Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΛΑΧΤΑΡΑΜΕ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ Νο3!!!!


Recommended Posts

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ. ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ Η ΟΤΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΑΤΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΛΑΜΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣΗ, ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ, ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ, ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΓΑΤΑΙ. ΣΤΗΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΑΜΕ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ.

κοριτσι μου το Χουνιτακι δεν παει για εξοσωματικη, μαλλον για να γινω ποιο ξεκαθαρη ειναι στην προσπαθεια με φυσιολογικο τροπο και στο ψαξιμο, εγω που παω για εξοσωματικη οπως και οι αλλες κοπελες εχουμε

κανει αυτες τις εξετασεις που λες,

οι αλλες που ειναι σε πολυ πρωιμο σταδιο ρωτανε και καλα κανουνε, και μεις τα γρετζουλα απανταμε,

δεν εχει σχεση ακομα το Χουανιτακι με ολλα αυτα και ειναι και λογικο σιγα σιγα.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 975
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ΕΛΕΓΕ ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΟΣΤ Η MADI ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΓΙΑ ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ-ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ...

ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ?

ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΔΕ ΘΑ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΣΤΟ ΤΕΣΤ ΠΑΠ Η΄ ΒΛΑΚΕΙΑ ΛΕΩ??

ΒΡΕ ΛΕΣ :?

Χουανιτάκι μου γλυκό, το τέστ ΠΑΠ κανικά δείχνει εάν υπάρχει κάποιου είδους λοίμωξη, ή μικρόβιο στον κόλπο και ο γυναικολόγος μετά σου κάνει θεραπεία. Εάν όμως έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία, δεν χάνεις τίποτα να του ζητήσεις μια καλλιέργεια κολπικού υγρού. Εγώ επανέλαβα το τεστ ΠΑΠ στην Ελλάδα, γιατί στην Αμερική δεν βγήκε καλό δύο φορές και μου έκαναν και βιοψία. Ευτυχώς αυτή τη φορά δεν έδειξε κάτι, αλλά ο γιατρός μου έκανε και μια καλλιέργεια, έτσι για να υπάρχει, και ευχυτώς ούτε αυτή έδειξε κάποιο πρόβλημα.

Πάντως, να ξέρεις ότι ακόμα και εάν υπάρχει κάτι στον κόλπο που σκοτώνει τα σπερματοζωάρια, εάν μελλοντικά καταφύγεις σε σπερματέγχυση, το πρόβλημα προσπερνάτε, γιατί τα σπερματοζωάρια τοποθετούνται στην είσοδο της σάλπιγγας. Εάν όμως υπάρξει εγκυμοσύνη, καλό είναι να είναι καθαρός ο κόλπος από λοιμώξεις, γιατί το μικρόβιο μπορεί να εισχωρήσει στο σάκο καθώς μεγαλώνει το παιδί και να προκαλέσει αποβολή, ή πρόωρο τοκετό.

Αυταααααααααά....!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Morouli μου, με το καλό να ξεκινήσετε τις προσπάθειες και καλή επιτυχία!!!! Μου φαίνεται ότι έχει πέσει πολύ δουλειά μέσα στο Μάρτιο και προβλέπω πολλές ευχάριστες ανακοινώσεις μέχρι το Πάσχα!!!

Για εμάς οι προσπάθειες έχουν προσωρινώς διακοπεί, μέχρι να γυρίσω Αμερική και να καθοριστεί πορεία πλεύσης....

Φιλάκια σε όλες, καλή Κυριακή και καλή επιτυχία αύριο στα κορίτσια μας cuando και kon21 :YMHUG::x:-*:YMHUG::x:-*:YMHUG::x:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΕΡΙΣΤΙΚΗ ΟΜΩΣ ΒΛΕΠΩ ΣΥΧΝΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥΣ. ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΡΩΤΩΝΤΑΣ Η ΜΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΓΙΑΤΙ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ. ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΤΟΤΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ ΚΑΤΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ. ΕΞΑΛΛΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟΣΟ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ. ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΔΩ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΤΟΥΣ.

ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΕΧΩ ΝΟΙΩΣΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΣΥΧΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟ ΠΟΣΤ ΣΑΣ.

ΛΥΠΑΜΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΝ ΓΑΝΗΚΑ ΚΑΠΩΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΜΟΥ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΤΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ. ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ. ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΗΜΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΠΕΠΗΣΜΕΝΗ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙ ΜΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΚΑΙ Η ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ Ο ΤΖΟΥΝΙΟΡ ΗΡΘΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑΑ!ΚΑΙ ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΜΕΡΑ!!!

ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗ ΜΕΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΒΟΛΤΑΡΟΥΜΕ ΠΑΡΑΛΙΑΚΑ!!!!!!!!!

ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ Α Ν Ο Ι Ξ Η!!!!!!!!

ΜΑΡΙΚΑΚΙ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ,ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΚΑΛΙΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ

ΟΤΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΦΡΟΥΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΘΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΩ!!!!!!! :o

ΟΣΟ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ...........ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ......ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΝΕΟΥ ΓΙΑ ΑΛΑΓΗ ΠΟΡΕΙΑΣ...

ΦΙΛΙΑ,ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΟΜΟΡΦΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ΕΛΕΓΕ ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΟΣΤ Η MADI ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΓΙΑ ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ-ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ...

ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ?

ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΔΕ ΘΑ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΣΤΟ ΤΕΣΤ ΠΑΠ Η΄ ΒΛΑΚΕΙΑ ΛΕΩ??

ΒΡΕ ΛΕΣ :?

Χουανιτάκι να την κάνεις την εξέταση δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Αυτή η εξέταση κανονικά θα πρέπει να είναι η πρώτη εξέταση που θα πρέπει να κάνει μια γυναίκα που ξεκινάει προσπάθειες (είναι κάτι το τόσο απλό αλλά πολύ σημαντικό) αλλά δυστυχώς πολλοί γιατροί δεν σου λένε τίποτα. Δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί ... είναι από άγνοια τους ... είναι γιατί θεωρούν ότι αν υπήρχε πρόβλημα θα το είχαν καταλάβει από μόνοι τους ... ή είναι ότι απλά δε τους συμφαίρει να αντιμετωπίσουμε από τόσο νωρίς τα προβλήματά μας.

Σε εμένα στο τεστ παπ δεν είχε φανεί τίποτα. Το είχα κάνει λίγους μήνες πριν αλλά μάλλον στην καλλιέργεια που κάνουν δεν είναι τόσο λεπτομερή και δεν ελέγχουν και αυτά τα μικρόβια. Ίσως από εργαστήριο σε εργαστήριο να είναι διαφορετικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οοοοοps ηρθα και εγω και μπηκα με το δεξι μαλιστα!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλοριζικο και τυχερο σε ολες μας το Νο3 !!!!!!!!!!

Κουκλαρες μου, Anastasiaf1, cuandaki ,Σια και twiggy να σας πανε ολα υπεροχα σας στελνω τις καλυτερες ευχες μου και συντομα να εχετε ολες τα μωρακια σας!!!!!!!! [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif]

morouli καλη επιτυχια , περιμενουμε να ακουσουμε και απο εσενα ευχαριστες ανακοινωσεις !!!!!!!!!!

xouanitaki χαλαρωσε και απολαυσε τη βολτα , φατε και κανενα παγωτακι.. [smilie=walk.gif] [smilie=icescream.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερίζω και εγώ την παρέα με τη σειρά μου. Καλορίζικο το νο 3 για όλες.

Πολλές θερμές ευχές σε όλες τις μέλλουσες μανούλες και κάθε επιτυχία σε αυτές που περιμένουν αποτελέσματα ή θα ξεκινήσουν εξωσωματική ή σπερματέγχυση.

Χάθηκα γιατί ήθελα να αποστασιοποιηθώ λίγο από το θέμα του παιδιού - ούτως ή άλλως έτρεχα από μόνη μου για αυτό το θέμα - αλλά αφού είμαι πεπεισμένη πλέον ότι δε θα κάνω παιδί (σύντομα τουλάχιστον, για να μην το αποκλείσω τελείως) είπα να μπω στην παρεούλα μου να πω μια καλημέρα.

