Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο 9! Για πιο δυνατές κλωτσιές!!!


Recommended Posts

Γιελιζ εννωεις κουβερτουλα για το μωρο;;;

εγω ειχα και στον Χριστοφορο αλλα θα παρω και στο νινι αυτην

http://www.mothercare.com/Mothercare-Co ... ed-tab-3-5

με βολεψε παρα πολυ γιατι δεν θελει πολυ ζεστη..

αλλα γεννικα μαι πικε κανει πολυ καλα τη δουλεια της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αννούλα μου απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου και μην σκέφτεσαι τίποτα! Όλα μια χαρά θα πάνε!

Και εγώ καμιά φορά σκέφτομαι πολύ άσχημα πράγματα αλλά μετά λέω ότι αν είναι να πάνε όλα καλά, θα πάνε (και το ανάποδο)... αγχωθώ δεν αγχωθώ... μετά το ξεπερνάω... ;););)

Ναι Χρύσα μου για το μωρό... Μην πάρω καμιά χοντρή και σκάσει το καημένο!!! :lol::lol::lol:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Την είχα δεί αυτήν την κουβερτούλα στο αμαζον... αμαμ είναι να την παραγγείλω!!

Και κάτι ακόμα για το νοσοκομείο 1 φτάνει? :oops::oops::oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω εχω υγρα αλλα εκανα κολπικο και δεν ειχα απολυτως τιποτα.Ειναι φυσιολογικο να εχουμε υγρα.

Με εχει πιασει εντονα το συνδρομο της φωλιας...Σκεφτομαι που θα βαρυνω και πως θα καταφερω να κανω γενικη στο σπιτι πριν ερθει το μωρο.Εχουμε και εκκρεμοτητες,να παρουμε φωτιστικα και κατι αλλα μικροπραγματα και εχω λυσσαξει να τελειωνω και με αυτα!

Τα πραγματακια της θα αρχισω σιγα σιγα να τα αγοραζω,δεν θελω να τρεχω μεσα στην ζεστη το καλοκαιρι...Γενικα θελω να ειναι ολα ετοιμα πολυ πιο πριν... :roll:

Κανατε λιστα πριν αρχισετε να αγοραζετε πραγματα;Νομιζω πως αν δεν τα γραψω θα πελαγωσω... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιελιζ αμα δε σου παρεχουν στο νοσοκομειο παρε δυο σε περιπτωση που λερωθει η μια.

Νικολ μου θα την ευχαριστηθεις οσο τιποτα...εμας τα εβγαλε τα λευτα της εχουμε μια μπεζ και μια γαλαζια..πραγματι πολυ βολικη..και κριμα που δεν βγαινει σε διασταση κανονικο κρεβατακι να την ξαναεπαιρνα και τωρα στον μεγαλο μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτήν βρήκα στον αμαζον http://www.amazon.co.uk/Izziwotnot-Cellular-Blanket-Blue-Moses/dp/B002OSAMDQ/ref=sr_1_6?s=baby&ie=UTF8&qid=1303819539&sr=1-6

Νίκη εγώ έχω γράψει κάποια πράγματα που θα χρειαστώ περισσότερο τα δικά μου γιατί έχω και μία άποψη, για το μωρό ξεκίνησα να κάνω τη λίστα σήμερα για να την έχω έτοιμη μέχρι τη Δευτέρα...

Χρύσα και εγώ έτσι το σκέφτηκα να πάρω παραπάνω σε περίπτωση που λερωθεί... ευχαριστώ και πάλι... Τις πρόσθεσα ήδη στο καλάθι του αμαζον... να δούμε πόσα θα χωρέσει αυτό το καλάθι!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Άννα ποιά είναι η Ισπανική?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφια μεγαλωσαν οι κοριτσαρες σου!!! 5 βδομαδουλες....αντε πλησιαζεις....

Γιελιζ δεν αποφασισες ακομα που θα γεννησεις?? Ο γιατρος που σε παρακολουθει συνεργαζεται και με κλινικη και με νοσοκομειο??

Εγω τωρα τις τελευταιες μερες πιανω στην κοιλια μου διαφορα....εκτοξευεται στην κοιλια κατι που μαλλον ειναι ποδαρακι και εκτος οτι φαινεται εξογκωματακι ειναι σκληρο εκει αν το πιανεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννουλα οχι καλε....

