Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΠΗΡΑΤΕ-ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?


Recommended Posts

κορίτσια με το καλό τα μωράκια μας!!

η υπομονή μου έχει αρχίσει να εξαντλείται... :?:?:lol::lol::lol:

θέλω φτάσει η ώρα να γεννήσω και να δω το μωράκι μου!!!!!!!!

έχω αρχίσει να δυσκολεύομαι με το να κάθομαι αρκετή ώρα στο γραφείο μου...συγκεκριμένα με πιάνει ένας ελαφρύς αλλά ενοχλητικός πόνος εκεί που είναι ο πλακούντας (στην δεξιά πλευρά)

Δανάη που πας γιόγκα? Εμένα ο γιατρός μου δεν με άφησε να κάνω τίποτα από γυμναστική παρότι πηγαίνω χρόνια pilates, γυμναστήριο , γιόγκα και ότι άλλο υπάρχει

πολύ θα ήθελα να έκανα και εγώ κάτι τέτοιο...με ασφάλεια... :?:?:?

ααα και υπάρχει θέμα στο φόρουμ με τα κορίτσια που γεννάνε Απρίλιο- Μάιο :D \\http://www.mammyland.com/forum/29/17246?p=681902#p681902

φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια,θέμα με τα κιλά..ποιά είναι ευχαριστημένη άραγε..Είμαι + 6 μέχρι στιγμής κ σήμερα μπήκα στην 27η εβδομάδα.Τόσο καιρό δε με απασχολούσαν ιδιαίτερα γιατί δε μου φαίνοντουσαν,ξεκίνησα αδύνατη-κανονική.Απο εδώ κ πέρα έχω αρχίσει κ ανησυχώ που θα μπαίνουν χωρίς να το καταλάβω.. Κ εμένα με ζυγίζει πάντα βράδυ που πάω με ρούχα,μπότες,κασκόλ κ ότι άλλο φοράω κ το κακό είναι οτι δε με αφήνει να βγάλω τίποτα κ ούτε αφαιρεί κανα κιλάκι που είμαι ντυμένη σαν πατατούκα! :lol::lol: Ευτυχώς ακόμα δε με έχει "κράξει"..Πάντως τη Δευτέρα που θα με ζυγίσει θα είμαι σχεδόν τσίτσιδή!! :lol::lol:

Σαμάνθα πότε θα σταματήσεις καλή μου τη δουλειά;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

samantha,εγω ζω στα Χανια, εψαξα και βρηκα μια δασκαλα που μου κανει ιδιαιτερα yoga για εγκυους,δηλ.αποφευγοουμε καποιες ασκησεις που ζοριζουν την κοιλια.ο γιατρος μου μου ειπε οτι ειναι ασφαλες.ισα ισα που βοηθαει γιατι ενδυναμωνουμε με ασκησεις τα τοιχωματα της μητρας,τον πλακουντα,μαθαινουμε αναπνοες και με ηρεμει.προχθες βεβαια με πηρε ο υπνος στη χαλαρωση!φαντασου κουραση!!ψαξτο,σιγουρα θα βρεις καποιον εξειδικευμενο.επισης υπαρχει και ειδικη γυμναστικη για εγκυους.ο γιατρος σου γιατι το απαγορεψε?ειχες καποιες επιπλοκες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenakos,συγχαρητηρια!!!27η εβδομαδα κ εχεις παρει μονο 6 κιλα!σε ζηλευω!εγω αυριο μπαινω στην 27 και ειμαι στα +10!!!keep going!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Danai μου εγω ειμαι 28 εβομαδων μπαινω στην 29 μεθαυριο!ΠΗΤ εχω στις 8/5! και ειμαι αισιως σημερα στα +11 κιλα!!!!!!!!!!!!!!! και δεν τρωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω και μπαινουν !!!!!!!!!!! μεσα στις επομενες 12 εβδομαδες..........μπορω να παρω αλλα 3 το πολυ???????????? συνεβει σε καμια??????????? δεν τρωω ρε κοριτσια!!! δηλ....το πρωι εναν ελληνικο διπλο,κ ενα κουλουρι σουσαμενιο......το μεσιμερι παντα μια μεριδα κανονικη με την σαλατα μου και ψωμι οχι ιδιαιτερα....μονο με οσπρια και παλι π.χ. μια γωνια μικρη τρωω(τραγανουλα)..........μετα το απογευμα με πιανουν τα φουσκωματα και ετσι τρωω δημητριακα με γαλα ως τις 8 το πολυ ......και μεχρι να κοιμηθω (...κατα 2 το πρωι μεσο ορο!!!!!) τιποτα!!!!!!!!!! μοναδικες εξαιρεσεις π.χ. ειναι οταν θα πιω γαλατακι κατα 7 μετα θα εχω φουσκωματα κ δυσφορια και αν κατα 9 με πιασει λιγουρα θα παρω και κανενα jank food απ εξω να φαω.....αλλα αυτο γινεται 1 στις 10-15 μερες.................και δεν τρωω το καταπετασμα 1 γυρακο τρωω χωρις πατατες!!!

