Μετάβαση σε περιεχόμενο

Για τις απανταχού ζουμερούλες!


Θέλω να γίνω μαμά

Recommended Posts

Χαιρετώ όλες τις απανταχού στρουμπουλές, ζουμερές, τσουμπωτές, κ.ο.κ. Ανοίγω αυτό το ποστ για όλες όσες τα κιλά είναι μια πονεμένη ιστορία! Για εγκύους που προσέχουν τη διατροφή τους, για μανούλες που αγωνίζονται να χάσουν τα κιλά της εγκυμοσύνης, για κάθε κοπέλα που προσπαθεί να γίνει κορμάρα!

(σαν λόγος προεκλογικής συγκέντρωσης ακούγομαι!).

Εδώ θα μπορούμε να γράφουμε τι τρώμε κάθε μέρα (ΠΡΟΣΟΧΗ! ΠΡΟΣΟΧΗ! Ψευδείς δηλώσεις θα εντοπίζονται και οι παραβάτριες θα διώκονται ποινικώς) και να δίνουμε διάφορες συμβουλές για καλύτερη διατροφή!

Κάνω την αρχή:

Χτες έφαγα:

Πρωινό: Ένα τοστ με μαύρο ψωμί με τυρί και ένα τσάι γλυκάνισο.

Δεκατιανό: Μια φέτα ψωμί με προζύμι και τυρί.

Μεσημεριανό: Φασολάκια με πατάτες κοκκινιστά στο φούρνο + αθερίνα τηγανιτή.

Απογευματινό: Ένα κομμάτι σοκολατόπιτα... (ουπς!).

Βραδινό: Ένα σάντουιτς με ψωμί με προζύμι, τυρί και φέτα + ένα καρότο τριμμένο σαλάτα.

Ένα αχλάδι.

Να διευκρινίσω ότι δεν κάνω δίαιτα/διατροφή, αλλά επειδή μετά τη γέννα έτρωγα πολύ ακατάστατα, πάρα πολλά γλυκά και λίγα φρούτα/λαχανικά, άρχισα προσπάθειες να βελτιώσω τη διατροφή μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 327
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαιρετώ τις ζουμερούλες!!! :D:D:D Καλορίζικο το ποστάκι!

Εγώ προσπαθώ να χάσω... ο αρχικός στόχος είναι τα 10 κιλά και μετα βλέπουμε...

Ελπίζω να τα καταφέρω.. είμαι αισιόδοξη μιας και έχω κόψει τα γαλακτοκομικά (έβγαλε ο μικρός κάτι κοκκινήλες στο πρόσωπο και μου είπε η γιατρός να τα κόψω για λίγο καιρό μήπως τον πειράζουν) και λέω στερούμαι που στερούμαι ας κάνω μια προσπάθεια παραπάνω μπάς και φύγει και κανένα κιλό.

Χθές έφαγα

Πρωι : ένα κουλούρι 1 ποτήρι χυμο πορτοκάλι

Μεσημέρι : Στήθος κοτόπουλο και μισή φέτα ψωμί

Απόγευμα : 1 Μήλο

Βράδι : 1 τοστ με ντομάτα και γαλοπούλα και λίγα ποπκορν που έφτιαξε ο καλός μου

Άντε καλή μας συνέχεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:lol::lol::lol:

Ωραιο θέμα κορίτσια μου!!!!Εγώ απο τη Δευτέρα λεω να ξεκινησω...το εννοω ε!!!! Στην εγκυμοσύνη εβαλα 12 κιλά κι είχα πάει 66. Τωρα ειμαι 56,5 αλλά για το ύψος μου πρέπει να χάσω τα 6 κιλά.Μονο κοιλιτσα εχω αλλα πρέπει να φύγει επιτέλους...Οποτε απο Δευτέρα βρισκω την παλιά μου διαιτα και αρχίζω... :D Το Σαββατοκύριακο ΄΄ομως λεω να τσακισω μια τελευταία κρέπα :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλορυζικο το ποστακι κοριτσαια ζούμε τα χαχαχαχαχαχαχα.....θα ξεκινήσω και εγωωωωωωωω

Απο την εβδομάδα που ερχετε όμως γιατι το Σαββατοκύριακο θα βγούμε ταβερνάκια χαχαχαχχαχα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία, κι εγώ 12 κιλά έβαλα. Ήμουν 58 και είχα πάει 70! Μπορεί και 71. Τώρα είμαι 59 και κάτι, με ύψος 1.75, αλλά θέλω να χάσω άλλα δύο κιλά, κι αν τα καταφέρω, ακόμα δύο, να πάω 55.