με τιποτα μη παρεις τετοια κουβερτα..οχι μονο για το καλοκαιρι αλλα και για τον χειμωνα

ειναι κουβερτες που βγαζουν γεννικα χνουδια και εαν υπαρχει εστω καπια μικρη προδιαθεση για αλλεργιες θα τις πηροδοτισουν αμεσα..

τα μωρα δεν κανει να ειναι πολυ ζεστα...

μη φανταστεις ζεστενονται και αυτα

Για το καλοκαιρι θα τα εχουμε με αμανικα κορμακια και βαρια βαρια με καλτσακια..τιποτα αλλο..εκτος και εαν εκει που μενεις κανει πολικες θερμοκρασιες.

Για τον χειμωνα να προτιμησεις στην αρχη εναν σχετικα παχουλο υπνοσακο..

η κουβερτουλα να ειναι βαμβακερη η καλοκαιρινη σας...πικε..εχει και στα Τζαμπο πολυ ωραιες κουβερτουλες πικε, εμεις ειχαμε και μια τετοια που βγαινει σε γαλαζιο και ροζ, μας την ειχαν φερει δωρο.

Γεννικα απο κουβερτες ειμαστε κομπλε..

Οσο γι ατην βαλιτσα που ρωτησες γιελιζ...εξαρταται τι θα παρεις μαζι σου...

να σου πω οτι εγω σε ιδιωτικο που γεννησα- και που δεν χρειαστηκε να παρω και τιποτα μαζι μου- ειχ αμια τετοια μικρη βαλιτσ ακαι ενα νεσεσερ ταξιδιου..τιποτα αλλο.

Τα ρουχα του μωρου τα εφερε ο αντρας μου την τελευταια μερα και απο εξτρα νυχτικες που χρειαστηκα μου τις εφερε μετα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ μενα μου φανηκε καπως..........αλλα λογικα θα μας πει κ η μαια τι ακριβως πρεπει να παρω για το νοσοκομειο.

οταν με το καλο αγορασετε περιμενω νεα σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάχη μου έχουμε αποφασίσει για το Πανεπιστημιακό της Αλεξ/πολης γιατί είμαι πολύ ευχαριστημένη απο την προηγούμενη φορά... απλά το ψάξαμε και για την κλινική του γιατρού μου γιατί αν σπάσουν τα νερά πρίν την προγραμματισμένη καισαρική δεν θα πάμε Αλεξ/πολη (είναι 1,5 ώρα δρόμος) αλλά θα πάμε στην κλινική. Ο γιατρός μου δεν συνεργάζεται με το νοσοκομείο όχι...

Αλλά και τους γιατρούς στο Πανεπιστημιακό τους εμπιστεύομαι εξίσου... μη σου πώ παραπάνω... Τέσπα γενικώς μελετάμε όλες τις εκδοχές... έτσι για να ξέρουμε τι μας γίνεται... Αυτό που με έκανε να το σκεφτώ λίγο σήμερα είναι ότι ο ιδιώτης γιατρός μου είπε ότι είναι της άποψης να το πάρουμε μία εβδομάδα νωρίτερα το μωρό...

Στο καλό και καλή ξεκούραση!!

Άννα μου εμένα πάλι μου είπαν το αντίθετο, ότι δηλαδή το μωρό δεν θέλει πολύ ζέστη... γιατί όταν είναι τόσο μικρό δεν μπορεί να ρυθμίζει την θερμοκαρασία του σώματος με αποτέλσεμα να ζεστένεται παραπάνω απότι ένας ενήλικας...

Χρύσα μου σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!! Είναι πολύ χρήσιμα όλα αυτά που μας λές!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιελιζακι μου παρακαλω!!!

απλα σας λεω τι μου φανικε εμενα χροσημο..

καθε μαμα εχει διαφορετικο τροπο ζωης και διαφορετικες αναγκες...

και φυσικα καθε παιδι ειναι διαφορετικο...ο ΧΡιστοφορος πχ εχει κληρονομισει ολα τα αχρηστα γονιδια μου..και φυσικα ολε ςτις αλλεργιες μου..γι'αυτο εχω ψαξει λιγο παραπανω καποια θεματα σε οτι αφορα δοματιο, ντισυμο κλπ..αλλιως σηγα μη τα εψαχνα ποτε.

