Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΠΗΡΑΤΕ-ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια, πλήροφοριακά ήθελα να σας ρωτήσω πόσα κιλά πήρατε ή παίρνετε κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης κάθε μήνα...

Εγώ ξεκίνησα 53, είμαι στον 4ο μήνα και έχω πάρει το πολύ 1 κιλό (δεν είμαι σίγουρη αν είναι από ....την δυσκοιλιότητα ή οχι!).

Ο λόγος βέβαια που δεν πήρα είναι οι ....ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ!!!!!

Από πότε και μετά θα πρέπει να προσέχουμε πολύ? Γιατί ναι μεν εγώ θεωρώ ότι έκανα 'καλη αρχή' αλλά ....δεν θέλω να προσέχω τώρα και στους τελευταίους 2-3 μήνες να τα πάρω μαζεμένα....

Ποιες είναι οι δικές σας εμπειρίες??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ξεκινησα με 52 κιλα μεχρι και που εκλεισα τον 4ο δεν πηρα ουτε γραμμαριο!!!τωρα εκλεισα τον εκτο και ζυγηστικα σημερα και ειμαι 55.80,το περιεργο ειναι οτι πριν 10 μερες ημουν 54.30,αλλα το μωρο τωρα εχει αρχισει να περνει 100 γραμ την βδομαδα οποτε απο τον 7ο και μετα τα περνεις μπαμ μπαμ,ο σωματοτυπος μοτ βεβαια ειναι ιδιος δεν φαινοντε πουθενα τα κιλα παρα μονο στην κοιλια,

αυτα απο μενα :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rebbeka είσαι το προτυπό μου στα κιλά :lol::lol::lol:

Να σε ρωτήσω? Πήρες τόσα λίγα γιατί πρόσεχες ή γιατί δεν είχες όρεξη?

Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι κάνεις γιόγκα κατά την εγκυμοσύνη.

Σε ποιον μήνα ξεκίνησες? Δεν κάνεις pilates να υποθέσω ε?

Εγώ έκανα παλιά για αρκετά χρόνια hatha yoga και μου άρεσε πάρα πολύ (είχα εθιστεί :lol::lol: ) αλλά έχω καιρό που σταμάτησα...Μήπως γνωρίζεις κάποιο εξειδικευμένο κέντρο στην Αθήνα για να πάω και εγώ? Δεν θέλω να πάω όπου να'ναι, θέλω να είναι ειδικά για εγκύους...

Ευχαριστώ και με το καλό η κορούλα σου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσυνή μου με 54 κιλά!!Και πριν γεννήσω ήμουν 67!!Πήρα δλδ 13 κιλά.Οχι πολλά αλλά ούτε και λίγα.Μέχρι τον 4ο έβαλα μόνο 1 κιλό!!Στον 5ο έβαλα 4 ολόκληρα κιλά χωρίς να τρώω παραπάνω και μετα απο 2 κιλά το μήνα.Στον 9ο πάντως που όλοι μου έλεγαν οτι θα βάλω τα πιο πολλά εγώ δεν έβαλα ούτε ένα!!Πάντως τα έχασα αμέσως χώρις να κάνω δίαιτα γιατί θηλάζω.Μέσα σα 40 μέρες είχα χάσει τα 10 κιλά και στους 2μιση μήνες μετά τη γέννα ήμουν πιο αδύνατη απο ποτέ.Τώρα ζυγίζω 52 κιλά!!Ούτε στα 18 μου δεν ήμουν τόσο αδύνατη!!Μην σε απασχολεί αυτό το θέμα!Κοίτα να χαρείς την εγκυμοσύνη σου!Με το καλό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rebbeka είσαι το προτυπό μου στα κιλά :lol::lol::lol:

Να σε ρωτήσω? Πήρες τόσα λίγα γιατί πρόσεχες ή γιατί δεν είχες όρεξη?

Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι κάνεις γιόγκα κατά την εγκυμοσύνη.

Σε ποιον μήνα ξεκίνησες? Δεν κάνεις pilates να υποθέσω ε?

