Μετάβαση σε περιεχόμενο

13 χρόνια υπομονή και βλέπουμε...


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια,

Είμαι 39 χρονών και 13 χρόνια παντρεμένη. Δυστυχώς, δεν μπόρεσα ακόμη να γίνω μητέρα παρά τις προσπάθειές μου που μου στοίχησαν πολύ σε σωματική και ψυχική υγεία. Θαυμάζω όσες μπορούν να συνεχίσουν την προσπάθεια με τη βοήθεια της επιστήμης. Εγώ δεν μπορώ πια. Ξέρω ότι οι πιθανότητές μου είναι πια ελάχιστες αλλά δεν μπορώ άλλο να το παλέψω. Μακάρι ο Θεός να κάνει το θαύμα Του, μόνο εκεί ελπίζω.

Η ανάγκη μου για ένα παιδί γίνεται κάθε μέρα όλο και πιο έντονη και με πνίγει. Δεν θέλω να το δείχνω στον άντρα μου και να τον στενοχωρώ περισσότερο ούτε σε κανέναν άλλον. Όλοι είναι απορροφημένοι με τα δικά τους θέματα. Μου λένε μάλιστα ότι είμαι τυχερή που δεν έχω παιδιά τέτοιες εποχές! :shock: Λες και πρέπει να κάνουμε παιδιά μόνο σε περιόδους οικονομικής άνεσης!

Άλλοι πάλι προσπαθούν να με πληγώσουν άμεσα ή έμμεσα λες και χαίρονται που δεν έχω παιδιά. Τελικά έχω καταλάβει ότι σε όλα τα προβλήματα μπορείς να βρεις συμπαράσταση και κατανόηση. Στην ατεκνία όμως όχι. Ένα πέπλο σιωπής απλώνεται, μια ψυχρότητα, μια ενόχληση, και σε χωρίζει από τους άλλους, τους τυχερούς, τους ευνοημένους. Ακόμη και γυναίκες που ταλαιπωρήθηκαν πολύ να αποκτήσουν παιδί, μόλις αποκτούν, συμπεριφέρονται λες και δεν πέρασαν ποτέ αυτή την δοκιμασία και προσπαθούν να με πληγώσουν. Τόσο γρήγορα ξέχασαν τον πόνο και την πίκρα φαίνεται. Παρακαλάω, αν ποτέ μου δώσει ο Θεός παιδί, να μη γίνω έτσι. Να μην πληγώσω ποτέ κανέναν που πέρασε τα ίδια με μένα.

Συγγνώμη που σας φόρτωσα, αλλά μαζεύτηκε πολύς πόνος μέσα μου αυτές τις μέρες και κάπου ήθελα να τον βγάλω. Το κλάμα δεν ανακουφίζει πάντα, άλλωστε έχω χύσει πολλά δάκρυα τόσα χρόνια κι όπως φαίνεται θα συνεχίσω το ... σπορ!

Ευχαριστώ που μου δώσατε την ευκαιρία να το μοιραστώ αυτό. Εύχομαι σε όλες σας να πραγματοποιηθούν οι ευχές σας σύντομα, να μην ξαναδακρύσετε ποτέ παρά μόνο από χαρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποτε δεν ειναι αργα....εισαι 39 !!!!μπορεις ακομα να προσπαθεις με εξωσωματικη!!!!μην το βαζεις κατω!!!! κανε τα παντα!!!!ειναι μεγαλος ο πονος το ξερω!!!!αλλα η επιστημη εχει προχωρησει τοσο πολυ !!!!!! και οσο για το τι λενε οι οι αλλοι για σενα "κλεισε τα αφτια "μην ακους κανενα!!!μονο τον αντρα σου!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου, το ξέρω ότι ο πόνος είναι μεγάλος ! προσπάθησε να μη δίνεις σημασία στο κόσμο ... ο κόσμος είναι κακός και χαίρεται με τη λύπη του άλλου ! είναι λίγοι αυτοί που νοιάζονται για τον συνανθρωπό τους !

Μη τα παρατάς .... δεν είσαι μεγάλη .. ! κάνε και άλλη μια προσπάθεια .. ! η επιστήμη έχει προχωρήσει πολύ και πιστεύω ότι όλες μπορούν να γίνουν μανούλες !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στυλιανη μου... διακρινω μαι απελπησια στον λογο σου..πραγματικά δεν ξερω τι να σου πω... κι εμεις περιμεναμε το νινακι μας πολυ καιρό κ οπως λες κι εσυ παρακαλαγα να μην γινω σαν τις αλλες οταν μεινω εγκυος...