Ποσο θα εισαι μια ευδομαδα νωρητερα που θελει να σου κανει καισαρικη ο γιατρος σου;;;;

Εγω παντως ειμαι πολυ μπερδεμενη....κοιτα να δεις..δευτερη γεννα και ειμαι πιο μπερδεμενη και απο πρωταρα...την παρασκευη εχω γιατρο..τον δικο μου..και θα συζητισω μερικα πραγματα μαζι του γιατι θα ειμαι χωρις τον αντρα μου που γεννικα ειναι φοβιτσιαρης..

και μετα στις 09/05 εχω ρεντευου στο Παπαγεωργιου που θα θελλω να συζητισω μερικα πραγματα με τις νοσιλευτριες εκει γιατι οι γιατροι που δεχονται τις εγλυμονουσες ειναι εντελως γιουχου..

ξερω ατομα που γεννησαν εκει και ειναι ευχαρστιμενοι σε γεννικες γραμμες..αλλα παιδια..φοβαμαι απιστευτα την δευτερη καισαρικη..και δεν ξερω γιατι...και να φανταστειτε οτι ειχα μια καθολα τελεια αναρρωση απο την πρωτη χωρις καμια μα καμια απολυτως επιπλοκη εκτοτε..λες και δενε την εχω κανει ειναι η κατασταση μητρας και κοιλιας..

Ειλικρινα αμα δεν ειχα κολλημα με την VBAC και δεν ηθελα να ξαναπαω στο Γεννεσης..θα πηγαινα παληστον παλιο μου γιατρο..

νιοθω μερικες φορες οτι τα εχω κανει εντελως μα εντελως χαλια με αυτο το μωρακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλοκαιριατικα θα σκανε τα μωρα!Ακομα δεν μπορουν και να εκκρινουν ιδρωτα και δεν πρεπει να τα εχουμε χοντρα ντυμενα.Ενα ζιπουνακι και ενα λεπτο σεντονακι ή κουβερτουλα πικε και ειναι οκ.Μην σας πω και χωρις κουβερτα το πρωί,εχει αφορητη ζεστη τον Αυγουστο,αρχες Σεπτεμβρη που θα γεννησω!Μπουτακια εξω!

Σεσιλια,εγω γιατι δεν συμπαθω καθολου τους υπνοσακους;Νομιζω πως θα ασφυκτια εκει μεσα το μωρο και δεν θα μπορει και να γυρισει...Εσενα σε βολεψαν;

Πωπω,εφαγα αρακα του σκασμου! :lol: Και φετα και ψωμι.Φουσκωσα! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νίκη καλή όρεξη...

Και εγώ της ίδιας άποψης είμαι για τις ζέστες και το ντύσιμο του μωρού...

Ο υπνόσακος μαρέσει σαν άποψη γιατί και εγώ σε υπνόσακο κοιμόμουν μικρή που μου την φορούσε η μαμά μου (ήταν με μανίκια) και ήταν ήσυχη μετά να μην ξεσκεπαστώ...γιατί ακόμα και τώρα έχω μία τάση να πετάω τα σκεπάσματα απο πάνω μου! :lol::lol::lol::lol:

Χρύσα απο το νοσκομείο μου είπαν στις 38 εβδομάδες ενώ ο γιατρός μου είπε στις 37 για να αποφύγουμε την περίπτωση να σπάσουν τα νερά...και να μην ταλαιπωρηθεί η μήτρα...

Εμένα να σου πώ την αλήθεια μου άρεσε σαν άποψη και γιαυτό το σκέφτομαι....ενώ είχαμε καταλήξει να πάμε στο Πανεπιστημιακό όπου μου έκαναν την καισαρική την προηγούμενη φορά και είμαι υπέρευχαριστημένη, ούτε πόνεσα πολύ αλλά ούτε είχα καμία ενόχληση μέχρι τώρα.... και στους δύο μήνες η τομή στην μήτρα δεν φαινόταν καν! Η μήτρα μου ήταν σαν να μην γέννησα ποτέ... όσο για την εξωτερική τομή δεν το συζητώ...ούτε ράμματα είχα ούτε τίποτα μόνο μία λεπτή γραμμή... η οποία τώρα μετά απο 1 χρόνο δεν φαίνεται καν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρύσα μην σκέφτεσαι έτσι...ότι τα έκανες χάλια με αυτό το μωρό.... Σε αυτά τα θέματα δεν υπάρχει σωστό και λάθος... το θέμα είναι να κάνεις αυτό που θα σε κάνει εσένα να νιώσεις καλά.... στην τελική εσύ είσαι αυτή που θα το "περάσεις" όλο αυτό και είναι δικαίωμά σου να πράξεις όπως εσύ νιώθεις καλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τί κάνετε κοριτσάκια μου??????