Εγώ έκανα παλιά για αρκετά χρόνια hatha yoga και μου άρεσε πάρα πολύ (είχα εθιστεί :lol::lol: ) αλλά έχω καιρό που σταμάτησα...Μήπως γνωρίζεις κάποιο εξειδικευμένο κέντρο στην Αθήνα για να πάω και εγώ? Δεν θέλω να πάω όπου να'ναι, θέλω να είναι ειδικά για εγκύους...

Ευχαριστώ και με το καλό η κορούλα σου!!!!!

κοιτα μενω κωνσταντινουπολη και δεν το χω ψαξει αθηνα, οταν ημουν εκει!!!

πιλατες οχι δεν κανω,και γω χαθα γιογκα κανω κανονικα αλλα τωρα κανω ειδικη για εγκυους,δεν μπορεις να κανεις τα παντα οπως στην χαθα τωρα!!!

με το που εκλεισα τον 3ο μηνα ξεκινησα ξανα!!!

να βρεις ενα καλο κεντρο ψαχτο λιγο αλλα ξεκινα τωρα οχι μετα που θα χεις βαρυνει!!!

μερικοι δεν αναλαμβανουν εγκυους αν δεν εκαναν απο πριν γιογκα γυμναστικη κτλ,εμενα ελειπε η δασκαλα μου 1 μηνα και γυρισε τωρα και αρχισα παλι, την πρωτη μερα πονουσαν κοκαλα μεση μυες!!!

οσο για την διατροφη ε ναι δεν τρωω γλυκα ολη την ωρα,δεν πολυτρωω κρεας και ειδικα χοιρινο που ουτως η αλλως δεν εχουν εδω χοιρινο!!!και επισης κανω ρυθμικο γρηγορο περπατημα στο παρκο για 30 λεπτα που ειναι το ιδανικοτερο!!!ολα αυτα βεβαια κατοπιν συνεννοησης με τον γιατρο σου ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρά είστε κορίτσια!!

Τέλεια...μακάρι να τα καταφέρω και εγώ...Ποτέ στην ζωή μου δεν είχα παραπανήσια κιλά και φοβάμαι ότι αν πάρω πολλά θα νοιώθω χάλια και θα έχω απίστευτα νεύρα!

Δεν έχω πάει ποτέ πάνω από 54 κιλά σε όλη μου την ζωή και είμαι περίεργη να δω πως θα μου φανεί!!! συνήθως είμαι 51 αλλά είχα πάρει 2 από πέρυσι καθώς δεν έκανα 'αυστηρή' διατροφή γιατί ήθελα να μείνω έγκυος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω με 1,70 υψος ξεκινησα την εγκυμοσυνη 56 κιλα και ειμαι 61 κιλα στο 5ο μηνα! Δηλαδη 5 κιλα!!!

Δεν ειχα εμετους ουτε κ αναγουλες....ειχα τρελη πεινα απο τον 1ο κιολας μηνα. Τωρα αποφευγω να τρωω το βραδυ ....προτιμω ενα γιαουρτι ...με 2 φρουτα. Ελπιζω μεχρι τον 9ο να παρω αλλα 5 ....Συνολο 10 κιλα! Ισα ισα που ο αντρας μου καμαρωνει που παχαινω..του αρεσει :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος!τα κιλα..μπορει στην εγκυμοσυνη να ειναι κατακρατηση!μια χαρα εισαι με ενα κιλο στον 4ο!εγω στον 5ο ειχα βαλει11..και τελικα εβαλα συνολο 26 κιλα!ναι μεν ετρωγα..αλλα περισσοτερο στις αρχες..!!αν προσεχεις μια χαρα θα εισαι!εγω εκανα το λαθος και ρημαξα τα γλυκα!ηθελα καθε μερα σοκολατα! :shock::shock::shock:

ξεκινησα 60-61 κιλα αλλα ειχα βαλει πριν μεινω,,εγκυος..επειδη ειχα σταματησει τσιγαρο,διατροφες και γυμναστικη..3μηνες!εφτασα..στη 37η εβδομαδα που γεννησα..84 κιλα!ναι οπως το διαβαζεις!βγηκα απο το μαιευτηριο..14 κιλα λιγοτερα!!!!!!το μωρο3600!τωρα ειμαι στα 66 και μολις σαραντησα!

