Μετάβαση σε περιεχόμενο

ανοιξιατικες μανουλες 2012!στην τελικη ευθεια!!!!


Recommended Posts

καλοριζικο το νουμερο 2 κοριτσια!!!!!!!!!!!!! ;)

με το καλο να παρουμε τα μωρακια μας αγκαλιτσα!!!!!! :D

εγω εκανα καμπυλη ζαχαρου χτες και με κουρασε αρκετα....δεν ειχα κοιμηθει και καλα το προηγουμενο βραδυ....ευτυχως τα αποτελεσματα ηταν οκ!!!!! ;)

ξερετε τι γινεται με τις τιμες στα ιδιωτικα μαιευτηρια στην αθηνα????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 304
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλορίζικο κοριτσάκια μου το Νο2,με το καλό να παρουμε τα μπεμπακια μας αγκαλίτσα!!

Γυρισα κ εγω απο την γιατρό μου!Όλα καλά μας είπε,φτασαμε τα 2560γρ!!Πλακούντας,αμνιακό υγρό όλα καλά!Καναμε κ το doppler μας κ τωρα θα μας δει ξανα ,εκτος απροόπτου, σε 3 εβδομάδες!

Ο μικρος έχει ήδη πάρει θέση!Μπηκαμε στην τελική ευθεία κ τώρα περιμένουμε!

Ναντιά μου εύχομαι όλα να πάνε καλά κ να βοηθήσει η αντιβίωση γρήγορα!!Πάντως μεγαλωσε το ζουζούνι σου!Σχεδόν 1,5 κιλό!!!! :D:D Μπράβο!

Κορίνα μου δεν γνωρίζω κ εγω να σου πω για τα μαιευτηρια που ρωτάς.

Πήρες μόνο 10 κιλά κ σου βαλανε χέρι???Ειχες παραπανισια κιλά? Εμενα πάλι δεν μου λένε τίποτα περα απο τα γνωστά (προσεχε μην πάρεις αλλα τόσα) κ ας εχω παρει 18!!! Κ εγω τα πήρα πολύ εύκολα κ ευτυχώς δεν φαινονται καθόλου!Αφου ακομα κ η γιατρος μου με ανεβασε στην ζυγαρια για να πειστεί..

Εδω που φτασαμε το μόνο που με νοιαζει ειναι να πάνε όλα καλά!! ;)

Σας αφήνω να πάω να ξαπλώσω,γιατι κουραστηκα απο το πολύ περπάτημα!φιλιά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τί γίνεται; Μετακομίσαμε;

Άντε με το καλό! Να το γεμίσουμε με υγιέστατα γλυκά μωράκια αυτό το ποστάκι!!!

Ναντια, μπράβο, μεγάλωσε πολύ το μωράκι σου! Αυτό να σκέφθεσαι. Όλα τα άλλα θα περάσουν.

Χριστίνα, καλορίζικο το καρότσι! Μεγάλωσε και η μπέμπα, μπραβο! Άντε με το καλό που μπαίνεις και στο μήνα σου!!

!

Grusi μου, και εγώ το ίδιο. Σήμερα έκανα την καμπύλη σακχάρου (και μάλιστα τρίωρη). Πολύ κούραση, ατελείωτες ώρες, ανακατωσούρα στο στομάχι και λπ. ...αποτελέσματα εγώ δεν έμαθα ακόμα.

Για τις τιμές στα ιδιωτικά: Μου είπε ο γιατρός μου (που είναι στο ΡΕΑ) ότι από φέτος έχουν συμβάσεις με τα ασφαλιστικά ταμεία και θα πληρώνουμε μόνο την αμοιβή του γιατρού, ενώ θα κρατάει η κλινική το επίδομα τοκετού. Πριν από έναν μήνα όμως που πήρα στο λογιστήριο του ΡΕΑ δεν ήξεραν τίποτα ακόμα. Μάλλον δεν είχαν μπει ακόμα οι συμβάσεις...μπέρδεμα. Ελπίζω μέχρι να έρθει η ώρα μας να έχουν τακτοποιηθεί αυτά.

Κοίταξε και αυτό το θεματάκι, αν δεν το έχεις δει. Έχει χρήσιμες πληροφορίες.

http://www.mammyland.com/forum/27/19555?start=20

Corina μου, ψηλό το παιδάκι σου, μπράβο! Άντε με το καλό!

Και εγώ με τα κιλά είμαι τώρα στα +9 και με μαλώνει ο γιατρός. Πιστεύω όμως ότι τους τελευταίους μήνες θα βάλουμε κάτι λίγα. Τα πολλά τα βάλαμε το 2ο τρίμηνο. Πάντως δεν κολλάμε σ'αυτό το θέμα.

Είναι και ο δικός μου γιατρός στο ΡΕΑ και στο Μητέρα και θα γεννήσω στο ΡΕΑ. Εμπειρίες δεν έχω να σου πω. Ας μας πουν τα κορίτσια που ξέρουν.

Φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χεχεχε!!!Τελική ευθεία βλέπω και χαίρομαι!!!!