ειναι πολλα??????????????????????????? εγω δεν τα βλεπω πολλα!!!!!!

αχ....που θα παει θα ερθει ο πριγκιπας μου και θα καταλαβω (το ξερω βεβαια) οτι αξιζει τον κοπο ολη η αλλαγη σωματικα που περναμε!!!! το αστειο ειναι οτι βαζω κιλο και φοραω φορμες πχ που φορουσα πριν(δεν στενεψαν!!!) και κοιταζομαι και βλεπω εμενα οπως πριν με πχ...2-3 κιλα παραπανω στην περιφερεια πλυν της κοιλιας μου που παει καρφωτη μπροστα!!!!!

και το σπαστικο ειναι οτι ολο ακουω...-α στο τελος μπαινουυν τα πολλα κιλα!!!! και να προσεχεις θα βαλεις!!!!ελεοςςςςςςςς????????????!!!!!!!!!!!! φιλακιααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κλαιρακι,εμενα μου φαινονται μια χαρα αυτα που τρως και απο ποιοτητα κ απο ποσοτητα.καπως ετσι τρωω κι εγω κ ομως εχω φτασει τα +10.εμενα το βραδυ με πιανει λιγουρα.μεσα στα κιλα που εχεις παρει υπολογισε και την αυξηση των υγρων,του στηθους,του αιματος,δεν ειναι μονο λιπος.κοιτα,αν με την γεννα φυγουν τα 6-7 κιλα,τι θα μεινει μετα?εχω ακουσει οτι με το θηλασμο και το συνεχες τρεξιμο χανονται,οποτε μην ανησυχεις.το λεω σε σενα για να το ακουω κ εγω.

Ασχετο, χθες πηγαμε να κοιταξουμε για καροτσι κ καθισμα αυτοκινητου.προς τα peg-perego κλινουμε κ maxi cosi για καθισμα.εχει καμια σας εμπειρια καλη με αλλες μαρκες?εχει παραγγειλει καμια σας απο internet?tnx!!καλημερα σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια ! πως πατε ; ευχομαι να ειστε ολες καλά !

επεσα πανω στο (ε)κλαιράκι :D και θα ηθελα να πω κατι :

εχει εξετάσει ο γιατρός σου τον θυροειδή σου ;;;; εγώ ειχα και απο πριν, το παρακολουθουσα βέβαια, και συνεχίζω τωρα στην εγκυμοσύνη (δεν ειναι τιποτα ανησυχητικό απλά θα πρεπει να παρεις το αντίστοιχο χαπάκι ΑΝ χρειαστεί) ! επίσης και μενα μου ακούγεται σαν κατακράτηση υγρών ετσι οπως το περιγράφεις ! παντως εγώ που ειμαι στον 8ο μήνα, μπορώ να σου ΚΑΤΑΡΡΙΨΩ το μύθο οτι στο τέλος μπαίνουν τα πολλά κιλά... απο τον 7ο στον 8ο πηρα μονο 1 κιλό χωρίς καμία δίαιτα (και χωρίς να ταλαιπωρούμαι με ναυτίες κλπ) !

