Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο 14!! Καυτά Γεννητούρια!!!


Recommended Posts

καλησπερα!!!!!

εφαγα λιγα κερασια και στρωθηκα να σας διαβασω.

εσωρουχα πηρα κι εγω μιας χρησης απο το mothercare.εβαλα στη βαλιτσα μου ομωβς και 2 κανονικα.

εκλεισα και ραντεβου για αποτριχωση,να ειμαι ετοιμη ρε παιδι μου.

ωρα για την απογευματινη ινσουλινη.επανερχομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φιλεναδες απο το mathercare μπορω να παρω και μεσω ιντερνετ...γιατι δεν εχουμε εμεις εδω ουτε στην Πατρα νομιζω...κοιμηθικα λιγο και σηκωθικα και εβαλα τα φασολακια να γινουν εφαγα και λιγα κερασια και εσκασα...μα με τα κερασια??βλεπουμε ειδησεις τωρα...αν και εχω βαρεθει δεν θελω αλλες ειδησεις να βλεπω ελεος τα ιδια και τα ιδια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσαρες..............

τι μου κανετε;

τωρα ξυπνησα,αλλα νυσταζω ξανα.τι κατασταση ειναι αυτη;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

κατερινα μου 9 μερουλες μονο;

μαρακι εσενα ποτε θα σου πει ακριβη ημερομηνια;

να δω εμενα τι θα μου πει τη παρασκευη

οτι εχω αρχισει κ αγχωνομαι σας το πα;;;;;;;;;;;;;;; :?:?:?:?:?:shock::shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννα καλημερα...κι εσυ νυσταζεις?εγω να δεις...καθε μερα τα ιδια....δεν αντεχω αλλο...τωρα που ειμαι και στον 9 ιδιαιτερα....αγχωνομαι πολυ...παναγια μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αστα χριστινα.πολυ υπνηλια.κ πολυ συχνοουρια.τα βραδια ειναι μαρτυρικα.λιγο ακομα ομως εχουμε,μετα θα ξενυχταμε για αλλο λογο

ηθελα να ρωτησω.ειναι αληθεια που λενε πως οτι συνηθειες εχουν τα μωρακια μεσα στη κοιλια της μαμας το ιδιο κανουν κ εξω;

ρε κοριτσια ειλικρινα οι δικες μου τα βραδια φαινεται οτι κοιμουνται του καλου καιρου.τοσο που μερικες φορες με κοψοχολιαζουν.ενω τη μερα αλωνιζουν

επισης να ρωτησω κ τα μπιμπερο με τι τα πλενουμε;πριν τα βαλουμε για αποστειρωση εννοω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααααα κοριτσακια!!!Τι κανετε??

Καλοριζικο το 14!!!!Με καλα γεννητουρια κ καυτα μωρακια!!!!!!!

Αχ Μαρακι Χρυσα Ιφιγενεια ειμαστε οι επομενες!!!!!!!!!!!!!Το πιστευετε??

Ελις μου κουκλιτσα η μπουμπουκα σου γλυκεια μου και φαινεται κ ζωηρουλα ε??Να σας ζησει κ παλι και να ναι παντα ετσι χαμογελαστη!!!!!

Νικακι μου τι βλακειες διαβαζω παλι??Φυσικα κ θα ακουσεις καρδουλα...αυτες οι ατιμες οι ορμονες αχ!!!!

Αννα μου πως εισαι??Απο συχνοουρια το βραδ κ γω αλλο τιποτα...τα μπιμπερο τα πλενουμε κανονικα νομιζω οπως πλενουμε τα πιατα..ακομη κ στο πλυντηριο μπορεις..ετσι κ αλιως μετα τα βαζουμε στον αποστειρωτη!!!!

Ναι Αννουλα 9 μερουλες!!!!Εγω ακομη δεν εχω αγχωθει...ειναι φυσιολογικο???

Πιπιτσα πες του καλου σου πως εμεις εδω το εχουμε ξεχασει το σπορ κ οι αντρες μας κανουν υπομονηηηηη!!!!!!Να κανει κ αυτος κ να αφησει τις σποντες!!!Θα περασει ο καιρος..

Εμενα προσωπικα δεν παραπονιεται..καταλαβαινει την κατασταση μου και το χουμε παρει κ λιγο στην πλακα..τι να κανουμε??

Τονια μου εγω απο εσωρουχα πηρα μαλακα βαμβακερα χωρις λαστιχα κ λιγο ψηλα..μιας χρησεως δεν πηρα γιατι μας δινουν στο μαιευτηριο..

Τιτινακι ειπαμε μοντελακι εισαι!!!!μπραβο κ μην αγχωνεσαι με τα κιλα!!

Νικολ μου ξεκουρασου λιγο τωρα γιατι μεταααα να δεις τρεξιμο!!!!

Γιελιζ μου να μου φιλησεις το αντρακι σου!!!!!!!

Μαρουλιτα πολυ ωραιες οι φωτο σας!!!!!!!

Εμεις εχτες οπως σας ειπα πηγαμε Ικα..μου εγραψε τα φαρμακα..εκανα πριν κ τις εξετασεις μου κ χαζη ενω ειχα εξεταση ζαχαρου το ξεχασακ εφαγα κρουασανακια σοκολατας..οι κοπελες γελαγαν στο μικροβιολογικο...θα δουμε σημερα τα αποτελεσματα..

Επειτα πηγαμε στην πεθερα μου καφεδακι κ μαμ..ηταν κ η κουνιαδα μου εκει μας εδωσε κ το δωρο της σε χρηματα και φευγοντας περασαμε απο τα Λητω κ τα καταθεσαμε :D:D:D:D !!!

Πηραμε μπανακι με βαση ψηλη..πηρα την πικε κουβερτουλα για την κουνια της προικας,τον καδο για τις πανες,ενα δυο ρουχαλακια που ειχαν κολλησει στον μπαμπα για το γιο του,σιδερο για την κουνουπιερα διοτι το χαμε ξεχασει,κουνουπιερα για την καλαθουνα..

Κα επισης νομιζω καναμε βλακεια δεν ξερω..για την συρταριερα τι αλλα ξιερα πηρατε??Εμας μας εδωσε πλαστικη η πωλητρια κ δεν εναιωραια πανω στο επιπλο...

Τι σας βολεψε?σκεφτομαινα παω να την αλλαξω...

Σημερα εχουμε γιατροοοο!!Θα δουμε το αντρακι μας!!!!!Και θ οριστικοποιησουμε την ημερομηνια!!Να δουμε θα ναι 9 μερουλες εκομη η λιγοτερο??

Νεακια το μεσημερι..

Φιλακιαααααααααααααααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααα μπηκα μια στα γρηγορα πριν να ετοιμαστω..εφτιαξα και μαλλι σημερα...ειχα τοοσο καιρο να τα φτιαξω..ολο κοτσο τα εχω γιατι ζεσταινομαι...παω να ετοιμασω τοστακια για τον μικρο γιατι θα ερθει μαγαζι και θα τον πιασει η βαρεμαρα να και θα θελει να δει dvd και οταν βλεπει θελει κατι να μασουλαει...εχω να παω να παρω τις απαντησεις απο τις εξετασεις που εκανα εχτες και μετα στη γιατρο...ανυπομονω...εχω ενα μηνα ακριβως να παω..την τελευταια φορα ηταν 800γρ και θελω να δω ποσο θα εχει φτασει τωρα...και ποσο θα ειμαι εγω...χιχιχι...φιλακια και καλη μερα να εχετε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα κανεις κ δεν αγχωνεσαι κατερινα μου.το καλυτερο αυτο ειναι.εγω ειμαι απο τη φυση μου αγχωδης πριν γινει κατι.αλλα οταν ερχεται η ωρα να γινει τοτε λες κ πεφτω σε νιρβανα.ελπιζω κ τωρα ετσι να γινει.

να μας πεις νεα απο το γιατρο ε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε? Εγώ έκανα χάλια ύπνο χθες..Νιώθω πιασμένη παντού...ακόμη και στα δάχτυλα...τι μαρτύριο είναι αυτό! Νιωθω κάτι πονάκια γενικά αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο...

Χρύσα μου καλό γιατρό σήμερα..περιμένουμε νέα σας! Λες να έχεις συσπάσεις και να μην το καταλαβαίνεις??

Πιθανόν..ποτέ δεν ξέρεις!!

Χριστίνα μου καλημέρα! Πλησιάζεις κι εσύ!

Άννα μου καλημέρα! Εγώ πήρα προδερμ απορρυπαντικό για τα μπιμπερό...

Για την ημερομηνία που ρωτάς...εγώ δεν πάω για καισαρική. Οποτε δεν έχουμε ημερομηνία. Απλά στις 12/7 θα βγάλουμε τις ραφες.

Ευάκη καλημέρα και σε σένα! καλό γιατρο..περιμένουμε τα νέα σας! Θα έχετε μεγαλώσει πολύ από την τελευταία φορά!

Κατερινάκι καλημέρα!! Καλο γιατρό σήμερα...Άντε να δούμε πότε θα έχεις το μωράκι σου αγκαλιά! Περιμένουμε νέα σου!

Οι άλλες κοιμάστε ακόμα??

Θα έχω τη μαμά μου σήμερα, να μου κάνει δουλίτσες..Αν και τα βασικά τα εχω κάνει προχθες. Θα συγυρισουμε και το δωμάτιο του μπέμπη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννα μου αυτη την απορια την εχω κι εγω γιατι το κοριτσακι μου το βραδυ δε με ενοχλει ποτε..και γενικα μεσα στη μερα συγκεκριμενες ωρες..μακαρι να ειναι ετσι..εχω ρωτησει γυναικες που εχουν γεννησει και το γυναικοιλογο και μερικες μου ελεγαν ναι και αλλες οχι.ο γιατρος μου ειπε πως δεν ειναι απαραιτητο αυτο....τωρα με εχει πιασει αγχος γιατι δεν ξερω για τις αναπνοες του τοκετου..διαβαζω διαφορα αλλα μου φαινονται δυσκολα για εκεινη τη στιγμη...επισης να ρωτησω κατι..τα βραδια δεν μπορω να ανασανω καλα λογικα απο τα κιλα τωρα στον 9.εσεις εχετε κατι τετοιο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα μαρακι.εγω χτες εφτιαξα τη βαλιτσα.κ σημερα θα σκουπισουμε το δωματιο,να βαλω τις κουνουπιερες κτλ.κ μετα τελος.αναμονη.

