Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2012 Νο2!!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοπελαρες μου,γλυκες μανουλες,καλησπερα και απο Θεσσαλονικη...δεν εχει χιονισει πολυ και εχω εκνευριστει λιγακιι...χιχιχιιχιχιχ δεν ειναι δυνατον στην Αθηνα ναναι ολα ασπρα κι εδω τιποτα....ελεος... :lol:

Εδω σημερα ταχω παιξει μεσα στο σπιτι ολη μερα...η Ελενα ταχει παιξει εντελως...ειναι μεσα στην τρελα...δεν μαφηνει να κοιμηθω το μεσημερι εκτος απο καμια ωριτσα και αυτο με ξυπναει μετα με κλαματα...ειμαι συνεχεια πανω κατω και δεν μπορω να χαλαρωσω οπως στην 1η μου εγκυμοσυνη,γιαυτο οσες ειστε στην 1η εγκυμοσυνη σας απολαυστε το!!!!!

Ευτυχως απο ψωνια δεν χρειαζεται να κανω τιποτα ιδιαιτερο διοτι ολα ειναι ετοιμα και σε ροζ χρωμα αφου εχω παλι κοριτσακι!

Για τα κιλα μην τολμησετε να με ρωτησετε....δεν θα σας πωωωωω....ντρεπομαιιιιιιιιι....χαχαχαχχαχαχα

κατα τα αλλα ειμαστε καλα απλα θελω λιγο ξεκουρσαη...οποτε μαλλον θα φωναξω την μαμα μου να μου κρατησει λιγο την Ελενα γιατι θελω να κοιμηθωωωωωωω......ουφ αυτα τα νεα μας κουκλιτσες!!!

*Περαστικα στην μωρουδενια μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Καλωσορίζω το νέο ποστ! Να είμαστε όλες καλά και να φέρουμε στον κόσμο γερά μωράκια !!! :lol::lol::lol::lol::lol:

Το επόμενο ραντεβού με τον γιατρό μας είναι στις 24 Φεβρουαρίου. Θα μπαίνω στον 7ο μήνα! Πω πω ! πως περνάει ο καιρός!!

Από κιλάκια είμαι στα συν 2 !!! Η μαμά μου φωνάζει και λέει ότι θα βγει πολύ μικρό παιδί...Εγώ ξέρω ότι δεν παίζουν ρόλο τα κιλά της μητέρας στο βάρος του μωρού...Ισα, ίσα, ο γιατρός μου λέει ότι είναι καλύτερα έτσι!

σας φιλώ! :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsakia mou!!!KALORIZIKOOO KAI TO No2!!! :D:D:D

euxaristw polyyyyyyyyyyy gia ta perastika sas koukles mou!!! :-*:-*:-*:-*:-*

aurio tha paw ston gynaikologo na me eksetasei!kai tha sas pw ti einai autos o ponos...

thelw na rwthsww katiiii!!!GIA PANES...pws tis dialegoume gia neogenito???ti grafoun mprosta??

eida se ena super 50% ekptwsh kai thelw na agorasoume 1-2 paketakia!

kai poies proteinete??libero h' pampers???rwtaw tis deuteromanoules kiriws :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhspera kai kaloriziko !

mwroudenia exw thn entupwsh oti pane me ta kila tou mwrou oi panes. Kala apotelesmata kai na mhn einai tpt sou euxomai.alla kapoia manoula 8a sou pei gia sigoura.rwthsa th mama mou an prepei na parw k mou eipe oti uparxei periptwsh na exei enoxlhsei to paidi me kapoies panes kai oti gt na parw kai meta na tis petaksw vevaia eimai sta oria mou na parw gt k egw eida kati prosfores...-35% k 50% euxaristw kai gia thn apanthsh gia tis petsetoules!!! 8a paw na parw sthn pennie einai kai konta to magazi se emas. :D filakia!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!! Καλορίζικο το ποστ, με το καλό και τα μπεμπάκια μας! Mwroudenia καλά αποτελέσματα και από μένα. Για τις πάνες δεν ξέρω να σε βοηθήσω αν και σήμερα στο σούπερ μάρκετι έγραφε οτι οι πάνες για νεογέννητα είναι για μέχρι 5 kg. Σχετικά με τη μάρκα, μια φίλη μου μου είπε οτι δεν τις αλλάζει τις pampers γιατί παρόλο που είναι πιο ακριβές, δε δημιούργησαν ποτέ ερεθισμό στο μπέμπη της (τώρα είναι 15 μηνών). Χτες πήγα σε ένα μαγαζί για τα πρώτα ψώνια του μπέμπη :D Πήγα σε μαγαζί που οι εκπτώσεις ήταν περίπου 30% - 50% και είχε αρκετά ωραία πράγματα σε πολύ καλές τιμές. Πήρα ένα μπουρνούζι κάπα, ένα σετάκι πετσέτες, ένα σετ σεντόνια, μια πάνα βαμβακερή (το νοσοκομείο ζητάει 4 αλλά δεν το πρόσεξα στο χαρτί και πήρα μια) αλήθεια σε τι χρειάζονται? μια πάνα φανελένια, ένα σελτέ για το άλλαγμα και μια κουβέρτα πικέ. Ρώτησα την πωλήτρια σχετικά με την κουβέρτα εποχής που γράφει η λίστα μου και μου είπε οτι είναι για Μάη αυτές οι βελουτέ. Δεν πήρα γιατί μου φαίνεται οτι θα έχει ζέστη για τέτοια κουβέρτα αλλά καλού κακού θα μου στείλει η μάνα μου μια τέτοια που μου είχε όταν γεννήθηκα, να βρίσκεται ;) Για τα κιλά δε θα κάνω κανένα σχόλιο γιατί καθε φορά που ανεβαίνω στη ζυγαριά συγχύζομαι :x κι αύριο έχει και ζύγισμα στο γιατρό. Αύριο θα βγούν και τα αποτελέσματα της καμπύλης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenac ti einai autes oi panes oi fanelenies kai vamvakeres??den forane tis klasikes panta ta pampers??

