Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου Φεβρουαρίου 2012


Recommended Posts

βλεπω η παρεα μεγαλωνει σιγα σιγα.ελπιζω να μας πανε ολα καλα.

φλωριανα ευχαριστω

twiggy και εσυ 12/7 για αυχενικη;;ελπιζω να 'ναι ολα οκ μηπωσ και φυγει λιγο ατο αγχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 984
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βλεπω η παρεα μεγαλωνει σιγα σιγα.ελπιζω να μας πανε ολα καλα.

φλωριανα ευχαριστω

twiggy και εσυ 12/7 για αυχενικη;;ελπιζω να 'ναι ολα οκ μηπωσ και φυγει λιγο ατο αγχος.

ετσι να μεγαλωνει η παρεα να τα λεμε! οχι κοριτσακι αυχενικη κανει η dreams τελος του μηνα νομιζω.. εγω ειμαι πολυ φρεσκια ακομα, μολις 5 εβδομαδων...καλη τυχη να εχεις με τις εξετασεις ,πολλα φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας ομορφες εγκυουλες ... αχ τι ωραια που ειμαστε ολες κοντα και θα τα λεμε και το χειμωνα... και εγω πρωταρα εγκυουλα ειναι για 4 φεβρουαριου να γεννησω. Τη κυριακη μπαινω στις 10 εβδομαδες και τη τεταρτη εχω ραντεβου για αυχενικη διαφανεια... εχω ακουσει οτι αν ειναι καλος ο γιατρος μπορει λεει να δεις κ το φυλλο του μωρου..??? το εχει ακουσει καμια..? ευχομαι σε ολλες να εχουμε μια ωραια εγκυμοσυνη...

εγω παντως μεχρι στιγμης ειμαι καλα ειχα κατι αναγουλες αλλα μεχρι εκει δεν εκανα εμετο καθολου... αχ και οι μυρωδιες απα πα βρε κοριτσια ουτε το αφρολουτρο δεν μπορω ... νερακι του θεουλη :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για το καλοσωρισμά σας ευχομαι να πανε όλα καλά για όλες μας πολύ χαιρομαι που θα κανουμε παρέα να μοιραζομαστε τις αγωνίες μας και χαρες μας. Μόλις πριν απο λίγο ειχα επιδρομή στην τουαλέτα για εμετο, οι ανακατωσούρες καλά κρατούν αντε κανας μήνας υπομονή ακόμα! Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να δουμε βρε κοριτσια ποτε θα σταματησουν αυτες οι ανακατοσουρες!επισης νιωθω πολυ κουρασμενη!!ξυπναω και θελω να κοιμηθω παλι!δε μπορω να παρω το ποδια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dreams2011 κοριτσακι μου και γω στην αρχη το ειχα πολυ εντονο το θεμα του υπνου μιλαμε να ξυπναω και να γυρναω απο την αλλη κ να ξανα κοιμαμαι... αλλα τωρα εχει αρχισει κ ειναι πιο λιγο ... με το θεμα του φαγητου πως τα πατε...??? πεινατε , πεινατε..??? εγω ετσι καταλαβα οι ειμαι εγκυος απο τον υπνο και απο την ορεξη για φαγητο...( κ τον αντρα μου ειμαι ετοιμη να φαω :lol::lol::lol: ) τουλαχιστον να τρωμε υγεινα για να μην παρουμε κ πολλα κιλακια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απο φαγητο αλλο τιποτα ας μη το συζητησουμε καν αυτο το θεμα!!!ολη μερα τρωω!ο γιατρος μου δε με ζυγισε!μου ειπε οτι μου εχει εμπιστοσυνη!!!μου ειπε να παρω εως 12 κιλα αλλα να προσεχω γιατι τα κιλα της εγκυμοσυνης τα περνουμε μετα τον 5ο!εγω κοριτσια εχω παρει ηδη 1,5 κιλο ...ισως να ειναι και τα φαρμακα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες

Πολύ χαίρομαι που επιτέλους μαζευτήκαμε. όλα καλά και με την δική μου εγκυμοσύνη, 8 εβδομάδων σχεδόν με πητ 20 Φεβρουαρίου.

