Μετάβαση σε περιεχόμενο

Για τις απανταχού ζουμερούλες!


Θέλω να γίνω μαμά

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 327
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λοιπον σημερα πιστευω οτι τα πηγα καλα κι ετσι αρχιζω αναφορα

πρωι:ενα κομματακι αρτο(απο την εκκλησια)γαλα με δημητριακα

δεκατιανο:καφες,μιση φετα κασερι

μεσημερι:μια μετρια μεριδα κριθαρακι με ενα μπουτακι κοτοπουλο,μαρουλοσαλατα,λιγο τυρι φετα

απογευμα:ενα μικρο τρουφακι με καστανο(δικα μου),καφες,ενα cookies μικρο(δικο μου κι αυτο,τα εφτιαξα πρωτη φορα κι επρεπε να δοκιμασω)

βραδυ:γιαουρτι με δημητριακα

τα γλυκα δεν μπορω να τα αρνηθω γιαυτο και καθε μερα τρωω κατι σε μεγεθος μπουκιας ή δυο σειρουλες σοκολατα μην με μαλωσετε

προτεινω καθε Δευτερα να ζυγιζομαστε κιολας για να βλεπουμε το βαρος μας τι λετε;;

tonia το μυλοξιδο στο φαρμακειο το βρισκουμε;;κανει δουλεια;;μια χαρα τα σημερινα σου

το μυλοξιδο το αγοραζω απο το φαρμακειο.εχει γυρω στα 15Ε και πινω 2 δισκια την ημερα στο δεκατιανι και απογεματινο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον εγω το πρωι εφαγα μια φετα με μελι και βουτυρο το μεσημερι κοτοπουλο με πατατες και σαλατα και το βραδυ επειδη βγηκαμε βολτα εφαγα απο τα παταφρυτος πατατες σε μπουκιτσες με κοτοπουλο και σως..Μετα βεβαια πηραμε και ποπ κορν και τα τσακισα..Η διατροφη πηγε περιπατο σημερα...

Τονια εγω εχω θυροειδη ..Μαλλον πρεπει να ρωτησω το ν γιατρο μου για τα χαπακια ...Το καλοκαιρι παντως ειχα παρει χαπακια λεκιθινης με πρασινο τσαι και με βοηθησαν αρκετα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας γειά σας!!!

Εγώ χθές ήμουν χαλια όλη μερα...είχα πονοκέφαλο και δεν μπορούσα να ανοίξω τα μάτια μου απο τον πόνο... έφαγα 1 μήλο κατά τις 12 και μισή.... το μεσημέρι έφαγα μακαρόνια με κιμά απο προχθές και το απόγευμα πρός το βράδυ μια σαλάτα με 1 φέτα ψωμί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Βρε...ολος ο καλος ο κοσμος!!!

Εγω δεν θελω να χασω κιλα αλλα πονους...

για την ακριβεια χρειαζομαι μια κοιλιοπλαστικη...μπουχαχαχα.

ΟΚ ΟΚ δεν παιζω με τον πονο σας..

βασικα για την δεδομενη στιγμη τροω το καταπετασμα αλλα κιλα δεν παιρνω..αντιθετα χανω..

με βασικη εξαιρεση χτες που δεν εφαγα τιποτα εκτος απο 5 κουταλιες πιλαφι απο κινοα που εφιαξα...

Βασικα το προβλημα μου ειναι οτι πρεπει να οργανοθω..

Δηλαδη..τροω το καταπετασμα οσο ειμαι στο γραφειο..

απο τις 3 μεχρι τις 10 το βραδυ δεν τροω τιποτα γιατι δεν προλαβαινω....

και στις 10 το βραδυ πειναω ΤΟΣΟ πολυ που δεν καταλαβαινω τι τροω.

ΟΚ στο ψυγει μου και στα ντουλαπια μου λογω παιδιων δεν υπαρχει ανθυγειηνη τροφη αλλα οταν τρως μιση φρατζολα ψωμι στην καθησια..ε δεν ειναι και τοοοοσο διαιτητηκο.