Χρύσα82 όχι δεν είχα παραπάνω, κάθε άλλο. 51 κιλά με 1.63 ύψος κάθε άλλο παρά παραπάνω τα λες. Μου έβαλε χέρι γιατί λέει τώρα είναι που θα πάρω τα περισσότερα κτλ κτλ...να σκάααασω είμαι.Κ εμένα δεν μου φαίνονται. Έχω κ μικρή κοιλίτσα...

Φαντάσου πως πήγα να αγοράσω την προίκα του μωρού και μου λέει η πωλήτρια ''Σαν να βιάζόμαστε λιγάκι; Σε ποιον μήνα είσαι''; Κ της λέω ότι μπήκα 8ο κ είχε μείνει σαν χάνος κ με κοίταζε! Δεν το πίστευε!

Zuzunova τα πολλά όλες οι φίλες μου που γεννήσαν ήδη(η μία το Δεκέμβριο)τα βάλανε τους 2 τελευταίους μήνες. Εγώ τέλη 6ου με 7ο ξεκίνησα κ έβαζα πολλά.Μέχρι τότε ήμουν στα +4 περίπου.

Υ.Γ.Prenatal έχουν ωραίες κούνιες κ σε κάποιες πολύ καλές προσφορές! Εγώ ήθελα απλή, χωρίς σχέδια, το κλασσικό κρεβατάκι με τα καγκελάκια δηλαδή, και βρήκα με 140€. Η αλλαξιέρα της έκανε 180€ αλλά μας την άφησαν 140€.Και είναι μασίφ οξιά, όχι μελαμίνη όπως είδα κάποιες που κάναν και 400€ μόνο η αλλαξιέρα! Το μοντέλο νομίζω λέγεται Alice & Nora και έχει σε πολλά χρώματα(λευκό, καρυδιά, φυσικό, ροζ, πράσινο...) Το λέω σε περίπτωση που κάποια έχει αργήσει να φτιάξει το δωμάτιο(όπως η ομιλούσα)!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια καλοριζικο το θεματακι μας!!!!σημερα αφησα λιγο το μικρο μου να σιδερωσω λιγο και να συμαζεψω γιατι σα πολλα εχουν μαζευτει!εγω εχω μπερδευτει λιγο με τα μαιευτηρια.απο τη μια θελω πολυ τον γιατρο μου να με ξεγεννησει γιατι ειμαι πολυ ευχαριστημενη και απο την αλλη δε θελω να γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο οπως στο πρωτο μου.εχει βεβαια και τα καλα του οτι στο δημοσιο εχει το μωρακι συνεχεια μαζι σου.δε ξερω πολυ εχω μπερδευτει!

zuzunova δηλαδη στο ρεα υπαρχει πιθανοτιτα να εχουν συμβαση και με το ικα?

χρυσα τελειο το μωρακι σου αντε μπηκες στη τελικη ευθεια,πλησιαζει ο καιρος για ολες μας!

Groysi kai zyzunova,καλα αποτελεσματα με τη καμπυλη!

ναντια τα μωρακια μας εχουν το ιδιο βαρος!!!χαιρομαι που ολα πανε καλα,μη φοβασαι τιποτα τωρα!

νομιζω τα παραλενε λιγο οι γιατροι με τα κιλα :evil::evil::evil::evil: συν 10 κιλα ειναι το ιδανικο για το μηνα που ειστε βρε κοριτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsia!!!eixa kairo na grapswww!!!vlepw kapoies konteueteee!!!ante me to kaloooo!!!

egw exw krywsei ligo autes tis meres...mpoukwma,ponolaimos ktlp.

kata ta alla kala!!

o mpemphs klwtsaei!ola mia xara Doksa To Theo! :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια. με το καλο να την γεμισουμε κι αυτην την στηλη. :D

τι καλα φτανουμε στο τελος , να μας πανε ολα καλα. απ οτι ειδα οι περισσοτερες ειστε πανετοιμες , μπραβο ρε κοριτσια. Ναντια μου περαστικα!!!!! ευχομαι ολες να στε καλα και καλη υπομονη λιγο εμεινε.

σας χαιρετω προς το παρον και θα α ξαναπουμε. :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου,τί κάνετε?

Εγω ευτυχώς κοιμήθηκα το βραδυ..Ξυπνησα βεβαια 4-5 φορές αλλά καταφερα να ξανακοιμηθώ κατα τις 06:20 μέχρι τις 10:00!!! :D:D:D

Αλλος άνθρωπος σήμερα!