έχω περισσότερες αναγούλες από την πρώτη μου εγκυμοσύνη αλλά το παλεύω με μικρά γεύματα σχετικά ελαφρά και πολλά ψωμιά. από κιλά όλα καλά, άντε να έχω πάρει μισό. Βέβαια το παλεύω αρκετά να τρώω αρκετές σαλάτες και φρούτα. όχι ότι είχε και καμιά διαφορά την πρώτη φορά γιατί μπορεί να πήρα 14 κιλά και να έχασα τα 8-9 βγαίνοντας από το μαιευτήριο, όμως τα ξαναπήρα όλα τις πρώτες 40 μέρες του θηλασμού χαλάλι

μια απόφαση είναι :)

ήθελα να ρωτήσω τις μανούλες που εργάζονται... πότε σκοπεύετε να το ανακοινώσετε στη δουλειά σας?

φιλιά πολλά σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα μανουλιτσες... εγω ξυπνησα πρωι πρωι... αχ το στομαχι μου ακουγετε πιο δυνατα κ απο τη καμπανα της εκκλησιας :lol::lol::lol: εχει πεσει πολυ πεινααααααα ... και μενα ο γιατρος μου ειπε αυστηρα μεχρι 12 κιλα οποτε προσεχω τι τρωω. αναψηκτικα καθολου , οχι καφε.. ευτηχως δεν καπνιζω και γενικα αποφευγω τα πολλα γλυκα... τωρα στην αρχη ειναι το πρηξιμο και κατακρατηση υγρων οποτε μην ανησυχεις ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια! καλη τυχη με τις αναγουλες!! αληθεια ποτε ξεκινουν να προετοιμαζομαι? :?

εγω ακομα σαν να μην τρεχει τιποτα σχεδον, ειναι νωρις.. απλα νυσταζω πολυ, κουραζομαι λες και σκαβω ολη μερα και μου βρωμανε ολα!Απο πεινα λιγακι αυξημενη αλλα τιποτα τρελο ακομα...

αληθεια να σας ρωτησω.. εχετε βρει κανενα καλο βιβλιο εγκυμοσυνης να μου προτεινετε? φιλια σε ολες, καλο σαββατοκυριακο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

twiggy μου εμενα οι αναγουλες ξεκινησαν στην 7 εβδομαδα ελπιζω να το περασεις χαλαρα και να μεινεις μονο στις αναγουλες .. αχ και γω θελω ενα βιβλιο για εγκυμοσυνη... αν βρεις τιποτα καλο πες μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

twiggy μου εμενα οι αναγουλες ξεκινησαν στην 7 εβδομαδα ελπιζω να το περασεις χαλαρα και να μεινεις μονο στις αναγουλες .. αχ και γω θελω ενα βιβλιο για εγκυμοσυνη... αν βρεις τιποτα καλο πες μας..

μακαρι να το περασω χαλαρα.. μια φιλη μου ελεγε παλια οτι ενιωθε σαν να εχει καθε μερα χανγκοβερ!! :o ευτυχως , οπως και να 'χει, εχω λιγο ακομα καιρο..

ψαχνοντας στο ιντερνετ διαβασα οτι ενα καλο βιβλιο ειναι το "Τι να περιμενεις οταν εισαι εγκυος".. Το εχει παρει καμια?

φιλια σε ολες τις εγκυουλες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας κορίτσια! Εγώ μάλλον είμαι λίγο πιο μπροστά από εσάς μια και σήμερα κλείνω την 15η εβδομάδα και έχω ΠΗΤ 1/1/2012! Βέβαια λόγω αυξημένης μυωπίας μάλλον θα πάω με καισαρική οπότε προβλέπω να έρχεται το ζουζουνάκι μας γύρω στις 12-18 Δεκεμβρίου! Οπότε ανήκω και δεν ανήκω σε αυτή την ομάδα. :D