Να σας πω τα δικά μου νέα, εν ολίγοις. Άλλαξα γυναικολόγο, βρήκα κάποιον που με εμπνέει και δείχνει ότι προσπαθεί να με βοηθήσει. Στην πρώτη επίσκεψη στον υπερηχογραφικό έλεγχο βρέθηκε ότι τα ωοθυλάκια, μετά από χορήγηση κλομιφαίνης, είχαν μεγαλώσει σε πολύ μεγάλο βαθμό. Διέκοψα αμέσως την κλομιφαίνη και κάναμε εντατικές προσπάθειες με το σύζυγο μπας και σκάσουν τα αυγουλάκια. Πριν από λίγες ημέρες αδιαθέτησα και πήγα πάλι για υπερηχογραφικό έλεγχο, όπως μου είχε συστήσει ο γιατρός. Την πρώτη μέρα του κύκλου μου λοιπόν ο υπέρηχος έδειξε ότι έχω τεράστιες κύστες στις ωοθήκες μου για αυτό και δεν έχω μείνει έγκυος. Το θέμα λοιπόν είναι ότι άρχισε νέος κύκλος εξετάσεων για να διαπιστώσουμε τι ακριβώς είναι οι κύστες και πώς πρέπει να αντιμετωπιστούν. Προς το παρόν λοιπόν θα κάνω εξετάσεις για καρκινικούς δείκτες για να αποκλειστεί το θέμα του καρκίνου και μετά θα το ψάξουμε για ενδομητρίωση (σύμφωνα με την εκτίμηση του γιατρού ή υδροσάλπιγγες είναι (δε φάνηκε στη σαλπιγγογραφία για τη γνωμάτευση της οποίας έχει ενστάσεις) ή ενδομητρίωση. Ό,τι και να είναι, η λύση είναι χειρουργείο, οπότε το θέμα παιδιού μετατίθεται για μετά από ένα χρόνο. Αφού έχω αρχίσει και σκέφτομαι σοβαρά το θέμα της υιοθεσίας.

Αν μπορεί κάποια να μου δώσει τα φώτα της ως προς τα πώς πρέπει να κινηθώ και που για το θέμα της υιοθεσίας, ας μου απαντήσει.

Συγνώμη αν σας κούρασα με το μακροσκελές μήνυμα αλλά ήθελα να σας τα πω.

Φιλάκια σε όλες σας.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τanya μου καλημερα διαβασα την ιστορια σου και αφου υπαρχει λυση εστω και λαπαροσκοπηκα δεν θα πρεπει να σκεπτεσαι ετσι .Καταρχην δεν σας εχει πει καποιος οτι δεν θα κανετε παιδια.Βρες ενα καλο ιατρο μονο να ειναι ειδικος σε τετοια θεματα.Και εμενα με ειχαν ταλαιπωρισει γιατι εχω μια κυστη στη δεξια οωθηκη 2,5εκ.που μαλλον ειναι ενδομητριωση με εστειλαν για δεικτες AFP,CEA,CA 15-3,CA 125,CA 19-9 .Οι εξετασεις βγηκαν καλες αλλα μου λενε οτι ειναι ενδομητριωση γιατι στον υπερηχο φαινεται σοκολατοειδη.Παρ΄' ολα αυτα ο γυναικολογος μου, μου προτεινε να το ξεπερασουμε αυτο με την εξωσωματικη για να μην ταλαιπωρηθω αφου η κυστη δεν ειναι και πολυ μεγαλη.Να ξερεις πως αν μεινεις εγκυος η ενδωμητριωση αδρανει . Τωρα ημαστε στη φαση των εξετασεων να δουμε τι γινετε ενω παραλληλα προσπαθουμε και μονοι μας.Τωρα για τις υδροσαλπιγγες δεν ξερω κατι.Εμενα παντως ο προηγουμενος γιατρος που ειδε τη σαλπιγγογραφια με ειχε τρελανει!!!!!!!!!!Εκλεγα συννεχεια. Εγραφαν για υπερπλασσια στο ενδομητριο(που ηταν μια χαρα!)φυσαλιδες με αερα ,περικωδωνικες συμφησεις(δεν φαινονται απο τη σαλπιγγογραφια) , μητρα με κληση...και οτι δεν θα μπορουμε ευκολα να κανουμε παιδι. Ευτυχως ηταν βατες.. Ο ιατρος λοιπον μου ειπε οτι ηταν μια χαρα και η μονη αιτιουλα μεχρι τωρα ειναι η κυστουλα.

Κανε τους δεικτες λοιπον και παρε και καμια αλλη γνωμη . Ακομη και αυτες διαφερουν .Εμας ειναι ο τριτος, που τον εμπιστευομαστε!!

