Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο 11! Τα πρώτα γεννητούρια!!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 997
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σοφια ο θηλασμος δεν ειναι και ευκολη υποθεση και εσυ με 2 μωρα θα ειναι ακομα πιο δυσκολο. Εμας στο μαθημα η μαια που ειναι μαια και μας ειπε οτι ζοριστηκε πολυ να θηλασει, και επρεπε να εχει και καποιον να την πιεζει για να μην τα παρατησει. Οι θηλες τραυματιζονται, το παιδι θελει χρονο να συνιθισει και δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα. Εγω λεω να το προσπαθισω να θηλασω στην αρχη οσο μπορω. Αλλά δεν θελω να αγχωθω απο τωρα και γι αυτο γιατι δεν ξερω πως θα μου βγει. Επισης αν επιστρεψω νωρις για δουλεια ειναι πολυ δυσκολο να συνεχισω το μητρικο γαλα. Και με το θηλαστρο να βγαζεις γαλα ειναι κατι που θελει και χρονο και υπομονη, και ηρεμια.....

Το αλατι το μειωσα και εγω παρα πολυ την τελευταια εβδομαδα. Ο αντρας μου ο καημενος ολα αναλατα τα τρωει τωρα....

Μαρακι αν μου βγει θα το γυρισει σε μεντιουμ μετα :lol::lol: ΑΝτε μπηκες στον 8ο. Αντε πλησιαζεις!!

5200 στον 8ο?? :shock: απιστευτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera koritsia

anna telh augoustou thelleis na peis mallon?

egw shkwthika shmera pourno pourno phga sto super hrtha spiti ebala skoupa simazepsa ebala k to kreataki mou na brazei..xoirinoi me kritharaki sto fourno lew na kanw shmera..eseis?

re koritsia tsimphmata exete katholou eseis katw stis wothikes sxedon?

aaaa shmera einai h megalh mera exoume ranteboudaki ston giatro stis 18.00 k mou pe na faw k ena pagwto prin paw gia na doume ton kanakari mou pou oti k na kaname mexri twra den gurize to kefalaki tou k den ebgaze ta xerakia tou apo to prwswpo na ton doume

maraki me to kalo koritsi mou!!!

5200?????????ouaaaaaaaouuuuuuuuuu

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εμενα αν μου το ελεγε καποιος δεν θα το πιστευα.ειναι μιας φιλης γειτονισα κ η κοπελα να φανταστειται ειναι μια σταλια,μια μπουκια.εγω δεν ηξερα καν οτι ηταν εγκυος.στον υπερηχο τις το βγαζαν κοντα στα 5500 γιαυτο κ την βαλανε καισαρικη(εννοειται) να της το παρουν.κ τελικα δεν πεσαν κ πολυ εξω...5200!!!εχω ακουσει για μεγαλα μωρα αλλα για τοσο οχι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαχη μου συμφωνω απολυτα μαζι σου με το θεμα θηλασμος κ οπως σας εχω πει κ στο παρελθον δε ντρεπομαιο κ α θ ο λ ο υ να παραδεχτω οτι εγω δεν ηθελα να θηλασω.Απλα μου ειπε ο παιδιατρος να ξεκινησω με ενα δεκαλεπτο αρχικα κ μετα μπιμπερο κ βλεπουμε.Παντως αν δω οτι ζοριζομαι δε θα πιεσω τον εαυτο μου.Θα ειμαι ηδη αρκετα πιεσμενη με δυο μωρα οποτε θα κανω ο,τι με κραταει ηρεμη ψυχολογικα ;)

Καλημερα Μαιρη μου,καλο γιατρο σημερα!Θα περιμενουμε νεα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ειχα παρει και εγω κορτιζονη για 15 μερες περσυ το καλοκαιρι,νομιζω σας το ειπα.Δεν εκοψα τελειως το αλατι αλλα δεν επαθα τιποτα.Καλο ειναι να το περιορισουμε φυσικα,αλλα οταν ρωτησα την γιατρο μου δεν μου ειπε να το κοψω.Μονο να το περιορισω εκεινες τις μερες.Με μια ενεση δεν πρηζεσαι,θελει να παιρνεις συνεχεια....