kai auta pou kses oti ta zitane::'"??den exw idea apo auta!h kliniki den exei tetoia na tous forane?esy ta pas??

pff me agxwnetai :D

sotkou kai elena euxaristw kai pali :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera koritsakia ti kanete ??kaloriziko to no 2 !! me to kalo ta morakia mas ! arage pio noumeraki tha exi to postaki otan tha imaste ston mina mas k tha arxisoun na geniounte siga siga ?? :oops:

emis simera pigame giatro .. eftixos ola ine poli kala k i mikroula megaloni fisiologika . me baros giro sta 740gr . anebika k stin zigaria k epatha k ena sok . ime sta sin 8 kg !!!!! opote komena ta glika k ola ta sinafi .

mou ipe k o giatros na prose3o ligo k to katalabeno k ego . bebea eftixos den mou fenonte afta ta 8kg mono i kilitsa mou megalose alla gia na min balo alla tosa apo edo k pera theli prosoxi .

o giatros mou edose na kano k aimatologikes k geniki ouron k kalliergia ouron k mou ipe na tou paw ta apotelesmata stis 16 tou mina pou exoume rantebou . stis analisis aftes ine k to zaxaro opote logika ean ine se fisiologika plesia den tha me bali na kano tin kampili .

mou edose k mia listoula gia to ti tha xriasto ego k to moro stin kliniki ...se 3 peripou mines tha ta exoume agkalia to pistebete ???

elena c aftes oi panes ine aftes pou tiligoun ta mora stin kliniki ???

oi ipolipes ti kanete ???

filakiaaaa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mwroudenia εγώ φταίω, σε μπέρδεψα. Λοιπόν στο Ηράκλειο έχει 2 μαιευτήρια ιδιωτικά, στο ένα έχεις το μωρό μαζί σου στο δωμάτιο συνέχεια και σου ζητάνε να έχεις μαζί σου και κάποια πράγματα. Πήγα να πάρω τον τιμοκατάλογο και έχει και μια λίστα τι να έχεις μαζί σου. Το άλλο το μαιευτήριο δε ζητάει τίποτα για το μωρό παρά μόνο μια αλλαξιά ρούχα για όταν θα γυρίσει σπίτι. Απλά επειδή δεν ξέρω ακόμα που θα γεννήσω και τα πιο πολλά ε'ιναι πράγματα που θα πάρω έτσι κι αλλιώς είπα να ακολουθήσω τη λίστα. Ζητάνε για το μωρό "4-6 ζιπουνακια, 4-6 φορμάκια, 4 βαμβακερές πάνες, 4-6 σαλιάρες, 1 κουβερτάκι εποχής, κατωσέντονο - πανωσεντονο, 1 πετσέτα ή μπουρνούζι, νεσεσέρ με χτένα και βούρτσα, κρέμα για ερεθισμούς και ένα ψαλίδι με στρογγυλεμένες άκρες" για τη μαμά "ταυτότητα, οικογ. βιβλιάριο εξετάσεις, νυχτικά ή πυζάμες με εύκολο κούμπωμα για το θηλασμό, 2 στηθόδεσμους για το θηλασμό, επιθέματα στήθους μιας χρήσεως, κυλοτάκια 6-8 βαμβακερά ή μιας χρήσεως, σερβιέτες, νεσεσέρ με βούρτσα μαλλιών, οδοντόβουρτσα, κολόνια, πιστολάκι μαλλιών) και τσάντα για τα άπλυτα"

veloudenia αυτές οι πανες είναι σαν σεντόνια απλά πιο μικρά και σε ποιότητα είναι σαν τα χειμωνιάτικα σεντόνια τα χοντρά. Δεν ξέρω τι τα θέλουν :( μια φίλη μου είπε οτι το έστρωνε στο κρεββατάκι του μπέμπη πάνω από το κατωσέντονο για να πλένει αυτά αντί να αλλάζει κάθε μέρα κατωσέντονο. Δεν ξέρω αν είναι αυτή η χρησιμότητα ή για να είναι τυλιγμένα ή για να τα παίρνουν αγκαλιά για προστασία από μικρόβια. Μάλλον οι ήδη μανούλες θα ξέρουν να μας πουν :D

Τι ωραία νεα για τη μπέμπα σου, κορίτσαρος :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας και πάλι!