Γιελίζ (αλήθεια, πού τονίζεται;), μια χαρά διατροφούλα κάνεις! Αλί σε μας! Γιατί με τις σοκολατόπιτες, δε βλέπω να γίνεται δουλειά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νία, κι εμείς το σκ θα πάμε ταβερνάκι. Όχι ότι θέλω, αλλά πρέπει να δοκιμάσουμε ταβέρνες για τη βάφτιση. Από ανάγκη, κατάλαβες; :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!

εγω θελω να χασω 8 κιλα αλλα ακομα δεν εχω ξεκινησει διαιτα.

τρωω ολη μερα

κ επειδη ο μικρος μου δεν κανει κακα (εχει να κανει απο την κυριακη που παλι ειχει μια βδομαδα να κανει) προσπαθω να τρωω τροφιμα που θα τον βοηθησουν

σημερα εχω φαει

Πρ: μισο κουλουρι, 3 κουταλιες ταχινι, 1 μελι

Μεσ: σπανακορυζο, πολυ σαλατα, 1 μπιφτεκι

Απογ: ενα μπολ δημητριακα ολικης με γαλα

το βραδινο ειναι σε αναμονη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια...

Εγω αρχικα θελω να χασω 10 κιλα και μετα βλεπουμε. Εχει 1,5 εβδομαδα που αρχισα διαιτα και ευτυχος τα παω καλα (νομιζω)..

Σημερα εφαγα.

Πρ: 1 κουλουρι + 200μλ γαλα

Μεσ: 2 γεμιστα (χωρις κιμα) και cottage cheese.

Aπογ: 5 αμηγδαλα + 1 μηλο

Βρα: 1γιαουρτι 2% + 1 μπαρα δημητριακον

Παντος εχω κανει πολλες φορες διαιτα με διαιτολογο και πλεον νομιζω πως μπορω να τα καταφερω και μονη μου....

Καλη μας επιτυχια :-bd:-bd

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τζααααα...σας βρηκα...εγω η χαζη ενω εχασα τα 10 κιλα της εγκυμοσυνης ακριβως πανω στην εβδομαδα (7με την γεννα κ τα τρια μεχρι το τελος της εβδομας)...χανω αλλα 2,5 ετσι για πλακα,χωρις να το καταλαβω...λογω θηλασμου φυσικα φυσικα...κ μεσα στις γιορτες τα ξαναεβαλα...οποτε ειμαι κ παλι στα κιλα που ξεκινησα οταν εμεινα εγκυος...θελω να χασω αλλα 5 για να ειμαι οκ εγω...αντε να δουμε γιατι με την φδιατροφη ποτε δεν τα πηγαινα καλα...ελπιζω απο το ποστακι να παρω μπρος.. :lol::lol::lol: δεν ειμαι πολυ του φαγητου αλλα τρελενομαι για σοκολατες κ γαριδακια...αυτα πως θα τα κοψω;να φανταστειται οσοι ερχονται τωρα για το μωρο φερνουν κ στην μεγαλη τετοιου ειδου λιχουδιες...κ εγω για να μην τα βλεπει κ ζηταει συνεχεια να τρωει τετοια(εε δεν ειναι κ λιγα) καθε βραδυ τα τσακιζω...εεεε τι να κανω...θυσιαζομαι για το παιδι μου :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια βλεπω δεν μπορεις χωρις ποστακι για τα κιλα :lol::lol: αν δεν τρωγεσαι με τα ρουχα σου δεν ησυχαζεις κι εσυ ε;; :lol::lol: καπως ετσι ειμαι κι εγω :lol::lol: τον τελευταιο καιρο τσιμπησα δυο κιλακια και μετα τις γιορτες κιολας με τοσες λιχουδιες γλυκακια φαγητακια ολο και κατι υπαρχει στο σπιτι με εχει πιασει και μια μανια να φτιαχνω συνεχεια κατι επομενο ηταν και με πιανουν τα νευρα μου παλι και φουσκωσαν και λιγακι τα πλαινα μου και τρωγομαι με τα ρουχα μου κι εγω,ξανα μαζι στον αγωνα λοιπον ελπιζω να μην μεινουμε οι δυο μας παλι,δεν γραφω ομως τα σημερινα μου γιατι ουτε εγω δεν ξερω τι εφαγα ολη μερα εξω απο το σπιτι με πολλα τσιμπολογηματα