Όλες οι κοιλουμπίτσες μου καλά είναι?????

Έχω πήξει.................. ουάάάάάάάά!!!!!!!!!!!!!!! Το κεφάλι μου πάει να σπάσει!!!!!!!

Είπα να κάνω για λιγάκι 1 μικρό διαλειμματάκι από τα διαβάσματά μου........

Περνάνε πολύ γρήγορα οι μέρες κορίτσια μου........

Αρκετά κοριτσάκια μπαίνουνε στην τελική ευθεία!!!!!!! Με τις ευχές μου αγάπες μου!!!!!!!

Εγώ την Πέμπτη 14/4 είμαι ακριβώς 5,5 μηνών.... τσίμπησα άλλο 1/2 κιλάκι.......

Αλλά τρώω η γομάρααααα.......... κι έχω τον αχόρταγο!!!!!!!!! Έχω ακόμη 7 περιθώριο......

Επίσης την Πέμπτη θα κάνω τις μηνιαίες μου εξετασούλες (αίματος-ούρων) & έναν ακόμη υπέροχο.... θα ξαναδώ τον χορευτούλη μου!!!!!! Και τη Δευτέρα 2 του μηνός θα κάνω την Καμπύλη (καλά μας αποτελέσματα Γιελιζάκι μου..... αφού την κάνουμε την ίδια μέρα!!!!) έχω πολύύύύ άγχος.... αλλά θέλω να πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά!!!!!!!

Sorry που δε σχολιάζω προσωπικά για την καθεμιά..... μα έχω φοβερό πονοκέφαλο.....

Σας φιλώ όλες κοιλίτσες μου!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπουλινο με βολεψε ενας συγκεκριμενος και οχι για πολυ καιρο, ο λογος που με βολεψε ειναι γιατι ο μικρος τη νυχτα ηταν υπερκινητηκος και σηκωνε πολυτα ποδαρακια του με αποτελεσμα να ριχνει οποιοδηποτε σκεπασμα πανω στα μουτρα του,

το καλοκαιρι τον ειχα ετσι σκετο με τα ζηπουνακαι του..αλλα με το που φθηνοποριασε πηρα αυτον

http://www.mothercare.com/Winnie-Pooh-S ... 1303821949

ειναι πολυ λεπτος και ειχα παρει το μεγαλο νουμερο παρολο που ηταν 4 μηνων τωτε

και σαν χειμωνιασε για τα καλα ειχα αυτον σε μοβ ο οποιος ειναι πιο χοντρος σαν φλισ παπλωματακι.

http://www.laredoute.gr/product-%CE%A5% ... E%BA%CE%BF

%CF%82.aspx?productID=324176890&documentID=384911

Ο τελευταιος ειναι για τις πολυ κρυες νυχτες και περιοχες γεννικα που εχουν κρυο.

Κουβερτα για νυχτα αρχησαμε να χρισημοποιουμε φετος τον χειμωνα και παλη επειδη ξεσκεπαζοταν πολυ τη νυχτα ειχαμε ενα θεματακι..γεννικα νεογεννητο την κουβερτουλα την ειχαμε πιο πολυ για να τον τυληγουμε και να τον σκεπαζουμε την ημερα που δεν πολυκουνιωταν.

Γιελιζ μου και εγω ξερω οτι κανουν καισαρικη απο τις 38 ευδομαδε ςκαι μετα εκτος και εαν συντρεχει καποιος λογος...

αλλα και να σπασουν τα νερα ΟΚ..σε κανει αμεσα καισαρικη μονιζω..δεν ξερω κι'ολας..θα κρινεις αναλογα οταν φτασεις με το καλο εκεινες τις ευδομαδες..θα δεις και πως θα εισαι εσυ..αλλα και το μωρο..

εγω ακομα ειμαι φλου...εχω πολυ γελιο παντως σε αυτο το θεμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή χώνεψη ήθελα να πώ.... :lol::lol::lol:

:lol::lol::lol: το καταλαβα!

Πωπω,μιλαμε εχω πελαγωσει με τα ψωνια του μωρου...κοιταζω τοσα πολλα,δεν ξερω τι θα χρειαστω και τι θα μου φερουν... :roll: Θελω να οργανωνομαι σιγα σιγα...

