Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά μωράκια 2011 No 3... Βάλτε χρώμα στη ζωή σας!!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 981
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

:D:D:D πολύ καλημέρα, με τα πιο ωραια πισινούλια που έχω δει ποτέ μου...σα τσουρεκάκια για φάγωμα...πωπω θα το πεθάνω το μπεμπάκ(ο) μου μόλις ψηθεί καλα κ βγει απο το φούρνο...το έχω αχτι γιατι ποτε δεν εχω ρουφήξει μωρό έτσι όπως θέλω...γιατι μόνο το δικό σου μπορείς να κακοποιήσεις στα φιλια κ τα ρουφηχτά..................

Λοιπόν σας γραφω αναλογίες για ζύμη πίτσας : Για 2 μεγάλες (πιο μεγαλες απο τις έτοιμες) σε ταψί στρογγυλό πίτσας. για κάποιες εγγυούλες που τη ζήτησαν................

1/2 L. νερό χλυαρό

1 Kg. αλευρι για όλες τις χρήσεις η ακόμα καλύτερα αλευρι για χωριάτικο ψωμί (κίτρινο χρώμα το χαρτι)

2 κ.γ. αλάτι (ποτε μαζί με τη μαγιά- θα κόψει κ δεν θα φουσκώσει ποτε)

4 κ.σ. ελαιόλαδο

15 gr. μαγιά.

ΠΟΛΥ καλό ζύμωμα και για 1 ώρα σε ζεστό μέρος ώστε να τουμπανιάσει.....

Για λιγότερη πίτσα η αν θέλετε λεπτή ζύμη, λιγότερα αναλογικά όλα.

Την απλώνω σε ταψακι στρογγυλό με ενα ρολό ειδικό κ την κάνω όσο λεπτη θέλω....απο πάνω ότι θέλει η ψυχούλα σας..........Μόλις συνέλθω θα χτυπήσω μια................

ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ντεπον κανει να παρω ε?

ΤΙ έχεις ζαχαρωτό μου, κρύωμα ακόμα?

Εχω καταλαβει ότι αν αντέχετε καλό είναι να μην παίρνετε τίποτα, άλλοι γιατροί είναι πιο ανεκτικοι αλλοι όχι, ωστόσο εμείς αποφασίζουμε.. Ζαχαρωτό μου αν αντέχετε καλό είναι να το αποφεύγεις, δεν ξέρω βρε ματάκια όμως πόσο υποφέρεις....ελπίζω καθόλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Nikol μου!!!! Ευχαριστούμε για την συνταγή... Θα την δοκιμάσω πολύ σύντομα!!!

Εμένα ο γιατρός μου γενικώς είναι χαλαρός... τον ρώτησα για βαφή και μου είπε μετά το 1ο τρίμηνο μπορώ να βάψω τα μαλλιά... ο πλακούντας λέει δεν αφήνει τίποτα να περάσει στο μωρό... Αλλά εγώ δεν τα έβαψα τελικά... αν και πήρα και φυτική βαφή χωρίς αμμωνία κτλ... Όπως λές εμείς αποφασίζουμε... Ντεπόν μέχρι τώρα πήρα μία φορά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζαχαρουλα εγω ξερω οτι κανει..ασπιρινη δεν κανει...

αλαλ ειπαμε ουκ εν τω πολλω το ευ..οποτε μη το παρακανεις..

να παρεις μονο αμα εχεις πηρετο η δεν αντεχεις τους πονους..κυριως πονοκεφαλο...

Νικολ ευχαριστω..θα την τιμισω τη συνταγη σου το ΣΚ..εγω τρελαινομαι για πιτσα..

αχ δεν ειμαι καλα σημερα...νιοθω πολυ ..μα παρα πολυ κουρασμενη...και απο την εμπειρια μου ξερω οτι με 2 σκατουλια..δε θα ξεκουραστω παρα πονο οταν πανε στο Πανεπιστημιο..και δε θα με εχουν αναγκη..αντιθετα θα τα ενοχλω..αχχ....

Καλα νικολ ενα θα σου πω..τον δικο μου- οσο ακομα με αφινει- τον εχω φαει..

τρελαινομαι..ειναι και στρουμπουλουτσικος..