Ο θηλασμος διδυμων ειναι οντως δυσκολη υποθεση....

Εγω ειμαι πολυ υπερ του θηλασμου,θελω να προσπααθησω να θηλασω οσο πιο πολυ μπορεσω.Αλλα αυτο ειναι προσωπικη υποθεση της καθε κοπελας και φυσικα δεν τιθεται θεμα "ντροπης" αν μια κοπελα δεν θελει να θηλασει.Απλα ειναι πολυ καλο για τα μωρακι μας και νομιζω αξιζει να δοκιμασουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασχετο..Μαχη μπορει κ να σου βγει το προαισθημα ναι!!Εμενα ο γιατρος με υπολογιζε 5-7 Ιουνιου βαση του οτι πηγαινα ποοολυ καλα μεχρι τωτα (ουτε συσπασεις ουτε τιποτα) κι εγω ειχα προαισθημα για 31 Μαιου το αργοτερο 2 Ιουνιου.Αλλα 31 μου ειχε κολλησει.Κ τελικα μεσα σε 2 μερες με πιασαν οοολα τα συμπτωματα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera sofaki..nomizw pws to thema thullasmou einai kathara thema ths kathe kopelas k eidika an prokeite gia diduma einai polu duskolh upothesh..h filh mou h lollipop pou kapoies apo esas mallon tha gnwrizete prospathise na thullasei alla den mporese me ta didumoulia ths..opote kane auto pou tha thelleis esu k den tha se zorisei

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαίρη μου καλημέρα και καλό γιατρό σήμερα!!

Σοφάκι μου δεν είναι καθόλου ντροπή...Σημασία έχει να είμαστε κι εμείς καλά ψυχολογικά αλλά και τα μωράκια μας να είναι γερά...Θα προσπαθήσουμε για θηλασμό και από εκεί και πέρα ειναι αναλόγως την περίπτωση...31/5 ε? Την Τριτη θα είμαστε σε επιφυλακή τότε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οπως νοιωθει η καθε μια κ μπορει......εγω στην μικρη μου δεν τρελαθηκα κ με το γεγονος να θηλασω...την θηλαζα για δυο μηνες σε συνδιασμο παντα με το μπουκαλι.επειδη με πονουσαν πολυ οι ρωγες μου εκλαιγα καθε φορα που θηλαζα οποτε κ το σταματησα απο μονη μου σταδιακα.τωρα η αληθεια λεω οτι θελω να θηλασω περισσοτερο αλλα κ παλι ποτε δεν ξερεις.ειδωμεν!!

σημερα βαριεμαι απιστευτα κ η ωρα δεν περναει με τιποτα.ασε που το εχω για παρασκευη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

31/05 tha perimenoume kai an oi prognwsseis bgoun alhthines tote thelloume k oi upoloipes prognwsh gennas..k epeita tha sou anoiksoime k ena grafeio na bgazeis k lefta :lol::lol::lol::lol:

sissi mia ap ta idia h baremara..den bghka katholou apo proxtes eksw apo to spiti na paw mia bolta ektos apo shmera to prwi k shmera pou tha pame sto giatro xairomai toooosooo...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και καλοριζικο!!!

αντε να το γεμμυσουμεμε πολλα πολλα μωρακια!!!!!

τι κανετ εκουκλες;;

εμενα με χει γονατισει η αλλεργια..πεθαινω ..η μυτη μου ειναι κοκκινη και πρισμενη..

τα ματια δακριζουν..

αχ πρεπει να μετακομισω στην Σουηδια...οπου δεν εχει λευκες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρύσα μου καλημέρα...Περαστικά σου!! Δεν μπορείς να πάρεις κάτι να νιώσεις καλύτερα?

