Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ,ΜΑΡΤΙΟΥ,ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011 ΕΛΑΤΕ ΝΤ ΛΕΜΕ Ν6


Recommended Posts

Γειά σας κοριτσάκια!

Εμείς σήμερα ανασκουμπωθήκαμε να φτιάξουμε μουσακά! Τις πατάτες και τις μελιτζάνες αντί να τις τηγανίσουμε τις βάζουμε στο φούρνο αλειμμένες με λάδι και βγαίνουν ακριβώς όπως οι τηγανιτές. Τις ψήνουμε, φτιάχνουμε τον κιμά, κάνω τη μπεσαμέλ, στήνει ο άντρας μου το φαγητό στο ταψί, πάμε να το βάλουμε στο φούρνο και δε δούλευε!! Ενώ πριν από ένα τέταρτο δούλευε. Δεν μπορώ να καταλάβω τι έπαθε. Μετά από τηλεφωνικές διαβουλεύσεις με γονείς και συγγενείς, αποφασίσαμε να το πάρουμε στους γείτονες! Αχαχ, μετά τις δυόμιση θα φάμε και ήδη πεινάωωωωωωωωωωωωωωωω.......................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 926
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Muriamaki κουράγιο, που θα πάει θα συνέλθουμε!!

Άννα Μαρία μου αφού βρήκατε λύση πάλι καλά!!!!!

Ωραίο φαγητάκι φτιάξατε σήμερα!!!

Miki μου πάρε ένα dvd μαζί σου αν και μπορεί να έχουν εκεί!!

Να το ζητήσετε από την αρχή,μετά θα το βλέπετε σπίτι

και θα το απολαμβάνετε, γιατί εκεί ξέρεις μας τα δείχνουν

λίγο στα γρήγορα!!

Τιτινάκι μια χαρούλα θα έχεις την περιποίησή σου!!

Φιλιάαααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έτσι θα κάνω Μυριαμάκι και Δώρα μου....:)

Άννα Μαρία μου....θα κάνεις λίγη υπομονή και θα κάνεις μαμμμμμ τον πεντανόστιμο μουσακά σου.... :lol: ...έστω και μαγειρεμένο σε άλλον φούρνο.....:)....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, Μίκι, δε με πειράζει σε ποιο φούρνο θα ψηθεί, φτάνει να ψηθεί!!!

Πάντως εμείς στον β' επιπέδου, ούτε πήραμε dvd, ούτε ζητήσαμε να μας δώσουν. Άλλωστε, το βλέπαμε όλη την ώρα κατά τη διάρκεια του υπέρηχου στη μεγάλη οθόνη που έχει απέναντι απ' το κρεβάτι. Όσο για να καθίσω να το ξαναδώ σπίτι, δεν υπήρχε τέτοια περίπτωση. Οπότε, το είδαμε εκείνη την ώρα και φτάνει. Δεν είναι και για χόρταση!

Εγώ χυμούς πίνω σπάνια, πιο πολύ φρούτα τρώω. Χυμό πορτοκάλι δεν παίζει με τίποτα, γιατί δεν είναι η εποχή των πορτοκαλιών. Χτες που βγήκα ήπια χυμό ανανά, αλλά δε θα πάρω και ανανάδες σπίτι να τους κάνω χυμό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ Ο ΜΟΥΣΑΚΑΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ...ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΡΙΑ ΦΑΓΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΛΟΓΩ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΠΕΦΤΟΥΝ ΒΑΡΙΑ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΩΝΕΨΩ Η ΤΡΟΩ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ.ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ!!!!!!

ΤΕΝΤΥ ΜΟΥ ΑΝΤΕ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΤΙΝ ΖΑΛΑΔΑ Κ ΤΙΝ ΑΔΥΝΑΜΙΑ!!!!!!