να αναφερω οτι ειμαι 60 κιλα τωρα με 1,70υψος και θελω τουλαχιστον να παω παλι στα 58 και λιγο παρακατω δεν με χαλαει

κοριτσια δυναμικα μην πτοειστε θα τα χασουμε που θα παει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαρια το πες και το κανες..

Καλα βρε αθεοφοβη, υψος 1,75 και 58κλα και θες να χασεις?μια χαρα εισαι!

Κι εγω τα 55 εχω στοχο..μεχρι το πασχα θα τα χασω..δεν γινεται..ξεκινησα ηδη και προσεχω..αν δεν δω να γινεται δουλεια μεχρι τελος του μηνα θα παω σε διατροφολογο..ξεκινησα και γυμναστικη επισης..οποτε προλαβαινω κανω λιγο..

Αχ βρε κοριτσια με τον θηλασμο μπλοκαρε ο οργανισμος μου και δεν εχασα καθολου κιλα απο τοτε που γεννησα..και να οεις οτι τρωω..πριν μεινω εγκυος ετρωγα και τις κρεπες μου και τις πιτσες και οτι θες και δεν παρεκλινα απο τα κιλα μου..τωρα προσεχω (= κανω διαιτα με την παλια μου γλωσσα) και δεν χανω..

Ατιμη προλακτινη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και πάλι!! Μπήκα να γράψω τι έφαγα σήμερα (το πήρα ζεστά όπως βλέπετε :lol::lol: ) γιατί αύριο θα δυσκολευτώ να θυμηθώ... (αυτό το Αλτσχάιμερ της εγκυμοσύνης δεν έπρεπε να έχει ήδη φύγει??)

Πρώτα να καλωσορίσω και τα υπόλοιπα κορίτσια!!

Αννα Μαρία σωστά το έγραψες στο "λίζ" τονίζεται.. Όσο για τη διατροφή...μη νομίζεις τις τελευταίες μέρες συμμαζεύτηκα... πρίν έτρωγα για 3 άτομα!!! χιχιχι

Μαράκι μη μιλάς για κρέπεεες!! Αντε απο Δευτέρα σε περιμένουμε και εσένα!

Μιχαέλα να τρώει η μάνα και στο παιδί να μη δίνει????? :lol::lol::lol::lol:

Νία εσύ δεν έχεις ανάγκη απο δίαιτες καλή μου...με 2 μωρά θα τα χάσεις τσακ μπαμ!!!

Λένα ποιός άσχετος μου είχε πεί (δεν θυμάμαι)ότι δεν κάνει το μέλι όσο θηλάζουμε... εσύ τρώς??? Κάνει ε? Απο αυριο θα βάλω και το μέλι στο μενού!! Έχω να φάω πολύ καιρό!! Ειδικά με το ταχίνι γίνεται μούρλια!! Το πρωί αυτό έτρωγα μια ζωή! Με μια φέτα μαύρο ψωμί! μιαααμ!!