εχει βαρυνει πολυ η κοιλια μου.η δυσφορια ειναι αλλο πραγμα.δε ξερω ποσο θα αντεξω ακομα.το σωμα μου μου χτυπαει καμπανακια.λαχανιαζω με το παραμικρο.κουραζομαι ακομα κ που χτενιζομαι.

δραμα.αλλα υπομονη τι να κανουμε

πιπιτσα τωρα θυμηθηκα που ρωτας για τα μηρμυγκιασματα στα ποδια.εγω κανω ποδολουτροκρυο με ελαια κ μετα μου κανει ο αντρας μου λιγο μασαζακι στα ποδια με μια κρεμουλα.ετσι ανακουφιστηκα λιγο

μαρακι αρα εισαι οντως απο μερα σε μερα να γεννησεις.πωπω!σιγα σιγα τελειωνει η λιστα.τι καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννα μου αυτη την απορια την εχω κι εγω γιατι το κοριτσακι μου το βραδυ δε με ενοχλει ποτε..και γενικα μεσα στη μερα συγκεκριμενες ωρες..μακαρι να ειναι ετσι..εχω ρωτησει γυναικες που εχουν γεννησει και το γυναικοιλογο και μερικες μου ελεγαν ναι και αλλες οχι.ο γιατρος μου ειπε πως δεν ειναι απαραιτητο αυτο....τωρα με εχει πιασει αγχος γιατι δεν ξερω για τις αναπνοες του τοκετου..διαβαζω διαφορα αλλα μου φαινονται δυσκολα για εκεινη τη στιγμη...επισης να ρωτησω κατι..τα βραδια δεν μπορω να ανασανω καλα λογικα απο τα κιλα τωρα στον 9.εσεις εχετε κατι τετοιο?

αν εχω δυσπνοια λεει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!με το ζορι κοιμαμαι το βραδυ,με 4 μαξιλαρια για να χω ορθιο το κεφαλι μου κ να μη μου πιανεται η ανασα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινακι εγω το χω ατο οταν ξαπλωνω ανασκελα...επειδη ειναι ψηλα το μωρο..

καλε κ εσυ εισαι μεσα στις επομενες ε??τωρα το ειδα οτι εσαι στον 9ο!!!Θα μαστε πολλες μαζι δηλαδη!!!

Εμενα κοριτσια οοολη τη μερα γυρναει κλωτσαει τεντωνεται αλλα το βραδακι κοιμαται!!!!!Λετε να κανει τα ιδια???Μακαριι!!!

Α ξεχασα χτε ςπηγα στην κουμπαρα μου κ ειδα τον μικρουλη!!!Αχ κοριτσια μεσα σε 15 μερες που χα να τον δω αλλαξε τελειως..μεγαλωσε παρα παρα πολυ..ο διπλος εγινε..με κατι μαγουλακιααα για φαγωμα..ματι κρατα της μαμας ακομη γαλανο..πολυ ζωηρος..μια σκετη γλυκα!!!

Τον εκανε μπανιο ,τον ταισε ο μπαμπας του κ μετα κοιμηθηκε..ξαφνικα κλαμα..τον κοιταει ειχε κανει τα κάκα του το μωρο ..χαρα η μαμα διοτι αντιμετωπιζει θεμα δοισκοιλιοτητας το μαναρι μου 3γαλατα εχουν αλλαξει..παει το αλλαζει ο μπαμπας τον ξαναπλενουν κ εκει που παει να του βαλει την πανα..συντριβανιιιιιι :D:D:D:D:D:D !!!Παλι χαλια ολα..αντε ξανα αλλαγμα πλυσιμο!!!

Πολυ γελιο!!!!Ε μετα κοιμηθηκε του καλου καιρου!!!!!!

Δεν μου ειπατε για την αλλαξιερα της συρταριερας...τι πηρατε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελεια τα μωρακια μας δηλαδη.μακαρι να μας ξεκουραζουν οταν με το καλο γεννηθουν.τουλαχιστον λιγο τοβραδυ.

εγω πηρα μια αλαξιερα απο τα μαδερ κερ που ειναι ξεχωριστη κ μεταφερεται παντου.γιατι στο δωματιο των μικρων εχω πολλες ντουλαπες κ συρταρια οποτε δε πηρα ξεχωριστη συρταριερα.τη πηρα 20 ευρω ολο κ ολο.κ ειναι ωραιοτατη.το μονο που δε πηρα ειναι καλαθι για τις πανες.αλλα οκ.το κανω κ αργοτερα αυτο.δεν επειγει

παω να φτιαξω τα γεμιστα μου.επανερχομαι σε λιγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ουφ δηλαδη ειναι φυσιολογικο....χτες εφτιαξα τη βαλιτσα της μικρης εκτος απο τα μπουκαλια γιατι θελω να τα αποστηρωσω αργοτερα οσο φτανουν οι μερες...εκανα και υπερηχο χτες και ηταν ολα μια χαρα....τους προηγουμενους 8 μηνες κοριτσακια μου περπατουσα 2 και 3 ωρες την ημερα ..τωρα στον 9 τα ποδια μου ειναι σαν ποδια βοδιου με τετοιο πρηξιμο και δεν αντεχω κουραζομαι πολυ ευκολα....με τρο ζορι παω καπου..παναγια μου οταν γεννησω ελπιζω να ξεπριστουν..

κατερινα μου ναι κι εγω πλησιαζω σιγα σιγα στην μεγαλη ωρα...παναγια μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινάκι επειδή είναι πολυ χαμηλα ο μικρός μου δεν με πιέζει στην αναπνοή αλλά και πάλι από το βάρος με πιάνει απίστευτη δυσφορία!

Άννα μου κοντεύουμε όλες σιγα σιγά!! Για την κούραση που λες...είναι απίστευτο!! Ακόμα και μια πατάτα να καθαρισω με πονάνε τα χερια...

Και σήμερα με έπιασε πάλι εκείνη η άτιμη η αδυναμία!!

Κατερίνα μου δενξέρω να σου πω για την αλλαξιέρα...όταν λες πλαστική τι εννοείς? Εμας αυτή που μας έδωσαν νομίζω πως τελικά δεν ταιριάζει πάνω στην συρταριέρα...μόνο στην κούνια και δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω ακόμα!

Αυτό με το παιδάκι της φίλης σου...προετοιμάσου (κι εσύ κι εγώ δηλαδη) γιατι τα αγοράκια με τα συντριβάνια το έχουν αυτό!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι μου εννοω πως ειναι σαν αυτη στα μπανακια..η χαζη..κ της ειπα για την συρταριερα..αλλη χαζη κ γω που την πηρα κιολας...πανω σην συρταριερα ομως ειναι χαλιαα!!Θα αγκαζαρω την αδερφη μου σημερα να παμε να την αλλαξουμε...

Οσο για τον μπομπιρα χτες σου λεω πολυ γελιο..λες κ τους κοροιδευε το ατιμο!!!!!

Koριτσακια σας αφηνω..παω για μπανακι κ να ετοιμαστω για τον γιατρο!!!

Τα λεμε μετα!!!!

Φιλακιαααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsakia na rwtisw kati an ksrete?otan gennietai to mwraki sto nosokomeio me ti to ntynoun?me dika tous ?giati mexri na katharisoun tin gynaika kai ola afta to paidaki tha einai me tis maies..siga min exei i gynaika myalo gia na tous pei pou tha einai ta rouxakia tou...episis alli aporia panes pernoume emeis i sou dinoun ekei?an kserete,..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα με το καλο ολες να γεννησουμε..για τις συνηθειες που λετε ξερω μοωο οτι ο γιος μου ηταν ζωηρος στη κοιλια ολο τρελλες μου εκανε και ζωηρος βγηκε....οπως και εγω εκανα τα ιδια και ετσι βγηκα....οσο για τη γεννα πριν κανα 10 μερες μονο στη σκεψη ιδρωνα απο το αγχος εχει λιγες μερες εχω τελειως διαφορετικη σκεψη εχω πιο πολυ δυναμη και λεω οκ σε λιγες ωρες θα γεννησω ο γιατρος μου ειπε θα κανω και πιο λιγες ωρες να γεννησω αυτη τη φορα και λεω οκ...αλλα ακομα δεν μπορω να το πιστεψω οτι θα εχω μια μπουμπου στην αγκαλια μου σε λιγες μερες η ωρες...

τα μπιμπερο τα πλενετε με οσο πιο ζεστο νερο αντεχετε και μετα τα αποστειρωνετε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο καλό Κατερίνα μου..καλό γιατρό!

Χριστίνα μου...δεν έχω ιδέα πώς το ντύνουν..Αλλά φαντάζομαι ότι του βάζουν κάτι δικό τους αρχικά μέχρι να ετοιμάσουν το μωρό. Και λογικά μετά παίρνουν τα ρούχα που φέρνει η μαμά...

Πάνες εμένα μου τις γράφει στη λίστα που μου έδωσαν στο μαιευτηριο και έτσι πήρα μαζί μου ένα κουτί..

καλημέρα Ιφιγένεια μου! Εσύ έχεις ξαναζήσει αυτή την εμπειρία και πάλι έχεις κάποια αγωνία...Σκέψου εμείς!!! :D

Αληθεια κοριτσια..σέρνομαι σήμερα..τι έπαθα πάλι? ουφ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον για να λυσω παλι καποιες αποριες τα αγορια για πολλους μηνες κατουρανε με το παραμικρο οποτε να προετοιμαστειετε με πολλα σελτεδακια και ρουχακια εμενα στο νοσοκομειο μια βαλιτσα ρουχα του δεν με εφτασαν ειχα βαλει κανα 8 αλλξιες και 5 σελτεδακια αφαντα ολα μετα ζητουσα να μου στειλουν καταρχην ενα βεαδυ ολο εβγαζε το μικονιο και μεσα σε 5-6 ωρες τον αλλαξα πανω απο 10 φορες και λερωνοταν συνεχεια...