δεν θηλαζω..αλλα και δεν τρωω βραδινο!σε λιγο θα αρχισω παλι τις δραστηριοτητες μου!

Με το καλο κοριτσακι μου..και πανω απολα...ΑΠΟΛΑΥΣΕ την εγκυμοσυνη σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

penny εσύ ήσουν πολύ αδύνατη για το ύψος σου οπότε έχεις πολύ περιθώριο!!! Και 10 να πάρεις πάλι λεπτούλα θα λέγεσαι!

Γενικά για την αρχή δεν πολυ-φοβάμαι, για τους τελευταίους μήνες έχω αγωνία...

Αλήθεια, ρούχα εγκυμοσύνης πότε αρχίσατε να φοράτε? Εγώ έχω παρει 1κολάν και μια μπλουζίτσα με 'χώρο' στην κοιλιά αλλά μέχρι στιγμής φοράω φορεματάκια και μπλουζο-φορέματα...αλλά νομίζω μετά τον 4ο μήνα θα με πιέζει η κοιλίτσα αρκετά (ήδη σε μερικά ρούχα με πιέζει) και θα χρειαστώ ρουχαλάκια....

Από που ψωνίζετε? Με τα παπούτσια τι κάνετε? Έχει μεγαλώσει το νουμερό σας? Τακουνάκι (χαμηλό σχετικά 3-5 εκατοστά) μπορείτε να φορέσετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαμαν8α δεν ημουν πολυ αδυνατη....βασικα οταν περνω κιλα φενεται πιο πολυ ston popo kai στα ποδια και ειναι λιγο σπαστικο! Αnyway roυχα εγκυμοσυνης 8α χρειαστεις οπωσδηποτε στον 5ο μηνα. Εγω τα αγορασα απο το ΛΗΤΩ. Ειναι πολυ ακριβα....Εκμεταλευονται την χαρα σου και κοπανανε τις τιμες.

Οσο για παπουτσια τελος τα τακουνια για 9 μηνες :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

penny πάντως είναι λίγα τα κιλά σου! Μια χαρούλα και στην φωτο, φτου φτου!! :D:D

Στο Λητώ θα πάω και εγώ μπήκα και στο site !!! ωραία είναι

και ξέρω ότι έχει και στο H&M και στο Ζάρα...

Πώς και δεν φοράς καθόλου τακούνι? Σε πονάει η μέση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΜΕ ΖΥΓΙΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΗΜΟΥΝΑ + 1,50 ΚΙΛΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΧΥΝΩ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ---ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 7ο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαμαν8α παντα φοραγα τακουνι για να φτανω και τον συζηγο που ειναι 1,85 αλλα...τωρα στην εγκυμοσυνη φοβαμαι μην πεσω μην γλιστρησω και το αποφευγω! Ας κανουμε και καμια θυσια :) Αλη8εια καφε πινετε? εγω τον εχω κοψει τελειως και το τσαι γιατι εχουν καφεινη! Ο γιατρος μου λεει ενας ελληνικος την μερα δε κανει κακο! Αλλα το αποφευγω και αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλοι οι γιατροί λένε ότι μπορούμε να πίνουμε 1 καφέ την ημέρα!

Εγώ δεν έπινα συχνά πριν μείνω έγκυος (2-3 τον μήνα) οπότε τώρα που ανακατεύομαι και συνέχεια δεν μου λείπει καθόλου...

Και το τσιγάρο έκοψα μαχαίρι!! Όχι ότι κάπνιζα πολύ αλλά μου άρεσε πολύ....