ΜΙΚΙ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!!ΕΜΕΝΑ ΣΤΙΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΔΕΝ ΔΙΝΑΝΕ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μύριαμ, τον μουσακά τον κάναμε πάρα πολύ ελαφρύ! Οι πατάτες και οι μελιτζάνες ψήθηκαν στο φούρνο και δεν τηγανίστηκαν, ενώ στη μπεσαμέλ δε βάζω ποτέ βούτυρο, μόνο ελαιόλαδο και επίσης, ποτέ αβγά. Η γεύση είναι ακριβώς η ίδια, μη σου πω ότι όταν βάζεις αβγά, βγάζει μια αβγουλίλα!

Αααααααχ!!! Μια χαρά έγινε, να είναι καλά η γειτόνισσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ ΠΟΙΟ ΕΛΑΦΡΥ Κ ΓΩ ΣΤΙΝ ΜΠΕΣΑΜΕΛ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΑΒΓΑ Κ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΥ ΑΒΓΟΥ.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ Κ ΠΟΝΑΚΙΑ ΣΤΙΝ ΚΟΙΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ?ΝΑ ΑΝΗΣΗΧΩ?ΤΑ ΦΙΛΙΑ ΜΟΥ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Muriam λενε αν δεν διαρκουν τα πονακια πανω απο 2-3 λεπτα και ειναι καπως στιγ,ιαια δεν ανυσηχεις αλλιως να ενημερωσεις το γιατρο σου!

Μουσακα λοιπον η Αννα Μαρια σημερα μμμμμ.Μακαρονακι εκανα με σαλτσουλα και ζαμπονοκασερα!Αλλα ακομα δεν εχω και πολυ ορεξη να φαω.Σημερα ανακαλυψα οτι η ζυγαρια που ζυγιζομαι δειχνει 1,5 κιλο πανω!!!Αρα μεχρι στιγμης εχω παρει 6,4 οχι 8 που νομιζα!! :lol:

Το βραδυ περιμενουμε κατι φιλους,μπυριτσες και κανενα τυροπιτακι θα βγαλω,γαριδακι και αντε γεια δεν μπορω παραπανω πραγματα να κανω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ΕΥΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΝΑ 5ΛΕΠΤΟ Κ ΑΝ ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΜΙΝ ΑΝΗΣΗΧΩ Ε?Ε ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΥΤΑ ΦΤΑΝΟΥΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ!!!!!!!

ΕΜΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΤΟ ΒΑΨΙΜΟ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ Κ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΩ ΚΑΤΩ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥ!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια μου καλησπέρα....μόλις επιστρέψαμε από το υπερηχογράφημα και όλα καλά, εκτός από το γεγονός ότι με βάση την ανάπτυξη του μωρού με βρίσκει 10 ημέρες πιο μπροστά... :roll::roll::roll: ...και άρχισα να ανησυχώ......μου είπε να κάνω καμπύλη σακχάρου την άλλη εβδομάδα....ουφφφφ....λέτε να γίνεται κάτι?....ανησυχω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

miki μου νομιζω ειναι φυσιολογικο ,ο υπερηχος παντα δειχνει πιο μπροστα.Κι εγω καθε φορα που πηγαινα ολο μπροστα με πηγαινε.Καμπυλη ομως γιατι τοσο νωρις?στον 7ο δεν γινεται?Δεν σου εξηγείσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου.....και μένα απο την αρχή ο υπέρηχος με έδειχνε μεγαλύτερο μωρό σε σχέση με την εβδομάδα που ήμουνα....την καμπύλη απλά την κάνουμε από τώρα για να αποκλίσουμε τυχόν διαβήτη κύησης....ξέρω εγώ....τί να πω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θέλω να πω ότι σε κάθε υπέρηχο είχα απόκλιση με την ΠΗΤ....ποτέ δεν με έδειχνε 7/12....πάντα με έδειχνε νωρίτερα...ίσως να το μπεμπάκι μου θα είναι μεγάλο νινί...χιχι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια τι κανετε? πως πανε οι κοιλιτσες ?κλοτσανε τα ζουζουνια?