Δεν ξερω τι προβλημα εχεις..ομως ΜΗΝ τα παρατάς... ολες οι γυναικες που εχουν μητρα μπορεουν να γινουν μαμάδες.. αλλαξε γιατρό , ψαξου με εξωσωματικη αν δεν το εχεις κανει ηδη , αναψε ενα κεράκι , ταξε το μωρακι σου με ΠΙΣΤΗ σε καποιον αγιο κ θα ερθει..

Μολις πριν μια βδομαδα εμαθα απο μια φιλη μου που αγαπω πολυ οτι ειναι εγκυος... 2 χρονια το προσπαθουσε χωρις ωορηξια...χωρις ΩΑΡΙΑ.. κι ομως εμεινε εγκθυος... ολες μπορουμε !

Καλη επιτυχια κ κλεισε τα αυτια σου..τον πονο σου τον μοιράζεσαι με εμας εδω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομιζω οτι θα κλαψω εγω με την ιστορια σου...δεν μπορει να μη βρισκεται μια λυση..ολες οι γυναικες λεει μπορουν σημερα..νιωθω τον πονο σου κι ας μην εχω τοσα χρονια στην αναμονη,αλλα ολες τις σκεψεις και τα συναισθηματα τα εχω νιωσει..κι εγω παρακαλαω το θεο αν μου δωσει τελικα ενα παιδακι να μη με αφησει να ξεχασω αυτα τα συναισθηματα και να συνεχισω να νιωθω και να καταλαβαινω οσες κοπελες προσπαθουν και να της βοηθω.Εστω και με μια αγκαλια..μια ευχη...σου ευχομαι με ολη μου την ψυχη να ερθει..εστω και τωρα που δεν ελπιζεις τοσο..καμια φορα πρεπει να απελπιστεις για να ερθει..γιατι ,δεν ξερω...

οσο για τους 'ευνοημενους' υπαρχουν καποιοι που δεν προκειται ποτε να συνειδητοποιησουν το ποσο τυχεροι σταθηκαν..το ποσο ευλογημενοι και δυστυχως υπαρχουν πολλοι που δεν το εκτιμανε,ευχομαι καποια στιγμη να το καταλαβουν και να λατρευουν τα παιδακια τους..Τι να πω,για ολα υπαρχει λογος..ισως δεν εχουμε ερθει ολοι για να κανουμε παιδια..το σκεφτομαι και για μενα καμια φορα..δεν ειναι το νοημα της ζωης..αλλα σιγουρα οταν το περιμενεις και δεν ερχεται γινεται σκοπος ζωης..και παυουμε να χαιρομαστε με τα απλα και ομορφα..θελω να πιστευω πως θα το χαρουμε συντομα και θα τελειωσει ολο αυτο..σου ευχομαι πολυ πολυ συντομα να λες: ειμαι εγκυος 13 χρονια μετα απλα απιστευτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! πιστεψε το και που ξερεις...

και συμφωνω με τη σοφια...μην το βαλεις κατω!

και τουριστρια..σημερα απο μια φιλη μου εμαθα μαλλον για τη φιλη σου!!!φανταζομαι αυτη θα ειναι γιατι ειναι η ιδια ιστορια..και πηρα πολυ κουραγιο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στυλιανη μου γεια σου! ξερουμε πολυ καλα πως νιωθεις παρολο που οι περισσοτερες προσπαθουμε για το ιδιο ονειρο πολυ πολυ λιγοτερο απο εσενα.. ομως ξερεις κι εσυ πολυ καλα οτι ο πονος ειναι πονος , ασχετα με το τι ακριβως εχει συμβει στην καθεμια...

Εκανα την πρωτη μου εξωσωματικη προσφατα και περιμενω αποτελεσματα.. Οταν μαθαμε πριν 1 χρονο ++ οτι θα ειναι δυσκολο να καταφερουμε κατι μονοι μας και οτι η καλυτερη λυση ειναι η υποβοηθουμενη αναπαραγωγη, χασαμε τον κοσμο κατω απο τα ποδια μας! Ελεγα οτι θα το παλεψουμε και οτι θα τα καταφερουμε μονοι μας φυσικα! Ομως τελικα εδω ειμαστε και μπορω να πω οτι νιωθω καλα με εμας και με τις αποφασεις μας! Η λαχταρα για μωρο ειναι τοσο μεγαλη που αψηφα τα παντα!