συνέχισε ομως να τρως ετσι (ΛΙΓΟΣΤΑ γλυκά/λιπαρά/αλάτι !) και λογικά ...αφού τα "παίρνεις" ευκολα τα κιλά, μαλλον και ευκολα θα σου φύγουν ! πρόσεξε τουλάχιστον να ΜΗΝ ειναι απο κακά λιπαρά ! ;);)

καλή συνέχεια και ΜΗ φρικάρεις :geek:;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα και απο μένα . Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου 55 κιλά και γέννησα 61 να πήρα μόνο 6 κιλά το μωρό γεννήθηκε 2950 και μάλιστα γεννήθηκε 15 ημέρες πριν κλείσουμε τον ένατο μήνα μπορεί δηλαδή να έφτανε και μέχρι 3,100 αλλά μια χαρά . Δεν στερήθηκα τίποτα έτρωγα μικρά και συχνά γεύματα δεν έτρωγα πολλά γλυκά αλλά τσάκιζα τις λάκτα και σκοτωνόμουν με το γιατρό μου αλλά και τις πίτσες μου έφαγα και τα σουβλάκια μου όλα .Ειλικρινά δεν ξέρω πως κάποιες κοπέλες παίρνουν 25 κιλά ; συνέχεια τρώνε; όταν γέννησα 3 μέρες μετά είχα χάσει και 2 κιλά βγήκα απο το νοσοκομείο 53 κιλά . Οι γυναικολόγοι λένε το πού μέχρι 13 κιλά άντε 15 απο εκεί και πέρα δύσκολα χάνονται μετά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποπο κοριτσια εγω αμα μεινω εγκυος θα γινω φωκια ειμαι ηδη 80 (δηλ γουρουνι)!!!!μπραβω σας παντως που ειστε ετσι λεπτουλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω δεν ανάφερα ότι εξαρτάται απο το αν έχει τάση για πάχος σίγουρα οφείλετε εν μέρη στο σωματότυπο αλλά και στις πόσες επισκέψεις γίνονται στο ψυγείο .......η νύφη μου έμεινε έγκυος στα 42 κιλα και πήρε άλλα 25 η αδερφή μου απο την άλλη έμεινε έγκυος στα 68 και πήρε 15 αλλά η νύφη μου έτρωγε ένα αρνί στη καθισιά της .οπότε μετά για ποιό λόγο αναρωτιόταν γιατί πήρε τόσα κιλά ; δεν παχαίνεις χωρίς να κατεβάζεις τον άμπαχο .......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βανια μου αυτο το "φαε τωρα που μπορεισ" εχει "καταστρεψει" πολλεσ κοπελες ...και εμενα στην πρωτη ...μεγαλοσ μυθοσ ...ναι καποιεσ μπορει να τα χανουν αμεσως αλλα παρα πολλεσ δεν μπορουνε και αντε αν εχεισ καλο μεταβολισμο τα χανεισ αν ομως εχεισ μια ταση για παχος σου καθονται .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!