Οποτε το Σαββατο πηγα και οργανωθηκα..ψωνισα ολες τις υγυεινες τροφες που τρογωνται μονο μαγειρεμενες η σε σαλατες..αλλα κουνια που με κουναγε...συζυγος ΚΑΙ δυο παιδια τεζα...

Σημερα λοιπον=- και με βαση την αυπνια μου αλλα και το ψυχολογικο μου στρες ηπια 2 καφεδες γαλλικους σκετους εφαγα μια φετουλα ψωμι μεγεθος παλαμης και παχους ενος δαχτυλου με ταχινι και μιση λακτα καραμελα- αυτη ειχα.

Για μεσημεριανο στο γραφειο θα φαω το πιλαφι απο το κινος- εφτιαξα και πολυ- και αργα το βραδυ αφου κοιμησω τους ταραξιες και κανω εντιβες στον συζηγο...θα τσακισω το κουτι με τα πατατακια

Περαν της πλακας κοριτσια..νομιζω οτι μονο η διατροφη δεν βοηθαει.

Περιμενω πως και πως να ανοιξει ο καιρος για να φορτονω τον μικρο στο καροτσι και να βγαινω για δυωρο περταπτημα. Για την ωρα περιοριζομαι σε μισαωρο τρεξγμο καθε βραδυ γυρω απο το οικοδομικο μας τερραγωνο..τοσο προλαβαινω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Χρύσα, οργάνωση βλέπω! Κι εμένα η κοιλιά μου είναι λίγο... χμ... χάλια, αλλά λόγω καισαρικής δεν μπορώ να κάνω κοιλιακούς ακόμα. Δηλαδή, η κοιλιά έχει φύγει, αλλά αυτό το λίγο που έχει μείνει είναι χαλαρό. Οι κοιλιακοί μου έχουν εξαφανιστεί, και πάντα οι κοιλιακοί ήταν το δυνατό μου σημείο...

Γιελίζ, περαστικά. Σου πέρασε τώρα ο πονοκέφαλος και τα λοιπά;

Γράφω τι έφαγα χτες:

Πρωινό: Ένα τσάι γλυκάνισο και ένα τοστ με μαύρο ψωμί και τυρί.

Δεκατιανό: Ένα μικρό κομμάτι τυρόπιτα (=αλμυρό κέικ με χαλούμι).

Μεσημεριανό: Ένα μικρό κομμάτι στήθος κοτόπουλο + πατάτες λεμονάτα στην κατσαρόλα + σαλάτα μαρούλι-κρεμμύδι-άνηθο + μια μικρή φέτα ψωμί με προζύμι.

Απογευματινό: Μία μπανάνα και ένα μανταρίνι (ευτυχώς δεν τον πείραξε τον μικρό το μανταρίνι, οπότε θα τρώω ένα-δύο τη μέρα!).

Ένα κομμάτι τούρτα με πραλίνα φουντουκιού (και τα πήγαινα τόοοσο καλά μέχρι τώρα...).

Βραδινό: Τρία μικρά κομματάκια τυρόπιτα + σαλάτα απ' το μεσημέρι.

Μία φέτα ψωμί με προζύμι (πεινούσα...).

Αυτά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα- Μαρια με δυο παιδια πρεπει να εχεις προγραμμα οργανωτικο..απαξ και το χαλασεις παει ...πελαγωσες!!!!!

Μια χαρα τα πηγες..και την τουρτα μη τη συζητας...

βασικα και εμενα αυτη η μπακα εμεινε..

αλλα οσο και να χτιπιεμαι με κυλιακου τζιγος..ειναι λιπος καθαρο..και το καθαρο κιπος φευγει μονο με αεροβια ασκηση..κοινως τρεξημο περπατημα..χωροπιδηχτα..

ε για την ωρα τρεχω...

τωρα στος εκπτωσεις πηρα και ενα καινουριο παντελονι και μπουφαν και ειμαι ετοιμη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρία μια χαρά η τουρτα! αχ !! :lol::lol::lol:

Ναι ναι έφυγε ο πονοκέφαλος... δεν ξέρω τι έπαθα χθές... δεν μπορούσα να ανοίξω τα μάτια μου απο τον πόνο. Να φύγει και να μην ξαναρθει!!