μπουτακια πισινουλης χερακια μαγουλακια..πατουσακια..ολα δαγκονωνται γαργαλιουνται και χαιδευονται αλυπητα..

μη φανταστεις οσο μεγαλωνουν τοσο λιγοτερο χαιδευονται...ειναι στιγμες που δεν ερχετε να τον χαιδεψω γιατι το παιζει αντρας...

παλη καλα που πριν κοιμηθει και οταν ξυπνησει θελει τη μανουλα του..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααα...εδω ειμαι και εγω..σας βρικα...δεν μπορω να γραψω και πολλα ειμαι στη μεση αναγουλας και απο στιγμη σε στιγμη ερχεται..καλοριζικο το ποστ...τελεια η φωτο με τα ποπουδακια....σας αφηνω μπας και καταφερω να ξαλαφρωσω...πφφφφφφ βαρεθηκα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάλώς την Νικόλ...Τι κάνεις κοπέλα μου??

Πάλι καλά που δεν βάφω τα μαλλιά μου...

Κίσκα μου ελπίζω να ξαλαφρώσεις σύντομα χαχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Μαράκι μου.....πως είσαι?

Cesiliaκι μου το ξέρω οτι δεν πολυ καθονται όσο μεγαλώνουν γιαυτο έχω σκοπό να το φάω όσο προλαβαίνω....οταν με το καλο μας έρθει.......

Για τα μαλάκια κορίτσια ρώτησα το γιατρό κ στην αρχη μου ειπε σε ενα μήνα, μόλις του ειπα ότι παντρευεται η αδελφούλα μου σε 10 μέρες το άφησε επάνω μου....εγω φοβάμαι...θα τα κάνω σε κανα μήνα λοιπόν...είμαι ξανθια κ λέω να τα βάψω σαν να ήταν ανταυγιες δηλ. 1-2 πόντους πιο κάτω απο τη ρίζα με αλουμινόχαρτο για να μην ακουμπάνε κ με μάσκα γιατι βρωμάει........και θα τα ξανακάνω μετα τη γέννα...άρα 1 φορά γιατι νοιώθω χαλια με τη ρίζα τη καστανή.......

kiska υπομονή ματακια σε νοιώθω κ εγω χάλια είμαι εδω κ σχεδόν 2 μήνες αλλα πρόσφατα έκανα τους πρώτους εμετούς κ τελευταιους εύχομαι.

καλημέρα Diosaki μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια και απο εμένα!

Να ρωτήσω κάτι? (πάαααλι)

Ο γιατρός μου δεν μου έχει δώσει μαγνήσιο και ο γιατρός που πηγαίνω που και που (γιατί μένω επαρχία) μου είπε προχθές οτι είναι απαράδεχτο και επικίνδυνο που δεν έχω πάρει μαγνήσιο. Βοηθάει λέει για να μην έχουμε συσπάσεις.

Εσας σας έχει δώσει ο γιατρός σας μαγνήσιο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nikol μου :YMHUG::YMHUG::-*

Πατατούλα γειά σου!! Για το μαγνήσιο έχει δίκιο σαυτό που λέει, ότι βοηθάει να μην έχουμε συσπάσεις...αλλά ούτε και εγώ παίρνω ακόμα.. πέρσι που είχα νιώσει κάτι συσπασούλες μου είχαν δώσει απο την 19η εβδ. αν θυμάμαι καλά... Αλλά μάλλον αν δεν νιώσεις συσπάσεις δεν στο δίνουν? δεν ξέρω.. θα ρωτήσω την επόμενη φορά που θα πάω για να ξέρουμε τι παίζει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας καλοκαιρινες μανουλες!!!!να καλοδεχτητε τα μωρακια σας!!!!

πατατουλα εγω παιρνω μαγνησιο εδω κ πολυ καιρο...βασικα απο την 9 10η εβδομαδα νομιζω γιατι με πονουσε η κοιλια κ μου εδωσε ο γιατρος βοηθανε στις συσπασεις που κανει η μητρα που μεγαλωνει τωρα που η εγκυμοσυνη προχωραει μου τα εκανε 3 χαπια την ημερα...εμενα με βοηθησαν πολυ

οσο για τα ντεπον επιτρεπετε μεχρι 3 την ημερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...