λοιπόν εγώ όταν ήμουν έγκυος στην μπέμπα μου δεν είχα ιδέα από τίποτα...άκουγα σελτεδάκι και πάνα και δεν ήξερα καθόλου τι ήταν...σε κάποια φάση είχα πελαγώσει & αγχωθεί....

τώρα τα σκέφτομαι πολύ πιο απλά....το τι θα βολέψει την κάθε μανούλα & το κάθε μωράκι είναι υποκειμενικό! Τα καταστήματα (λητώ, mothercare) κλπ πολλές φορές μας πασαρουν πλασματικές ανάγκες για να πουλήσουν.

εγώ τι θεωρώ βασικό:

-σελτεδάκια 4-5 σίγουρα, είναι πλαστικά από κάτω και τα στρώνουμε και στην αλλαξιέρα και κάτω από το σεντονάκι του μωρού στο κρεβατάκι ή το καροτσάκι του. εγώ έχω σε 2 μεγέθη αλλά πιστεύω ότι και μόνο το μεγαλύτερο θα με βόλευε.

-4 σεντονάκια, εγώ πήρα πολλά και τα έχω αχρησιμοποίητα

-2-3 κουβερτούλες, σίγουρα κάποια από αυτές να είναι φλις αλλά και χοντρή αυτή που λένε τύπου ισπανίας....

-σαλιάρες αρκετές! (υπάρχουν και πολύ απλες σε πακετάκι των 10 με λίγα χρήματα)

-λαβέτες είναι αυτά τα πανάκια που τα λένε και γουλίτσες και τα βάζουμε στον ώμο για να ρευτεί το μωράκι ή το σκουπίζουμε. εγώ είχα πάρα πολλές από αυτές αλλά πιστεύω ότι και με λιγότερες (πχ 6-7) θα βολευόμουν.

-ΠΑΝΕΣ! υφασμάτινες για να κρατάμε τα μωράκια αγκαλίτσα ή αν θέλει κάποιος άλλο να το πάρει αγκαλίτσα για να μην λερωθεί ή να μην λερώσει το μωράκι ! Πάνες είχα πάρει 5-6 και θα αγοράσω και πάλι γιατί στις πρώτες 40 μέρες τις έστρωνα και πάνω από το σεντονάκι της γιατί γέννησα Μάρτιο και είχε κρύο και όπως μου είχαν πει και από το Ιασώ, στην αρχή το σωματάκι του μωρού δεν μπορεί να ζεσταθεί εύκολα, όπως πχ όταν εμείς ξαπλώνουμε σε κρύα σεντόνια και περιμένουνε να ζεσταθούν...εεε τα μωράκια δεν ζεσταίνονται έτσι εύκολα από μόνα τους! Μάλιστα υπάρχουν ειδικά σεντόνια ισοθερμικά τα οποία όμως δεν πήρα γιατί μου φάνηκε περιττό έξοδο και χρησιμοποίησα τις πάνες! Πάνες μπορείτε να πάρετε και σε διάφορα σχεδιάκα όπως φυσικά και όλα τα παραπάνω!

-αρκετά ζιπουνάκια/εσωρουχάκια, πχ 10 (ανάλογα και κάθε πότε λερώνεται το παιδί και κάθε πότε βάζετε πλυντήριο & σίδερο), εγώ τα είχα πάρει ¨ΟΛΑ κοντομάνικα και επειδή είχε κρύο την κοίμιζα με τα...

-μακρυμάνυκα φορμάκια...αυτά τα χοντρα...δεν θυμάμαι πώς λέγεται το υλικό τους...αλλά πλέον τα έχω καταργήσει....και τα βάζω τώρα στην κόρη μου μόνο αν έχει πολύ κρύο...

-μακρυμάνυκα φορμάκια βαμβακερά για μέσα την ημέρα

συνολικά τα μακρυμάνικα ήταν 7-8.

- 1-2 σκουφάκια

-για τον ύπνο με βόλεψαν πάρα πάρα πολύ τα νυχτικάκια που είχα αγοράσει τα οποία τα χρησιμοποιούν και σε ορισμένα μαιευτήρια και κλείνουν σαν σακουλάκι από κάτω και που γυρνάνε τα μανικάκια στα χεράκια τους και τα κρατάνε ζεστα. 10 ευρώ το ένα νομιζώ από το Λητω....

μμμμ τι άλλο να σκεφτώ!

-τα σαμπουάν , σφουγγαράκι, μπανάκι, αλλαξιέρα, παμπερς για νεογέννητα ανάλογα με το πόσο μεγάλο είναι το παιδί και τι ταιριάζει στον σωματότυπό του....