παντως σιγουρα δεν ισχυει ο μυθος οτι πρεπει (η μπορεις)να τρως για 2!εγω με το φουσκωμα που εχω δεν μπορω να φαω ουτε τις ποσοτητες που ετρωγα πριν για μια!ακομη κ αν εχω ορεξη.τωρα ειδικα απο την 27η εβδ.νιωθω την κοιλια μου σαν να ειναι τουμπανο κ να τραβαει καθε φορα που φουσκωνω.αμα φαω λιγο παραπανω το μετανιωνω πικρα,γιατι χρειαζομαι περιπου 3-4 ωρες για να χωνεψω.διαβαζα οτι αυτο συμβαινει επειδη χαλαρωνουν οι μυες του στομαχιου προκειμενου η τροφη να παραμενει περισσοτερη ωρα στο στομαχι κ το εμβρυο να προλαβει να απορροφησει τα συστατικα που χρειαζεται.γι'αυτο το ιδανικο ειναι μικροτερα κ συχνοτερα γευματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακριβώς αυτό Αφροδίτη μου το γεγονός ότι απενοχοποιούμαστε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και τρώμε με το δικαιολογητικό τι να κάνω δεν μπορώ και άλλα τέτοια η το κάνω για τ μωρό μετά είναι το θέμα ότι αυτά τα κιλά δεν χάνονται και κακά τα ψέματα όλες μας νοιάζει να χωράμε στα παλία μας ρούχα εντάξει λογικό είναι να ανοίξουμε ακομα και να ανέβουμε ένα νούμερο αλλά έχω δει κατά καιρούς μεγάλο αγωνα απο πολλές κοπέλες να χάσουν τα κιλά . Γι αυτο κοριτσια εγκράτεια τρωμε για πάρτυ μας αλλά με μέτρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Danai στη φωτό που σε βλέπω μια χαρά είσαι!Άν ήσουν πολύ αδυνατούλα πρίν τότε τα +11 μια χαρά είναι! Πάντως κορίτσια κ έμένα έτσι μου έλεγαν οτι στο τέλος παίρνεις πολλά κιλά αλλα όσες ξέρω στο τέλος άντε να πήραν 2-3 ακόμα.Ελπίζω να τα καταφέρουμε κ εμείς! Στο φινάλε μετά με τόσο τρέξιμο θα τα χάσουμε..μή ξεχνάμε σε λίγους μήνες έρχεται το καλοκαίρι..πρέπει να έχουμε το ΣΩΜΑ! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια καλημερα..!!!οπως βλεπετε εχω αυπνιες!!!!! διαβασα τις απαντησεις σας....δεν ξερω τι να πω...θα ρωτησω το γιατρο μου για ταση θυροειδη αλλα αν θυμαμαι καλα εχω κοιταξει τετοιο θεμα και δεν υφισταται..αλλα δεν βλαπτει να το κοιταξω....δεν ξερω τι να πω....αν ειναι να εχω τετοια κατακρατηση μεγαλη χαλαλι και η προσπαθεια μεχρι τελους αξιζει να γινει.......

