Μετάβαση σε περιεχόμενο

συνάχι;;;


Recommended Posts

Κορίτσια μου ως νέα μανούλα έχω τρομοκρατηθεί γιατί από χτες το βράδυ το μωρό μας έχει μυξούλες που το εμποδίζουν να αναπνεύσει καλά κ ταλαιπωρείται. Ευτυχώς δε συνοδεύονται από πυρετό αλλά που κ που φτερνίζεται από αντίδραση μάλλον για να φύγουν.

Έκανα αυτό που μου είχαν πει στο μαιευτήριο δηλ. αμπούλες από φυσιολογικό ορό που μπαίνουν από τη μία μύτη κ βγαίνουν από την άλλη για καθαρισμό αλλά εν τέλει οι μυξούλες μαλακώνουν όμως δεν εξαφανίζονται τελείως γιατί δε μπορεί να φυσήξει το μπεμπάκι.

Τι άλλο μπορώ να κάνω; Δε μπορώ να το βλέπω να με κοιτάει στενοχωρημένο... :(

Είναι δεδομένο ότι θα ανεβάσει κ πυρετό ή μπορεί απλά να έχει συναχάκι; Την Τετάρτη θα πάμε στον παιδίατρο. Να του τηλεφωνήσω νωρίτερα λέτε ακόμα κ αν δεν ανεβάσει πυρετό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ορο ορο ορο!!!

να του βαζεις οσο πιο συχνα μπορεις! ειναι πολυ πιθανο οτι θα ειναι ενα απλο συναχακι..

αλλα να προσεχεις τις μυξουλες γιατι μπορει να γυρισουν σε ωτιτιδα!

περαστικα και μην αγχωνεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ορο ορο ορο!!!

να του βαζεις οσο πιο συχνα μπορεις! ειναι πολυ πιθανο οτι θα ειναι ενα απλο συναχακι..

αλλα να προσεχεις τις μυξουλες γιατι μπορει να γυρισουν σε ωτιτιδα!

περαστικα και μην αγχωνεσαι!

γεια σου κ απο εμενα !

περαστικα στο μπεμπακι σου , θα συμφωνησω με την Μaimoudaki , βαζε μπολικο ορο αρκετες φορες την ημερα κυριως πριν απο καθε γευμα για να μπορει να φαει λιγακι πιο ανετα ..Μπορει να φαινεται λιγακι ..βαρβαρο κ να αντιδραει το μικρο ομως του κανει καλο για τις μυξουλες γιατι οντως αν παραμενουν μπορει να γυρισει σε ωτιτιδα κ αυτο ειναι μανικι ..

εχεις προμηθευτει καθολου συσκευη ρινικης αποφραξης ? Και αυτο μας ειχε βοηθησει κ μας αρκετα γιατι απο ημερων το μικρο μας ειχε προβληματακια με μπουκωματα κ τουλαχιστον ετσι επαιρνε μια ανασα ..Συμβουλεψου επισης κ τον παιδιατρο σας βεβαια !

Περαστικα σας κ παλι !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

πράγματι ο παιδίατρος μου είπε πολύ ορό κ σταγόνες Otrivin 0,005% 3 φορές την ημέρα για να ανοίγει η μυτούλα.

Το κακό είναι ότι ανέβασε κ λίγο πυρετό 37 βαθμούς και έχω ψιλοφρικάρει. Ο γιατρός βέβαια μου είπε ότι πάνω από 37,5 είναι εκτός του φυσιολογικού κ να τον ειδοποιήσω αλλά εγώ ήδη φοβάμαι πολύ κ τον μετράω κάθε 2 ώρες. Τι θα κάνω αν ανέβει;; Είναι πολύ μικρούλης :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το κακό είναι ότι ανέβασε κ λίγο πυρετό 37 βαθμούς και έχω ψιλοφρικάρει. Ο γιατρός βέβαια μου είπε ότι πάνω από 37,5 είναι εκτός του φυσιολογικού κ να τον ειδοποιήσω αλλά εγώ ήδη φοβάμαι πολύ κ τον μετράω κάθε 2 ώρες. Τι θα κάνω αν ανέβει;; Είναι πολύ μικρούλης :(:(:(

Μην ανησυχεις , τσεκαρε το παιδι συχνα κ να ενημερωνεις τον παιδιατρο για το πως τα πηγαινει . Εχεις ρωτησει αν μπορεις να του δωσεις ντεπονακι σε περιπτωση που ανεβει στο 37,5 ? Τσεκαρε το κ αυτο ..Μην αγχωνεσαι ολα θα πανε καλα !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην αγχωνεσαι.... ξερεις ποσες φορες ακομα εχει να αρρωστησει???