Οταν περιμενα στο δωματιο για την εμβρυομεταφορα ηταν μαζι μου μια κοπελα στην 4η της προσπαθεια.. Μου αποκαλυψε οτι ειναι 44 χρονων (!) και τρομαξα να την πιστεψω καθως φαινοταν πολυ νεοτερη.. Μου ειπε οτι φυσικα δεν παραγει πια πολλα καλα ωαρια και θα δοκιμαζε τωρα παλι μονο με 2..Δεν ηξερα τι να σκεφτω, την θαυμασα για το κουραγιο της και εκεινη συνεχισε.. μου ειπε "Ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο να συμβει αλλα τουλαχιστον προσπαθω! Στην ηλικια μου αλλες εχουν εμμηνοπαυση .. το οτι καταφερα να κανω 2 ωαρια θεωρω οτι ειναι ευλογια! Δεν θα το βαλω κατω..." Συγκινηθηκα.. ντραπηκα και λιγο που εγω προσπαθω 2.5 χρονια, ειμαι 33 και συχνα στην απελπισια μου κλαιω και σκεφτομαι οτι δεν θα κανω ποτε παιδια!

Μην το βαζεις κατω!! ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗς ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ. Πιστεψε το, παρε εισπνοη , ασε πισω καθε μιζερια, καθε κακη αναμνηση, καθε κακο σχολιο και κυνηγησε το!Ειμαστε εδω μαζι σου, κι οπως βλεπεις πολες εγκυουλες που τα καταφεραν ειναι ακομα εδω και μας στηριζουν!! πολλα φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

styliani μου πόσο δίκιο έχεις για την συμπεριφορά του κόσμου !!!!!!!! Συμφωνώ απόλυτα με όσα είπες ΑΛΛΑ μην το βάζεις κάτω είμαι σίγουρη οτι κάποιος τρόπος θα υπάρχει για να κάνετε παιδάκι :):)

Άλλωστε όλες οι κοπέλες σε αυτό το post προσπαθούμε χωρίς καμία να είναι σίγουρη ότι θα τα καταφέρει.Εγώ προσωπικά έχω μέχρι στιγμής 3 αποτυχίες.Υπάρχουνε στιγμές που κλαίω απαρηγόρητη όμως μετά πεισμώνω και λέω οτι θα προσπαθώ μέχρι να τα καταφέρω!! Και αν δεν έρθει ποτέ μπορεί τελικά να μην ήθελε να με αξιώσει ο Θεός να γίνω μανούλα.. αλλά θα ξέρω ότι εγώ από την πλευρά μου έκανα τα αδύνατα-δυνατά για να κάνω παιδάκι.Όσο για τον κόσμο εγώ τον γράφω στα παλιά μου τα παπούτσια και επειδή έχω γνωρίσει αρκετούς ανθρώπους που συμπεριφέρονται ''κάπως'' στα άτεκνα ζευγάρια, πάντα τους βάζω στην θέση τους και ποτέ δεν τους την χαρίζω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελα μου ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τους ανθρωπους που παιζουν με τη δυστηχια του αλλου....δεν καταλαβαινω γιατι θελουν να πικραινουν τους αλλους ετσι...

αν και ειμαι απο τις ευνοιμενες οπως ειπε μια κοπελα...νιωθω το πονο του να μην μπορεις να κανεις παιδι...η γυναικα αλλωστε γι αυτο υπαρχει για να γινεται μητερα...αυτος ειναι ο κυριαρχος λογος υπαρξης της....

ευχομαι πολυ συντομα να εχεις ενα σπορακι στη κοιλιτσα που να σε κανει να ξεχασεις τα δακρυα σου αλλα οχι να λησμονησεις....

καλη επιτυχια και καλο κουραγιο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να γινεις συντομα μανουλα!!!