Μαιρη μου εγώ να δεις πόσο βαριεμαι αλλά τι να κάνουμε? Πάλι καλά πήγα μια βόλτα χθες...αλλιώς με βλέπω την Τριτη πάλι να βγαινω που θα πάω στο γιατρό..

Ευτυχώς είπανε ότι θα πέσει λίγο η θερμοκρασία...ελπίζω δηλαδή...να ηρεμήσω κι εγώ λίγο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φιλενάδες καλορίζικο το Νο 11!!! Με πολλά γερά μωράκια!!

Σας διάβασα αλλά δεν θυμάμαι και πολλά γιατί μόλις ξύπνησα και δεν λειτουργώ!! :D:D:D:D

Ελισάβετ μια χαρά η μπεμπούλα! Μεγάλωσε!! Όσο για την περιτύλιξη μην αγχώνεσαι καθόλου...μέχρι να γεννήσεις μπορεί να αλλάξουν τα δεδομένα..

Μαίρη καλό γιατρό σήμερα!

Συμπεθέρα λές να βγεί τελικά το προαίσθημα? Μετά θα σε βάλουμε μαζί με την Μάχη να κάνετε προβλέψεις και για εμάς... :D:D:D:D

Μαρία εγώ έκανα κορτιζόνη 1μγ (2μπουκαλάκια του 0,5γρ μαζί ) και θα κάνω και άλλη δόση....

Εμένα για γλυκά δεν μου είπανε μόνο για αλάτι... :shock::shock::shock::shock:

Για επισκληρίδιο που λέγατε, προχθές που το ξανασυζητούσαμε έψαξα λίγο στο νετ και διάβασα ότι μπορεί να σου βάλουν και ένα ελαφρύ ηρεμηστικό στον ορό για να μην πανικοβληθείς... εγώ θα το ρωτήσω και αυτό..

Μιχαέλα μήπως είχε ζάχαρο η κοπέλα και βγήκε τόσο μεγάλο το μωρό??? Η πεθερά μου που έχει ζάχαρο την μικρότερη κουνιάδα μου την γέννησε 5,5 κιλά!! :o:o:o

Μαράκι μια χαρά πέρασες χθές!!

Μάχη μου άντε κοντεύεις... θα προλάβεις να ξεκουραστείς λίγο πρίν γεννήσεις... 21/06 κλείνω την 38η και μπορεί να γεννήσω και εγώ! :lol::lol::lol: Λές να γεννήσουμε μαζί???

Άννα αν δείς τη λίστα στην υπογραφή μου έχει τις ημερομηνίες που γεννάνε όλα τα κοριτσάκια...

Νίκη μου στο επόμενο χάπι θα δείς ότι θα σε πειράξει λιγότερο!!

Για τον θηλασμό ούτε εγώ είμαι κατηγορηματική αλλά θα ήθελα πολύ να θηλάσω...

Τα ποστ που "γεμίζουμε" τα κελιδώνει η Χρύσα...

Δεν θυμάμαι άλλα!!!

Αν ξέχασα κάποια :-*:-*:-*:-*:-*

Καλημέρα Χρύσα ωραία ιδέα η Σουηδία!! Περαστικά και υπομονή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μολις πηρα την γιατρο μου.Θα παω αυριο να μου γραψει εξετασεις,δεν ξερω γιατι το ειπε αυτο,αλλα θα παω.Ουρα θελει λεει....