-εγώ είχα και αποστειρωτή, μπιμπερό, ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΑ για το γάλα (αν δεν θηλάσετε ή αν βγάζετε με θήλαστρο και αποθηκεύετε γάλα)

-για τον θηλασμό ....σε κάθε κοπέλα χρησιμεύει και κάτι διαφορετικο...πχ είχα πάρει επιθέματα στήθους αλλά λόγω του ότι δεν είχα πολύ γάλα δεν έσταζε έτσι και αλλιώς και τα έκανα μαντηλάκια για ντεμακιγιάζ :lol::lol::lol::lol: αααα και μην ξεχάσω: ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΑ (αν και εγώ ΠΑΝΤΑ την επλενα μετά τα κακά) κρέμα για το σύγκαμα η οποια κατα την γνώμη μου ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ μετα από κάθε αλλαγή...ειδικά αν αλλάζουμε το νινι κάθε 2-3 ώρες....εγώ στην αρχή είχα 'ψαρώσει' και έβαζα συχνά και μετά την σταμάτησα. Τώρα βάζω 1 φορά τον μήνα και αυτο μόνο αν δω ότι έχει ερεθιστεί το δερματάκι της

θα θυμιθώ και άλλα κορίτσια!

επανέρχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

samantha πολύ κατατοπιστικός ο οδηγός σου!!!Ειδικά για εμάς τις πρωτάρες και ψαρωμένες!!!

Σήμερα κάναμε μια επιδρομή στα μαγαζιά της Λευκωσίας για καροτσάκι, ομολογώ ότι μπερδεύτηκα πολύ!!! Εν τω μεταξύ, εγώ έλεγα να πάρω καροτσάκι και μια καλαθούνα για να κοιμάται μέχρι να γυρίσουμε Ελλάδα που θα πάρουμε πια τα επιπλάκια του (μέχρι 3,5 μηνών δηλαδή). Σε ένα μαγαζί μου είπαν να μην πάρω, να το κοιμίζω στο port-bebe και να το βάλω κατευθείαν στο καρότσι που είναι για πιο μεγάλα μωράκια, δεμένο. Δεν έχω δει ποτέ μου τόσο μικρό μωρό δεμένο!!! Τέλος πάντων, μια πρώτη ιδέα πήρα, θα δω και στο ίντερνετ τιμές όμως γιατί πρέπει να τα ακουμπήσεις χοντρά χοντρά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΤΟ Νο2 ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΣΤΙΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ ΜΑΣ!

samantha ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ. ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΠΟΛΥ.

Veloudenia ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ, ΓΕΝΙΚΗ ΑΙΜΑΤΟΣ, ΓΕΝΙΚΗ ΟΥΡΩΝ ΚΑΙ ΣΑΧΑΡΟ. ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΠΑΝΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΕ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΙΒΑΛΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΓΕΙ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΩ ΚΑΤΙ ΕΓΩ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ.

mwroudenia2 ΚΑΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΥΡΙΟ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!

ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΛΕΟΝ ΚΑΛΑ ΧΩΡΙΣ ΚΡΥΩΜΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΡΕΠΟ. ΕΙΧΑ ΝΑ ΒΓΩ 7 ΜΕΡΕΣ. ΤΣΑΚΙΣΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΗΛΟΠΙΤΑ.... ΚΑΙ ΕΦΑΓΑ ΠΟΛΛΕΣ ΚΛΩΤΣΙΕΣ!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

X+M Xeromai pou eisai kala kai esy kai se euxaristw gia tis euxes...\ egw simera tsakisa portokalopita an kai mou eixe karfwthei milopita alla den me vrike o kalos mou...opote voleutika me authn

elenac a katalava twra...alla emena akoma o giatros den me exei pei tpt ti xreiazetai akoma na exw sthn kliniki..kai esena veloudenia se eipe eida...emena me eipe katse na mpeis ston 7o kai ta leme...opote se ligo tha mou ta pei!!!ontws se 3 mines peripou tha ta exoume prwta o Theos agkalitsa!!!

samantha ouaou plirws katatopistiki h lista sou!!!tha thn vgalw fwtotypia :lol:

expectingummy kai egw epsaxna gia karotsaki...exw salepsei exei apo poly ftina ews poly akriva!!eida ena pou exei hxeia mp3 gia na akouei mousiki to mwro kai Led fwta gia to vrady :lol: kai ta panta ola port mpempe,kathisma autokinitou,kalathouna!!olo auto 500 eurw!!

kalh fash...alla panakrivo!

aaaa kai evlepa me ton antra mou marsipous autous tous paninous pou tous tyligeis ston wmo kai leei siga mhn to valw ekei mesa to mwro san kounoupidi leei :lol::lol::lol: poly gelio eixe!leei tha skasei to kaimenoooo trellh eisai? alla egw exw akousei oti aresei sta mwrakia na ta vazeis ekei!alla oute na to akousei den thelei...

ante na ton peisw twra..!

auta pros to parwn...filakia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκια συνεχίζω:

-μπουρνουζάκια 3-4 ή αν θέλετε δικές σας πετσέτες. καλό όμως είναι ειδικά στην αρχή να έχει τα δικά του.