τωρα ναλογα στο νοσοκομειο αλλα δινουν ρουχα δικα τους αλλα οχι εγω πχ εκει που θα ξαναγεννησω οταν οι δικοι σου περιμενουν εξω σε εμενα ο αντρα μου θα εχει μια τσαντα μεσα με πιτζαμες εσωρουχα και παντοφλες για μενα για να με ντυσουν και για τη μικρη εχω βαλει 2 ρουχακια με κοντο μανικι και με μακρυ γιατι υπαρχουν και μερες δροσιας και μπορει να ειναι νυχτα τα μωρα κρυωνουν μολις βγαινουν απο την κοιλια και σκουφακι καλτσακια και ενα φανελακι και 2 πανες...για να το τυλιξουν αυτα ειναι τα βασικα...

για τη δυσφορια ειναι η σταση που εχεις οταν ξαπλωνεις και το μωρο πως εχει κατσει εκεινη τη στιγμη

για το πρηξιμο των ποδιων στο γιο μου ειχε πιο πολυ ζεστη και ηταν τουμπανο ενα μηνα δραμα το βραδυ πριν γεννησω αρχισαν να ξεπρηζονται και την επομενη που γεννησα σταδικα ξεπρηστηκαν μεσα 10-15 μερες ειχε υποχωρησει ολο το πρηξιμο για τις αναπνοες θα σας βαλω 2-3 αρθρα που με βοηθησαν πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΡΧΙΖΕΙ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΚΕΤΟΣ:

Είναι η διαδικασία και ο χρόνος που χρειάζεται για την έξοδο του εμβρύου και του πλακούντα από τα γεννητικά όργανα της γυναίκας στο τέλος της εγκυμοσύνης.

ΠΟΣΟ ΔΙΑΡΚΕΙ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ:

Η διάρκεια του τοκετού εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Στις πρωτότοκες γυναίκες διαρκεί περισσότερες ώρες ,κατά μέσο όρο 6-8 ώρες ενώ στις πολύτοκες λιγότερο. Συνήθως οι γυμνασμένες γυναίκες γεννούν πιο σύντομα. Επίσης παράγοντες που αφορούν το έμβρυο και τις σχέσεις του με τη λεκάνη της μητέρας αυξάνουν ή ελαττώνουν τη διάρκεια του τοκετού. Τέτοιοι παράγοντες είναι το μέγεθος του εμβρύου σε σύγκριση με τις διαστάσεις της λεκάνης. Ένα μεγάλο κεφάλι θέλει περισσότερο χρόνο για να γεννηθεί φυσιολογικά. Επίσης σημαντικός παράγοντας στην εξέλιξη του τοκετού είναι η ποιότητα του τραχήλου εάν δηλαδή ο τράχηλος είναι σκληρός ή μαλακός και το πόσο συχνά έρχονται και το πόσο διαρκούν οι ωδίνες της μήτρας.

ΠΟΤΕ ΑΡΧΙΖΕΙ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ:

Είναι βέβαιο ότι μία συγκεκριμένη απάντηση δεν μπορεί να δοθεί. Με το πέρασμα των ημερών και ενώ η ημερομηνία για τη γέννηση του παιδιού θα πλησιάζει θα υπάρξουν κάποια σημάδια προειδοποίησης για το ξεκίνημα του τοκετού. Τα σημάδια αυτά είναι τα εξής:

1)Οι ωδίνες της μήτρας

2)Η αιματηρή βλένη

3)Η ρήξη του θυλακίου

Ο τοκετός χωρίζεται στον ψευδή τοκετό και στον πραγματικό τοκετό.

ΨΕΥΔΗΣ ΤΟΚΕΤΟΣ:

Προηγείται του πραγματικού τοκετού. Δεν καταλήγει στη γέννηση του παιδιού. Χαρακτηριστικό σημείο του ψευδή τοκετού είναι οι ωδίνες της μήτρας που δεν είναι τακτικές δεν διαρκούν πολύ και γίνονται αισθητές στο κάτω μέρος της κοιλιάς και κοντά στις βουβωνικές χώρες. Εάν λοιπόν αυτές οι μικροωδίνες που θα αισθανθεί η γυναίκα παραμένουν ακανόνιστες δεν αυξηθούν και δεν ρυθμιστούν ούτε σε ένταση αλλά και ούτε σε διάρκεια, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σταματήσουν και να εξαφανιστούν έτσι όπως ήρθαν. Αυτό σημαίνει ότι ο τοκετός θα ξεκινήσει μετά από μερικές ημέρες ή και μερικές εβδομάδες.

Πάντως, η κάθε μέλλουσα μητέρα θα πρέπει να ξέρει ότι η εμφάνιση αυτών των ωδινών στο τέλος της εγκυμοσύνης που λανθασμένα θα την κάνουν να πιστέψει ότι ο τοκετός έχει ξεκινήσει έχουν κάποια ιδιαίτερη σκοπιμότητα που συμβάλλει αναμφίβολα στην εξέλιξη του πραγματικού τοκετού. Αυτές οι ενοχλήσεις είναι εκείνες που θα προετοιμάσουν τη διαστολή του εσωτερικού στομίου της μήτρας, θα κατευθύνουν τη θέση ,τη στάση και την προβολή του εμβρύου στη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Για το λόγο αυτό αυτές οι ωδίνες της μήτρας ονομάζονται προπαρασκευαστικές.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ:

1)Οι ωδίνες της μήτρας:

Χαρακτηριστικό σημείο του πραγματικού τοκετού είναι οι ωδίνες της μήτρας που γίνονται ρυθμικές με αυξανόμενη ένταση και διάρκεια, που εμφανίζονται σε σταθερά χρονικά μεσοδιαστήματα τα οποία γίνονται όλο και μικρότερα ενώ η ένταση που έχουν οι ωδίνες όλο και αυξάνονται. Η γυναίκα αισθάνεται τον πόνο αρχικά στο πίσω μέρος του σώματος δηλαδή στη μέση και τείνει να μεταφέρεται προς τα εμπρός δηλαδή στη κοιλιά της. Όταν οι ωδίνες αυτές φτάσουν στο σημείο να έρχονται κάθε 10 λεπτά για αρκετή ώρα τότε ενημερώσετε το γιατρό σας ή τη μαία σας. Τα στοιχεία του πίνακα που ακολουθεί μας βοηθούν να καταλάβουμε πότε έχουμε πραγματικό και πότε ψευδή τοκετό.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΨΕΥΔΗΣ ΤΟΚΕΤΟΣ

ΔΙΑΦΟΡΕΣ

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ ΨΕΥΔΗΣ ΤΟΚΕΤΟΣ

Διάρκεια συστολών Προοδευτικά αυξανόμενη Ακανόνιστη

Ένταση συστολών Σταδιακή αύξηση της έντασης Ασθενής ένταση χωρίς αύξηση

Θέση συστολών Γίνονται αισθητές στη μέση και μετακινούνται προς τα εμπρός Γίνονται αισθητές στη μέση και μετακινούνται προς τα εμπρός

Αλλαγή ανάλογα με την κίνηση Οι συστολές συνεχίζονται, παρά την κίνηση Οι συστολές σταματούν όταν η έγκυος αλλάξει θέση ή μετακινηθεί.

2)Η αιματηρή βλένη :

Ένα άλλο σημάδι που δηλώνει ότι η ώρα του τοκετού είναι κοντά είναι η εμφάνιση βλένης που περιέχει και ίχνη αίματος .Πρόκειται για ένα βλεννώδες κάλυμμα που φράζει σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης το στόμιο του τραχήλου σαν πώμα για να προστατεύσει τη μήτρα και το έμβρυο από μόλυνση. Με την έναρξη της διαστολής του τραχήλου ,αφού ο τράχηλος θα αρχίσει να ανοίγει και να διαστέλλεται η παχύρρευστη βλένη ξεκολλά. Η βλένη αυτή είναι αιματηρή γιατί σπάνε στο σημείο αυτό του τραχήλου κάποια τριχοειδή αγγεία και αιμορραγούν .Θα πρέπει βέβαια να σημειώσουμε ότι εάν έχει προηγηθεί κολπική εξέταση από το γιατρό ή τη μαία 1-2 24ωρα πριν την εμφάνιση της αιματηρής βλένης τότε πιθανόν αυτή να οφείλεται στην εξέταση και όχι στο γεγονός ότι ο τοκετός πλησιάζει. Όπως και να έχουν τα πράγματα να ενημερώσετε το γιατρό ή τη μαία σας.

3)Η ρήξη του θυλακίου:

Θυλάκιο ονομάζουμε τα υγρά του αμνιακού σάκου που βρίσκονται μεταξύ της κεφαλής του εμβρύου και του τραχηλικού στομίου. Το θυλάκιο πιέζει τι τραχηλικό στόμιο μαλακά και το βοηθάει να ανοίξει γλυκά και ομοιόμορφα και όχι σκληρά και οδυνηρά. Επίσης το θυλάκιο προστατεύει το έμβρυο από τον κίνδυνο της μόλυνσης. Η ρήξη μπορεί να συμβεί οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας ακόμη και στον ύπνο και χωρίς να έχει προηγηθεί κάποιο άλλο σύμπτωμα. Η γυναίκα θα νιώσει να ρέει από τον κόλπο της είτε συνεχώς είτε λίγο λίγο ένα υγρό αραιό χωρίς ίχνη αίματος. Αυτό είναι το αμνιακό υγρό που υπάρχει μέσα στο σάκο όπου βρίσκεται το παιδί. Όταν η γυναίκα αντιληφθεί τη ρήξη του θυλακίου θα πρέπει να ελέγξει τη μυρωδιά και το χρώμα των υγρών γιατί αυτό αποτελεί σημαντική πληροφορία για την κατάσταση του εμβρύου μέσα στη μήτρα της. Πολλές έγκυες μπερδεύουν το αμνιακό υγρό με τα ούρα. Αυτό συμβαίνει γιατί στο τέλος της εγκυμοσύνης το κεφάλι του μωρού πιέζει την ουροδόχο κύστη της γυναίκας με αποτέλεσμα να αισθάνεται μία σχετική ακράτεια ούρων. Δεν είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσουν. Ενώ το αμνιακό υγρό τρέχει ασταμάτητα, τα ούρα κάποια στιγμή σταματούν. Επίσης το χρώμα του αμνιακού υγρού είναι λευκό ενώ των ούρων είναι κιτρινωπό και έχει τη χαρακτηριστική οσμή. Ένα τεστ που θα σας βοηθήσει να καταλάβετε τη διαφορά είναι η χρήση λεπτής σερβιέτας. Όταν πρόκειται για ρήξη θυλακίου κάθε φορά που θα αλλάζετε σερβιέτα θα είναι συνεχώς βρεγμένη ενώ όταν πρόκειται για ούρα θα είναι στεγνή. Σε κάθε περίπτωση ειδοποιείτε τον γιατρό σας ή τη μαία σας. Όταν η γυναίκα διανύει το πρώτο στάδιο του τοκετού και δεν έχει γίνει ρήξη του θυλακίου τότε κάνουμε εμείς τεχνητή ρήξη θυλακίου για να βοηθήσουμε και να συντομεύσουμε το χρόνο του τοκετού.