Πονάω πολύ πάλι κάτω χαμηλά,ελπίζω να μην κάνει καμια έκπληξη ο μικρός κ βγει νωρίτερα! :shock: Στόχος μας είναι να βγει 39η-40η εβδομάδα!! ;)

Κορινα μου σε ρωτησα γιατι μου φανηκε πολύ περίεργο για τα 10 κιλά να σου λενε πως ξέφυγες..Ειμαστε στα ιδια σχεδόν,εγω με 1,68 ξεκινησα 57 κιλά την εγκυμοσύνη!ΕΙναι αναλογα βεβαια κ με τον γιατρό,εμένα απο την αρχή λόγω κ του ιστορικού μου δεν ηθελε να με αγχώνει για τίποτα!Αλλά κ όταν της είπα για τα κιλά δεν με πίστευε ότι έβαλα τόσα πολλά!Όταν με ζύγισε σοκαρίστηκε αλλά το ξεπέρασε.. :D Μου ειπε απλά να μην πάρω αλλα τόσα μεχρι το τέλος.. :lol:

Πάω να κανω ενα καφεδακι,ελπίζω να ειναι καμια να τα πουμε όταν επιστρέψω..Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

megeies megeies t neo post koritsakia m kairo exw na mpw na sas diavasw ante siga siga erxetai n megaln wra gia oles mas oles etoimes???ta pragmatakia sas t pragmata gia ta ninakia ola panetoima????emeis nomizw eimaste etoimoi k anamenoume xaxaxa 8eloume vevaia na fame t mnva auto gt ta mwrakia m einai twra 1800&1700 opote 8eloume kilakia!!!!!makari na meinoun mesa ooooso pio polu ginetai filakia se ooooles euxomai na eisate oles super kai ta 3analemeeeeee

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε ολες σας.Ναντια μου εμεις μαζι την παλευουμε για το αγχος της υπολοιπης εγκυμοσυνης.Κι εγω τρομαξα αρκετα αυτες τις ημερες γιατι οι συσπασεις δε σταματουσαν και αγχωθηκα λιγο.Αλλα μαλλον περναμε συνεχομενα τεστ για να δουμε ποσο αντεχουν τα νευρα μας!!!Τωρα Κορινα μου σε σχεση με το Ρεα καλα θυμασαι οτι εχω νοσηλευτει.Γενικα μου αφησε πολυ καλη εντυπωση.Τα δωματια εξαιρετικα,εγω εμεινα και σε δικλινο και σε τρικλινο και τα δυο πολυ καλα.Θεωρω οτι ειναι αρκετα οικονομικο σε σχεση με τα υπολοιπα οχι τοσο στα συνολα που δηλωνουν στον τιμοκαταλογο αλλα πρακτικα καθως δε χρεωνουν χρυσαφι απλα πραγματα οπως ντεπον για παραδειγμα ,κατι που εχω ακουσει οτι δεν ισχυει για τα υπολοιπα.Το προσωπικο παρα πολυ ευγενικο και οχι απροσωπο οπως εχει τυχει να δω με τα ματια μου σε αλλα μαιευτηρια.Μειονεκτημα θεωρω οτι τουλαχιστον τον Οκτωβρη που ημουν μεσα εγω το προσωπικο δεν ειχε την τελεια εκπαιδευση σε θεματα κοινης γραμμης,δηλαδη ηταν και λιγο του τυπου οτι ξερει η καθε μια και οχι οτι υπαγορευει το μαιευτηριο.Αυτο ομως αφορα τις μικρες κοπελιτσες που ειναι για τα απλα,οι μαιες ειναι κατα βαση μεγαλυτερες σε ηλικια ,εμπειρες και πιο ...μαμαδες στη συμπεριφορα ,κατι που μου αρεσε.Το φαγητο τελειο,οι καθαριστριες τυπικοτατες και ευγενεστατες.Επισης εγω που ειχα μπει σχεδον τρεχοντας και δεν προλαβα να παρω σχεδον τιποτα μαζι μου δεν μου ελειψε τιποτα,ηρθε νοσοκομα και μου φορεσε το νυχτικο μου καθε φορα που μου εφερναν παπια με επλεναν,προσφερθηκαν να με λουσουν-οπως και εκαναν-ειχα παντα καθαρες πετσετες,σερβιεττες,κανατουλες με δροσερο νερο,παντοφλιτσες,σαπουνακι ειδικο για πλυσεις βρακακια μιας χρησης και το τελειο ειναι το μονιτορακι πανω απο καθε κρεβατι με τηλεοραση,ραδιοφωνο,ιντερνετ,παιχνιδια.Και θεωρω πως γενικα 5 ημερες νοσηλεια (1 ημερα τρικλινο και τις υπολοιπες δικλινο) 900 ευρω δεν ειναι τραγικο για τις παροχες του.Τωρα σε σχεση με τοκετο ο γυναικολογος μου ειναι και εμενα και στο Μητερα και σχετικα με τον ΕΟΠΥΥ μου ξεκαθαρισε οτι το Ρεα δεν εχει ακομη καποια συμβαση.Οι τιμες του προς το παρον ειναι 1500 ευρω περιπου για φτ και 1800 για καισαρικη σε τρικλινο.Στις υπολοιπες θεσεις με αφορμη τον 1 χρονο λειτουργιας του κανει εκπτωση 15%,ριξτε και μια ματια στο λινκ http://www.reamaternity.gr/newsdet.aspx?id=1071 .Εγω θα επιλεξω οικονομικο δικλινο το οποιο θεωρητικα ειναι ενα τετρακλινο με πορτα που το χωριζει στα δυο αλλα στην ουσια ειναι τοσο περιποιημενο που ειναι ενα κανονικο δικλινο και βγαινει γυρω στα 2000.Δεν μου περισσευουν αλλα θεωρω σημαντικες αυτες τις ημερες και θελω να ειμαι οσο μπορω πιο ηρεμη.Τελος για να μην σας κουραζω αλλο σημαντικη διαφορα με το Μητερα που μου τονισε ο γιατρος μου ειναι οτι στο Μητερα διαφημιζουν οτι ειναι νομιζω πολυ οικονομικα η και εντελως δωρεαν τα βλαστοκυτταρα αλλα ΜΟΝΟ τα βλαστοκυτταρα χωρις ομφαλιο αιμα που ειναι και το σημαντικοτερο.Αν πας για ολο το πακετο βγαινει πιο ακριβα απο το Ρεα το οποιο θα παει συνολο γυρω στα 900 για τη διαδικασια αυτη σε ιδιωτικη τραπεζα βλαστοκυτταρων.Γενικως παντως δεν ξερω ακριβως το λογο αλλα ο δικος μου γιατρος παροτι ειναι και στα 2 μαιευτηρια μου προωθει πιο πολυ το Ρεα ακομα και για καποιες αιματολογικες εξιδεικευμενες που κανω καθε μηνα.Το θεωρει λεει πιο αξιοπιστο.Τι να πω....Καλη συνεχεια σε ολες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια,