Και δεν το περίμενα να το κόψω τόσο εύκολα! Πραγματικά μυρίζω τσιγάρο και μου έρχεται να λυποθυμήσω...Μακάρι να μην το ξανα αρχίσω ποτέ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

samantha στην τελευταια μου εγκυμοσηνη πηρα 26 κιλα ξεκινησα 54 ειμαι 1,70 και εφτασα 80 ειχα πολυ ορεξη αν και ειχα καουρες αλλα ετρωγα αρκετα να φανταστεις στις διακοπες πηρα 6κ σε μια βδομαδα απο τα παγωτα και τις βλακειες που ετρωγα,στις πρηγουμενες εγκυμοσυνες πηρα 20 και 15 και τα εχασα ολα,τωρα εχω ενα μηνα που αποθηλασα και ειχα κολησει στα 67 τωρα ειμαι 65 και θελω τουλαχιστον να παω στα 59 με 60,καφε επινα γαλικο σε ολες μου τις εγκυμοσηνες 1 με 2 την ημερα,στο τελευταιο τριμηνο μπαινουν τα περισσοτερα κιλα γιατι τοτε παιρνει βαρος το μωρο,απο οτι ειδα ειναι μια χαρα τα κιλα σου απολαυσε την εγκυμοσυνη σου και μην αγχωνεσαι με τα κιλα,θα ερθει το μωρο και θα γεμισει το χρονο σου και δεν θα καταλαβεις πως θα τα χασεις,με το καλο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ πήρα πάνω από 20 και στις 2 εγκυμοσύνες κ τα περισσότερα τα πήρα στους μεσαίους μήνες.Στον τελευταίο μήνα το μωρό παίρνει από λίπος γι αυτό πολλές χάνουν στον 9ο ή μένουν σταθερές.Πάντως τα κιλά δεν είναι μόνο λίπος. Είναι και υγρά, η μήτρα που αυξάνει σε όγκο, το αίμα που επίσης αυξάνει σε όγκο,το στήθος που επίσης μεγαλώνει κλπ. Αν θέλεις όλα φεύγουν και χωρίς πολλή προσπάθεια.

Τα μωρά μου γεννήθηκαν πάνω από 4 κιλά.Στο πρώτο τα έχασα όλα, στο δεύτερο δεν πρόλαβα επειδή έμεινα πάλι έγκυος. Αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχην με το καλό !

Με υψος 1.66 ημουν 54 κιλα , πηρα 20 κιλα ! εχασα τον πρωτο μηνα τα 15 (τους εστειλα όλους)

κ τωρα ειμαι 52 :lol:

Φανταστικά ρόύχα εγκυμοσυνης κ πολυ συμπα8ητικες τιμές εχουν τα Benetton ! ta pio μοντερνα τζην κ τα πιο τελεια κολάν !!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε μπορω να καταλαβω πως οι περισσοτερες κοπελες περνουν παραπανω απο 15 κιλα σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης ....και ο δικος μου γιατρος με το που του ειπα πηρα 5 κιλα στουσ 5 μηνες εγινε εξω φρενων και μου ειπε το πολυ 8 κιλα να παρω!

Γιατι αν παρω περισσοτερα 8α εχω προβληματα. Μα πως να παρω μονο 8 κιλα? :? Οσο και να προσεχεις ...8α τα παρεις 8ες δε 8ες!!

Μερικες φορες σε τρομοκρατουν....Δηλαδη η μανα μου η πε8ερα μου και οι παλιες γυναικες που επερναν 30 κιλα στην εγκυμοσυνη...επα8αν τιποτα? Μια χαρα γεννησαν.

Ιδιαιτερα σε αυτο δε 8α τον ακουσω τον γιατρο....οποτε πειναω 8α τρωω ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KA1 έχεις 3 αγοράκια????? ΟΥΑΟΥ! Να σου ζήσουν :lol::lol::lol: Είναι κουκλάκια!!!