Κορίτσια τώρα που είστε στην αρχή να προσέχετε πολύ ακόμη και αν νιώθετε τέλεια. Όλες οι κινήσεις θα πρέπει να είναι σε slow motion. Εγώ μέχρι την 13 εβδομάδα ξάπλωνα συνεχώς γιατί η μήτρα μου ήταν πολύ χαμηλά και δεν μπορούσα να καθίσω καθόλου πάνω από λίγα δευτερόλεπτα. Στην αρχή δεν το θεώρησα τόσο σοβαρό και μια δυο φορές κάθισα σε καρέκλα για 4-5 λεπτά και μετά καπάκι είχα καφετιά και λίγο ροζ για αρκετές μέρες. Τώρα ανέβηκε η μήτρα και είμαι καλύτερα. Ζαλάδες και απίστευτη κούραση είχα από την αρχή μέχρι σήμερα αλλά οι αναγούλες άρχισαν από την 7η εβδομάδα μέχρι την 14η.

Νομίζω μάλιστα εδώ και 2-3 μέρες ότι αρχίζω να το νιώθω!!! :x:x:x Δεν είμαι βέβαια ακόμη σίγουρη ότι είναι το μωρό και δεν είναι το εντεράκι αλλά εγώ θέλω να πιστεύω ότι είναι το μικρό μου που μου θυμίζει ότι είναι εκεί και είναι καλά!

Για βιβλίο που λέγανε τα κορίτσια εγώ πήρα το "ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ" http://www.dioptra.gr/page.aspx?itemID=PPG184_1235 και μου άρεσε πολύ γιατί είναι αρκετά αναλυτικό αλλά δεν είναι καθόλου ανχωτικό. Λίγο ακριβό βέβαια αλλά δε το μετάνιωσα. Και μου προτείνανε για μετά το "ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ" που πολλές τις βοήθησε πολύ με το πως να περιποιούνται αλλά και πως να συμπεριφέρονται στο μωρό. Σκέφτομαι τους τελευταίους μήνες να το πάρω.

Αυτά προς το παρόν κορίτσια! Πολλά φιλιά σε όλες τις κοιλίτσες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας σημερά είμαι ελαφρώς καλύτερα αν και πολύ κουρασμένη νιώθω. Λεμε το απόγευμα να παμε για κανένα μπανάκι εχω κάνει ήδη 6, λατρεύω την θάλασσα! Μου φτιάχνει την διάθεση. Για μεσημεριανό ειχα μακαρόνια που μάλλον που πεσανε καλά στο στομάχι γιατί ανακατευομαι άλλα όχι σε σημειο να τρεξω στην τουαλέτα.Το βραδακι λεμε να παμε κάπου ήσυχα για ένα ποτό ( φρουι παντς δηλ.) αλλα θα δουμε αν θα αντέχω μεχρι το βράδυ. Αυτά! καλό σαββατοκύριακό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω τι λετε για υπνηλιες αλλα εγω δεν κοιμαμαι ολο το βραδυ και με παιρνει ο υπνος τις πρωινες ωρες και ειμαι σαν ζομπι.οσο για το φαγητο....ολη την ωρα πειναω..ασε που ειχα παρει κιλα πριν την εγκυμοσυνη λογω διακοπης του τσιγαρου.οπως με βλεπω δε θα χωραω απο τις πορτες σε λιγο.

επισης το τσιγαρο το εχω κοψει απο περσι και τωρα το θελω σαν τρελη.... :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε evinicolas..πολυ κουραστικο αυτο να μην κοιμασαι.. ελπιζω να περασει και να ευχαριστηθεις υπνο απο εδω και περα...

μαντι μου γλυκια, ολα καλα τωρα... περασαν τα δυσκολα!σιγουρα ειναι το μωρακι που νιωθεις ;) αντε εισαι πρωτη στη γραμμη θα σε χρειαστουμε για συμβολες!!ναι, το βιβλιο κοιταξα δεν ειναι και φθηνο, αλλα αν αξιζει χαλαλι!

ναν μου με το μαλακο ε? μην κουραζεσαι.. βρε παιδια εμενα ο γιατρος μου τα απαγορευσε τα μπανακια στη θαλασσα προς το παρον. Βεβαια δεν παραπονιεμαι αλλα οσο να ναι.. ολοι ειναι σε μια παραλια κι εγω αγκαλια με τον ανεμιστηρα!! :?