Με το καλο να υποδεκτούμε τα μωράκια μας στο ν.2!! Εγω σημερα συνειδητοποιησα οτι σε λιγοτερο απο ενα μηνα θα αντικρυσω το μωράκι μου, απο τη μια ανυπομονω και απο την αλλη στεναψχωριεμαι θα μου λειψει ολο αυτο ..

Χριστινα , Χρυσα και Ναντια πολυ καλα τα κιλακια σας . Ελπιζω να καταφερετε να διωξετε το μικροβιο με την αντιβιωση Ναντια, αρκετα εχεις ταλαιπωρηθει.

Βρε Χρυσα μου ο γιατρος σου δε σου ειπε να πηγαινεις στην εβδομαδα ειδικα τωρα που μπηκες στον μηνα σου ? Τρεις βδομαδες για τον γτελευταιο μηνα μου φαινεται αρκετο διαστημα !

Καλη ξεκουραση σε ολες και φιλακια !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλωρίζικο το νέο ποστάκι κορίτσια...να 'ναι γεμάτο γεννητούρια!!!!!

Εμείς μια χαρά, σήμερα κοιμήθηκα και λίγο καλύτερα χωρίς καούρες μόνο πόνο στα πόδια, κάθε μία ώρα άλλαζα πλευρό με το ζόρι βέβαια..... έχουμε αύριο γιατρό, μόνο που θα πάω σε άλλον γιατί ο δικός μου έχει κάνει μια επέμβαση και λείπει...... :(

Κάποια ρώτησε για το Ρέα....απ' ότι μου έχουν πει είναι πάρα πολύ καλό και ο γιατρός μου είναι εκεί και είχαμε πει άμα αλλάξει κάτι με το ασφαλιστικό θα πάμε στο ΡΕΑ αλλιώς στο Αρεταίειο......

Πάντως ακόμα δεν είναι τίποτα σίγουρο όσο αφορά τα νοσοκομεία...... καλύτερα ρωτήστε τους γιατρούς σας ή πάρτε και ένα τηλ στα μαιευτήρια......

Χρύσα μια χαρά ο μπεμπούλης, άντε μπαίνεις στον μήνα σου σε λίγες μέρες!!!!

Zuzunova έτσι μου είχε πει και ο δικός μου για το ΡΕΑ, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει αλλάξει κάτι........ έχει και σιτε το ΡΕΑ κορίτσια μπες τε να δείτε....

mpempakos πλεον στα μαιευτήρια λειτουργεί το σύστημα του rooming in, απλά πρέπει να το ζητήσεις, αλλά απ' ότι ξέρω σε όλα τα μαιευτήρια το κάνουν πλέον και έχεις το μωρό δίπλα σου.....

Εγώ στα κιλά είμαι +14... :oops: και τον γιατρό μου τον βλέπω πολύ χαλαρό όταν του λέω τα κιλά μου

;) .....

δεν πιστευω να έχω ξεχάσει καμία ..... έχετε γράψει πάλι πολλά!!!!

φιλάκια πολλά στις κοιλουμπίτσες σας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια,

με το καλό το νέο ποστάκι.

Σχετικά με τα μαιευτήρια νομίζω πως εν γένει είναι εμπορικό το θέμα, βασικό είναι να εμπιστεύεσαι το γιατρό σου και τις αποφάσεις που ενδέχεται να πάρει ακόμα και σε στιγμές που οι ίδιες δεν θα μπορέσουμε να ζυγιάσουμε σωστά.