Εμενα ο δικος μου κανει κατι κολπα που σε λιγο νομιζω οτι θα βγει και θα σπρωξει. Το πρωι ενιωθα τοσο δυνατες κλοτσιες κι εξογκωματα ψηλα στο στομαχι που πραγματικα πονεσα. Σας τυχαινει κι εσας αυτο?

Μικι μου, μου συμβαινει κι εμενα αυτο.εγω εχω πητ 14/10 και σπανια βγαζει τοσο το μηχανημα στον υπερηχο. Συνηθως βγαινει 29/9,24/9 ,3/10 διαφορες ημερομηνιες . Τι να σου πω, δεν νομιζω πως ειναι κατι που πρεπει να σε προβληματιζει..το μωρακι σου μονο να ναι καλα και τπτ αλλο..

Αννα μαρια, στειλε ενα κομματι μουσακα προς λεμεσο..μου αρεσει πολυ αλλα εχω πολλα χρονια να φαω..

Α, καλοριζικο το νο 6 !το χριστινακι γενναει στο νο6 , εγω δεν ξερω σε ποιο νουμερο θα γεννησω..μαλλον στο 8 με βλεπω. Ευη μου, εσυ που το κοβεις να γεννας ?τι λεει η μιλα?

Μυριαμακι, προσεχε να μην κουραστεις πολυ. Δεν ειμαστε για πολλα πολλα..

Αναστασακι, νια, ηλιαννα, δωρα, λενα, νασια μαρακι ελπιζω να ειστε καλα..

Ηλιαννα βαφεις ακομα και τωρα ριζα?εμενα κοντευει να φτασει στο πατωμα η δικη μου αλλα τωρα ειναι μοδα, χα χα.. Θα παω να κανω ανταυγειες αλλα φοβαμαι μην μου τα καψουν ρε γμτ.

Κοριτσια, σχετικα με το θεμα που σας ελεγα ο δικος μου,δεν υποχωρει αλλα αυτη τη φορα δεν υποχωρω ουτε εγω. Ακομα υπερασπιζεται τους δικους του.. Εγω φταιω ομως που τοσα χρονια τον ειχα ελευθερο και δεν τον πιεσα ποτε, δςν μου αρεσει να πιεζω γενικα και ειχα πολυ χαλαρα τα λουρια...νομιζω

οτι ηρθε ο καιρος να μπουν τα δυο ποδια σε ενα παπουτσι..

Παντα εγω υποχωρω, τωρα ηρθε η σειρα του..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου για παράδειγμα.....πόσο εβδομάδων έκανες εσύ την β΄ επιπέδου?.....πόσα γραμμάρια ζύγιζε η μπεμπούλα σου τότε?....εμενα στις 22 εβδομάδες και 1 ημέρα είναι 552 γρ...

Αγγελική μου....απλά αγχώθηκα μήπως έχω διαβήτη κύησης.....το μωράκι μου να είναι καλά....;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην το ψαχνετε και πολυ με τα γραμμαρια. Το μηχανημα εχει και μια αποκληση και αναλογα με το ποιο οστο μετραει καθε φορα βγαινει το βαρος του μωρου.. Εμενα πχ θυμαμαι ηταν 517γρ, μετα απο δυο βδομαδες ηταν 590 μετα απο αλλες δυο πηγε 916,μετα 980 και ξαφνικα προχθες φτασαμε τα 1560γρ. Ειχα αγχωθει κι εγω κι ελεγα πως γινεται σε δυο βδομαδες να πηρε 80 γρ και σε αλλες δυο να πηρε πανω απο 300. Επαιρνα την τον γιατρο κι ρωτουσα αν ειναι καλα το μωρακι μου και γιατι εκεινο και γιατι το αλλο αλλα τωρα μου περασε αυτο με το βαρος του μωρου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φιλεναδεςς...χαλια ειμαι...εχω βαρυνει ετσι νιωθω...δεν μπορω να κουνηθω και να αναπνευσω...εχω αναψει κλιματιστικο αλλα και παλι χαλια ειμαι....Μικι μου μην ανησυχεις για τις μερες...ποτε δεν μπορουμε να ξερουμε ποτε ακριβως εγινε η συλληψη δεν ειναι κατι να ανησυχεις..εμενα για παραδειγμα ειναι πιο μικρο..οσο για τα γραμμαρια ολα σχετικα ειναι και παντα ο υπερηχος εχει μια αποκληση...δεν ξερουμε ποτε ακριβως..εμενα στον τελευταιο υπερηχο ειχε δειξει 1.500γρ και μετα στο Ντοπλερ 1400..τωρα ποιο ειναι σωστο δεν εχω ιδεα...ας ξεπερασει τα 2500 κιλα να ησυχασω και ας κανει οτι θελει μετα...τωρα την μικρη την εχει πιασει λοξυγγας και την αισθανομαι κατω στον πωπο..πρεπει κατι να σκαβει εκει περα...χιχιχι..σας αφηνω...γιατι καπως ειμαι φιλια σε ολες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