Ελυσα και την απορια μου.Συνεχιζω ενα ουτροτζεσταν καθε 8 ωρες και μισο γιουτοπαρ καθε 8 ωρες και σταδιακα θα το μειωσουμε το γιουτοπαρ.Απότι καταλαβα δεν θελει να αδρανισει τελειως η μητρα,απλα να μην ειναι τοσο εντονες ποι συσπασεις.θα παω αυριο και θα συζητησουμε απο κοντα. :roll: Καθησυχαστηκα τωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα γιελη ζ κ χρυσα.....αυτο με τις λευκες ειναι αλλο πραγμα.εχουμε κ στο χωριο που οταν φυσαει ο νοτιας οτι εχει ο καμπος μας το φερνει επανω αλλα εδω στη χρυσουπολη ειναι το κατι αλλο.εχουμε διπλα το ποταμι τον νεστο κ το δασος ειναι γεματο λευκες....σημερα φυσαει κ αρκετα κ ειναι λες κ χιονιζει.κ μπανουν τα σκασμενα μεσα σε ρουθουνια, ματια κ αυτια...αηδια!!!

γιεληζ η αληθεια δεν γνωριζω να σου πω αν εχει ζαχαρο...δεν το ηξερα οτι σε αυτο οφειλεται.ε κ εσεις δεν πατε πισω με τα 5500 :D:D απο οσο ξερω ειναι κληρονομικο το ζαχαρο?ρωταω γιατι εχει πεθερα μου κ δοξα το θεο ο αντρας μου μεχρι τωρα δεν ειχε ποτε τετοιο θεμα.μπορει ομως να περασει στα παιδια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νίκη μου χαίρομαι που καθησυχάστηκες...

Μαίρη καλή βόλτα...

Μιχαέλα μου ναι είναι κληρονομικό απόσο ξέρω και εγώ... αλλά ευτυχώς ούτε ο άντρας μου έχει θέμα μέχρι στιγμής... για τα δικά μας παιδιά δεν ξέρω αν μπορεί να περάσει...

Όταν είχα κάνει την καμπύλη μου το είχε πεί και ο γιατρός... ότι αν έχει μία έγκυος θέμα με το ζάχαρο το μωρό γεννιέται πολύ μεγάλο... και μετά πρέπει να κάνουν ενέσεις ινσουλίνης στο μωρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσα περαστικα με την αλλεργια!

Το ζαχαρο ειναι κληρονομικο.Και αν κανει καποια διαβητη κυησης βαζει ινσουλινες.Συνηθως το μωρο βγαινει μεγαλο.Η μαμα κανει ινσουλινη,οχι το μωρο.Εκτος αν και εκεινο παρουσιασει ζαχαρο.Οταν γεννησει μια κοπελα με διαβητη μπορει να συνεχισει να εχει ζαχαρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια κάνω ενα διαλλειματακι από το διαβασμα, μεθαυριο δινω και τελος, δεναμπορω άλλο :shock:

Αυτό με το βάρος του μωρου (5200) :o !!!! Και ΄γω το ιδιο ξερω, ότι οφειλεται σε διαβητη κυησης.

Χρυσα μου περαστικά σου και υπομονη :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρύσα μια χαρά ο μπακαλιάρος!!!!΄

Νίκη μου όταν γεννηθεί το μωρό πρέπει και αυτό να κάνει ενέσεις ινσουλίνης γιατί μέσα στην κοιλιά "εκτίθεται" στην ινσουλίνη λόγω του ζαχάρου της μαμάς... και όταν γεννηθεί παθαίνει "στέρηση" εμένα κάπως έτσι μου τα είπε ο γιατρός...

Ελισάβετ μου καλή επιτυχία αύριο!! Άντε ξεμπερδεύεις, υπομονή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς τη Γιελιζ...

Μαίρη μου καλή βολτα!

Ελις καλό διαβασμα...υπομονη και ξεμπερδεύεις!!

νίκη μου ειδες που καθυσηχάστηκες?Ολα καλά θα πάνε μην ανησυχεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Μαράκι! Τι κάνει ο μπέμπης??? Σκαλίζει??? :lol::lol::lol::lol: Οι λόξξυγες πώς πάνε?

Τον δικό μου τον πιάνει τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα και τον λυπάμαι... τι τραβάει το καημένο και δεν μπορεί να πιεί και λίγο νεράκι να του φύγει... :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...