Evi τα ίδια κιλά θέλουμε να χάσουμε... και εγώ έχω ένα συρτάρι εβδομαδιαία προγράμματα απο διαιτολόγο... τελευταία πήγα κανα 2 φορές το φθινόπωρο αλλά δεν.... μπορώ και μόνη μου γιατί να δίνω 20€ κάθε εβδομάδα?

ΚΑ μια χαρά είναι τα κιλάκια σου... και 2 κιλάκια μια χαρά είναι που θές να χάσεις...σε βλέπω πρώτη πρώτη να τα καταφέρνεις!

Αντε καλή μας επιτυχία!!!

Λοιπόν

Πρωί : 1 φέτα μαύρο ψωμί 1 φέτα ζαμπόν γαλοπούλα

Δεκατιανό : 1 μήλο 1 αχλάδι

Μεσημέρι : 1 μερίδα φασολάδα,2 φέτες ψωμί, σαλάτα μπρόκολο με ελιές (3-4 πρέπει να έφαγα)

Απόγευμα : 1 μήλο

Βράδι : 1 σαλάτα με πατάτα καρότο μπρόκολο και 1 φέτα ψωμί

Καληνύχταα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωωωωχχχχ ωωωωχχχχ!!!!!!!!! Η Άννα-Μαρία ξαναχτυπάάάά!!!!!!!!!!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Τί κάνετε κοκώνες μου???????? Πάλι για κιλά+δίαιτες μιλάμε???????

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Λέω να σας ακολουθήσω κι εγώ (Άννα-Μαρία μου..... το είχα πει και σ' εκείνο το παλιό ποστάκι...... θυμάσαι???? Ακόμη συμμετέχω εκεί!!!!!)

Από Δευτέρα όμως!!!!!! Εεεεεμμμμμ Κυριακή είμαστε καλεσμένοι σε φίλους για φαγητό..... μη μετράω τις μπουκιές...... εεεεε..... κι αύριο (....... σήμερα δλδ.) λέω να φτιάξω μακαρονάδα με κιμά..... ή κρέπες..... κι επίσης 1 κεϊκάκι με μαύρη ζάχαρη.....

Αυτά!!!!!!!

Προτείνω (επειδή χρόνια τώρα προσπαθώ να χάσω κιλά αλλά κουράζομαι γρήγορααα......) κάτι που έκανα την 1η φορά που πήγα σε διαιτολόγο (15 χρόνια πριν!!!!)

-Μία φορά την εβδομάδα "αμαρτωλό" μεσημεριανό ή βραδυνό.....

-Κάθε 2-3 μέρες 1 γλύκισμα (κρέμα-γιαούρτι με μέλι-φρουτοσαλάτα-παγωτό-κέϊκ κτλ.) σε μικρή ποσότητα όμως...... και πολύύύύύύ νερό!!!!!!

Συν........ να καταγράφουμε όόόόόότι τρώμε!!!!!!!

Καλή επιτυχία σε όλεεεεεςςςςςς

Υ.Σ: Είμαι στα 97 κιλά (όσο προ εγκυμοσύνης) κι έχω 1.58 ύψος...... κανονικά θα έπρεπε να χάσω καμμιά 30άρα κιλά..... αλλά τέλος πάντων...... για αρχή συμβιβάζομαι και με τα μισά..... αν ποτέ το πάρω απόφαση..... αλλιώς θα είμαι μια ζωή...... αχλαδίτσαααααα!!!!!!!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια.....

Πιπιτσα μην μασας και εγω καμια 30ρια πρεπει να χασω για να γινω οπως θελω αλλα θα το παω 10, 10 για να μου ακουγετε καλιτερα :lol::lol::lol::lol::lol:

Ενα κοματι κεικ μπορεις ανετα να το βαλεις στο μενου σου, πχ. για πρωινο αλλα μην το κανεις αμεσος, ασε να περασει κανενας μηνας με την διατροφη και μετα προσθετεις καπιο γλυκακι. Να παρει μπρος ο μεταβολιζμος πρωτα να καιει λιπος...