φιλακια σε ολες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου τι κανετε...??? αχ σημερα εχει πολυ ζεστη... το κληματιστικο δουλευει ολη την ωρα... και μενα ο γιατρος μου ειπε οτι αν θελω μπορω να κανω σε καθαρη θαλασσα και μολις βγω απο τη θαλασσα να αλλαζω το κατω μαγιο... αλλα ο αντρας μου φοβατε και μου λεει αστο αφησουμε για φετος μη κολλησω και τιποτα γιατι μεταξυ μας καμια θαλασσα δεν ειναι καθαρη... δεν πειραζει λεω του χρονου μαζι με το μωρακι μου θα κανουμε... :D:D:D

MaDi να κατσεις στη παρεα μας να μας λες και καμια συμβουλη μιας και εισαι πιο μπροστα.. να σε ρωτησω θα κανω τωρα την αυχενικα κ ακουσα οτι αν ειναι καλος ο γιατρος μπορει να δουμε κ το φυλο?? ισχύει ξερεις?? το εχει ακουσει καμια αλλη αυτο...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εβίτα μου νομίζω σε ότι αφορά το φύλο δεν εξαρτάται από το πόσο καλός είναι ο γιατρός αλλά από το πόσο καλή είναι η στάση του μωρού. Έχω ακούσει αρκετές κοπέλες που λένε ότι στην αυχενική τους είπαν το φύλο αλλά καλύτερα ακόμη και να σου το πούνε μη το έχεις και πολύ σίγουρο. Εμένα στην ξαδέρφη μου τους είπαν είναι κοριτσάκι και μετά ξαφνικά στο Β επιπέδου έγινε αγοράκι! :shock: Ειδικά στα αγοράκια καμιά φορά αργεί να φανεί το πουλάκι τους και τα μπερδεύουν. ;)

Εμείς στην αυχενική δεν καταφέραμε να δούμε το φύλλο. Νομίζω ότι η γιατρός κάτι υποψιάστηκε αλλά μας είπε ότι θα σας πω μόνο όταν φανεί καθαρά, τη στιγμή εκείνη η στάση του μωρού δεν βοηθούσε πολύ και ήταν ακόμη μικρό. Αν και να σου πω την αλήθεια εκείνη την στιγμή ούτε καν με ένοιαζε το φύλο. Ενώ πριν το σκεφτόμουνα και αναρωτιώμουνα, μόλις ξεκίνησε ο υπέρηχος και άρχισα να το βλέπω να κουνάει χεράκια, ποδαράκια και να τεντώνεται και να χασμουριέται έλιωσα μιλάμε! Για εμάς ήταν πολύ συγκινητική στιγμή και εύχομαι να είναι για όλες σας! Πάντως αυτό που τους ενδιαφέρει τους γιατρούς είναι να μπορέσουν να κάνουν σωστά τις μετρήσεις τους. Κυρίως βλέπουν αν υπάρχει ρινικό οστό και μετρούν το πάχος της σπονδυλικής στήλης. Για εμένα εκεί κρίνεται ένας σωστός γιατρός. Καλά αποτελέσματα Εβίτα!

Τwiggy και εγώ θάλασσα δεν θα πάω φέτος γιατί παλιά είχα κολήσει μικρόβια από θεωρητικά καθαρή θάλασσα και δεν το διακινδυνεύω. Μπορεί όμως φέτος το καλοκαίρι να έχουμε αγκαλιά τον ανεμιστήρα μας, του χρόνου όμως θα έχουμε αγκαλιά τα μωράκια μας!!! :mrgreen::mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evaki κι εγω το ιδιο παθαινω το βραδυ αυπνιες και μετα κοιμαμαι ολη μερα!!οσο για το τσιγαρο το εκοψα το γεναρη και απο 48,5 κιλα εφτασα 54!!!τωρα ειμαι 55,5 και εχει ο θεος!αλλα εχω κι εγω εντονη την αναγκη για τσιγαρο ωρες ωρες!!!