Τα σημάδια έναρξης τοκετού μπορεί να εμφανιστούν είτε ξεχωριστά είτε σε συνδυασμό.

Αρχή σελίδας

ΑΝΑΠΝΟΕΣ ΣΤΟΝ ΑΝΩΔΥΝΟ ΤΟΚΕΤΟ

Πρώτο επίπεδο αναπνοής:

Πρόκειται για μια αργή σε ρυθμό και ρυθμική μέθοδο αναπνοής. Χρησιμοποιείται όταν οι συστολές έχουν αρχίσει να γίνονται ιδιαίτερα έντονες, δηλαδή, όταν δεν μπορείτε ούτε να μιλήσετε, ούτε να περπατήσετε, αλλά ούτε και να γελάσετε κατά την διάρκεια των συστολών. Οι συστολές σε αυτή την φάση έχουν μέτρια ένταση και μπορείτε να διατηρήσετε την αναπνοή σας σε αργό και ομοιόμορφο ρυθμό κατά την διάρκεια τους. Παράλληλα, αυτός ο ρυθμός αναπνοής χρησιμοποιείται σε συνδυασμό με μεθόδους ενεργού χαλάρωσης.

Στην αρχή μιας συστολής...

1. Συγκεντρώστε την προσοχή σας σε ένα σημείο.

2. Πάρτε μια βαθιά ανάσα ώστε να δώσετε στο σώμα σας το σήμα ότι πρέπει να χαλαρώσει και να αυξήσετε το οξυγόνο του μωρού και της μήτρας.

3. Αφήστε τον αέρα να μπει από την μύτη και το στόμα. Πάρτε μια όσο γίνεται μεγαλύτερη εισπνοή, αφήνοντας τον θώρακα να μεγαλώσει. Θα σας βοηθήσει πολύ να αρχίσετε να μετράτε αργά "εισπνοή... δύο... τρία... τέσσερα, εκπνοή... δύο... τρία... τέσσερα" ώστε να κρατήσετε έναν ομοιόμορφο ρυθμό.

4. Προσπαθήστε να παίρνετε 8 - 10 αναπνοές το λεπτό, δηλαδή, στο μισό περίπου της κανονικής αναπνοής.

5. Μόλις περάσει η συστολή, αδειάστε τον αέρα από τους πνεύμονες σας (σκεφτείτε πως αδειάζετε την ίδια την συστολή).

Ο ρυθμός της αναπνοής, που πρέπει να έχετε κατά την διάρκεια των συστολών πρέπει να είναι κάπως έτσι:

Δεύτερο επίπεδο αναπνοής

Χρησιμοποιήστε αυτόν τον ρυθμό όταν οι συστολές έχουν αρχίσει να γίνονται πιο έντονες ώστε να κρατήσετε τον ρυθμό της αναπνοής σας. Το βάθος της αναπνοής σας δεν είναι τόσο μεγάλο και ο ρυθμός αρχίζει να γίνεται πιο γρήγορος όταν οι συστολές είναι έντονες.

Όταν αρχίζουν οι συστολές...

1. Συγκεντρωθείτε σε ένα σημείο.

2. Εκπνεύσατε.

3. Αρχίστε να εισπνέετε και εκπνέετε από το στόμα, όχι βαθιά (περίπου όσο βαθιά μπορείτε ώστε να μιλάτε). Καθώς η συστολή γίνεται έντονη, είναι φυσικό η αναπνοή σας να γίνεται και πιο γρήγορη. Κάντε την αναπνοή σας πιο αργή, όταν αρχίζει να χαλαρώνει η συστολή. Να θυμάστε πως η εκπνοή και η εισπνοή πρέπει να έχουν ομοιόμορφο ρυθμό. Βέβαια, θα σας βοηθήσει αν αρχίσετε να μετράτε ή να σκέφτεστε και κάνετε κάτι άλλο, που θα σας βοηθήσει να διατηρήσετε την αναπνοή σας ομοιόμορφη.

4. Αφήστε τον αέρα να βγει από τα πνευμόνια σας στο τέλος κάθε συστολής.

5. Ο ρυθμός της αναπνοής σας πρέπει να μοιάζει με το παρακάτω σχήμα:

Τρίτο επίπεδο αναπνοής

Αυτός ο ρυθμός αναπνοής εφαρμόζεται όταν οι συστολές έχουν αρχίσει να γίνονται μεγάλες σε χρονική διάρκεια και έντονες. Ακόμα, σε αυτό το επίπεδο, οι συστολές θα είναι λιγότερο επώδυνες αν μπορέσετε να διατηρήσετε τον ρυθμό της αναπνοής σας. Σε αυτό το σημείο πρέπει να συντονιστείτε με τις οδηγίες του γυναικολόγου και της μαίας που σας βοηθά ώστε να συγκεντρώσετε την προσοχή σας στην σωστή αναπνευστική διαδικασία.

Αυτό το επίπεδο αναπνοής δεν έχει βαθιές εισπνοές και εκπνοές και γίνεται από το στόμα. Ίσως, μάλιστα, να μην προλάβετε να εκπνεύσετε στην αρχή της συστολής γιατί γίνεται έντονη σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα.

1. Συγκεντρωθείτε σε ένα σημείο (που μπορεί να είναι η μαμή που σας βοηθά).

2. Πάρτε μικρές εισπνοές και αναπνοές από το στόμα. Στην τέταρτη εισπνοή κλείστε τα χείλη και εκπνεύστε. Ο ήχος της αναπνοής σας θα μοιάζει σαν: Ah-hee, Ah-hee, Ah-hee, Ah-hoo, Ah-hee, Ah-hee, Ah-hee, Ah-hoo, Ah-hee, Ah-hee, Ah-hee, Ah-hoo και θα συνεχίζει με αυτόν τον ρυθμό σε όλη την διάρκεια της συστολής. Μην κάνετε τον ήχο του hoo να μοιάζει έντονος, ή σταματάτε σε αυτό το σημείο της εκπνοής πριν από την επανάληψη της όλης διαδικασίας. Κρατήστε ομοιόμορφο τον ρυθμό της αναπνοής σας σε όλη την διάρκεια της διαδικασίας και προσπαθήστε να μην επιταχύνετε όταν η συστολή γίνεται ιδιαίτερα έντονη.

3. Τελειώνετε κάθε συστολή με μια εκπνοή.

Ο σωστός ρυθμός της αναπνοής θα επιτευχθεί σε συνεργασία με την μαία που σας παρακολουθεί μαζί με τον γυναικολόγο σας στην διάρκεια του τοκετού αλλά συνήθως στα μαθήματα θα έχει αναλυθεί και επεξηγηθεί η διαδικασία του.

Για μερικές επίτοκες, αυτός ο ρυθμός αναπνοής είναι πολύ εύκολος και ρυθμικός. Μπορείτε να διαφοροποιήσετε τον αριθμό των εκπνοών (hoo) ώστε να επικεντρώσετε πιο εύκολα την προσοχή σας στις συστολές. Κατά την διάρκεια μιας συστολής, η μαία θα σας ενημερώσει (με λόγια ή με σήματα), πόσες φορές πρέπει να κάνετε hee (εισπνοές) πριν από το hoo (εκπνοή). Για παράδειγμα, 4 hee και ένα hoo, 5 hee και ένα hoo, 3 hee και ένα hoo, 6 hee και ένα hoo, 2 hee και ένα hoo ... κλπ.

Εφαρμόστε τον ρυθμό που σας εξυπηρετεί καλύτερα!

Η ΜΑΙΑ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ώστε η αναπνοή της επιτόκου να είναι ομοιόμορφη κατά την εισπνοή και την εκπνοή και να παίρνει σύντομες και μικρές αναπνοές ώστε να οξυγονωθεί σωστά ο οργανισμός της.

Η αναπνοή σαν μέσο πρόωρης ώθησης

Κατά το μεσοδιάστημα ανάμεσα στις συστολές, ίσως να αισθανθείτε την ανάγκη να δώσετε ώθηση ή να ασκήσετε κάποια δύναμη. Έχει μεγάλη σημασία να εμποδίσετε την ώθηση αυτή μέχρι να σας πει ο γιατρός ή η μαία. Αν σπρώξετε πριν ο τράχηλος της μήτρας έχει πλήρη διαστολή, τότε υπάρχει κίνδυνος να τραυματίσετε αυτό το σημείο. Βέβαια, καταλαβαίνουμε πόσο δύσκολο είναι για σας να εμποδίσετε αυτή την ανάγκη που έχετε για να σπρώξετε, αλλά θα σας βοηθήσει να εφαρμόσετε τον ρυθμό που σας δίνουμε:

Όταν έχετε την ανάγκη να σπρώξετε, πάρτε μια εισπνοή και αφήστε τον αέρα να βγει αργά από το στόμα, φροντίζοντας ώστε τα μάγουλα σας να είναι χαλαρά. Συνεχίστε να εκπνέετε μέχρι να σταματήσει η διάθεση σας να σπρώχνετε. Κατά την διάρκεια μιας συστολής μπορεί να αισθανθείτε περισσότερες από μια φορές την διάθεση να σπρώξετε. Χρησιμοποιήστε την μέθοδο που σας αναφέραμε παραπάνω και μόλις φύγει η διάθεση της ώθησης επιστρέψτε στον ρυθμό αναπνοής που είχατε προηγουμένως μέχρι να περάσει η συστολή.