-καρότσι & κάθισμα αυτοκινήτου που να σας βολεύει. Προεραιτικά port bebe.

Εμείς πήραμε το peg pereggo 3 σε 1 και χρησιμοποιήσαμε αρχικά το port bebe μέσα στο οποιο βάζαμε το μπεμπάκι για τις βόλτες του μέχρι να πάει 3-4 μηνών. Λόγω του ότι ήρθε το καλοκαίρι δεν το χρησιμοποιήσαμε πολύ καιρό γιατί ήταν πολύ ζεστο. Για τον χειμώνα όμως είναι ότι πρέπει. Επίσης ΔΕΝ πήραμε καλαθούνα και επομένως και μέσα στο σπίτι την κοιμίζαμε εκεί που και που όταν ήταν εκτός του δωματίου, πχ στο σαλόνι. Είναι αρκετά ασφαλές απλώς πρέπει να σκεφτείτε καλά αν αξίζει τα χρήματά του. Πχ κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται και καλαθούνα και port bebe. Το κάθισμα αυτοκινήτου ήταν στο σετ αλλά δεν μας έχει βολέψει το συγκεκριμένο πάρα πολύ γιατί ενώ είναι πολύ γερο και ανθεκτικό ειναι κάπως ΔΥΣΚΙΝΗΤΟ. Όλα αυτά βέβαια είναι και υποκειμενικά. Επίσης κατά την γνώμη μου είναι σημαντικό το καρότσι να γυρνάει μπρος πίσω δηλαδή αυτό που λέμε switch έτσι ώστε στην αρχή να κοιτάει προς το μέρος μας το μωράκι.

Τα peg pereggo είναι ωραία καρότσια και γερά ΑΛΛΑ αρκετά βαριά. Αν έχετε σκοπό να πάρετε κάτι που θα σας μείνει....απλώς είναι λίγο ακριβά...

-ενα μικρό 'φαρμακείο' για το μωρό με φυσιολογικό ορό και το αντίστοιχο εξαρτηματάκι που αφαιρεί τις μυξούλες, γαζούλες αποστειρωμένες για τον αφαλό και αν χρειαστεί για το ματάκι. Να σας πουν πώς καθαρίζουν τον αφαλο (νομίζω με οινόπνευμα). μμμμ και ότι άλλο σας πει η μαία ή ο παιδίατρος.

-καλτσάκια (τα λέω λίγο random αλλά έτσι μου έρχονται!)

-κάποια κρεμούλα ενυδατική για το δερματάκι του

- να δείτε που & πώς θα το πλένετε. Στην αρχή εγώ το έπλενα μισο μισο μέχρι να πέσει ο αφαλος ,μετά μέσα σε ΚΑΘΑΡΟ νιπτήρα και στην συνέχεια στο μπανάκι του. Η αλλαξιέρα μπανάκι που πήρα δεν με βόλεψε και τόσο για το μπανάκι της και την κράτησα μόνο για αλλαξιέρα. Υπάρχουν και διάφορα στηριγματάκια που μπαίνουν κάτω από το μωράκι για να κρατιέται σταθερό αν το κάνετε μπανάκι μόνο του. Εγώ έχω διάφορα, πχ ένα πλαστικό, ένα μεγάλο σαν σφουγγάρι και υπάρχει και ένα πετσετε. Το τι θα βολέψει την κάθε μία είναι σχετικό!

αυτάαααααααααα θα θυμηθώ και άλλα!!

βέβαια και οι προ-γιαγιάδες μας τα κατάφερναν ολα μια χαρα και χωρίς όλα αυτα!! :lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax samantha na eisai kala .8a koitaw th lista kai 8a elen3w ti 8elw akoma.8elw arketa.aurio 8a pame gia to karotsi na to agorasoume telika. mas vghke 260 einai ths kiddo to smart me portbebe ,relax ,karotsi + tsanta alaksiera kala einai.Auto einai antigrafh ths perego einai ligo vari alla dieukolunei pou kleinei san omprela einai 10 kila.egw to shkwsa alla apo oti eida anoigei kai kleinei eukola. kai sugkritika einai idia kataskeuh sxedon me ths perego. sentonia mpournouzaki kai petsetes apo pennie oikonomikes kai kales. twra ta upoloipa nomizw oti 8a paw sthn motherbaby ekei eixe tis kaluteres times pou exw dei.

shmera koritsia efaga ena piato gigantes to meshmeri kastorias pou mou eferan me loukaniko kommeno mesa meta den mporousa na kounh8w sto ma8hma ... alla den mporousa na antista8w na mhn faw toso polu!!!! me vlepw na arxizei o giatros na mou fwnazei.