Για παράδειγμα γενικά σαν τρόπο ζωής εγώ είμαι πολύ κατά των φαρμάκων και των αντιβιόσεων και μέχρι σήμερα έχω πάρει ελάχιστα. Πριν λίγες μέρες όμως, και κατά τη διάρκεια του 5ου μήνα της εγκυμοσύνης που διανύω, παρουσίασα πυρετό και βήχα τα οποία δεν υποχωρούσαν με ένα απλό depon. Ο γυναικολόγος μου με παρέπεμψε σε έναν παθολόγο στο μητέρα, ο οποίος διέγνωσε λοίμωξη του κατώτερου αναπνευστικού και έκρινε ότι χρήζω εισαγωγή για ενδοφλέβλια αγωγή. Με ρωτά λοιπόν ο παθολόγος τι θα κάνω. Το απαντώ να έρθει σε επαφή μ το γυναικολόγο και θα κάνω αυτό που θεωρούν σωστό και καλό για τα μωράκια μου και για την έκβαση της εγκυμοσύνης. Οπότε και νοσηλεύτηκα για 3 μερες και συνεχίζω τώρα στο σπίτι την αντιβίωση και το ξεπέρνω. Δεν σας κρύβω ότι πέρασε από το μυαλό μου ότι μπορεί και να είναι λίγο υπερβολικοί και ότι θα μπορούσα να αποφύγω την αντιβίωση ή τουλάχιστον να ακολουθήσω την αγωγή σπίτι και να μην νοσηλευτώ. "ενισχυοντας" έτσι το σύστημα νοσηλείας των ιδιωτικών κλινικων. Αν δεν ήμουν έγκυος, μπορεί και να το σκεφτόμουν διαφορετικά, όταν όμως αρχίζουν και μπαίνουν στην μέση τόσοι παράμετροι πρέπει να εμπιστευτείς το γιατρό γιατί αλλιώς τρελένεσαι.

Εν κατα κλείδι αυτό που θέλω να πω είναι ότι γενικά και τα μαιευτήρια, οι γιατροί - όχι όλοι - και τα εμπορικά μαγαζιά για τα μωρά εκμεταλλεύονται την αδυναμία και την αγάπη των γονιών για τα σπλάχνα τους προκειμένου να βγάλουν κέρδος. Ας είναι τα παιδάκια μας και οι οικογενειες μας υγιή, ας εξοπλιστούμε και οι ίδιες με το καλύτερο χαμόγελο και την πιο αισόδοξη διάθεση που διαθέτουμε και όλα θα παν καλά.

Σας φιλώ!

ΥΓ Είμαι στη 21 εβδομάδα και περιμένω διδυμάκια. Ας μου πει κάποια κοπέλα πως μπορώ και εγώ να εμφανίιζω αυτήν την πληροφορία κάτω από το εκάστοτε κειμενάκι μου,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sonja, Καλησπέρα!

Συμφωνώ απολύτως με όσα ανέφερες. Και εγώ στην θέση σου το ίδιο θα έκανα. Εύχομαι περαστικά, να ξεμπερδέψεις σύντομα με τις αντιβιώσεις.

Θα σου πω πως να βάλεις τικεράκι, γιατί και εγώ καινούρια είμαι και παιδεύτηκα αρκετά μέχρι να το πετύχω.

1) Πηγαίνεις σ'αυτήν την σελίδα: http://www.pregnology.com/due-date.php

2) Συμπληρώνεις τις ημερομηνίες σου

3) Πατάς υπολογισμό και μόλις σου βγει το αποτέλεσμα πατάς πάνω δεξιά όπου γράφει make a ticker ή κάτι τέτοιο.

4) σου δείχνει τρία τικεράκια διαφορετικού μεγέθους. Πηγαίνεις από κάτω και αν θέλεις ρυθμίζεις τα χρώματα και το τί να γράφει. Πατάς "δες το".

5) επιλέγεις ή το δεύτερο ή το τρίτο τικεράκι (και όχι το πρώτο το μεγάλο). Κάνεις Copy τον δεύτερο του κωδικό που γράφει BB Code

6) πηγάιεις στο mammyland στο προφίλ σου και από το καρτελάκι Forum επιλέγεις το Edit signature

7) Στο πεδίο υπογραφής κάνεις Paste και ρυθμίζεις τις από κάτω επιλογές το πρώτο να μην είναι σημαδεμένο και τα άλλα δύο να είναι.

Αυτά τα λίγα. Δεν νομίζω να είπα κάτι λάθος. Αν τυχόν και δεν βγαίνει δοκίμασε με τον άλλο κωδικό.

Μπορείς να βάλεις και από άλλη σελίδα τικεράκι αν δεν σου αρέσουν αυτά. Σ αυτά δεν δείχνει ότι είναι διδυμάκια, αλλά μπορείς να το γράψεις από πάνω ή να βάλεις δύο διαφορετικά.

Ελπίζω να σε βοήθησα. Καλή επιτυχεία!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια! Τι κάνετε;

Εγώ έχω ανησυχήσει κάπως. Έκανα εξετάσεις και στην γενική ούρων βρέθηκαν ίχνη λευκώματος και αιμοσφαιρίνης. Σήμερα έκανα καλλιέργεια, αλλά τα αποτελέσματα θα τα έχω Δευτέρα απόγευμα. Μου είπε ο γιατρός να κόψω εντελώς το αλάτι και να μετράω κάθε μέρα την πίεση μου.

Τον ρώτησα τι μπορεί να συμβαίνει και μου είπε ότι προς το παρόν προσέχουμε και ψάχνουμε μήπως είναι αρχή προεκλαμψίας. Ελπίζω πως όχι... 1% πιθανότητα έχω σύμφωνα με το ιστορικό μου(όπως μου είχαν πει στην αυχενική). Μακάρι να μην είναι τίποτα.