Εγω σημερα θα φαω για πρωινο: κουλουρι + 200 μλ γαλα

Μεσ. δεν εχω αποφασισει ακομι η ομελετα με 2 αυγα +κρεμιδι + μανιταρια +σαλατα

η κοτοπουλο ψητο με σαλατα

Βραδυ η γιαουρτακι με μπαρα η 2 φρυγανιες με cottage cheese.

Ενδιαμεσα κανενα φρουτακι και τσαγακι με ζαχαρινες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα !!!!Αχ αυτα τα κιλα πονεμενη ιστορια..Εμενα το πρηξιμο απο την εγκυμοσυνη μου εφυγε 1,5 χρονο μετα τη γεννα ..Ισως και λογω θυροειδη..Η ζυγαρια ειχε κολλησει ..Πρεπει να χασω 5 κιλα για να ερθω στα κανονικα μου αλλα απο το καλοκαιρι εχω κολησσει ....Η γυμναστικη ειναι καλη ιδεα εγω εχω και διαδρομο στο σπιτι αλλα που χρονος!!!!

Καλη επιτυχια σε ολες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερεςςςςς....βλεπω το θεματακι μας γεμιζει.... :D:D:D:D ΚΑ1 εχουμε το ιδιο στοχο...στα 58κιλα ειχα ξεκινησει πριν 5 χρονια που εμεινα εγκυος στην μεγαλη μου...ειχ βαλει 12 κιλα,τα εχασα ολα αλλα σε αυτα τα πεντε χρονια εχω φτασει στα 65....στην μπεμπα ξεκινησα με τα 65,εβαλα 10κιλα τα εχασα ολα πολυ γρηγορα...κ ενω ειχα φτασει με το θηλασμο στα 62 με 63 τα ξαναεβαλα....οποτε στοχος μου ειναι να φτασω τα 60 κ γιατι οχι τα 58....εχω κ εγω υψος 1.70....

αντε να δινεται καμια ιδεα γιατι εγω δεν μπορω να σκεφτομαι τι να φαω υγειινο...κ κοντα σε μενα θελει κ ο αντρας μου να κανει διατροφη γιατι εδω κ ενα χρονο που εκοψε το τσιγαρο εχει βαλει 7 κιλα...

οσο για την γυμναστικη που χρονος...ελπιζω τωρα που θα στρωσει ο καιρος να βγαινω για περπατημα-καροτσαδα με την μπεμπα :lol::lol::lol: κατι ειναι κ αυτο ;););)

λοιπον μεχρι τωρα εχω φαει:

2 κομματια σπιτικη πιτσα....το τονιζω...σπιτικη ;););)

1 καφε...

για μεσημεριανο εχει....γιγαντες κ σαλατα κ ελιες...

για το βραδυ δωστε καμια ιδεα :?:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας και από δω!!! με λένε ζέτα και θέλω να χάσω 5-6 κιλά... ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου 56 κιλά, είχα παχύνει 4 κιλά γιατί πάντα ήμουν 52, έφτασα 71 και τώρα είμαι 59...εδώ και μια βδομάδα έχω ξεκινήσει διατροφή γιατί κοντεύει το παιδί μου να γίνει 2 χρονών και εγώ ακόμα να χάσω όλα τα κιλά :oops::oops::oops: λοιπόν σήμερα έχω φάει πρωινό: ένα μπωλ με γάλα και δημητριακά, μεσημεριανό: μαύρο ρύζι με καλαμαρακια κρασάτα. το απόγευμα θα φάω 2 κριτσινάκια και το βράδυ ένα γιαούρτι. καλώς σας βρήκα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω, εσείς είστε άψογες!!! Εγώ είμαι η αμαρτωλή της παρέας... :(

Κατερίνα, είδες, δεν αντέχω χωρίς ποστ για τα κιλά! Έχω πάθει εξάρτηση και νομίζω ότι κάτι μου λείπει... Χωρίς πλάκα πάντως, όταν ξέρεις ότι θα δώσεις αναφορά, σκέφτεσαι να φας κάτι.