Φιλικα , αν ο ιατρος ειναι καλος ,ολα θα πανε καλα !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TANYA ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΕΝΔΩΜΗΤΡΙΩΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΣΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ . ΜΑΛΙΣΤΑ Η ΜΗΤΡΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΟΚΟΛΑΤΟΕΙΔΗ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΑΡΑ ΤΗΝ ΕΝΔΟΜΥΤΡΙΩΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΝ ΟΧΙ ΑΔΥΝΑΤΗ ΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΩΟΡΗΞΙΑ. ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΚΑΘΑΡΗΣΕ ΟΣΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΣΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΕΠΕΚΤΑΣΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΟΥΓΛΑΣΙΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ. Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΔΡΑΝΕΙ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΞΑΝΑΡΧΙΖΕΙ. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΤΩΝ ΔΙΔΥΜΩΝ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΘΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΤΑΝ ΚΑΛΕΣ ΟΤΑΝ ΤΥΧΑΙΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΗ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙ ΚΥΣΤΗ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΩΟΘΗΚΗ ΚΑΙ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ. ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΙ ΤΟΣΟ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΗΡΘΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΗΛΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ ΠΕΣΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΔΙΑΔΗΚΣΙΕΣ ΥΟΘΕΣΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙ.

ΤΩΡΑ ΕΧΩ 3 ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TANYA ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΕΝΔΩΜΗΤΡΙΩΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΣΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ . ΜΑΛΙΣΤΑ Η ΜΗΤΡΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΟΚΟΛΑΤΟΕΙΔΗ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΑΡΑ ΤΗΝ ΕΝΔΟΜΥΤΡΙΩΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΝ ΟΧΙ ΑΔΥΝΑΤΗ ΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΩΟΡΗΞΙΑ. ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΚΑΘΑΡΗΣΕ ΟΣΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΣΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΕΠΕΚΤΑΣΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΟΥΓΛΑΣΙΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ. Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΔΡΑΝΕΙ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΞΑΝΑΡΧΙΖΕΙ. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΤΩΝ ΔΙΔΥΜΩΝ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΘΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΤΑΝ ΚΑΛΕΣ ΟΤΑΝ ΤΥΧΑΙΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΗ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙ ΚΥΣΤΗ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΩΟΘΗΚΗ ΚΑΙ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ. ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΙ ΤΟΣΟ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΗΡΘΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΗΛΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ ΠΕΣΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΔΙΑΔΗΚΣΙΕΣ ΥΟΘΕΣΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙ.

ΤΩΡΑ ΕΧΩ 3 ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ

Εγω παντως ωοριξια εχω φυσιολογικα δεν εχω ακουσει κατι τετοιο και οσους εχω ρωτησει και εχω διαβασει μου ειπαν οτι μειωνονται οι πιθανοτητες π.χ κατα ημισι σε μενα που ειναι 2.5εκ .τωρα δεν ξερω οταν αυτο εχει επεκταθει.Γνωριζω ομως κοπελες που εμειναν εγκυες με ενδομητριωση και γεννησαν μια χαρα. Η μια μονο ταλαιπωριθηκε γιατι ηταν πολυ μεγαλη και μετα τη γεννα εκανε και την αφαιρεση!!Τωρα το οτι για οσο εχουμε περιοδο υπαρχει και αυτο, και οτι μπορει να ξαναεμφανιστει συμφωνω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσακια μην απελπιζεστε...μην αγχωνεστε και εγω ειχα φιλη με παρα πολυ ενδομητριωση και ολα τα γυναικολογικα προβληματα που μπορειτε να φανταστειτε...και εχει δυο παιδακια...ευχομαι για ολες να ερθει συντομα..κουραγιο σ αυτο το δυσκολο δρομο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LIL εσύ έκανες λαμπαροσκόπηση και ανακάλυψες ότι ήταν λάθος η γνωμάτευση της σαλπιγγογραφίας ή ο γιατρός σου απλά σε εξέτασε και στο είπε. Και σε εμένα η γνωμάτευση της σαλπιγγογραφίας γράφει σχεδόν τα ίδια :shock: :

1) Αδενωματώδης υπερπλασία της ενδομήτριας κοιλότητας

2) Η δεξιά σάλπιγγα ελέγχεται πολυέλικτη

3) Η διαβατότητα αμφοτέρων των σαλπιγγών ελέγχεται ικανοποιητική, παρατηρούνται όμως περικωδωνικές συμφύσεις άμφω

Και μου είπαν ότι η μήτρα μου έχει μικρή κλίση και είναι ελαφρώς δίκερη.

Οπωσδήποτε είπαν λαμπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση! Λες τελικά και η δική μου να είναι λάθος; Με προβληματίζεις πολύ. :-?