eeeee to kalokairi diaita k treksimo th vlepw th douleia...8a liwsoume pali .

kalo vradi ! k kati allo an kai kanei kruo 8elw pagwtoooooooooooooo giaourti me nuts & berries....eleos!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsakia mou pou xathikate kale oles? egw telika to akyrwsa to rantevou mou sthn giatro mou logw kakokairias, exoume poly xioni kai fovamai na kykloforhsw mipws glystrhsw kai pesw ase pou ta aytokinhta xreiazontai alysides gia na kounithoun, tha paw thn allh evdomada an einai kalytera ta pragmata

samantha mou wraia h listoula sou, kai egw mia paromoia exw kanei kai siga siga svinw ta pragmata pou exw parei,pantos einai poly wraies agores. Emeis thn allh evdomada leme na vapsoume to dwmatio tou mpemph, einai eykairia mias kai tha exei adeia o antroulhs mou giati meta tha ksanaparei adeia ton maio mia kai kalh gia thn genna, sas filw oles kalo meshmeri

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό απόγευμα!!! Σήμερα είδαμε το μπέμπη και έφτασε τα 750 γραμμάρια περίπου. Είναι πια ολάκληρος άντρας :P

Είδε και τις εξετάσεις μου, μια χαρά τα βρήκε όλα, λίγο με τα κιλά μου είπε να προσέξω. Του είπα οτι θα προσπαθήσω αν και όλο έτσι του λέω και μετά το παρακάνω :oops: Δίκιο έχει, αλλά τέλος πάντων. Κατά τ' άλλα από βδομάδα θα ξεκινήσω έρευνα αγοράς για τα επιπλάκια. Έχετε να προτείνετε κάποιες εταιρίες που να είναι καλά? Σκέφτομαι για κρεβατάκι που γίνεται μετά προεφηβικό ώστε να κοιμάται εκεί 4-5 χρόνια.

skorpina εδώ ο καιρός σήμερα ήταν σχεδόν καλοκαιρινός. Βγήκα από το σπίτι με κασκόλ και σκούφο και κατέληξα να βγάλω ακόμα και το μπουφάν από τη ζέστη!! Φαντάσου οτι με έπιασε από την πολύ ζέστη να θέλω να λιποθυμίσω! Εδώ ο καιρός έχει τρελαθεί. Χτες είχε παγωνιά, σήμερα ζέστη και είμαστε συνέχεια κρυωμένοι :? . Αυτά κοριτσάκια. Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenac :) egw 8a parw apo to www.motherbaby.gr to 3 se 1 me 320 eurw alla eida kai sto www.sweetbaby.gr ,pou kai auto to eida apo konta, me 700 eurw poiotika idia apla sto sweet baby einai pio fardi kai pio makri nomizw 10 ekatosta emena me voleuei auto pou erxete 1.70 .perimenw ton k.skouliki na pame gia to karotsakki mas :DDDDD ante na doume den ta vriskoume sto xrwma ekeinos 8elei mpez kafe kai egw prasino h' kokkino.gia na doume! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

prasinooooooooo ena glukouli prasino phrame ! phrame olo to paketo port-bebe kai relax kai ola efarmozoun sto karotsi.kai etsi oute kala8ouna 8a parw oute allo relax gia to spiti kai an 8elw mporw na agorasw mia vash gia to port-bebe me rodakia gia na to exw opou 8elw sto spiti.eriksa gelio gt o k.skoulikis h8ele na to ftiaksei xwris na diavasei tis odhgies paideuotan mexri pou tou diavasa tis odhgies klassikos antras! autaaaa polla filakia! kalo vradi!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!! :D:D:D ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΝΑ ΝΑΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΟΣΤΑΚΙ, ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΕΣ.. ;);)

ΣΑΜΑΝΘΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΛΑΚΟ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ, ΤΙΣ ΑΓΧΩΣΕΣ!!!ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΕ ΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΕΛΕΓΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕ ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ.ΣΤΟΥΣ ΠΙΟ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΝΝΟΕΙΤΕ.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΣΤΕΙΤΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΑΣ ΜΕΤΑ, ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ.

ΜΕ ΓΕΙΑ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ SOTKOU!!!!ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟ ΕΙΝΑΙ(ΛΑΧΑΝΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ), ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΣΑ ΧΡΩΜΑ.

ΠΗΓΑ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΕΓΙΝΕ 833 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ!!ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ, ΔΕ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΚΙΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ.. :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GIA PANES...pws tis dialegoume gia neogenito???ti grafoun mprosta??

eida se ena super 50% ekptwsh kai thelw na agorasoume 1-2 paketakia!

kai poies proteinete??libero h' pampers???rwtaw tis deuteromanoules kiriws :D:D

Εγω πλεον αγοραζω μπολικα πακετα οταν βγαινει προσφορα!!!ετσι τα αγοραζω παντα στην μιση τιμη!!!αρχικα δεν ειχε πολλες προσφορες...ειχα γραφτει ομως σε ολα τα σαιτς με πανες και μου εστελναν κουπονια των 2-3 ευρω.μετα με την κριση ...αρχισαν οι προσφορες 50% κι ετσι αγοραζω πολλα και στην επομενη προσφορα παιρνω παλι.ετσι ειμαι κερδισμενη!