Εγώ μέλι τρώω κανονικά, δε μου είπε κανείς ότι απαγορεύεται στο θηλασμό. Και στο μαιευτήριο μου έφερναν με το πρωινό μου.

Αυτόν τον καιρό έχω συνέχεια επισκέψεις για το μωρό, οπότε, όπως καταλαβαίνετε, πρέπει συνέχεια να έχω κάτι να κερνάω, και μετά ό,τι μένει, ε, δε γίνεται να το πετάξουμε ε;

Λοιπόν, γράφω τι έφαγα χτες:

Πρωινό: Ένα τσάι γλυκάνισο και ένα τοστ με μαύρο ψωμί και τυρί.

Δεκατιανό: Τίποτα.

Μεσημεριανό: Μακαρόνια με τριμμένη ξερή μυζήθρα και λίγη κέτσαπ και 7 μικρούς κεφτέδες.

Απογευματινό: Ένα κομμάτι σοκολατόπιτα (το τελευταίο ευτυχώς).

Μία μπανάνα.

Βραδίνο: Ένα τοστ με μαύρο ψωμί, τυρί και χαλούμι + ένα μεγάλο καρότο τριμμένο.

Σήμερα πήγαμε ταβέρνα και φάγαμε μεζέδες, οπότε καταλαβαίνετε... Θα δώσω αναφορά αύριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μαι κι εγω.

Ειμαι η Τονια.Ειμαι καλα!Ειμαι εδω!χαχααχχχα!

Ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου με 99 κιλα και δεν πηρα ουτε ενα κιλο.Στην πρωτη εβδ. μετα τον τοκετο,εφτασα τα 88 κιλα.Γιουπιιιιιιιιιι!!!!

Επειδη ομως ειμαι κοντουλα 1,60 πρεπει να χασω πολλα ακομα για να ειμαι οπως πρεπει.Με παρακολουθει και με στηριζει σε αυτο ο ενδοκρινολογος μου,τον οποιο και ευχαριστω γιατι με την διατροφη που μου εδωσε λογω διαβητη κυησης καταφερα να χασω τοσα κιλα.

Σημερα λοιπον εφαγα : πρωι ενα κομματι κεικ

δεκατιανο ενα μπαγκετινι με γαλοπουλα τυρι λαιτ

Μεσημερι μακαρονια με κιμα κοτοπουλου απο χθες

Απογευμα ενα μηλο

Βραδυ θα φαω ή τονοσαλατα ή κοτοσαλατα .

με το δεκατιανο και απογευματινο πινω και ενα ποτηρι βιταμινη με μηλοξυδο που ειναι λιποδιαλυτικη και ενδεικνεται και στον θηλασμο για οσες ενδιαφερονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίσι, εγώ για βράδι θα φάω ένα βραστό αβγό με ψωμάκι και ίσως και λίγο τυράκι.

Πιστεύω ότι το σημαντικό είναι η σωστή διατροφή και όχι τόσο το χάσιμο κιλών. Νιώθω απαίσια όταν τρώω γλυκά, και παραλείπω τα φρούτα και τα λαχανικά. Πέρσι τέτοια εποχή περίπου είχα αρχίσει διατροφή, όχι τίποτα το σπουδαίο, απλά έτρωγα σωστό πρωινό, κανονικό μεσημεριανό με σαλάτα, το απόγευμα φρούτο και το βράδι μια πλούσια σαλάτα, με κοτόπουλο ή τόνο ή αβγό και τυρί ή ρύζι και ένιωθα πάρα πολύ ωραία, ανάλαφρη και χωρίς φουσκώματα και δυσπεψίες. Τώρα δεν είμαι σε φάση για διατροφή, αλλά τουλάχιστον θέλω να τρώω σωστά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ασε αννα μαρια γιατι εγω ποτε δεν ημουν της υγιεινης διατροφης...εξαπανεκαθεν... :lol::lol::lol: μπορει ολη μερα να μην ετρωγα φαγητο αλλα τα γαριδακια κ τις σοκολατες τις ριμαζα...οχι οτι αν μου πεις κ τωρα δεν θα το κανω...αλλα λογω θηλασμου προσπαθω να τρωω πιο υγιεινα κ ποικιλια για να μαθει κ το μωρο...οπως λενε...εχω μεγαλο θεμα με τα φρουτα...οχι οτι δεν τρωω απλα δεν μου εχει γινει συνηθειο το καθημερινο...μια στις τοσες κ αν...τωρα που θα αρχισει η μπεμπα φρουτοκρεμα θα μπουμε ολοι σε προγραμμα...μικροι μεγαλοι :lol::lol::lol: δεν μπορω να μπω στην διαδικασια των 5 γευματων...ειτε τα ξεχναω ειτε δεν ξερω τι να φαω...