Εμείς σκεφτόμασταν μετά την επέμβαση κηρσοκύλης του άντρα μου να κάνω και εγώ τη λαμπαροσκόπηση και να προσπαθήσουμε μόνοι μας και μετά αν είναι εξοσωματική.

Και αυτό που έγραψες ότι οι περικωδωνικες συμφησεις δεν φαινονται απο τη σαλπιγγογραφια ισχύει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Που εισαι cuandaki μου και εγω δεν τα βλεπω τοσο τραγικα βαζω και τη σφραγιδα μου οτι ολα θα πανε καλα! [smilie=thumbsup.gif] [smilie=headbang.gif] [smilie=headbang.gif]

Εσυ ετοιμαζεσαι ??? :D:D:D:D:D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LIL εσύ έκανες λαμπαροσκόπηση και ανακάλυψες ότι ήταν λάθος η γνωμάτευση της σαλπιγγογραφίας ή ο γιατρός σου απλά σε εξέτασε και στο είπε. Και σε εμένα η γνωμάτευση της σαλπιγγογραφίας γράφει σχεδόν τα ίδια :shock: :

1) Αδενωματώδης υπερπλασία της ενδομήτριας κοιλότητας

2) Η δεξιά σάλπιγγα ελέγχεται πολυέλικτη

3) Η διαβατότητα αμφοτέρων των σαλπιγγών ελέγχεται ικανοποιητική, παρατηρούνται όμως περικωδωνικές συμφύσεις άμφω

Και μου είπαν ότι η μήτρα μου έχει μικρή κλίση και είναι ελαφρώς δίκερη.

Οπωσδήποτε είπαν λαμπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση! Λες τελικά και η δική μου να είναι λάθος; Με προβληματίζεις πολύ. :-?

Εμείς σκεφτόμασταν μετά την επέμβαση κηρσοκύλης του άντρα μου να κάνω και εγώ τη λαμπαροσκόπηση και να προσπαθήσουμε μόνοι μας και μετά αν είναι εξοσωματική.

Και αυτό που έγραψες ότι οι περικωδωνικες συμφησεις δεν φαινονται απο τη σαλπιγγογραφια ισχύει;

Μadi μου αααχ.....

Οι ακτινολογοι που γραφουν τη γνωματευση δεν ειναι ΘΕΡΑΠΟΝΤΕΣ ιατροι!!!!!!

Αυτο που εμαθα ειναι να ακουσεις ενα ΚΑΛΟ γυναικολογο! Να ξερεις οτι γνωριζω πως η αδενωματωδης υπερπλασια της ενδομητριας κοιλοτητας δεν μπορει να διαγνωστει ετσι παρα μονο απο βιοψια,κακως το γραφουν !!Τωρα οι συμφησεις και αυτες δεν μπορουν να διαγνωστουν παρα μονο με λαπαροσκοπηση.Ποσο μαλλον εγω που εχω καθαρο ιστορικο,συννηθως παρατηρουντε μετα απο χειρουργειο!Αυτο που καταλαβα ειναι οτι γραφουν καποια πραγματα για να ειναι καλλημενοι δεν σημαινει οτι ειναι και σιγουρο, αυτο θα στο πει ο γιατρος σου! Εμας ο καλος μου εχει κηρσοκυλη, το σπερμοδιαγραμμα ειναι ok και δεν θα την πειραξει. Μας ειπε να προσπαθησουμε λιγο μονοι μας και στην τελικη θα κανουμε εξωσωματικη να τελιωνουμε ουτε θα ταλαιπωρηθουμε με χειρουργεια(για να στα παρουν) παιζει και αυτο!

Ξεχασα να σου πω οτι ο γυναικολος μου, μου μετρησε το ενδομητριο και ηταν 0.54(ηταν και λεπτο)!!! Απο 0.5-0,8 ειναι φυσιολογικο.Απο 1εκ. και πανω μιλαμε για υπερπλασια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εμεινα αφωνη με αυτα που ακουω με την σαλπιγγογραφια !!!! να ρωτησω κατι και αποια γνωσριζει ας με διαφωτισει εκανα υστεροσκοπηση στην οποια δεν βρεθηκε τιποτα περιεργο ολα καλα και μυτρα πολυ καλη μου ειπε ο γιατρος ...

υπαρχει περιπτωση η υστεροσκοπηση να μην διξει κατι που θα διξει η λαπαδοσκοπηση?????

τα φωτα σας παρακαλω!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μadi μου αααχ.....