Μη μου πεις ότι θα πάτε και για την κόρη :?::?::lol::lol:

Ήσουν πολύ αδύνατη για αυτό πληρες παραπάνω κιλά...Αλλά τώρα σε βλέπω τέλεια στην φώτο!

tsoni από ότι κατάλαβα η κάθε κοπέλα παίρνε διαφορετικό αριθμό κιλών ανάλογα και με το πόσα είχε πριν και με το ύψος της...και κάθε κοπέλα τα παίρνει σε διαφορετικούς μήνες!!! Οι περισσότερες λένε τα παίρνουν στο τέλος...θα δούμε!!!! :D:D Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου !!!!

juliax αυτός είναι ο στόχος μου! Να χάσω και 2 κιλά που ήθελα και από πριν!!! Τον επόμενο μήνα θα πάω στο Benetton οπωσδήποτε!

penny αν δεν έχουμε πρόβλημα με το ζάχαρο τότε μπορούμε να τρωμε ότι θελουμε! Αν έχουμε πρόβλημα όμως, τότε πρέπει να προσέχουμε!! Για αυτό κυρίως νομίζω επιμένουν οι γιατροί..και όχι για την ...σιλουέτα μας :lol::lol::lol: Εσύ πόσο ζάχαρο έχεις? Πάντως 8 κιλά το πολύ που λέει ο γιατρός σου είναι υπερβολικό!! Πριν μερικά χρόνια είχαν κολήσει οι γιατροί και έλεγαν ότι πρέπει να παίρνουμε 9 κιλά, αλλά πλεον έχει καταργηθεί αυτό...

Εγώ μισό έχω πάρει αλλά έχω φοβερές αναγούλες και καούρες και τρώω μόνο και μόνο γιατί είναι σαν να καίγεται το στομάχι μου όταν μένει άδειο...πραγματικά υποφέρω από αυτό!!!

Κοριτσάκια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πονεμενη ιστορια samantha τα κιλα η αληθεια ειναι οτι και εγω φοβαμαι να μην παρω πολλα μεχρι τωρα πηρα 4 και κατι ψιλα και νομιζω οτι ειναι πολλα σκεφτομαι πολυ σοβαρα να ξεκινησω διατροφη τουλαχιστον να παρω οσο λιγοτερο γινεται!!!Ειναι ο σωματοτυπος μου τετοιος που φαινομαι σαν αγελαδιτσα και με λιγα κιλα παραπανω,προσπαθω να μην κοιτιεμαι συνεχεια στον καθρεφτη γιατι στεναχωριεμαι,και φυσικα ειναι και θεμα υγειας οχι μονο εμφανισης,δεν θα μπορω να κουνηθω με πολλα κιλα πανω μου...Τεσπα ολα στο χερι μας ειναι,υγιεινη διατροφη και πολυ νερο το καλυτερο!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χμ... Πηρα 23 κιλα στην εγκυμοσυνη μου!! :oops: Ξεκινησα 62 κι εφτασα 85!!! :shock:

Σημερα ειμαι 59 χωρις καθοοοοοοολου διαιτα!!! Εχει τοσο τρεξιμο ενα μωρο που αν θηλαζεις κι ολας τα εχασες αμεσως!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

samantha σε ευχαριστω κοπελα μου,και τεταρτο να κανω ειμαι σιγουρη πως παλι αγορι θα ειναι δεν ξερουμε την συνταγη για κορη μονο γιους βγαζει το εργοστασιο χαχαχα,μωρε θελω να χασω ακομη για ναερθω στα ισια μου δεν μαρεσω ετσι τουλαχιστον 60 κιλα να μπω και σε κανενα ρουχο βαρεθηκα

penny παντα οι γιατροι φωναζουν με τα κιλα στην φωτο φαινεσαι μια χαρα,εφοσον δεν εχεις κανενα προβλημα μωρε αστον να λεει και φαε,τι 8 κιλα πλακα μας κανει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμένα!!Και εγώ είχα άγχος με τα κιλά μου στην εγκυμοσύνη. Έχω ύψος 1,66 και ήμουν 60 κιλά. Τελικά έβαλα 11,5 και τώρα τρεις μήνες μετά τα έχασα όλα. Με θηλασμό και περισσότερο φαϊ - ισορροπημένο- αλλά όχι γλυκά!Με το καλό το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...