ειχα παρει τις διαιτες της πεθερας μου μπας κ παρω παραδειγματα φαγητων αλλα μπααααα...τιποτα...

η πεθερα μου που λετε ειχε κ εχει θεμα με το ζακχαρο...περισυ τα χριστουγεννα κ σε διαστημα ενος μηνα ειχε παθει 3 φορες πνευμονικο οιδημα...λογω πολλων πολλων κιλων....την τεταρτη μας ειχαν πει οι γιατροι οτι δεν θα την προλαβουμε...τοτε το πηρε αποφαση κ πηγε σε διαιτολογο...σε ενα χρονο μεσα εχει χασει κοντα στα 40κιλα κ εχει ρυιμιση το σακχαρο της,πολυ σημαντικο για την υγεια της...ειναι αλλος ανθρωπος...

εγω γιατι δεν μπορω να μπω σε ενα προγραμμα...οχι τοσο για να χασω κιλα αλλα για να νοιωθω εγω καλα κ να κανω μια πιο σωστη διατροφη....εεεε ποτε; :?:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίσι, εγώ πριν γεννήσω είχα συνηθίσει και έτρωγα καθημερινά φρούτα και λαχανικά. Μετά τη γέννα δεν είχα και πολλή όρεξη, και στην αρχή δεν προλάβαινα κιόλας... Οπότε, έτρωγα πολύ ακατάστατα και συνήθως παρέλειπα σαλάτες και φρούτα... Άσε που μου είπε ο γιατρός να μην τρώω φασόλια, αρακά, λάχανο, κουνουπίδι και εσπεριδοειδή... :( Εγώ κατάλαβα ότι δεν πρέπει να τρώω γενικά όσπρια, ούτε και φασολάκια και να μην πλησιάζω ούτε στα δέκα μέτρα ένα πορτοκάλι... Τελικά μου είπε μόνο φασόλια να μην τρώω, και πού και πού αν φάω και κανένα μανταρίνι, δε θα πειράξει το μωρό, φτάνει να μην τρώω μισό κιλό τρεις φορές τη μέρα. Τις προάλλες, όμως, έφαγα φασολάκια και μέχρι χτες είχε τρελά αέρια... Οπότε μειώνονται οι επιλογές μου... :(

Πάλι καλά που το πήρε απόφαση η πεθερά! Και τα δικά μου πεθερικά, δεν έχουν μεν ζάχαρο, αλλά έχουν τρελή χοληστερόλη και τριγλυκερίδια, γιατί μια ζωή έτρωγαν τηγανιτά, λίγες έως καθόλου σαλάτες, σπανιότατα φρούτα και αρκετό αλκόολ... Τώρα βάλανε μυαλό και τρώνε πιο υγιεινά (λέμε τώρα), αλλά τι να το κάνεις, άμα είναι να φτάσεις ένα βήμα πριν το έμφραγμα; (ξου ξου).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον εγω το πρωι εφαγα ενα κρουασαν το μεσημερι πατατες με αυγα τυρι και σαλατα και το βραδυ τοστ ...

Τονια η βιταμινη με το μηλοξυδο τι μαρκα ειναι ?Εχει παρενεργιες στον οργανισμο???

Αννα Μαρια ταβερνα έ?????Δεν πειραζει χρειαζεται που και που...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...