.......παντως ουτε τηγανητα,λαδερα,....ουτε γλυκα τρωω(ιδιως τα γλυκα δεν τα συμπαθω ιδιαιτερα),ουτε σοκολατες,γλυκα ροφηματα και τετοια καταναλωνω.....ε τωρα αν ειναι απο την μια φορα την εβδομαδα η στις 10 μερες που θα φαω απ εξω να μου ''καθεται'' ε τι να πω σηκωνω τα χερια...........απλα το αστειο ειναι οτι ψαχνω να δω που μπηκανε :lol::lol: αυτα τα κιλα!!!!

τελοσπαντων ,ξερω οτι μετεπειτα θα επανελθω,απλα αυτο που πιστευω καιει ολες ειναι το σε τι κατασταση θα επανελθουμε επειδη συνηθως συγκρινουμε το πριν με το μετα!!!!!! και μετα απο μια γεννα εχεις μια ταση να αγχωνεσαι πχ!!!

πανω απο ολα να πανε ολα καλα για ολες μας και παρουμε τα μωρακια μας αγκαλια υγειεστατα και να κυλησουν ολα ομαλα!!!!! πανω απο ολα το καλο του μωρου μας......χωρις αυτο να σημαινει οτι πρεπει να τρωμε για δυο!! ουτε οτι επειδη η εγκυμοσυνη ειναι μια περιοδος ''χαριτος '' να το πω για τις γυναικες τρωνε χωρις πολλες εμμονες βαζοντας σαν δικαιολογια την εγκυμοσυνη....το εχω συναντησει και αυτο.και αυτο ειναι το κριμα μετα....σκεψου και τον εαυτο σου! το να προσεχεις δεν σημαινει οτι βαζεις στην ακρη το μωρακι σου!ισα ισα το αντιθετο!!!!

κι εγω ανηκω σε εκεινες που δεν τρωνε για δυο ουτε παραπανω λογω εγκυμοσυνης αλλα εχω φτασει στα σχεδον +11 κιλα στις 29 εβδομαδες ισως απο κατακρατηση ισως απο δεν ξερω τι αλλο!!!!!! σημασια εχει οτι με βλεπω οπως πριν απλα με μια κοιλια φουσκα! και πριν ημουν 61 κιλα με 1.64 υψος.....(58.5 ημουν αλλα προλαβα να βαλω στις διακοπες το καλοκαιρι....και οταν ξεκινουσα διατα να τα χασω ....τσουπ η εγκυμοσυνη μου χτυπησε καμπανακι! :D:D ) και γενικα ειμαι σφιχτη απο γυμναστικες κτλ........κοριτσια ηδωμεν!!!!!!! αντε παω να ξαπλωσω μπας και με παρει και μενα ...ο υπνος!!!!!!!!! :YMHUG:[smilie=blob3.gif][smilie=love1.gif]

[smilie=sleepy2.gif][smilie=sleepy2.gif][smilie=sleepy2.gif][smilie=sleepy2.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia piga simera ston gunaikologo na dw to mwro mou..eimai 27 evdomadwn kai zugizei 1 kilo peripou. o giatros eutuxws einai euxaristimenos apo tin poreia ts egkumosunis mou alla me epiase ena psuxoplakwma otan zugustika! evala 4 oloklira kila enw tous proigoumenous 2 mines dn eixa valei tpt. kai na fantasteite prosexw polu tn diatrofi mou. oute gluka trww oute ladera tiganita, to vradu den trww mono neskafe kai kanena frouto ate k kanena 3iro karpo! ti na pw... 3erw pws to mono pou prepei na euxomai k na parakalaw einai i ugeia tou mwrou mou alla me pire apo katw:(! dn 3erw pws mpainoun re paidi mou! skeftomai na rixtw me ta moutra sto fagito afou prosexw kai pali mpainoun ta kila etsi aneta!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στη πρωτη μου εγκυμοσυνη πηρα συνολικα 15 κιλα ξεκινησα με 53 κιλα και 1,68 υψος.οταν μπηκα στο μηνα μου ειχα 11 κιλα γεννησα 39 εβδομαδες και μεχρι να γεννησω εβαλα τα αλλα 4 κιλα τωρα ηταν υγρα λογικα γιατι απο φαγητο δεν ετρωγα πολυ αλλα ετρωγα παγωτακι καθε μερα.τωρα στη δευτερη ελπιζω να μην φτασω παλι τα 15 ειμαι 19 εβδομαδων και εχω βαλει 4 κιλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,μέλλουσες μανούλες!Εγώ έχω φτάσει αισίως τα +11 κιλά (ευτυχώς δεν πήρα εδώ και 2 εβδομάδες) και είμαι στην 28η εβδομάδα.Ενα από τα μυστικά για τη δυσκοιλιότητα που μου έμαθε η δασκάλα της yoga είναι το πρωί πριν φάτε να πίνετε 2 ποτήρια νερό και μετά να κάθεστε με λυγισμένα τα γόνατα πάνω στις φτέρνες σας (στάση βατζεράσενα) για όσο μπορείτε.Βοηθάει πάρα πολύ ακόμη και το σκέτο νερό.Εγώ λέω κάθε μέρα ότι θα φάω μόνο φρούτα για βραδινό, αλλά γύρω στις 8 με πιάνει μια πείνα και όλο και τρώω κάτι παραπάνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια καλημέρα.