Και εγώ κορίτσια έχω κοιλιά... μου είπε ο γυναικολόγος ότι όσο δεν έχω περίοδο η μήτρα θα είναι μεγαλύτερη απο το κανονικό και έτσι και η κοιλιά δεν θα φύγει εύκολα...ούτε και τα κιλά... για να δούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε εγώ δεν έχω κοιλιά. Έχει φύγει. Θα σας βάλω φωτογραφία καμιά μέρα! Το πρόβλημα είναι ότι η περιοχή εκεί είναι χαλαρή. Αφήστε που πρόσεξα ότι είναι και ελαφρώς πιο σκουρόχρωμη. Και η μαύρη γραμμή δεν έχει φύγει (τα δύο τελευταία άσχετα με κιλά). Αλλά θέλω να φύγουν αυτά τα δύο επιπλέον κιλά, κι αν τα καταφέρω να χάσω άλλα δύο.

Είδατε η τούρτα; :P Θέλω ν' αγιάσω και δε μ' αφήνουν, τα είπαμε αυτά! Αφήστε που την Τετάρτη περιμένω κόσμο και θα γίνεται εδώ μέσα χαμός από γλυκά και αλμυρά. Θα έρθουν, θα πουν "α, τι ωραία!", θα φάνε δυο μπουκιές, και μαντέψτε ποιος θα πρέπει να τα φάει όλα αυτά; Αφού σκέφτομαι από τώρα σε ποιον να τα δώσω για να φεύγουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καήμερα χαθηκα κοριτσια λογω δουλειας πεθανα ως τον οκτωμβρη!!! :D

Λοιπον χτες

1 τοστ και ενα φασκομηλο

1 μηλο\

1 κομματακι μικρο σπανακοπιτα,3 λουκανοπιτακια μπουκιες

1 γιαουρτι με μπισκοτο 2%

3 μικρουλες γεμιστες πιπεριες+φετα ενα σπιρτοκουτο+σαλατα κουνουπιδι

αυτα αρκετα ηταν :? φιλια κοριτσια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιελίζ, για δώσε διεύθυνση να ετοιμάσω κανένα δέμα!

Γκουζελίνα, τι δουλειά κάνεις; Θυμάμαι ότι μαζεύατε ελιές, που μας έλεγες στο άλλο ποστ! Πάντως η διατροφή σου είναι πιο πλούσια από την παλιά που ήταν γιαούρτι-τσάι-μπριζόλα στο τετράγωνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!

πρ: 2 φετες βουτυρο με μελι

δεκ: 2 μανταριναι

μεσ: αρνακι με πατατουλες κ χορτα

απογ: μια χουφτα αμυγδαλα

βραδ: ενα τοστ

εχω παρει 3 κιλα μετα τις γιορτες!! φλιπαρα οταν ανεβηκα στη ζυγαρια!!!

αλλα πειναω τοοοοοοοοοοοοοοοσο πολυ!!

κ υπαρχει μια υποψια οτι ο μικρος μου ειναι αλλεργικος στα γαλακτοκομικα... οποτε θα εχω περιορισμενο μενου μαλλον τον επομενο καιρο :roll:

γιελιζ σε ειδα στον υπνο μου προχτες! ειχες ερθει σπιτι κ μου εφερες δωρο ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ αυγο κιντερ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λένα, πώς το κατάλαβες ότι είναι αλλεργικός στα γαλακτοκομικά; Είδες κάτι στα κακά του; Εμένα αν ήταν θα είχε φανεί ήδη έτσι; Γιατί δε θα αντέξω χωρίς τυριά και γιαούρτι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υποψιαζομαι προς το παρον

εχει βγαλει κατι σαν εκζεμα σε ολο του το προσωπο, σημερα ειναι πολυ χαλια, αισχος, τα μαγουλα κ το μετωπο του ουτε να τα ακουμπησω τολμω

κανει κ τα κακα του μια φορα τη βδομαδα που ειναι κ αυτο συμπτωμα αλλεργιας..