Νομιζω πως καθε λογικη γυναικα(ειτε ειναι ηδη μαμα ειτε οχι) νιωθει απολυτα την "κραυγη" σου για ενα μωρακι...Μην τα παρατας!Στην ηλικια σου η δικη μου μαμα εκανε την αδερφη μου(εχουμε 13 χρ διαφορα) και 1000δες αλλες γυναικες με τον εναν η τον αλλο τροπο εφεραν στον κοσμο ενα αγγελουδι!Σειρα σου!!!Σειρα σας κοριτσια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

;) το ευνοημενους το ειπα εγω γιατι αναφερθηκε η στυλλιανη σε αυτους..δεν υπαρχει κανενα προβλημα ε;λεω για να μην παρεξηγησουμε οτι το ειπα με κακο σκοπο..η αδερφουλα μου ειναι 'ευνοημενη' και χαιρομαι για αυτο..δεν θα αντεχα να περναει κανεις αυτο που περναμε..απλα αναφερθηκα στον περιγυρο της στυλιανης και γενικως..που πολλες φορες ειναι αδυνατον να μας νιωσουν..γιατι αν δεν το περασεις δεν το φανταζεσαι..κι εγω ειχα μια φιλη που εκανε εξωσωματικες πριν ξεκινησω εγω προσπαθειες για παιδι γενικως..ουτε που μου περνουσε απο το μυαλο τι περνουσε..λογικο..οποτε πρεπει να κατανοουμε ολοι οτι δεν ειναι ποτε ευκολο να μπεις στη θεση του αλλου, ειτε το χεις ζησει ειτε οχι..

σου ευχομαι με το καλο το μωρακι σου..και να σαι παντα ευνοημενη ;):P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Μετά που σας έγραψα έριξα ένα περιποιημένο κλάμα και τώρα νιώθω καλύτερα! Μαθημένα τα βουνά απ΄τα χιόνια ;) . Υιοθεσία δεν σκέφτομαι, γιατί φοβάμαι ότι δεν θα το αγαπήσω όπως ένα δικό μου παιδί και αυτό θα ήταν πολύ άδικο για το παιδάκι. Όσο για εξωσωματική, δεν επιτρέπεται να κάνω ούτε μια ένεση ορμόνης. Άλλωστε δεν μπορώ να ξαναδώ γιατρό πια. Βλέπω άσπρη μπλούζα και τρέχωωωω! Ούτε για απλές εξετάσεις δεν πηγαίνω, τόσο έχω κουραστεί.

Το αφήνω στο Θεό κι Εκείνος ας κανονίσει. Μόνο δύναμη να μου δίνει και υπομονή. Προσευχηθείτε κι εσείς για μένα. Σας ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παντως στυλιανη αυτο που λες για την υιοθεσια δεν ισχυει! Ξερω ενα ζευγαρι που υιοθετησε (χωρις να ξερω πολλες λεπτομερειες) που το αγαπανε το παιδι πιο πολυ κι απο δικο τους!! Ετσι λενε και τους πιστευω.. γιατι το διεκδικησαν, γιατι δεν ηρθε ετσι απλα..

επισης θελω να σου πω οτι εξωσωματικη γινεται και ΧΩΡΙΣ φαρμακα! ψαξε το λιγακι, μπορει οι πιθανοτητες να ειναι λιγοτερες αλλα δεν πιστευες οτι αξιζει τον κοπο?! Ο θεος ειναι πανω απο ολα μεσα μας, πιστευω ,και πρωτα απο ολα σε εμας οφειλουμε να πιστευουμε! σε φιλω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στυλιανη μου,με ταρακουνησε πολυ το ποστ σου...μου ξυπνησε μνημες απο τις δικες μου προσπαθειες και αποτυχιες...Τοτε που ολοι με ρωτουσανε γιατι δεν εχουμε κανει ακομα μωρο....γιατι το καθυστερουμε....τι περιμενουμε....Ακομα και οταν εμαθαν καποιοι για το προβλημα μας και τις προσπαθειες μας εξακολουθουσαν να ρωτουν σχεδον με κακια....

Ο κοσμος ειναι περιεργος....αγενεις...αδιακριτος...θεωρει καποια πραγματα δεδομενα...ζει στην αγνοια του και σε πληγωνει αθελα του ή θελημενα....

Και εγω και πολλες κοπελες μεσα στο φορουμ εχουμε αντιμετωπισει τετοιες σχεδον ρατσιστηκες συμπεριφορες....

Μην το βαζεις κατω!!!

Μην τα παρατας κοριτσι μου!!!!

Ξερουμε ποσο σε διαλυουν ψυχικα, σωματικα και οικονομικα οι ακαρπες προσπαθειες!

Παρε τον χρονο σου και οποτε νιωσεις ετοιμη,δυνατη και αισιοδοξη προσπαθησε ακομα μια φορα(σε φυσικο κυκλο) με ψηλα το κεφαλι!!! Σε αυτο τον αγωνα εισαι εσυ,ο αντρας σου,οι γιατροι και ο Θεος που μας βλεπει ολες και αποφασιζει για την καταλληλοτερη στιγμη!