Καροτσι μαλλοον βρηκα!Πηγα στα Πρεναταλ και το ειδα απο κοντα.Αλλα εκει ηταν 160 ευρω ακριβοτερο απ'οτι το βρηκα στο e-baby. :shock: Βασικα κοιταξα τα Πεγκ Περεγκο και τα Ινγκλεσινα.Ωραια και τα 2 αλλα το Ινγκλεσινα μου φανηκε πιο ευκινητο και πιο ευκολο στο ανοιγμα-κλεισιμο.Ειναι αυτο:

http://www.ebaby.gr/inglesina-1-2-3/ing ... fuxia.html

Νομιζω ειναι πολυ καλη η προσφορα.Μαλλον ειναι πιο οικονομικο λογω χρωματος,αλλα εμενα μου αρεσει πολυ το μωβ! ;)

Θα παρω και αυτο τον καδο τελικα:

http://www.ebaby.gr/chicco-1-2-3-4-5-6- ... efill.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιπίτσα ξάπλωσε λίγο να ηρεμήσεις για να σου περάσει ο πονοκέφαλος και διαβάζεις μετά...Περαστικά σου. Καλά μας αποτελέσματα για την καμπύλη...

Χρύσα μου αν σπάσουν τα νερά σε παίρνουν αμέσως για καισαρική, αυτό μου είπε και ο γιατρός μου...απλά το θέμα είναι ότι ο άντρας μου δεν το συζητάει κάν με σπασμένα νερά να με πάει Αλεξ/πολη 1,5 ώρα δρόμο...ούτε να το σκέφτεται λέει δεν θέλει!! :lol::lol::lol:

Και απότι κατάλαβα ο γιατρός μου μου λέει για μία εβδομάδα νωρίτερα γιατί με βλέπει και εμένα λίγο αγχωμένη (λόγω ιστορικού) και σου λέει ας το βγάλουμε μία ώρα νωρίτερα να ησυχάσουμε! :lol::lol::lol:

Νίκη μου και εγώ τώρα που κοιτάω κάποια πράγματα ζαλίστηκα!!! :lol::lol::lol:

Πολύ ωραίο το καρότσι και πολύ καλή τιμή!! Και το χρώμα τέλειο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από μένα κορίτσια. Σήμερα είμαι ακριβώς στις 50 μέρες!!!!! :ymparty::ymparty::ymparty: Είμαι πολύ χαρούμενη. Ελις και Maximammy σε ελάχιστες μέρες και εσείς το ίδιο :D:D και σύντομαι οι υπόλοιπες κορούδες μου:D:D

Ρώτησα εγώ στο νοσοκομείο και μου πανε να πάρω μια λεπτή κουβερτούλα, και από εσωτερικά (εσώρουχα) και κοντομάνικά και μακρομάνικα. Νομίζω τη βαλιτσούλα του μωρού ένα 90% την έχω έτοιμη. Έβαλα 7 εσωρουχάκια και 7 εσκιμώο. Μήπως είναι λίγα;;; :?:? Παλιές μανούλες τα φώτα σας pleaseeeee. Κάθε λίγο πάω και την βλέπω. Για μένα έχω να πάρω ακόμα λίγα πράγματα.

O μικρός χτες δεν μ αφησε να κοιμηθώ. Σκέφτομαι και εγώ τι είχα φάει και είχε τέτοια κέφια, γύριζα δεξια δεν του άρεσε, γύριζα αριστερά το ίδιο, μόνο όταν έπεσα ανάσκελα και έβλεπα το ταβάνι ηρέμησε. Έλα όμως που εγώ δεν μπορώ να κοιμηθώ έτσι;;;; :lol::lol::lol:

Κορίτσια το πήρατε είδηση ότι ο καιρός περνάει;;;;;

χχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σεσιλια τωρα ειδα το ποστ σου!Σ'ευχαριστω!Τα 2,5 tog ειναι λεπτος υπνοσακος;Δλδ το ενα tog ειναι πιο λεπτος;Δεν μπορω να ανοιξω το 2ο λινκ...

Σκεφτομουν να παρω και εγω αλλα νομιζα πως θα ασφυκτια εκει μεσα το μωρο.Αφου λες οτι βολευει,κατι παραπανω θα ξερεις. ;) Βρηκα στο σαιτ που θα παραγγειλω την προικουλα αλλα δεν ξερω αν πρεπει να παρω τον μικρο ή τον μεγαλο(για 6-18).Τι λες;

http://www.bedebyes.com/baby/sleep-bags ... -month.php

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...