Εγω ξεκινησα με παμπερς αλλα αρχισαν να βγαινουν τα κακα απο το πλαι...οσο μεγαλωνε το μωρο τοσο δεν με βολευαν τα παμπερς....ετσι κατεληξα στα λιμπερο και δεν τα εχω αλλαξει απο τοτε που εγινε 7 μηνων!παντως ειναι οτι βολεψει την μανουλα!και το παιδακι φυσικα...χαχαχαχχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera Kat6 emena einai san to aktinidio zesto xrwmataki me ligo laxani mesa .Argyrw lew na parw merikes libero alla den kserw poies autes pou einai 2,5-5 kila h' 3-6 kila.xazh aporia alla thn exw se ligo paw gia doulitsa mexri tis 7 to apogeuma! x8es to vradi htan polu hsuxo to skouliki mou kai euxaristh8hka upno .

oi upoloipes zouzounes ti kanete???? polla filia! Kalo Savvatokuriako!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες!!! Τι κάνετε;;; Μεγειά το καροτσάκι σας!!! Εμείς τώρα ακόμη το ψάχνουμε αλλά εντάξει, έχουμε χρόνο!!! Σιγά σιγά θα αρχίσω κι εγώ τα ψώνια, να εκμεταλλευτώ και τις εκπτώσεις!!! Η μαμά μου, μου πήρε το πρώτο του σετ σεντονάκια και μέσα στις εκπτώσεις θα κοιτάξω να πάρω και τα υπόλοιπα όλα σε λευκά είδη που θα χρειαστεί. Αυτή την εβδομάδα θα ξεκαθαρίσει το θέμα καρότσι, έστω κι αν δεν το παραγγείλουμε ακόμη, να ξέρουμε ποιο θα πάρουμε και από που!! Κατά τ' άλλα, έχουνε αρχίσει οι αϋπνίες, με εκπαιδεύει το μικρούλι μου για μετά!!! Την άρπαξα κιόλας κι έχω ένα ωραιότατο συναχάκι τώρα ενώ σήμερα με έπιασε μια ζαλάδα άλλο πράγμα!!! Πήγα στο φαρμακείο να μου πάρει την πίεση και η φαρμακοποιός ήταν στην φάση "Ε καλά κι εγώ έχω χαμηλό αιματοκρίτη αλλά μια χαρά ήμουν στην εγκυμοσύνη μου και δεν μπορεί να περιμένεις να είσαι όπως ήσουν τώρα κλπ κλπ." Δεν πάμε καλά λέω εγώ....Τέλος πάντων, είχε πέσει η πίεση μου, έφαγα κάτι αλμυρό, ξάπλωσα και το μεσημέρι, καλά είμαι τώρα ευτυχώς :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsakia mou!!piga sto giatro...telika den einai tipota!!MPOrei na simvei se kathe egkyo ayto leei kai to exoune polles...!einai oi legomenoi stroggyloi sindesmoi pou enwnoun to sikwti me thn koilia kai autoi megalwnontas h mhtra piezontai gia auto dimiourgeitai o ponos!

mou leei apla prepei na to ypomeneis...!kai an ponas poly leei na perneis pausipono!

entaksi toulaxiston iremisa!!! :D:D:D Doksa To Theo

sotkou me geia to karotsaki!!!

kai emeis eidame simera ths chicco polykarotsi me kalathouna kai kathismataki autokinitou kai allagj opsis to karotsi kai kai kai polla!alla panakrivo 790 eurw!!!

protimw na parw apo internet...eseis ti lete??den einai panakriva? :?

kat6 mpravoo pou den pires alla kila elpizw na ta kataferw kai egw auto ton mina :D

samantha thanks gia thn simvoulh sou gia ta pampers!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mwroudenia polu xairomai pou den einai tpt! bravo!

gia to karotsi vre koritsia exei polles times egw auto pou phra vazeis kai to port bebe sto skeleto tou koratsiou kai to relax .alla an den ta deis kai apo konta den exeis apopsh gt uphrxan kai kati panakriva kai htan sketh apotuxia.auto pisteuvw 8a vgei kalo 8a deiksei vevaia.kai den htan kai panakrivo na sou pw thn alh8eia to petuxa nomizw se kalh timh gt to idio amesws epomenh timh htan 40 eurw parapanw.sto idio montelo.