miki μου να σου πω την αληθεια ενα αγχος το εχω κι εγω με το ζαχαρο μου!!!Φοβαμαι οτι θα ειμαι στα ορια δεν ξερω γιατι, ετσι μου ερχεται!!!Μωρε ας ειναι μεγαλα δεν πειραζει, γερα να ειναι μονο!Εγω εκανα β επιπεδου 21+5 και ηταν 440 γρ!Παιζει ρολο ομως που ειναι κοριτσακι ,συνηθως ειναι πιο μικροσωμα και ελαφρια!

Καμια φορα νιωθω ενα μουδιασμα ακριβως κατω απο το δεξι στηθος, ειναι το μωρο αραγε που σπρωχνει εκει τα κοκκαλα ή κατι αλλο?Αγγελικη μου νιωθω κι εγω πονο στο στομαχι,σαν οταν πιανεσαι καπως,λες να ειναι η μπεμπα που σπρωχνει?

Τα απογευματα αρχισα να εχω ζορι με το στομαχι μου, ολο ανακατευομαι, σαν να ποναει και δεν ησυχαζω.... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου εσενα μια χαρα ηταν..εμενα στη βεπιπεδου ηταν 340 γραμμαρια..μοντελο σκετο...αυτο κατω απο το στιθος ειναι τα πλευρα μας που ανοιγουν και εγω ποναω...και ειδικα δεξια δεν μπορω καν να κοιμηθω...μεγαλωνει και η μητρα και πρεπει ολα να χωρεσουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ Αναστασία μου.....μακάρι να είναι καλά τα νινάκια μας και όλα τα άλλα θα τα αντιμετωπίζουμε εμείς...:)......εγώ την άλλη εβδομάδα θα πάω για καμπυλη....για να δούμε τί θα δείξει...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου, σε αυτη την βδομαδα που εισαι σιγουρα σφινωνει στα πλευρακια σου αλλα για το στομαχι πιστευω πως ζοριζεσαι επειδη μεγαλωνει η μητρα προς τα πανω και το καημενο το στομαχακι μας δεν εχει και πολυ χωρο. Εγω ειμαι στην τριακοστη τωρα και εχει φτασει αρκετα ψηλα, αναρωτιεμαι που θα παει σε δεκα βδομαδες που θεωρητικα γενναω..

Καλο ειναι για το στομαχι να τρωμε μικρα και συχνα γευματα παντως γιατι τωρα που στενευουν εκει μεσα τα πραγματα και δεν ειναι οπως παλια..

Εγω ακομα δεν εχω ξεκινησει να παραπονιεμαι για δυσφορια κτλ γιατι φανταζομαι τι θα γινει οταν μπω στο μηνα μου.. Δεν θα ντεχω αλλο γιατι ειμαι γενικα ανυπομονος τυπος και θα μου φταινε ολα..

Ευη μου, περαστικα κοριτσι μου. Κατι μου λεει οτι δεν ξεκουραζεσαι αρκετα και γι αυτο εισαι ετσι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...