διακοπες θα παω μια εβδομαδα!μου ειπε ο ντοκτορ μολις βγαινω απ τη θαλασσα αμεσως ντουζακι και αλλαγη μαγιω!τωρα που ειπα μαγιω μαλλον πρεπει να αγορασω αλλα!γιατι με τετοιο στηθος λιγο δυσκολο να μπω στα περσινα μου!!!φιλακια σε σας και στα σπορακια σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια μου τι κανετε...???καλη βδομαδα να εχουμε... αχ τι βραδυ κ αυτο πολυ ζεστη... και σημερα παλι η θερμοκρασια στο φουλ... αλιμονο σε μας που θα βγουμε εξω, και γω εχω να παω στη σχολη μου αντε μια εβδομαδα εμεινε ακομα... κοριτσια τη τεταρτη θα κανω αυχενικη διαφανεια αντε να κατασκοπευσω λιγο το σπορακι μου να δω τι κανει εκει μεσα :lol::lol::lol: ανυπομωνω... παω να ετοιμαστω για το μαθημα . πολλα φιλακια σε ολες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια και καλη βδομαδα!! εβιτα καλο μαθημα, με προσοχη ε? καπελακι και σιγα σιγα!!

αννα μαρια εγω που ειμαι φοβιτσιαρα σκεφτομαι τις ανακοινωσεις σε δουλεια κλπ να τις κανω αφου κλεισω και τον 3ο μηνα.. Ευτυχως τωρα πανε ολοι διακοπες και ειναι ευκολο. Το εχω πει μονο σε πολυ πολυ στενα προσωπα που ηξεραν και οτι ημουν σε διαδικασια εξωσωματικης...

Την Παρασκευη επιτελους παω για πρωτο υπερηχο να δουμε τον σακο! αντε γιατι ακομα δεν το εχω πολυπιστεψει, ασε που περα απο κατι ενοχλησουλες ειμαι μια χαρα!! σαν να μην τρεχει τιποτα βρε παιδι μου!! ετσι εισασταν κι εσεις στην αρχη?! :?

πολλα φιλια σε ολες, καλη τυχη με τις εξετασεις σας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας σε όλες! το κλιματιστικό στο φουλ και Αγιος ο θεός. εγω κορίτσια κανώ μπάνια αλλά σε συγκεκριμενες παραλίες ειμαι απο επαρχία και έχω δυνατότητα επιλογής. Την Τετάρτη θα πάρω τα αποτελέσματα του προγεννητικού μακάρι να ειναι όλα καλά. Κορίτσια το έχετε ανακοινώσει? Εμεις πουθενα αφου σκεφτομαστε θα τους ανακοινωσουμε τα νεα και μετα απο λίγο θα μάθουμε φυλο και θα εμφανιστει κοιλιά. Δεν πειράζει καλύτερα έτσι για να μην μας πριζουνε κιολας. Η πλάκα ειναι οτι τωρα τελευταία μαμα πεθερα όλο λενε καντε κανα δευτερο τωρα που προλαβαίνετε!τεσπα! Αυτα τα νεα μου! φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

twiggy μου ειναι νωρις ακομα για ενοχλησεις εμενα ολα ξεκινησαν απο την 7 εβδομαδα... αναγουλες , εντονες μυρωδιες απαπα τι να πω αφου το αφρολουτρο μου φερνει αναγουλα... α αν ειναι κ πρωτη φορα τωρα που εισαι εγκυοσ κ πασ στο γιατρο θα σου δωσει χαπια σιδιρο και ασβεστιο ( το ασβεστιο ειναι σαν να τρως κιμωλια μπλιαχ :evil: ) αντε να δεις το μικρο σου... εγω οταν το ειδα πηγε να σπασει η καρδια μου...

nan μου εσυ τουλαχιστον εισαι τυχερη θα κανεις και κανενα μπανιο.. ολα καλα θα πανε μην ανησυχεις ... αντε κοριτσακια μου πολλα φιλιααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω εβιτακι, πολυ με βοηθας!ελπιζω εσυ να εχεις ξεμπερδεψει πια με τις ανακατωσουρες.. σε ποια βδομαδα εισαι? συγνωμη δεν συγκρατησα.. :oops: βαλε κανενα τικερακι να σε παρακολουθουμε!!!

ουτε εκι εσυ μπανακι ε? τι να κανουμε?.. ειπαμε, του χρονου θα τσαλαβουταμε στο νερο με τα μωρακια!! ;)

φιλια σε ολες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...