Χαμογελα λιγο τωρα,ναι;

Εισαι μεσα και στις δικες μου προσευχες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και στις δικες μου προσευχες..!!!!!!!!!να δεις οτι θα πιασουν αν προσευχηθουμε ολες παρεα!!!!!!!!!υπομονη και αυτο που λεει η λολιποπ ειναι αληθεια..μπορεις να κανεις σε φυσικο κυκλο...ψαξτο.. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τις κουμπάρας μου η μεγάλη αδελφή προσπαθούσε 15 χρόνια, δεν θυμάμαι να σου πω πόσες εξωσωματικές...

να φανταστείς στο σπίτι που έμεναν συγκατοικούσαν με ένα ακόμα ζευγάρι, για οικονομικούς λόγους.

Την τελευταία φορά πήγε χαλαρή ξέροντας οτι είναι η τελευταία προσπάθεια και φυσικά πίστευε οτι σιγά μην μου κάτσει, αλλά......

γέννησε πριν λίγους μήνες ένα αγοράκι 4.100 !!!!!!!!!!!

Σου εύχομαι πολύ σύντομα να γίνεις μανούλα !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στυλιανή, η ιστορία σου μου θυμίζει την ιστορία ενός συναδέλφου μου. Η γυναίκα του έμεινε τρεις φορές έγκυος και το έχασε και τις τρεις στον πρώτο μήνα. Μιλάμε και πριν 25-30 χρόνια, που η ιατρική δεν ήταν τόσο εξελιγμένη. Μετά δεν μπόρεσε να ξαναμείνει έγκυος φυσιολογικά. Προσπάθησαν αρκετές φορές με εξωσωματική, αλλά και πάλι δεν πέτυχε. Απ' ό,τι μου είπε, ενώ ξεπερνούσαν τις αποτυχίες, αυτό που δεν άντεχαν και δεν μπορούσαν να ξεπεράσουν, ήταν οι ερωτήσεις του κόσμου, ακόμα κι αν γίνονταν καλοπροαίρετα. Μετά από αρκετά χρόνια δισταγμών, πώς θα αισθάνονται οι ίδιοι, πώς θα το αντιμετωπίσουν οι οικογένειές τους, υιοθέτησαν ένα αγοράκι. Πριν από δέκα χρόνια, προσπάθησαν να υιοθετήσουν κι ένα κοριτσάκι, αλλά τελικά κάτι πήγε στραβά και δεν τα κατάφεραν. Αυτό το αγοράκι, όμως, το αγαπάνε και δε νομίζω αν είχαν δικό τους παιδί να το αγαπούσαν περισσότερο. Τώρα το αγοράκι μεγάλωσε, και τους χάρισε ένα εγγόνι που τους έχει κάνει τρισευτυχισμένους!

Πάντα υπάρχει τρόπος να γίνεις μάνα, ακόμα κι αν το παιδί δεν είναι βιολογικά δικό σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στυλιανή........όλες μας κουβαλάμε τον ιδιο σταυρό τελικά.

Αλλη εχει κλάψει λιγο περι΄σοτερο...αλλη λιγο λιγότερο...........αλλα τα συναισθήματα ειναι ακριβώς τα ίδια!

Προχθές βίωσα κι εγω αυτην περίεργη συμπεριφορά του κόσμου....καθώς πηγα να αγγιξω την κοιλίτσα της "γειτόνισας" και τραβήχτηκε πανικόβλητη!

Θαρρείς και θα της έκανα κακό.....η νόμιζει μάλλον οτι ζηλέυω....Ηταν απαράδεκτη συμπεριφορά!!

κι ενω με βλέπει και με ακούει για το πως μιλάω για τα παιδάκια που έχουν οι φίλες μου και τα αγαπάω πάρα πολύ!!!

Απο τότε φυσικά δεν εχω αναφερθεί καθόλου στην εγκυμοσύνη της....και ουτε την ρωταω οτιδηποτε στο συγκεκριιμενο θεμα.

Οσον αφορά την υιοθεσία....ειναι κατι που δεν το εχω σκεφτεί ουτε εγω....απλά γιατι γνωρίζω οτι εδω στην Ελλάδα ειναι πολύ δυσκολο και χρονοβόρο να υιοθετήσεις παιδακι.....και ισως γιατι βλέπω και ολες αυτες τις εκπομπές που κα΄ποια στιγμή όλα τα παιδια ..ψαχνουν τους πραγματικούς γονείς...