αλλα το εκζεματακι ειναι μονο στο προσωπο, αν δεν κατεβει στο υπολοιπο σωμα μαλλον τον ερεθιζει κατι περιβαλλοντικο θα δουμε τις επομενες μερες

ε λογικα θα ειχε φανει αν τον ενοχλουσε κατι τον αντρικο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι κι ο δικός σου να μην έχει τίποτα! Ξέρεις, εγώ μόλις ακούσω για κάτι, σκέφτομαι μήπως το έχει κι ο δικός μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ηρθα για αναφορα :D:D:D:D

λοιπον εχουμε κ λεμε:

πρωι: 1 φρυγανια κ 1φετα κασερι κ ενα καφε κ μισο αχλαδι

μεσημερι: 1 μικρο σνιτσελ με πατατες φουρνου κ ρυζι (χωρις ψωμι) κ σαλατα λαχανο

απογευμα: 1 κρεμουλα ντανετ (δεν αρεσε στην μικρη,οποτε να μην παει χαμενη) ;)

βραδυ: 2φετες ψωμι κ 2 φετες κασερι κ 1 μηλο

για την ωρα δεν εχω φαει σοκολατα :D:D αλλα μεχρι να παω για υπνο δεν το κοβω να κρατιεμαι

αααα αννα μαρια καθως θα στελνεις το δεματακι στη γιεληζ...στειλε κ σε εμενα ενα...2 σε 1 ;););)

σημερα μπορω να πω οτι ημουν πιο επιμελης...θα μου βαλω ενα......7 γιατι εφαγα κ φρουτα :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λένα, πώς το κατάλαβες; Συνδύασες το μενού της με αυτά που γράφουμε στο γκρουπάκι ή απλά επειδή την είπα "Μιχαέλα" (πιο λογικό!).

Πάντως εγώ τρόμαξα να την γνωρίσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρωι:τιποτα

Μεσημερι: 2 μεγαλα κομματια μουσακα,κουνουπιδι,ενα αχλαδι

Απογευμα:καφε,ενα κομματι φανουροπιτα,5 πουρακια

Βραδυ:ενα σαντουιτς με τυρι

Ωραια διαιτα εκανα παλι... :oops::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μμμμμμ η Άννα Μαρία αυτοαποκαλείται ζουμερούλα ??????????????????? :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

καλεεεεεεεεεε αυτή δεν έχει γραμμάριο από την γέννα....σας κοροιδεύειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :lol::lol::lol::lol::lol: εεεεεεεεεεεεεε χαχα!

λοιπόν εγώ είμαι στον 6ο μήνα της 2ης εγκυμοσύνης μου και έχω βάλει μόλις 1.5 κιλό! είμαι 52.5 και ευτυχώς είχα προλάβει και είχα χάσει όλα τα κιλά της προηγούμενης εγκυμοσύνης μου! :D:D Βέβαια προσέχω και δεν τρώω βλακείες...Εντάξει που και που κάνω και καμιά παρασπονδία....αλλά επειδή πραγματικά ΔΕΝ θα άντεχα πάνω που είχα ξεφουσκώσει από την προηγούμενη εγκυμοσύνη, να φουσκώσω ξανά σαν μπαλόνι....προσπαθώ να κρατηθώ όσο μπορώ!

τα σημερινά μου:

-1 βραστό αυγό + 1 φέτα ψωμί (πρωινο)

-1 τοστ τυρί γαλοπούλα (ενδιάμεσο)

-1 cookie σπιτικό με μαύρη ζάχαρη & τριμμένη σοκολάτα....(παραθέτω φωτο :lol::lol::lol: ) (ενδιάμεσο)

-1 μπολ γάλα με kellogs με μαυρη σοκολάτα (μεσημεριανό)

-μια μικρή μερίδα με πουρέ + λίγο κουνελι με μπεσαμελ και καρυδάκι (μπεσαμελ χωρίς γάλα, με τον ζωμο από το κουνέλι) (βραδυνό-κυρίως γεύμα)

τώρα που τα γράφω μου φαίνονται πολλά αλλά κορίτσια το στομάχι μου το νιώθω ΑΔΕΙΟ....

απλώς το βραδυνό μου θα έπρεπε να έχει την θέση του μεσημεριανού....έβαλα μικρή μερίδα λόγω του ότι είναι βράδυ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...