Κατα τ'άλλα πως είστε εσείς;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια χαιρομαι πολύ που σας"ακουω"

Sonja κ Ναντια μου περαστηκα

Σήμερα θαέρθει μαραγκος στο σπιτι να παρει μέτρα θα κάνουμε ντουλάπα για την μικρη κ κατι άλλα επιπλάκια που θέλουμε αντε να γινει κ αυτό να στρώσω το δωμάτιο της.. :D:):lol:

Αχ κορίτσια χθές πέρασα μια σχετικά δύσκολη νύχτα όσο κοιμήθηκα δλδ (ευτυχώς :cry: οχι θέμα υγείας) πονούσε όλο το βράδυ η κοιλιά μου κ το στομάχι μου, έβλεπακ εφιάλτες φοβήθηκα λίγο είναι η αλήθεια αλλα είπα αφου δεν είναι συσπάσεις να κάνω υπομονή ,κουράστηκα μάλλον χθές με το οδήγημα κ τις δουλειές στο κέντρο πολύ βάρυνα κορίτσια δυο βήματα δυο ώρες αχ δεν πειράζει όμως σε κανα μήνα θα κρατάμε την νεραιδούλα μας στην αγκαλιά μας @};-:ympray:[smilie=love9.gif][smilie=love9.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Zuzunova σε ευχαριστω πολύ για τις σαφεις οδηγίες. Ελπίζω να τα χω καταφέρει.

ΣΑς ευχαριστώ όλες για τα περαστικά, πιστεύω πως είμαι καλύτερα, μου χει μείνει βέβαια ένα βηχαλάκι.

Xristinamix πολύ καλη η ιδέα σου να φωναξεις μαραγκό για ντουλάπα, γιατί η ντουλάπα είναι κάτι που θα ελιναι για πολλά χρόνια στο σπίτι και όλα αυτά πο βλέπω στα μαγαζιά και πάνε σετ με αλλαξιέρα και κούνια, ναι μεν ειναι όμορφα, αλλα δεν ξερω κατά πόσο θα είναι χρηστικά και θα χωράνε όλα τα ρούχα των παιδιών όταν θα μεγαλώσουνε και θα αυξηθούν οι ανάγκες.

Είμαι σπίτι αυτες τις μέρες και τα ψάχνω όλα αυτά περί επίπλων στο δίκτυο κια παό διάφορα περιοδικά και νομίζω πως οι πιο μόνιμες λύσεις είναι πιο καλές, με δεδομένο ότι δεν μπορούμε κάθε χρόνο να δίνουμε χρήματα για κουνιες, κρεβατικαι, ντουλαπες και συρταριερες.

Πολύ κρύο βρε παιδί μου σήμερα.

Σας φιλώ όλες.Καλό μας απόγεμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσακια μου!καλό ΣΚ να έχουμε!

Σημερα μπαίνω στον μήνα μου ημερολογιακά! :D:D:D:D:D

Το βραδυ δεν κοιμηθηκα καθόλου,δεν ειναι ότι δεν βολευόμουν η ότι κάτι με ενοχλούσε απλώς δεν είχα ύπνο!Που να κοιμόμουν κ κατα την διάρκεια της ημέρας!Με 2-3 ώρες το 24ωρο εχω καταντήσει να ειμαι!Μαλλον πρέπει να συνηθίσει ο οργανισμός απο τώρα για τα τρελλά ξενυχτια των πρωτων 40 ημερών :lol:;):?

Nm την ρωτησα κ εγω την γιατρό μου για τις 3 εβδομάδες κ μου είπε πως απο την στιγμή που όλα είναι καλά κ δεν υπάρχει κανένα θέμα δεν βλέπει τον λόγο για τον οποίο θα πρεπει καθε εβδομάδα να της δινω 50€ η να πηγαίνω για να με δει!Μου εχει πει αν συμβει κατι να την πάρω τηλέφωνο κ θα με δει αμέσως(εννοειται).Με το παραμικρό περίεργο που θα δω θα την πάρω τηλέφωνο..Της έχω πολύ εμπιστοσύνη ειναι η αλήθεια,απλά μου φαίνεται κ λίγο περίεργο που όλες πάνε ανα εβδομαδα..

Να σας ρωτήσω κάτι τις δευτερο μανούλες,ξερετε πότε κάνουμε καρδιοτογράφο?Εγω θα κάνω μαλλον 38η εβδομάδα!Απο κάποιες φίλες μου που θυμαμαι κανανε πολύ νωρίτερα αλλά όλες πήγαν κ με προγραμματισμένη καισαρική κ γέννησαν..Ισως να παίζει κάποιο ρόλο.

Sonja μου καλωσήρθες στην παρέα μας κ με το καλό να πάρεις αγκαλίτσα τα διδυμακια σου!Περαστικά σου κιολας!

Κορινάκι μου εύχομαι να μην ειναι τίποτα το ανησυχητικό!Όλα να πάνε καλά!