Αναπνοή για να γίνει η εξώθηση (αναπνοή τοκετού)

Για να χρησιμοποιήσετε όσο γίνετε λιγότερη ενέργεια και για να δώσετε καλύτερη ώθηση, πρέπει να σπρώχνετε μόνο κατά την διάρκεια των συστολών και όταν σας έρχεται να δώσετε ώθηση. Αν δεν αισθάνεστε αυτή την διάθεση, τότε ο γιατρός ή η μαία θα σας πει πότε να σπρώξετε.

Όταν αρχίζει η συστολή:

1. Εκπνεύστε δύο φορές και εισπνεύσατε βαθιά πριν την στιγμή που πάτε να σπρώξετε το μωρό.

2. Εισπνεύσατε την Τρίτη φορά, κρατήστε την αναπνοή σας και σπρώξτε για όσο χρόνο έχετε το αίσθημα της ώθησης (ή για 5 ή 6 δευτερόλεπτα) και επαναλαμβάνετε το κάθε ένα από τα τρία σετ αναπνοών μέχρι δέκα φορές. Εκπνεύστε, πάρτε μερικές γρήγορες και βαθιές αναπνοές (φροντίζοντας να κρατάτε τεντωμένους τους μύες της κοιλιάς), κρατάτε την τρίτη εισπνοή σας μέχρι να περάσει η συστολή ή σας πει ο γιατρός και η μαία να εκπνεύσετε.

Στα μαθήματα με την μαία και τον γυναικολόγο σας θα σας εξηγηθούν απορίες για τον ρυθμό και τον τύπο αναπνοής στην εξώθηση.

Μια παραλλαγή είναι να πάρετε μία βαθιά εισπνοή και να εξωθήσετε πιέζοντας ενώ συγχρόνως αφήνετε να βγει η αέρας εκπνέοντας αργά (αντί να κρατήσετε την αναπνοή σας). Όταν θέλετε και άλλο αέρα, πάρτε μια βαθιά εισπνοή και επαναλάβατε την όλη διαδικασία.

Αν σπρώχνετε και δεν καταλαβαίνετε καμία κίνηση από το μωρό, προσπαθήστε να αλλάξετε πρώτα την θέση που έχετε. Αν δεν συμβεί τίποτα, προσπαθήστε να κρατήσετε την αναπνοή σας και να σπρώξετε για λίγο μεγαλύτερο χρόνο. Ακόμα, πάρτε μια γρήγορη ανάσα ανάμεσα στις φορές που δίνετε ώθηση.

Υπεροξυγόνωση

Ορισμός: Η υπεροξυγόνωση αφορά τα διαφορετικά ποσοστά οξυγόνου και διοξειδίου του άνθρακα στο αίμα. Συμβαίνει όταν η εκπνοή περιέχει μεγάλες ποσότητες διοξειδίου του άνθρακα, με αποτέλεσμα να παραμένει στον οργανισμό και μεγάλη ποσότητα οξυγόνου.

Αιτία: όταν εισπνέουμε και εκπνέουμε διαφορετικές ποσότητες αέρα (συγκεκριμένα, όταν εκπνέουμε περισσότερο αέρα απ' ότι εισπνέουμε).

Η υπεροξυγόνωση εμφανίζεται όταν: χάσουμε τον ρυθμό της αναπνοής μας ή όταν πανικοβληθούμε ή βρεθούμε σε υπερένταση, η εκπνοή μας είναι μεγαλύτερη από την εισπνοή μας (κάτι ανάλογο συμβαίνει και όταν λαχανιάζουμε) - ιδιαίτερα όταν χρησιμοποιούμε ειδικές τεχνικές αναπνοής ή κατά την διάρκεια γυμναστικών ασκήσεων ή κατά τον τοκετό.

Συμπτώματα: μυρμήγκιασμα ή μούδιασμα στις άκρες των δακτύλων, στα χείλη, στην άκρη της μύτης, στα δάκτυλα των ποδιών, ζαλάδα ή τάση για λιποθυμία, βλέπουμε αστεράκια, μας πιάνουν κράμπες ή σπασμοί στους μυς του ενός ή και των δύο χεριών.

Τι πρέπει να κάνουμε: να πάρουμε μια μικρή χαρτοσακούλα και να εισπνεύσουμε ξανά διοξείδιο του άνθρακα, ή να εισπνεύσουμε σχηματίζοντας με τα χέρια μας ένα κοίλωμα ανάμεσα στο στόμα και την μύτη. Αυτό ακριβώς πρέπει να κάνουμε και κατά την διάρκεια των συστολών και ανάμεσα στις συστολές μέχρι να εξαφανιστούν τα συμπτώματα.

Το ζητούμενο είναι η αναπνοή σας να είναι συντονισμένη και στην εισπνοή και κατά την εκπνοή. Εδώ θα σας εξυπηρετήσει πολύ αν αρχίσετε να μετράτε και να αναπνέει μαζί σας και η μαία και, μάλιστα, να κτυπάτε ρυθμικά τα δάκτυλα σας. Η πρακτική εξάσκηση θα σας βοηθήσει να μάθετε πολύ καλά τις τεχνικές αναπνοής και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα εμφανίσετε κανένα σύμπτωμα υπεραναπνοής κατά την διάρκεια του τοκετού.

Εφλοράζ

Πρόκειται για αργές και σταθερές μαλακτικές κινήσεις στην κοιλιά, τα χέρια ή τα πόδια της μέλλουσας μητέρας. Το μασάζ αυτό γίνεται ή από την ίδια την επίτοκη ή από την μαία. Μάλιστα, αν οι μαλακτικές κινήσεις ξεκινούν από επάνω και πηγαίνουν προς τα κάτω, θα βοηθήσουν την επίτοκη να κρατήσει σταθερή και ρυθμική την αναπνοή της. Καλό είναι να κρατά τα χέρια της απασχολημένα αν δεν μπορεί να τα κρατήσει ακίνητα σε ένα σημείο.

Αρχή σελίδας

ΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ

ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ και ΟΡΘΙΑ ΣΤΑΣΗ

Τι προσφέρει: Οι συσπάσεις της μήτρας γίνονται πιο αποτελεσματικές στην ολοκλήρωση της διαστολή λόγω της συνεργικής δράσης της βαρύτητας κατά την διάρκεια του περπατήματος και όλων των όρθιων θέσεων. Η αίσθηση του πόνου σε κάθε ωδίνα είναι συγκριτικά πιο μικρής εντάσεως, αυτό κάνει τις ωδίνες πιο ανεκτές και δίνει την δυνατότητα καλύτερου αυτοελέγχου αλλά και μεγαλύτερης ελευθερίας κινήσεων. Επιταχύνεται η εξέλιξη της διαστολής του τραχήλου και της καθόδου του εμβρύου και έτσι οι ωδίνες γίνονται πιο αποτελεσματικές. Η κίνηση προκαλεί αλλαγές στις αρθρώσεις της λεκάνης που ενθαρρύνουν τη στροφή και την κάθοδο του μωρού. Επιταχύνει τον τοκετό αν η γυναίκα ήταν προηγουμένως ξαπλωμένη. Στη διάρκεια του 2ου σταδίου, μπορεί να αυξήσει την επιθυμία για εξώθηση.

ΟΡΘΙΑ ΓΕΡΝΟΝΤΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ή σε κάποιο υποστήριγμα

Προσφέρει τα ίδια με την όρθια θέση και επιπλέον ανακουφίζεται ο πόνος της μέσης. Αυτή η στάση προσφέρεται για μασάζ στη μέση της επιτόκου.

ΟΡΘΙΑ με το ένα γόνατο σε κάμψη και το πόδι πάνω σε καρέκλα, στο πλάι.

Κατά τη διάρκεια των συστολών, επαναλαμβάνει κάμψεις των γοφών και του γόνατου προς το ίδιο πλάι, ανά 5 δευτερόλεπτα. Θα πρέπει να αισθάνεται τράβηγμα στο εσωτερικό μέρος αυτού του μηρού. Ποιο πόδι θα τοποθετήσει η γυναίκα στην καρέκλα ,και προς τα πού θα κάνει τις κάμψεις, εξαρτάται από τη θέση του ινίου του μωρού. Αν αυτό δεν είναι γνωστό, όπου νιώθει πιο άνετα. Ο σύντροφος την βοηθάει να ισορροπήσει.

Τι προσφέρει: Ανοίγει την λεκάνη προς την πλευρά που κάνει τις κάμψεις. Ενθαρρύνει τη στροφή του μωρού, όταν βρίσκεται σε οπίσθια θέση. Μπορεί να γίνει και ενώ είναι γονατισμένη.

ΟΡΘΙΑ ΠΕΡΠΑΤΩΝΤΑΣ ή ΧΟΡΕΥΟΝΤΑΣ ΑΡΓΑ-ΑΡΓΑ

Η επίτοκος γυναίκα αγκαλιάζει το σύντροφο γύρω από το λαιμό, ή αφήνει τα χέρια της χαλαρά στο πλάι, με το κεφάλι της να ακουμπάει στον ώμο ή στο στήθος του. Ο σύντροφος συγκρατεί την γυναίκα με τα χέρια ενωμένα στην πλάτη της, έχοντας περάσει τα μπράτσα του κάτω από τις μασχάλες της.

Τι προσφέρει : Ίδια με την όρθια και επιπλέον. Η κίνηση προκαλεί αλλαγές στις αρθρώσεις της λεκάνης που ενθαρρύνουν τη στροφή και την κάθοδο του μωρού. Η αγκαλιά κάποιου που αγαπάμε προσφέρει ευεξία. Ο ρυθμός και η μουσική ανακουφίζουν. Ο σύντροφος μπορεί να πιέσει τα επώδυνα σημεία της πλάτης ή της μέσης.