Κι εγω μόλις έκανα εξωσωματική(άσχετο το οτι απέτυχε),,,οχι με ορμόνες....και ειμαι πολύ μεγαλύτερη απο εσενα....υπαρχουν τρόποι....ψαξτο λιγο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Μάλλον πρέπει να ηρεμήσω για λίγο και μετά να δω τι θα κάνω. Πάντως προς το παρόν δεν έχω κουράγιο ούτε απ' έξω από ιατρείο να περάσω! Όσο για το φυσικό κύκλο, μου είπαν ότι κι εκεί κάνουν ορμόνες, αν και πολύ λίγες. Δεν ξέρω αν θα σηκώσει ο οργανισμός μου άλλη ταλαιπωρία, έχω κι ένα στήθος όλο κύστες και με κληρονομικότητα άσχημη απ' τη μητέρα μου. Δεν σκοπεύω να πεθάνω στο κάτω κάτω. Θα προσπαθήσω να ξεκουραστώ, να ηρεμήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω σου ευχομαι ολοκαρδα να μπορεσεις να ηρεμησεις και να ζησεις ευτυχισμενη απο εδω και περα ειτε εχοντας παιδακι-α ειτε οχι.ο θεος ξερει ποτε και αν ειναι η καταλληλη στιγμη για να μας δωσει αυτο που επιθυμουμε.και ισως καποια πραγματα αργουν να γινουν για να μας βρουν απολυτα ετοιμους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

styliani μια ευχή κ προσευχή κ απο εμένα. μην το βάζεις κάτω, επιβάλλεται να χαλαρώσεις, να αποφορτιστείς κ να νιώσεις ευτυχισμένη κ ήρεμη! μην αποκλείεις τίποτα κ πρόσεξε να βρεις τον καταλληλότερο γιατρό, που είναι το παν κατά την ταπεινή μου άποψη. η ηλικία σου είναι μια χαρά, προχώρα αντλώντας δύναμη, ψυχική και σωματική, απ'ό,τι σε γεμίζει! πολλά φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να βρεις την δυναμη να ξαναπροσπαθησεις την προσπαθεια κ να πετυχεις το μωρακι που θελεις!!!τα φιλια μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στυλιανή μου η ιστορία σου με συγκίνησε αφάνταστα...πόσα έχετε περάσει....

για τον κόσμο έχεις δίκιο αλλά έτσι είναι ...ξέρουμε πολύ καλά ότι φίλους πραγματικούς δύσκολα βρίσκουμε...ο περισσότερος κόσμος γεμάτος προλήψεις, φοβούντε τη γρουσουζιά...το ένιωσα κ εγώ, φίλες μου "καλές" δεν μου έλεγαν ότι είναι έγκυες από φόβο μη τους γρουσουζέψω...

Μη δίνεις σημασία όμως, ξέρεις καλά ότι δεν αξίζουν μία...

εύχομαι να πάνε όλα καλά στη ζωή σας κ να αποκτείσετε μωράκι...

θέλω να σου σου πω κ κάτι άλλο...όσν αφορά την υιοθεσία κ μην με παρεξηγήσεις δεν θέλω να πω κάτι, εύχομαι πάνω απο όλα να αποκτήσεις ένα μωράκι σύντομα(όσον αφορά αυτό που είπες όμως)....απλά θα σου πω ένα πράγμα το οποίο κ πιστεύω: μάνα είναι αυτή που μεγαλώνει κ όχι αυτή που γεννάει ένα παιδί!! δεν υπάρχει περίπτωση μια γυναίκα που θέλει να γίνει μάνα να μην αγαπήσει το θετό παιδί της..

τα ίδια έλεγε η μητέρα μου σε μια φίλη της πριν 20 χρόνια που έλεγε αυτό που λες εσύ..όταν υιοθέτησε τελικά κατάλαβε πόσο αλήθινό είναι αυτό που λέω...ακόμα κ γυναίκες που μετά έκανα κ βιολογικά παιδί η αγάπη δεν έλλαξε....

εσείς θα βρείτε την απάντηση..εύχομαι ο Θεός να σας δίνει δύναμη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΙΔΑ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΟ ΜΕGA !!!!ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΧΡΟΝΟ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ"ΜΗΤΕΡΑ"ΥΙΟΘΕΣΙΕΣ!!!!ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟ WEB TV MEGA!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...