Εγω έχω πάρει 8!! Δεν είναι τραγικά πολλά? Ανεβαίνει πάαααρα πολύ απότομα η ζυγαριά, τα +7 δεν τα είδα καθόλου, εκεί που ήμουν +6 έγινα κατευθείαν +8, μήπως, λέω μήπως πρέπει να κάνω κάτι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@patata:Μια χαρά είσαι,κατά την ταπεινή μου άποψη.Από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει ένας standard αριθμός κιλών που πρέπει να πάρουμε. είναι διαφορετικό για την καθεμιά και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως ο δείκτης μάζας σώματος,το βάρος πριν την εγκυμοσύνη, το σωματότυπο κτλ. Γερές να είμαστε και απλά να μην επιβαρύνουμε τον τοκετό μας (και τον εαυτό μας) με υπερβολικό βάρος. Τώρα, 3 κιλά πάνω, 3 κιλά κάτω, δεν έχουν σημασία.Το λέω για να το ακούω κ εγώ...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια,

μια χαρά τα βλέπω τα κιλά σας!!!!

Εγώ είμαι σίγουρα +8 και περιμένω να πάω την Δευτέρα στον γιατρό (επιτέλους!!) για να με ζυγίσει (μουυυυυυυ :lol::lol::lol: ) σύμφωνα με την δική του ζυγαριά!

Συμφωνώ με την Δανάη, 3 πάνω, 3 κάτω δεν έχει σημασία και παίζουν πολλά ρόλο!

Εγώ απλώς ελπίζω να γεννήσω γύρω στην 38η-39η εβδομάδα γιατί αν πάω παραπάνω από τη 40 πχ 41 και βάλε, τότε σίγουρα θα πάρω και άλλα κιλά και πραγματικά έχω αρχίσει να κουράζομαι πάρα πολύ!!!

αύριο 'κλείνω' την 35η εβδομάδα και μπαίνω στην 36η!!!!

άντε κορίτσια καλή συνέχεια :lol::lol::lol::lol::lol::D:D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από μένα.

Αύριο κλείνω την 24 εβδομάδα και είμαι στα +6 που σύμφωνα με το γιατρό μου είναι πολλά. Πραγματικά με νύχια και με δοντια έμεινα στα 6 γιατί αν εξαιρέσω μια εβδομάδα που είχα καούρες δεν είχα ούτε αναγούλες ούτε εμετούς. Έτσι έτρωγα κανονικότατα. Τώρα ψιλοαγχώθηκα γιατί μου πε ο γιατρός ότι θα μπαίνουν πολλά κιλάμαζί καθώς ο γιος μου μεγαλώνει γρήγορα. Το θέμα είναι ότι έχει ανοίξει η όρεξη μου απίστευτα και νιώθω ότι καταπιέζω τον εαυτό μου. Δεν ξέρω αν το νιώσατε το συναίσθημα να μην νιώθετε το αίσθημα του κορεσμού. Πολύ ενοχλητικό. 'Οσο μπορώ θα προσπαθήσω, από κει και πέρα το σημαντικό είναι να ναι καλά τα μωράκια μας :):)

Να χετε ένα όμορφο βράδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!!

Εγω ειμαι στην 30η εβδομαδα και εχω παρει ηδη 9 κιλα και υπολογιζω αλλα 6 τουλαχιστον μεχρι να γεννησω. Δεν με αγχωνουν με 2 παιδια μες στο σπιτι τα χανεις ευκολα.

Απο τον 5ο εβαζα 3 κιλα καθε μηνα, και δεν μου εχει τρελα η ορεξη απλα τρωω καθε μερα γλυκα. Δεν μπορω να τα κοψω!! Γιατι αραγε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...