απλα το οτριβιν δεν κανει πανω απο 2 μερες νομιζω.. τσεκαρε το με το φυλλαδιο της συσκευασιας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου λενιτσα, καταρχήν οι αμπούλες δεν κάνουν τίποτα , πάρε φυσιολογικό ορό σε μπουκάλι 0,5λτ και μια συριγγα. τρύπισε την βελόνα πάνω στο καπάκι(έχει 2 τρυπίτσες) και από εκεί βάζε στην συριγγα ορό, την βελόνα δεν θα την βγάλεις από το μπουκάλι,( ο παιδιατρός μου έλεγε 3 με 4 cc) ξάπλωσε το μωρό στα πλάγια και με την συριγγα χύσε τον ορό με μια κίνηση αμέσως όχι σιγά σιγά, αν θες ρώτα και τον παιδιατρό σου να σου δείξει. το κάνεις και στα δυο ρουθούνια εναλλάξ. προσοχή το μικρούλι να είναι στα πλάγια. ο΄σκοπός είναι είτε να φύγει από το άλλο ρουθούνι ή να τα καταπιεί. για καλύτερο αποτέλεσμα αφού έχεις κάνει την παραπάνω διαδικασία να ρουφήξεις τις μυξούλες με ειδικό ρουφηχτήρα που έχει και ανταλλακτικά από φαρμακείο νομίζω otrivin λέγεται. αυτό πρέπει να το κάνεις συχνά για να έχει αποτέλεσμα. όσο πιο μπουκωμένο είναι το παιδί τόσο πιο συχνά. όταν αρρώστησε η μικρή μου 2,5 μηνών( βροχιολίτιδα) μου είπε να της βάζω κάθε μισή ώρα, έτσι συνήλθε γρήγορα το παιδί διαφορετικά όπως σου είπαν και τα κορίτσια όσο μένουν οι μυξούλες στην μύτη μπορεί να πάθει ωτίτιδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα,πως τα παει το μωρακι?καλυτερεψε?αυτες μυξουλες ειναι πολυ υπουλες γιατι αν δεν τις βγαλεις σου το γυριζουν σε ωτιτιδα οπως ειπαν κ τα κοριτσια.η μικρη μου οταν ηταν πιο μικρη δεν ηθελε με τιποτα να της βαζω ορο κ σταγονες κ τσιροβολουσε συνεχεια.τρια ατομα χρειαζοταν για να τις βαλουμε με το ζορι.κ επειδη καποιες φορες την λυπομουνα την αφηνα χωρις να της βαλω με αποτελεσμα να την κανω χειροτερα.καθε φορα μου το γυριζε σε ωτιτιδα.κ οπως μου ειπε ο παιδιατρος η ωτιτιδα ειναι θεμα <υδραυλικο>.επειδη φραζει η μυτη,ολες οι μυξουλες (κ φυσικα κ τα μικροβια της) ψαχνουν να βρουν την εξοδο κ αφου δεν μπορουν απο την μυτη,φευγουν απο το αυτι συνηθως κ αλλοτε απο το λαιμο πανε στα πνευμονια που ειναι χειροτερη κατασταση.αν θελεις δοκιμασε κ το φισιομερ που ειναι αποστειρωμενο θαλασσινο νερο (σε σπρευ) κ ειναι φοβερο κ φυσικα αφοβα μπολικο φυσιολογικο ορο.καλη αναρρωση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μπαίνω και εγώ στην συζήτηση και σας λέω ότι την μικρή μου την έχω γλυτώσει πολλές φορές από κρύωμα με τους ορούς. Με το που κάνει συνάχι της βάζω ορό και συνέρχεται. Καλή συνέχεια και καλή ανάρωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΟΡΟ ΣΤΗ ΜΥΤΟΥΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΙΣ ΜΥΞΟΥΛΕΣ..ΕΦΟΣΟΝ ΠΡΩΤΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΣ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ!!!ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙΚΙ ΕΜΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ!!ΟΣΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑ 4 ΚΟΥΤΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΙΣ ΜΥΞΟΥΛΕΣ!!ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕ 8 ΜΕΡΕΣ!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΛΑ!!ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΗ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 years later...

Κορίτσια και εγώ θα συμφωνήσω με τις υπόλοιπες. Ορός και πάλι ορός. Εγώ στο Μαράκι μου δίνω το Renopure  (www.frezyderm.com/gr/aposumforitika-mutis/fusiologikos-oros/rinopure/) με το οποίο και αποτελέσματα βλέπω καθώς ελευθερώνεται η αναπνοή της και το βασικότερο το δέχεται χωρις γκρίνιες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...