Οι ακτινολογοι που γραφουν τη γνωματευση δεν ειναι ΘΕΡΑΠΟΝΤΕΣ ιατροι!!!!!!

Αυτο που εμαθα ειναι να ακουσεις ενα ΚΑΛΟ γυναικολογο! Να ξερεις οτι γνωριζω πως η αδενωματωδης υπερπλασια της ενδομητριας κοιλοτητας δεν μπορει να διαγνωστει ετσι παρα μονο απο βιοψια,κακως το γραφουν !!Τωρα οι συμφησεις και αυτες δεν μπορουν να διαγνωστουν παρα μονο με λαπαροσκοπηση.Ποσο μαλλον εγω που εχω καθαρο ιστορικο,συννηθως παρατηρουντε μετα απο χειρουργειο!Αυτο που καταλαβα ειναι οτι γραφουν καποια πραγματα για να ειναι καλλημενοι δεν σημαινει οτι ειναι και σιγουρο, αυτο θα στο πει ο γιατρος σου! Εμας ο καλος μου εχει κηρσοκυλη, το σπερμοδιαγραμμα ειναι ok και δεν θα την πειραξει. Μας ειπε να προσπαθησουμε λιγο μονοι μας και στην τελικη θα κανουμε εξωσωματικη να τελιωνουμε ουτε θα ταλαιπωρηθουμε με χειρουργεια(για να στα παρουν) παιζει και αυτο!

Ασε LIL από τότε που έκανα τη σαλπιγγογραφία με τρώει ένα πελώριο ΓΙΑΤΙ!!! Γιατί να έχω συμφύσεις ενώ ποτέ δεν είχα κάποιο χειρουγείο, ποτέ δεν είχα πάθει κάποια μολυνση, κολπίτιδα, μηκυτιάση τίποτα, κάθε χρόνο έκανα τεστ ΠΑΠ και όλα ήταν τέλεια! Και ξαφνικά με μια εξέταση μου έχουν βρεί τα χίλια μύρια! Το μόνο που διακαιολογεί τις συμφύσεις είναι το μυκόπλασμα ουρεοπλασμα που ανακάλυψα μόλις πρόσφατα ότι το είχα, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις που ακούω αυτό παίζει ρόλο για αποβολές και όχι τόσο για συμφύσεις.

Τι να πω! Πριν λίγες μέρες άκουσα και για μια άλλη κοπέλα που έκαναν λάθος στη σαλπιγγογραφλια της και της είπαν ότι είχε συμφύσεις και όταν έκανε 2η σαλπιγγογραφία μετά 1 χρόνο δεν της βρήκαν τίποτα! :shock: Δεν εξαφανίζονται έτσι απλά οι συμφύσεις!

Σε εμάς το σπερμοδιάγραμμα ξεκινάει καλά αλλά πέφτει πολύ στην πορεία οπότε είναι σχεδόν αδύνατον να τα καταφέρουμε φυσιολογικά χωρίς κάποια βελτίωση. Οπότε αποφασίσαμε να την κάνουμε την επέμβαση. Μπορείς να μου πεις ποιος είναι ο γυναικολόγος σου τώρα και που είναι;

Ευχαριστώ πολύ LIL για τις πληροφορίες σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σια μου αυτο που ξερω ειναι οτι η υστεροσκοπηση δειχνει το εσωτερικο της μητρας και οτι με την λαπαροσκοπηση σου ελεγχουν την ενδοκοιλιακη χωρα.

ΜaDi μου και εγω τα ιδια, οσο δυνατη και αν ειμαι στη ζωη μου και στη δουλεια μου , απο τη στιγμη που εκανα τη σαλπιγγογραφια δεν σου κρυβω οτι λυγισα.Δεν πιστευα οτι μου συμβαινει αυτο.Καθε χρονο εκανα ελεγχο.Γυρνουσε ο αντρας μου απο την δουλεια με εβλεπε στον καναπε να κλαιω και μου ελεγε σηκω φευγουμε, κανονησα να φυγουμε!Πηγαινουμε βολτες ,ταξιδια,μου σταθηκε παρα πολυ και συννεχεια ετσι ειναι.Ολα ομως τελικα αλλαξαν.Ετσι θα γινει και σε εσας!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια.Τι γινεται μωρε με τους γιατρους..χαμος στο ισιωμα.Πας για βαθυτερη εξεταση να εχεις ησυχο το κεφαλι σου και το μονο που γινεται ειναι να σε μπερδευουν περισσοτερο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...