Πόση πρέπει να ειναι η πίεση για να ειναι φυσιολογική?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σασ γκαστρομενουλες μου και καλο σ/κ να έχουμε... Μεγιά και το καινούργιο ποστακι μας και με υγεία να ρθουν τα νινάκια μας!!

Εδω Κοζάνη ο καιρός σαν να είμαστε στην Αλάσκα... Συνέχεια χιονίζει και έχει πολυ κρύο... Δεν σας έγραφα τόσες μέρες γιατί δεν ήμουν και στα καλύτερα μου ψυχολογικά και όρεξη έχετε μια γκρινιαρα όλη την ώρα. Σήμερα το είδα πιο χαλαρά και πιο αισιόδοξα, αλλα όλη την ώρα έτσι. Μια στα ψηλά μια στα χαμηλά. Απλά φοβάμαι ότι μόλις πω όλα καλα θα πάνε κάτι θα παει στραβά. Ευτυχώς ο Αργύρης μου ανέκαμψε και μόνο μύξες μας έμειναν. Ελπίζω και το δικό μου παλιομικροβιο να φύγει με την αντιβιωση...

Άντε Χρυσα μου με το καλο λοιπόν το νινί σου και επίσημα αφού μπηκες στο μήνα σου!! Για το καρδιοτοκογραφημα που ρωτάς στον Αργυρη δεν με είχε κάνει οπότε δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Κορινα ελπίζω να μην είναι τπτ και να μην μπεις και εσύ στο κλαμπ των ανοιξιατικων μαναδων στην τσίτα..χαχα!

Σόνια περαστικά σου!

Φιλακια και στα υπόλοιπα κορίτσια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Χρύσα εμεις πάμε κάθε δυο βδομάδες για τσεκάρισμα, για το καρδιογράφημα που ρώτησα μου είπε οτι αφου κάνουμε ντοπλερ καθε φορα βλέπουμε τους χτυπους κτλ

αν ο γιατρος δεν εχει ντοπλερ η τελος πάντων για διαφορους δικούς τους λόγους σε στέλνουν στην κλινικη κ κανεις καρδιογράφημα ή αν θες να πηγαίνεις εσυ για να σε μαθαίνουν κ να τους μαθαίνεις..

Μια φίλη μου που γέννησε την προηγούμενη βδομάδα στον μήνα της πήγαινε καθε βδομάδα στην κλινική κ της το κάναν δεν πλήρωνε εχτρα δλδ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριστάκια και καλορίζικο το νέο ποστάκι!!!!

Πήγα γυναικολόγο την προηγούμενη εβδομάδα!!!!! Ο μπέμπαρος στις 34εβδ ήταν 2.350! Έχει εμπεδωθεί στην λεκάνη μου και είναι αρκετά χαμηλά! Λέει οτι δείχνει να γεννάω εύκολα! Μακάρι Παναγία μου! Κάναμε και NST και θα το επαναλάβω πάλι την επόμενη Τετάρτη όπου θα με "χερουκλώσει" κιόλας... λίγο φοβάμαι εκείνη την στιγμή αλλά θα το υποστούμε και αυτό!

Εχω βάλει μέχρι τώρα 9 κιλά αλλά νιώθω πολύ δυσκίνητη βρε κορίτσια..... νιώθω και το μωρό που είναι πολύ χαμηλά και πιέζει πολύ την περιοχή όπου και δεν μπορώ να κάθομαι πολύ ώρα γιατί πονάω.... οπότε την περισσότερη ώρα την βγάζω ημιξαπλωμένη στον καναπέ για να μην πιέζω το πιπί μου... Ο βραδινός ύπνος δεν είναι και στα καλύτερα του γιατί ζορίζομαι και να βολευτώ αλλά και να γυρίζω πλευρό... αλλά όπως λέτε μας προετοιμάζουν τα μικρούλια μας για τα ξενύχτια που θα ακολουθήσουν μετά τη γέννα!

Αντε καλή συνέχειαααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax Mariloo ποσο σε καταλαβαίνω κ γω ένα απο τα ίδια !Πονάω συνέχεια χαμηλά δεν μπορω καθιστή κ με πονάνε αριστερά τα πλευρά, όσο για τον υπνο ανήσυχος καθε 2 ωρίτσες στην τουαλέτα βρε κορίτσια κ όλο εφιάλτες.. υπομονή.. :D Εγω έχω φτάσει στα +10κιλά αχ... :? Μετά της 24-2 που θα π'αω ξανα κ μένα χεράκι με περιμένει :?:?:lol:

Φιλάκια στις γλυκιές κοιλίτσες σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κουκλίτσες!

Τί κάνετε?

Κ εγω τα βράδια δυσκολεύομαι πολύ με τον ύπνο!Κοιμάμαι μετα τις 2,ξυπνάω 2-3 φορες για τουαλέτα κ σηκώνομαι απο το κρεβατι κατα τις 7,30!!

Κ εγω πονάω χαμηλά ιδίως μετά απο περπάτημα κ απο ορθοστασία!πάνω απο 15 λεπτά δεν μπορω να περπατήσω,πρέπει να κάνω διάλειμα..

