Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ανάκληση επικίνδυνων μπιμπερό!!!


Recommended Posts

http://www.eimaimama.gr/2011/07/anaklisi_bibero.html

Ανάκληση επικίνδυνων μπιμπερό – Ελέγξτε τα μπιμπερό σας!

Μπουκάλια βρεφικής διατροφής για τα οποία δεν υπήρχε η απαραίτητη συνοδευτική τεκμηρίωση για την ασφάλεια χρήσης τους, σύμφωνα με την κείμενη κοινοτική και εθνική νομοθεσία, εντόπισε ο ΕΦΕΤ.

Τα προϊόντα διακινήθηκαν από την επιχείρηση JUMBO Α.Ε. η οποία προχώρησε σε προληπτική ανάκληση τους και σε σχετική ενημέρωση των καταναλωτών.

Οι καταναλωτές, που έχουν ήδη προμηθευτεί τα επίμαχα προϊόντα, για προληπτικούς λόγους δεν θα πρέπει να τα χρησιμοποιήσουν, επισημαίνει ο ΕΦΕΤ.

Τα προϊόντα αυτά είναι:

1) Μπιμπερό ‘NATUR’ 8oz/250ml, (6months – 3years), NT-8C2B, από Ταϊλάνδη

2) Μπιμπερό JUMBO BEBE, Gripper Bottle, 4oz/120ml, GR-170-222, από Ταϊλάνδη

3) Μπιμπερό ‘NATUR’ 8oz/250ml, (6months – 3years), NT-8C2B-100, από Ταϊλάνδη

4) Μπιμπερό JUMBO BEBE, 10oz/275ml, BL035-127, από Ταϊλάνδη

5) Μπιμπερό JUMBO BEBE, 4oz/125ml, BB-7002-R, από Ταϊλάνδη

6) Μπιμπερό BL015-BLUE, 3 STAGE GROW NURSER, από Ταϊλάνδη

7) Μπιμπερό No:43044-222, 8oz/250ml, από Ταϊλάνδη

8 ) Μπιμπερό JUMBO BEBE, 10oz/120ml, BL035-418, από Κίνα

9) Μπιμπερό JUMBO BEBE, 10oz/120ml, BL035-225, Ταϊλάνδη

Προσοχή στην αγορά μπιμπερό και ειδικά πλαστικών μπιμπερό. Τα πλαστικά μπιμπερό πρέπει να φέρουν απαραιτήτως την ένδειξη BPA FREE ή 0% ΒPA. Aν δεν είστε σίγουροι για τα υλικά κατασκευής, προτιμήστε κάποιο άλλο πλαστικό μοντέλο ή κάποιο γυάλινο ή ανοξείδωτο.

——

“Το παιδί μου έπινε γάλα από ένα μπιμπερό που ανακλήθηκε, θα πάθει κάτι;”

Δεν χρειάζεται τεράστιο άγχος, αλλά είναι καλό να σταματήσετε τη χρήση του μπιμπερό. Η επίδραση των επικίνδυνων ουσιών που εμπεριέχονται σε συγκεκριμένα είδη πλαστικού είναι προσθετική, κάτι που σημαίνει ότι δεν υπάρχει άμεσος κίνδυνος για την υγεία του παιδιού, όμως προσθετικά μέσα στα χρόνια -μετά την επαφή και με άλλες βλαβερές ουσίες, έχουμε μπόλικες γύρω μας- μπορεί να είναι επιβλαβής για την υγεία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα beboulino. Είμαι η Ελένη, και ο Σίμος μου είναι 11 μηνών.Το γαλατάκι του συμφωνώ και εγώ απόλυτα και συνεχίζω να του το δίνω σε γυάλινα μπουκάλια Chicco, αλλά το νεράκι που πίνει έχω πάρει και εγώ μπουκάλι πλαστικό (πολύ χαριτωμένο εξωτερικά) από το JUMBO. Δεν το θεώρησα κακό ή ότι θα πάθει κάτι. Σήμερα κι' 'ολας μόλις γυρίσω από την δουλειά μου, θα το πετάξω γιατί δεν ξέρω αν και αυτό που έχω πάρει είναι μέσα στους κωδικούς που γράφει η MaDi. Και με την κόρη μου(5 χρονών ) το ίδιο έκανα.

Σ΄ ευχαριστούμε πολύ MaDi.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Ελενη!Να χαιρεσαι το αγορακι σου!Εχεις δικιο να μην πονηρευτηκες για το πλαστικο μπουκαλακι για το νερο,αφου το παιδακι σου ειναι και μεγαλο.Να που τελικα ολα πρεπει να τα προσεχουμε. :roll:Και για τα πλαστικα πιατακια μαλλον το ιδιο ισχυει...Δεν ξερεις απο που να προφυλαχθεις...

Και εγω γυαλινα μπουκαλια σκοπευω να χρησιμοποιησω οταν γεννησω με το καλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 years later...

Όλοι γνωρίζουμε ότι τα καλύτερα και πιο υγιεινά μπιμπερό είναι τα γυάλινα, αλλά σπάνε σχετικά εύκολα. Εγώ δοκίμασα τα ανοξείδωτα μπιμπερό της αμερικάνικης Klean Kanteen και είναι υπέροχα. Λίγο πιο ακριβά βέβαια, αλλά οκ. 

Αποφύγετε τα πλαστικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Επισης αποφυγεττε τα εμφιαλωμενα υπαρχουν καλυτερες λυσεις απο το νερο κονσερβα με συντηρητικα!

Επεξεργάστηκε από efihil78
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...