ΞΑΠΛΩΜΕΝΗ σε ύπτια θέση - ανάσκελα

ΞΑΠΛΩΜΕΝΗ σε πλάγια θέση

Πολλές γυναίκες προτιμούν αυτή την θέση σαν μια μεταβατική στάση που ξεκουράζει και δίνει την ευκαιρία να κάνουμε στην γυναίκα μασάζ στους μύες της πλάτης . Επίσης βοηθάει στην στροφή της κεφαλής του παιδιού και την καλύτερη κάθοδο πράγμα που βελτιώνει την εξέλιξη του τοκετού.

ΒΑΘΥ ΚΑΘΙΣΜΑ

Στο βαθύ κάθισμα βοηθά πολύ ένα μικρό σκαμνάκι, ώστε να είναι πιο ξεκούραστη αυτή η στάση, επίσης η γυναίκα μπορεί να καθίσει στηριζόμενη στα γόνατα του συντρόφου της ενώ αυτός είναι καθισμένος σε μία καρέκλα. Η θέση αυτή επίσης μπορεί πολύ καλά να βολεύει μια γυναίκα να την βολεύει να την εφαρμόζει καθισμένη στην λεκάνη της τουαλέτας όπου μπορεί με ηρεμία να ουρήσει. Σε αυτή την στάση ανοίγοντας λίγο τα πόδια και σκύβοντας μπροστά ή όπως αισθάνεται καλύτερα η γυναίκα χαλαρώνουν οι μύες στην μέση και όλη την πλάτη με αποτέλεσμα να βελτιώνονται οι ενοχλήσεις κατα την διάρκεια των ωδίνων.

ΓΟΝΑΤΙΣΤΗ

Πολλές γυναίκες αισθάνονται την ανάγκη κάποια στιγμή να πάρουν γονατιστή θέση γιατί αυτό φαίνεται να απαλύνει τις ενοχλήσεις εμείς θα σας συστήσουμε σε αυτή την θέση να χρησιμοποιήσετε κάποια μαξιλάρια για να προστατέψετε τα γόνατα σας και αν σας βοηθάει προσπαθήστε να κρατήστε την σπονδυλική στήλη σε κατακόρυφη θέση.

ΟΚΛΑΔΟΝ

ΓΟΝΑΤΟΑΓΚΩΝΙΑΙΑ ΘΕΣΗ (ΓΑΤΑ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΕΠΙΤΕΘΕΙ)

ΕΜΒΡΥΪΚΗ ΘΕΣΗ

Οι περισσότερες γυναίκες αισθάνονται την ανάγκη να χρησιμοποιήσουν μια ποικιλία θέσεων και φυσικά εμείς συνεργαζόμαστε μαζί σας για να σας βοηθήσουμε να αισθανθείτε πιο καλά.

Αρχή σελίδας

ΣΤΑΔΙΑ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ

Ο τοκετός χωρίζεται σε τρία στάδια:

1)Στο πρώτο στάδιο ή το στάδιο της διαστολής

2)Στο δεύτερο στάδιο ή το στάδιο της εξώθησης

3)Στο τρίτο στάδιο ή το στάδιο της υστεροτοκίας

1) ΠΡΩΤΟ ΣΤΑΔΙΟ:

Ονομάζεται και στάδιο της διαστολής. Αφορά την περίοδο εκείνη όπου ο τράχηλος της μήτρας ανοίγει προοδευτικά μέχρι το σημείο όπου επιτρέπεται το πέρασμα του εμβρύου (10cm). Ο χρόνος που διαρκεί η διαστολή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Στις πρωτοτόκες γυναίκες η διαστολή θα αρχίσει μόνο όταν ο τράχηλος θα έχει εξαλειφθεί. Άρα ο χρόνος της διαστολής είναι μεγαλύτερος από ό,τι στις πολύτοκες όπου η εξάλειψη του τραχήλου και η διαστολή γίνονται ταυτόχρονα. Έτσι το πρώτο στάδιο του τοκετού στις πρωτοτόκες διαρκεί 6-12ώρες ενώ στις πολύτοκες διαρκεί 6-8 ώρες.

Επίσης άλλοι παράγοντες που συμβάλλουν στη γρήγορη ή όχι διαστολή του τραχήλου είναι η σύσταση του τραχήλου εάν είναι σκληρός ή μαλακός, η συχνότητα των συστολών και το αν η προβάλλουσα μοίρα του εμβρύου ακουμπά ομοιόμορφα πάνω στο τραχηλικό στόμιο. Μέχρι τη διαστολή των 2-3 εκατοστών θεωρείται ότι ο τοκετός ότι βρίσκεται στη λανθάνουσα φάση, ενώ μετά τα 3 εκατοστά ο τοκετός βρίσκεται πλέον στην ενεργητική φάση. Στην αρχή του πρώτου σταδίου του τοκετού η διαστολή θα γίνεται με πολύ αργό ρυθμό. Όταν φτάσει στα 5 εκ. η διαστολή επιταχύνεται για να επιβραδυνθεί ξανά όταν θα πλησιάζει κοντά στη φάση της πλήρους διαστολής (10 εκατοστά). Οι ωδίνες του πραγματικού τοκετού βεβαιώνουν το ξεκίνημα της λειτουργίας της μήτρας που σκοπό έχουν να διαστείλουν το εξωτερικό κεντρικό στόμιο του τραχήλου για να γεννηθεί το έμβρυο.

Οι ωδίνες συμβαίνουν γιατί: α) καθώς το στόμιο του τραχήλου διαστέλλεται από το κεφάλι του εμβρύου πιέζει τα νεύρα του τραχήλου(πόνοι χαμηλά στην κοιλιά) β) καθώς το κεφάλι του εμβρύου μπαίνει μέσα στη λεκάνη, πιέζει τα γειτονικά νεύρα που βρίσκονται στη περιοχή της μέσης (πόνοι στη μέση) γ) καθώς οι μύες της μήτρας συστέλλονται σφίγγουν και πιέζουν τα νεύρα μέσα τους (πόνοι σε όλη τη μήτρα). Σε κάθε ωδίνα υπάρχει αρχή, ακμή και παρακμή. Στη συνέχεια ακολουθεί παύλα. Έτσι με το ξεκίνημα κάθε ωδίνας η αίσθηση του πόνου δεν θα κυριεύσει απότομα τη μέλλουσα μητέρα. Στην αρχή θα έρχεται μαλακά, θα δυναμώνει βαθμιαία φθάνοντας στην κορύφωση της έντασης και θα αρχίσει σιγά σιγά να σβήνει και να χάνεται.

Όλη αυτή η διαδικασία διαρκεί στην αρχή 10΄΄ αργότερα λίγο περισσότερο για να φτάσει να διαρκεί 60΄΄. Από τα 60΄΄που θα είναι η διάρκεια της πιο μεγάλης ωδίνας μόνο στα 20΄΄ θα αισθάνεται την πιο μεγάλη έντασή της διότι το υπόλοιπο του χρόνου θα μοιράζεται ανάμεσα στην αρχή και την παρακμή της. Όσο ο τοκετός θα προχωρεί οι ωδίνες θα γίνονται πιο συχνές δηλαδή ο χρόνος παύλας θα συντομεύσει από 5΄σε 1΄-2΄. Ο πόνος γίνεται αντιληπτός με διάφορη ένταση, ο φόβος και η αγωνία είναι από τους παράγοντες που συμβάλλουν στην αύξηση της έντασης του πόνου. Καμιά φορά όμως μπορεί να τα ελέγξει η επίτοκος εάν έχει καλή ψυχική ισορροπία. Ο καρδιακός ρυθμός του εμβρύου επιβραδύνεται κατά διάρκεια της ωδίνας, όμως αποκτά και πάλι τη φυσιολογική του συχνότητα μετά τη λήξη της ωδίνας όπου η μήτρα ξαναχαλαρώνει.

2) ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΤΑΔΙΟ:

Ονομάζεται και στάδιο της εξώθησης. Όταν η έγκυος θα έχει ξεπεράσει το στάδιο της διαστολής θα πρέπει να γνωρίζει ότι οι στιγμές που τη χωρίζουν από το παιδί της είναι ελάχιστες. Στην περίοδο αυτή με τις εξωθητικές κινήσεις της επιτόκου που συνδυάζονται με τις συστολές της μήτρας, το παιδί θα διασχίσει τη λεκάνη για να φτάσει στο εξωτερικό στόμιο του κόλπου και να γεννηθεί. Η άσκηση πίεσης είναι μία ενστικτώδη τάση της επιτόκου να σπρώχνει προς τα κάτω, η οποία προκαλείται από το κεφάλι του μωρού καθώς πιέζει το έδαφος της πυέλου και το ορθό έντερο. Η εξώθηση είναι ανώδυνη για την επίτοκο και δεν κάνει κανένα κακό στο μωρό. Όταν πρόκειται για το πρώτο παιδί το στάδιο αυτό μπορεί να φτάσει σε διάρκεια μέχρι και μία ώρα ενώ στους επόμενους τοκετούς μπορεί να περιοριστεί στα 15-20 λεπτά.

ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ: Πρόκειται για τομή που γίνεται στο περίνεο μεταξύ του στομίου του κόλπου και του πρωκτού για να διευκολυνθεί η γέννηση του παιδιού. Η τομή γίνεται τη στιγμή που εμφανίζεται το κεφάλι του παιδιού αφού προηγηθεί τοπική νάρκωση.

Η περινεοτομή καθίσταται αναγκαία όταν:

α) το περίνεο δεν έχει το χρόνο να διαταθεί

β) το κεφάλι του μωρού είναι πολύ μεγάλο για να μπορέσει να περάσει από το στόμιο του κόλπου

γ) η περινεοτομή βοηθάει να γεννηθεί γρήγορα το παιδί εάν η γυναίκα έχει δυσκολία στο συντονισμό και στον έλεγχο της εξώθησης στο δεύτερο στάδιο

δ) το έμβρυο παρουσιάζει δυσφορία.

ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ: Τα εσωτερικά είναι απορροφήσιμα ενώ τα εξωτερικά πέφτουν μόνα τους μετά από 7-10 μέρες. Σε περίπτωση που τα ράμματα ενοχλούν τη γυναίκα θα πρέπει: να φροντίζει να διατηρεί την περιοχή καθαρή και στεγνή, να κάνει πλύσεις με αλατόνερο που υποβοηθάει στην επούλωση και την ώρα των κενώσεων να προστατεύει τα ράμματα με μία γάζα.

3) ΤΡΙΤΟ ΣΤΑΔΙΟ:

Ονομάζεται και στάδιο υστεροτοκίας. Αφορά την έξοδο του πλακούντα.

Μπορεί να διαρκέσει από ένα λεπτό μέχρι 20 λεπτά. Αφού γεννηθεί το παιδί ύστερα από μερικά λεπτά θα ξαναρχίσουν πάλι οι συστολές της μήτρας ,με ροή αίματος από τον κόλπο για να αποβληθεί ο πλακούντας. Οι ωδίνες αυτές σχετικά με τις προηγούμενες φέρνουν πόνο και με ένα ελαφρό σφίξιμο η μαλακή μάζα του πλακούντα θα περάσει χωρίς δυσκολία από το εξωτερικό στόμιο του κόλπου με τη βοήθεια του γιατρού που θα τραβάει ελαφρά το υπόλοιπο του ομφαλίου λώρου. Όταν τελειώσουν όλα αυτά θα γίνει ένα εξωτερικό καθάρισμα. Η μήτρα που θα έχει μέγεθος μήτρας 5 μηνών θα συσταλθεί σχηματίζοντας μία σκληρή σφαίρα αποφεύγοντας έτσι την αιμορραγία.

Αρχή σελίδας

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ

Η απρόβλεπτη καισαρική τομή

Πρόκειται για χειρουργική επέμβαση. Το αν ο γυναικολόγος θα αποφασίσει να κάνει καισαρική τομή ή όχι, καθορίζεται μόνο από ιατρικούς παράγοντες. Οι λόγοι που επιβάλλουν την καισαρική τομή είναι:

Α)Μεγάλο έμβρυο - στενή λεκάνη μητέρας.

Β)Ανώμαλη προβολή του εμβρύου π.χ ισχιακή προβολή.

Γ)Πολύδυμος κύηση.

Δ)Επιπλοκή στην εγκυμοσύνη π.χ αιμορραγία, τοξιναιμία.

Ε)Ανωμαλία στη θέση του πλακούντα π.χ προδρομικός πλακούντας.

Στ)Ινομύωμα που εμποδίζει το πέρασμα του μωρού στον πυελογεννητικό σωλήνα.

Ζ)Μείωση των παλμών του εμβρύου (βραδυκαρδία).

Η)Αδράνεια της μήτρας.

Θ)Κύηση ύστερα από περίοδο μακράς θεραπείας υπογονιμότητας (με σπερματέγχυση ή εξωσωματική γονιμοποίηση).

Η διαδικασία της καισαρικής τομής ολοκληρώνεται μέσα σε 45 περίπου λεπτά της ώρας. Ο γιατρός θα ρωτήσει την έγκυο τι είδους αναισθησία προτιμά (γενική ή επισκληρίδιο, ανάλογα με το τι επιτρέπεται να γίνει). Η τομή που θα γίνει είναι οριζόντια λίγο πιο πάνω από το ηβικό οστό (τομή μπικίνι). Αυτό γίνεται γιατί η χαμηλή εγκάρσια τομή επουλώνεται καλύτερα, έχει μικρό κίνδυνο μετεγχειρητικής κήλης και καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα. Σε σπάνιες περιπτώσεις χρειάζεται να γίνει στην μήτρα κάθετη τομή. Το μωρό γεννιέται μέσα στα πρώτα πέντε με δέκα λεπτά. Η υπόλοιπη ώρα αφιερώνεται στα ράμματα του τοιχώματος της μήτρας και της κοιλιάς. Το μωρό μπορεί να έρθει σ' επαφή με το σώμα της μητέρας του αμέσως μετά τον τοκετό εφόσον έχει γίνει επισκληρίδιος αναισθησία. Η λεχώνα μετά την καισαρική τομή δεν μπορεί να κινηθεί άνετα. Παρόλα αυτά μπορεί να σηκωθεί από το κρεβάτι την επόμενη μέρα της εγχείρησης και επιβάλλεται να περπατήσει, όσο δύσκολο και να είναι, ώστε να αρχίσουν να επανέρχονται σταδιακά οι σωματικές της λειτουργίες (και θα την βοηθήσει να αποβάλλει τα αέρια). Η ειδική δίαιτα επιβάλλεται για λίγες μόνο ημέρες. Η ροή των λοχείων είναι κανονική σαν να είχε γεννήσει με φυσιολογικό τοκετό. Η καισαρική τομή δεν εμποδίζει σε τίποτα την διαδικασία του θηλασμού.

Συναισθήματα:

Δεν είναι σπάνιο, οι γονείς όπου η σύζυγος αναγκάστηκε να γεννήσει με καισαρική τομή, να αισθάνονται απογοήτευση για αυτή τους την εμπειρία. Μην ξεχνάτε όμως ότι εκείνο που έχει μεγαλύτερη αξία είναι όχι ο τρόπος με τον οποίο θα γεννήσετε το μωρό σας αλλά το να φέρετε στον κόσμο ένα υγιές μωρό. Αν παρόλα αυτά τα συναισθήματα που θα σας δημιουργηθούν σε μία απρόσμενη καισαρική τομή είναι αρνητικά, τότε καλό θα είναι να τα συζητήσετε με τον γυναικολόγο σας.

Αρχή σελίδας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρώτο επίπεδο αναπνοής:

Πρόκειται για μια αργή σε ρυθμό και ρυθμική μέθοδο αναπνοής. Χρησιμοποιείται όταν οι συστολές έχουν αρχίσει να γίνονται ιδιαίτερα έντονες, δηλαδή, όταν δεν μπορείτε ούτε να μιλήσετε, ούτε να περπατήσετε, αλλά ούτε και να γελάσετε κατά την διάρκεια των συστολών. Οι συστολές σε αυτή την φάση έχουν μέτρια ένταση και μπορείτε να διατηρήσετε την αναπνοή σας σε αργό και ομοιόμορφο ρυθμό κατά την διάρκεια τους. Παράλληλα, αυτός ο ρυθμός αναπνοής χρησιμοποιείται σε συνδυασμό με μεθόδους ενεργού χαλάρωσης.

Στην αρχή μιας συστολής...

Συγκεντρώστε την προσοχή σας σε ένα σημείο.

Πάρτε μια βαθιά ανάσα ώστε να δώσετε στο σώμα σας το σήμα ότι πρέπει να χαλαρώσει και να αυξήσετε το οξυγόνο του μωρού και της μήτρας.

Αφήστε τον αέρα να μπει από την μύτη και το στόμα. Πάρτε μια όσο γίνεται μεγαλύτερη εισπνοή, αφήνοντας τον θώρακα να μεγαλώσει. Θα σας βοηθήσει πολύ να αρχίσετε να μετράτε αργά "εισπνοή... δύο... τρία... τέσσερα, εκπνοή... δύο... τρία... τέσσερα" ώστε να κρατήσετε έναν ομοιόμορφο ρυθμό.

Προσπαθήστε να παίρνετε 8 - 10 αναπνοές το λεπτό, δηλαδή, στο μισό περίπου της κανονικής αναπνοής.

Μόλις περάσει η συστολή, αδειάστε τον αέρα από τους πνεύμονες σας (σκεφτείτε πως αδειάζετε την ίδια την συστολή).

Ο ρυθμός της αναπνοής, που πρέπει να έχετε κατά την διάρκεια των συστολών πρέπει να είναι κάπως έτσι:

Δεύτερο επίπεδο αναπνοής:

Χρησιμοποιήστε αυτόν τον ρυθμό όταν οι συστολές έχουν αρχίσει να γίνονται πιο έντονες ώστε να κρατήσετε τον ρυθμό της αναπνοής σας. Το βάθος της αναπνοής σας δεν είναι τόσο μεγάλο και ο ρυθμός αρχίζει να γίνεται πιο γρήγορος όταν οι συστολές είναι έντονες.

Όταν αρχίζουν οι συστολές...

Συγκεντρωθείτε σε ένα σημείο.

Εκπνεύσατε.

Αρχίστε να εισπνέετε και εκπνέετε από το στόμα, όχι βαθιά (περίπου όσο βαθιά μπορείτε ώστε να μιλάτε). Καθώς η συστολή γίνεται έντονη, είναι φυσικό η αναπνοή σας να γίνεται και πιο γρήγορη. Κάντε την αναπνοή σας πιο αργή, όταν αρχίζει να χαλαρώνει η συστολή. Να θυμάστε πως η εκπνοή και η εισπνοή πρέπει να έχουν ομοιόμορφο ρυθμό. Βέβαια, θα σας βοηθήσει αν αρχίσετε να μετράτε ή να σκέφτεστε και κάνετε κάτι άλλο, που θα σας βοηθήσει να διατηρήσετε την αναπνοή σας ομοιόμορφη.

Αφήστε τον αέρα να βγει από τα πνευμόνια σας στο τέλος κάθε συστολής.

Ο ρυθμός της αναπνοής σας πρέπει να μοιάζει με το παρακάτω σχήμα:

Τρίτο επίπεδο αναπνοής:

Αυτός ο ρυθμός αναπνοής εφαρμόζεται όταν οι συστολές έχουν αρχίσει να γίνονται μεγάλες σε χρονική διάρκεια και έντονες. Ακόμα, σε αυτό το επίπεδο, οι συστολές θα είναι λιγότερο επώδυνες αν μπορέσετε να διατηρήσετε τον ρυθμό της αναπνοής σας. Σε αυτό το σημείο πρέπει να συντονιστείτε με τις οδηγίες του γυναικολόγου και της μαίας που σας βοηθά ώστε να συγκεντρώσετε την προσοχή σας στην σωστή αναπνευστική διαδικασία.