filakia kalo vradi !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; έχω κι εγώ αρκετό καιρό να γράψω. είχα λίγο τα τρεχάματα μου με ενδοκρινολόγους και λοιπά αλλά προς το παρόν όλα καλά δόξα το θεό! Εμφάνισα και πάλι προδιάθεση για διαβήτη στην εγκυμοσύνη μου (όπως και στην πρώτη) αλλά αυτή τη φορά παρόλο που ακολουθώ δίαιτα για διαβήτη ήταν πιο δύσκολο να το ρυθμίσω (ειδικά το πρωινό της νηστείας). 'Ημουν ένα τσικ πριν μου ξεκινήσουν ινσουλίνη, γιατί το αμνιακό υγρό είναι στα ανώτατα φυσιολογικά και το μωρό έβγαινε μια εβδομάδα μεγαλύτερο! το παλέψαμε όμως λίγο με τη γυναικολόγο μου εφόσον δεν είχα ξεφύγει από τα φυσιολογικά όρια και καταφέραμε κάπως και το ισορροπήσαμε! έστρωσε το πρωινό ζάχαρο, το μωρό έχει πάει στις 2 μέρες μεγαλύτερο και το αμνιακό υγρό μένει σταθερό, δεν αυξάνεται. Επομένως τώρα το πάμε μέτρηση στη μέτρηση κι όσο παραμένω μέσα στα φυσιολογικά όρια με καλές τιμές ζαχάρου, γλιτώνω την ινσουλίνη! (καμπύλη εγώ δεν έκανα μιας και ήδη είχα θέμα και πρόσεχα) Ραντεβού με την γυναικολόγο μου έχω ξανά 30 του Απρίλη για να δούμε και πάλι πως πάμε και στις 20 ΜαΪου έχω το doppler. Τώρα έχω αρχίσει και σκέφτομαι ότι δεν έχω προετοιμάσει τίποτα από το άγχος μου. Ψώνια τίποτα, μόνο ό,τι μου έχουν φέρει ως δωράκι και λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω να κάνω ψώνια! Ό,τι χρειάζομαι δηλαδή γιατί τα πολύ βασικά τα έχω από την πρώτη εγκυμοσύνη (κούνιες, καρότσια και λοιπά) να ξεκινήσω να παίρνω φορμάκια, σεντονάκια, πάνες, απορρυπαντικά, σαμπουάν κλπ για να κάνω ένα μίνι στοκ, επίσης νομίζω θα χρειαστώ φωλιά κι ένα καλό μάρσιπο (αν έχετε κάτι να προτείνετε) και τέλος νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσω να φτιάχνω και τη βαλίτσα μου, μόνο που δεν θυμάμαι καθόλου τι είχα βάλει μέσα την πρώτη φορά  για πείτε ρε κορίτσια τι θα βάλετε εσείς να κάνουμε μια λίστα. Για το μωρό δεν θα χρειαστώ τίποτα μιας και μου τα παρέχει όλα το μαιευτήριο (μόνο το ρουχαλάκι που θα φύγουμε). Εσείς έχετε ξεκινήσει;
    • Καλησπέρα κορίτσια🫶🏻 Η εγκυμοσύνη μου πάει τελεια η μπεμπουλα μεγαλώνει πολυ γρήγορα όπως και η κοιλιτσα μου..έχω γίνει σαν ένα μικρό μπαλονάκι😂 Απο όταν μπήκα στον 5ο την ακούω πιο συχνά νιωθω οτι κινείται..καλά για τις κλοτσιές που μου ρίχνει δεν το συζητώ καν😂 Σήμερα είμαι 21+6 και Μ.Εβδομάδα θα πάω για την β’επιπέδου και έχω αγχωθεί λίγο😅Κοριτσιαα κάτι άσχετο μιας και λέμε διαφορα εδώ..Έχω ξεκινήσει δουλεια από τέλη Μαρτίου και θα μείνω έως και τον Ιούνιο (ολόκληρο)βάση νόμου..Έχω και παλιότερα ένσημα αλλα ήθελα την δουλεια και για να ξεφύγω λίγο εφόσον μπορω και ο γιατρός μου έδωσε το οκ αλλά και για το 9μηνο αργότερα..Τι επιδόματα ομως και τι δικαιούμαστε γενικα πριν και αφού γεννήσουμε;Έχω ακούσει διαφορα και έχω μπερδευτεί παρα πολυ και ενας λογιστής δεν έχει βρεθεί να με κατατοπίσει 😅  Ελπιζω να είστε όλες καλά περιμένω νέα και από εσάς🥹🥰
    • Καλημέρα κορίτσια..καλη επιτυχία σε ολες!! Ήρθα και εγω στο κλαμπ για άλλη μια φορά 
    • Είμαι σήμερα 30 εβδομάδων ακριβώς και το μωρό μ ζύγιζε την Παρασκευή 1.350 κανονικά μου είπε είναι σύμφωνα με την ηλικία της…
    • Παντα βγαίνει δεύτερη γραμμή γιατί έχουμε αυτή την ορμόνη λίγο πολύ στον οργανισμό μας..για να είναι θετικό πρέπει η γραμμή να είναι έντονη όσο η γραμμή ελέγχου ή και περισσότερο.. σου βάζω δυο εικόνες για παράδειγμα..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...