έχεις ζήσει κι εσύ αυτή τη μαγική στιγμή, αξίζεις όλες τις ευχές του κόσμου! Χρόνια πολλά μαμά!

Άνοιξα θεματάκι (Ανοιξιάτικες Μανούλες 2012) μιας κ γίναμε μανούλες

http://www.mammyland.com/forum/17/20120#p867451

αν θέλετε να συνεχίσουμε απο εκεί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...