Αυτό το επίπεδο αναπνοής δεν έχει βαθιές εισπνοές και εκπνοές και γίνεται από το στόμα. Ίσως, μάλιστα, να μην προλάβετε να εκπνεύσετε στην αρχή της συστολής γιατί γίνεται έντονη σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα.

Συγκεντρωθείτε σε ένα σημείο (που μπορεί να είναι η μαμή που σας βοηθά).

Πάρτε μικρές εισπνοές και αναπνοές από το στόμα. Στην τέταρτη εισπνοή κλείστε τα χείλη και εκπνεύστε. Ο ήχος της αναπνοής σας θα μοιάζει σαν: αχι, αχι, αχι, αχου, αχι, αχι, αχι, αχου, αχι, αχι, αχι, αχου και θα συνεχίζει με αυτόν τον ρυθμό σε όλη την διάρκεια της συστολής. Μην κάνετε τον ήχο του hoo να μοιάζει έντονος, ή σταματάτε σε αυτό το σημείο της εκπνοής πριν από την επανάληψη της όλης διαδικασίας. Κρατήστε ομοιόμορφο τον ρυθμό της αναπνοής σας σε όλη την διάρκεια της διαδικασίας και προσπαθήστε να μην επιταχύνετε όταν η συστολή γίνεται ιδιαίτερα έντονη.

Τελειώνετε κάθε συστολή με μια εκπνοή.

Ο σωστός ρυθμός της αναπνοής θα επιτευχθεί σε συνεργασία με την μαία που σας παρακολουθεί μαζί με τον γυναικολόγο σας στην διάρκεια του τοκετού αλλά συνήθως στα μαθήματα θα έχει αναλυθεί και επεξηγηθεί η διαδικασία του.

Για μερικές επίτοκες, αυτός ο ρυθμός αναπνοής είναι πολύ εύκολος και ρυθμικός. Μπορείτε να διαφοροποιήσετε τον αριθμό των εκπνοών (χου) ώστε να επικεντρώσετε πιο εύκολα την προσοχή σας στις συστολές. Κατά την διάρκεια μιας συστολής, η μαία θα σας ενημερώσει (με λόγια ή με σήματα), πόσες φορές πρέπει να κάνετε χι (εισπνοές) πριν από το χου (εκπνοή). Για παράδειγμα, 4 χι και ένα χου, 5 χι και ένα χου, 3 χι και ένα χου, 6 χι και ένα χου, 2 χι και ένα χου ... κλπ.

Εφαρμόστε τον ρυθμό που σας εξυπηρετεί καλύτερα!

Η ΜΑΙΑ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ώστε η αναπνοή της επιτόκου να είναι ομοιόμορφη κατά την εισπνοή και την εκπνοή και να παίρνει σύντομες και μικρές αναπνοές ώστε να οξυγονωθεί σωστά ο οργανισμός της.

Η αναπνοή σαν μέσο πρόωρης ώθησης

Κατά το μεσοδιάστημα ανάμεσα στις συστολές, ίσως να αισθανθείτε την ανάγκη να δώσετε ώθηση ή να ασκήσετε κάποια δύναμη. Έχει μεγάλη σημασία να εμποδίσετε την ώθηση αυτή μέχρι να σας πει ο γιατρός ή η μαία. Αν σπρώξετε πριν ο τράχηλος της μήτρας έχει πλήρη διαστολή, τότε υπάρχει κίνδυνος να τραυματίσετε αυτό το σημείο. Βέβαια, καταλαβαίνουμε πόσο δύσκολο είναι για σας να εμποδίσετε αυτή την ανάγκη που έχετε για να σπρώξετε, αλλά θα σας βοηθήσει να εφαρμόσετε τον ρυθμό που σας δίνουμε:

Όταν έχετε την ανάγκη να σπρώξετε, πάρτε μια εισπνοή και αφήστε τον αέρα να βγει αργά από το στόμα, φροντίζοντας ώστε τα μάγουλα σας να είναι χαλαρά. Συνεχίστε να εκπνέετε μέχρι να σταματήσει η διάθεση σας να σπρώχνετε. Κατά την διάρκεια μιας συστολής μπορεί να αισθανθείτε περισσότερες από μια φορές την διάθεση να σπρώξετε. Χρησιμοποιήστε την μέθοδο που σας αναφέραμε παραπάνω και μόλις φύγει η διάθεση της ώθησης επιστρέψτε στον ρυθμό αναπνοής που είχατε προηγουμένως μέχρι να περάσει η συστολή.

Αναπνοή για να γίνει η εξώθηση (αναπνοή τοκετού)

Για να χρησιμοποιήσετε όσο γίνετε λιγότερη ενέργεια και για να δώσετε καλύτερη ώθηση, πρέπει να σπρώχνετε μόνο κατά την διάρκεια των συστολών και όταν σας έρχεται να δώσετε ώθηση. Αν δεν αισθάνεστε αυτή την διάθεση, τότε ο γιατρός ή η μαία θα σας πει πότε να σπρώξετε.

Όταν αρχίζει η συστολή:

Εκπνεύστε δύο φορές και εισπνεύσατε βαθιά πριν την στιγμή που πάτε να σπρώξετε το μωρό.

Εισπνεύσατε την Τρίτη φορά, κρατήστε την αναπνοή σας και σπρώξτε για όσο χρόνο έχετε το αίσθημα της ώθησης (ή για 5 ή 6 δευτερόλεπτα) και επαναλαμβάνετε το κάθε ένα από τα τρία σετ αναπνοών μέχρι δέκα φορές. Εκπνεύστε, πάρτε μερικές γρήγορες και βαθιές αναπνοές (φροντίζοντας να κρατάτε τεντωμένους τους μύες της κοιλιάς), κρατάτε την τρίτη εισπνοή σας μέχρι να περάσει η συστολή ή σας πει ο γιατρός και η μαία να εκπνεύσετε.

Στα μαθήματα με την μαία και τον γυναικολόγο σας θα σας εξηγηθούν απορίες για τον ρυθμό και τον τύπο αναπνοής στην εξώθηση.

Μια παραλλαγή είναι να πάρετε μία βαθιά εισπνοή και να εξωθήσετε πιέζοντας ενώ συγχρόνως αφήνετε να βγει η αέρας εκπνέοντας αργά (αντί να κρατήσετε την αναπνοή σας). Όταν θέλετε και άλλο αέρα, πάρτε μια βαθιά εισπνοή και επαναλάβατε την όλη διαδικασία.

Αν σπρώχνετε και δεν καταλαβαίνετε καμία κίνηση από το μωρό, προσπαθήστε να αλλάξετε πρώτα την θέση που έχετε. Αν δεν συμβεί τίποτα, προσπαθήστε να κρατήσετε την αναπνοή σας και να σπρώξετε για λίγο μεγαλύτερο χρόνο. Ακόμα, πάρτε μια γρήγορη ανάσα ανάμεσα στις φορές που δίνετε ώθηση.

Υπεροξυγόνωση

Ορισμός: Η υπεροξυγόνωση αφορά τα διαφορετικά ποσοστά οξυγόνου και διοξειδίου του άνθρακα στο αίμα. Συμβαίνει όταν η εκπνοή περιέχει μεγάλες ποσότητες διοξειδίου του άνθρακα, με αποτέλεσμα να παραμένει στον οργανισμό και μεγάλη ποσότητα οξυγόνου.

Αιτία: Όταν εισπνέουμε και εκπνέουμε διαφορετικές ποσότητες αέρα (συγκεκριμένα, όταν εκπνέουμε περισσότερο αέρα απ' ότι εισπνέουμε).

Η υπεροξυγόνωση εμφανίζεται όταν: χάσουμε τον ρυθμό της αναπνοής μας ή όταν πανικοβληθούμε ή βρεθούμε σε υπερένταση, η εκπνοή μας είναι μεγαλύτερη από την εισπνοή μας (κάτι ανάλογο συμβαίνει και όταν λαχανιάζουμε) - ιδιαίτερα όταν χρησιμοποιούμε ειδικές τεχνικές αναπνοής ή κατά την διάρκεια γυμναστικών ασκήσεων ή κατά τον τοκετό.

Συμπτώματα: Μυρμήγκιασμα ή μούδιασμα στις άκρες των δακτύλων, στα χείλη, στην άκρη της μύτης, στα δάκτυλα των ποδιών, ζαλάδα ή τάση για λιποθυμία, βλέπουμε αστεράκια, μας πιάνουν κράμπες ή σπασμοί στους μυς του ενός ή και των δύο χεριών.

Τι πρέπει να κάνουμε: Να πάρουμε μια μικρή χαρτοσακούλα και να εισπνεύσουμε ξανά διοξείδιο του άνθρακα, ή να εισπνεύσουμε σχηματίζοντας με τα χέρια μας ένα κοίλωμα ανάμεσα στο στόμα και την μύτη. Αυτό ακριβώς πρέπει να κάνουμε και κατά την διάρκεια των συστολών και ανάμεσα στις συστολές μέχρι να εξαφανιστούν τα συμπτώματα.

Το ζητούμενο είναι η αναπνοή σας να είναι συντονισμένη και στην εισπνοή και κατά την εκπνοή. Εδώ θα σας εξυπηρετήσει πολύ αν αρχίσετε να μετράτε και να αναπνέει μαζί σας και η μαία και, μάλιστα, να κτυπάτε ρυθμικά τα δάκτυλα σας. Η πρακτική εξάσκηση θα σας βοηθήσει να μάθετε πολύ καλά τις τεχνικές αναπνοής και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα εμφανίσετε κανένα σύμπτωμα υπεραναπνοής κατά την διάρκεια του τοκετού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!!!! Τι κάνετε? Πολλές εχετε γιατρο σήμερα, αντε να μας φερετε καλα νεα!!!!

Σας ευχαριστω ολες για τις ευχες σας και τα καλα σας λόγια :YMHUG::YMHUG: Ευχομαι σε ολες σας να πανε ολα κατ΄ ευχην.

Κισκα, εγω ειχα παρει εσωρουχα μιας χρησης απο τα prenatal και με βολεψαν πολύ.

Δεν θυμαμαι τι αλλο διαβασα :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...