Πετρώνει κ η κοιλιά μου απο εχθές αλλά ευτυχώς χωρίς πόνους!Θα πάρω σε λίγο τηλέφωνο την γιατρό μου να δω τι θα μου πει..

Την βαλίτσα ακόμα δεν την έκλεισα!Όλο κάτι ξεχνάω..

Να δούμε πως θα περάσει αυτος ο μήνας της αναμονής.. :roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες τις κοιλίτσες!

Άργησα λιγάκι να βρω το νέο ποστ αλλά τελικά τα κατάφερα :D

Όντως τελική ευθεία και εύχομαι σε όλες μας ''μ' έναν πόνο'' που λένε!!!

Πρώτα απ' όλα οι αρρωστούλες εύχομαι να αναρρώσατε όλες πλήρως!

mam nantia, μια χαρά το μπεμπάκι σου... μεγάλωσε!!! Πέρα από τις ιώσεις που σου έχουν αδυναμία μάλλον...προσπάθησε να χαλαρώσεις και να κρατάς την ψυχολογία σου όσο μπορείς πιο ψηλά για να περνάνε και οι μέρες πιο γρήγορα. Από ιδία πείρα μιλάω...........

χρύσα82, μπράβο! Τέλειο το μωράκι σου! Μπήκες και στο μήνα σου...σούπερ! Όσο για την πίεση που ρωτάς, εμένα μου είπαν να μην ξεπερνάει τα όρια 14/9.

xristinamix, με το καλό τα επιπλάκια σας. Οι νύχτες απ' ό,τι φαίνεται θα είναι κάπως ανήσυχες από δω και πέρα για όλες μας. Μια χαρά πάντως είναι τα κιλάκια σου.

maryloo28, τέλεια με το ζουζούνι σου! Μπήκες κι εσύ στην τελική ευθεία. Χαλάλι τα πονάκια χαμηλά αν είναι να γεννήσεις εύκολα ;) !!!!

kiki78, κι εγώ στα +14 είμαι με τη διαφορά πως εγώ κουβαλάω μόνο ένα :oops::oops::oops:

corina, πρόσεχε την παγίδα με την πίεση. Να την παρακολουθείς μεν, χωρίς άγχος δε... πράγμα πολύ δύσκολο. Εγώ μόνο και μόνο που έβαλα στο μυαλό μου πως πρέπει να την παρακολουθώ, είχα ανεβασμένη κάθε φορά που μετρούσα. Όταν χαλάρωσα πια... αμέσως έπεσε.

Όσο για μας κορίτσια, είμαστε καλά σε γενικές γραμμές. Ο μικρός κλοτσάει τόσο πολύ που πολλές φορές με πονάει. Πάθαμε και το σοκ των 14ρων κιλών :? . Κατά τα άλλα, τα ίδια προβληματάκια με τις περισσότερες από σας, λίγο αϋπνίες, λίγο πονάκια χαμηλά, καούρες, δυσκινησία κλπ. Στις 20 έχουμε ραντεβού με την γυναικολόγο και θα έχουμε και νεότερα από τον μπέμπη μας (να δούμε και σε τι κατάσταση θα βρούμε τον πλακούντα...ουφ!ουφ!ουφ!).

Φιλάκια πολλά και χρόνια πολλά σε όλες τις ερωτευμένες [smilie=love4.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου γεια σας!!! Χθες το βράδυ στις 10:00 η αδερφούλα μου γέννησε μια κουκλαρα 3000γρμ και 52εκ!!! Εννοητε ότι πήγα, έχουμε και τον ιδιο γιατρο οπότε με άφησε να βγω για να τις δω!!! Είναι πανέμορφη και όταν την είδα θυμήθηκα όταν γεννήθηκε ο Αργύρης και ήταν τόσο μικρουλης και όλο αυτο το συναίσθημα που όλο το άγχος για το νινί μου παει!!! Αχ κορίτσια, και κυρίως η πρωτομανουλες, αυτο το συναίσθημα όταν καταλαβαίνεις ότι αυτο το πλασματακι είναι δικό σου δεν περιγράφεται!!! Εγω αυτο που λέω ότι ένιωσα είναι ότι δεν περίμενα να μπορώ να αγαπάω άνθρωπο τόσο πολυ!!!

Χαρα μου μην αγχωνεσαι ούτε για κιλά ούτε για τον πλακουντα. Όλα καλα θα πάνε θα δεις!!!

Χρυσα, Μαριλου και Χριστίνα υπομονή με τα πονακια και τις αυπνίες... Όταν βγουν τα κανάρια σας όλα αυτα θα είναι παρελθόν.. Και εγω το βράδυ μου ήταν μαρτυρικό.. Είχα καουρα, πετρωνε η κοιλιά μου και ένιωθα κι πίεση απο κάτω, όλο γυρνιομουνα. Όταν επιτέλους κατάφερα να κοιμηθώ ξύπνησε ο Αργυρακης μου και είχαμε πανυγηρια για κανένα δίωρο...

Φιλακια και στα υπόλοιπα κορίτσια!!!

Σας αφήνω γκαστρομενουλες μου γιατί με έπιασε το χάπι και τρέμουν τα χέρια μου σαν χαζά... Φιλακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...