Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΡΙΧΟΦΥϊΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ Κ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ;;


Recommended Posts

Καλησπέρα!Είμαι στην αρχή της εγκυμοσύνης μου κ έχω παρατηρήσει τις τελευταίες 3 εβδομάδες ότι εμφανίστηκαν κάποιες τρίχες στο πρόσωπο,συγκεκριμένα στις φαβορίτες,στις παρειές κ κάτω απο τα μάτια!Δέν είναι χνούδι αλλα δεν είναι κ υπερβολικά έντονες,φαίνονται όμως απο κοντά.Δέν είχα πρόβλημα ποτέ με τριχοφυϊα κ έχω αρχίσει να ανησυχώ μη τυχόν μεγαλώσουν κ γίνω σα λυκάνθρωπος!Επίσης απο΄τότε που ανακάλυψα την τριχοφυϊα άρχισαν να πέφτουν και τα μαλλιά μου!Καθημερινά χάνω παρα πολλές τούφες!Νιώθω τα μαλλιά μου πολύ πιο λίγα!Είναι φυσιολογικά όλα αυτα;;Υπάρχει κάποιος τρόπος να τ'αντιμετωπίσω;; Οι τρίχες στο πρόσωπο θα φύγουν κάποια στιγμή απο μόνες τους;;Να σημειώσω ότι είμαι μελαχρινή,δε ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο. Άν έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο στην εγκυμοσύνη θα ήθελα να μου πείτε τι έγινε τελικά!Σας ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenakos εχω παρατηρησει και εγω τριχοπτωση ακομα και τωρα στο δευτερο τριμηνο και ρωτησα τον γιατρο και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο,οσο για την τριχοφυια εγω ειχα ηδη στο προσωπο και εκανα λειζερ και τωρα με την εγκυμοσυνη εμαφανιζονται πολυ γρηγορα οι τριχουλες απο οτι στην αρχη,η δερματολογος μου ειπε οτι αυτο συμβαινει στις περισσοτερες γυναικες και εχει να κανει με τις ορμονες,μετα την εγκυμοσυνη φευγουν σιγα σιγα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Elena έχω διαβάσει εάν το μωρό είναι αγόρι τότε αυξάνει η τριχοφυία...δεν ξέρω αν ισχύει αλλά μου φαίνεται λογικό!!! :D:D

Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάποια αλλαγή...αλλά γενικά δεν έχω 'πρόβλημα' τριχοφυίας...

γιατί δεν ρωτάς και τον γιατρο σου (ειδικά για τα μαλλιά σου!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενάκι μου μην ανησυχεις ορμονικό ειναι :)

εγω το παρατήρησα στο σημειο κάτω απο τον αφαλό μου- ξαφνικά απεκτησα 'χνουδάκι'. τριχόπτωση εχω τωρα που ειμαι στον 4ο αλλα ειναι και η αλλαγη της εποχης στη μεση :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενα γεια σου και απο μενα!!!! και γω το ιδιο ρωτουσα οταν πρωτοειδα το χνουδι στην κοιλια μου να μεγαλωνει και να ειναι πιο μαυρο.... μου ειπαν και μενα οτι μετα την εγκυμοσυνη πεφτουν.... θα δουμε, ολα να μας πανε καλα και αυτο θα το αντιμετοπισουμε!!!! φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να φεύγουν μετά την εγκυμοσύνη οι τρίχες στο πρόσωπο και να μην μείνουμε με πέντε τρίχες στα μαλλιά! :? Μη με δεί το παιδάκι μου κ τρομάξει!! :lol: Πάντως άλλα ντάλον!Έχω ακούσει ότι στην εγκυμοσύνη κανονικά τα μαλλιά θα έπρεπε να αυξάνονται,δηλαδή εμείς είμαστε "περίπτωση" άραγε κ πέφτουν;; Για τις τριχούλες στη κοιλιά και ανάμεσα στο στήθος ξέρω άπο γνωστές μου που είχαν στην εγκυμοσύνη οτι έξαφανίστηκαν λίγους μήνες μετά τη γέννα αλλα στο πρόσωπο δεν είχα δεί καμία να έχει κ αναρωτιέμαι.. Το γιατρό μου ξέχασα να τον ρωτήσω απο τη χαρά που είχα όταν είδα το μικρούλι μου αλλα την επόμενη φορά θα του το πω!Σας ευχαριστώ βρε κορίτσια που απαντήσατε!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα ελενακος ειναι φυσιολογικα εγω στην προηγουμενη εγυμοσυνη ειχα βγαλει τριχες στην φαβοριτα αν κ επαιρνα κορτιζονη κ ειχαν αρχισει να φαινονται κ ηατν κ σκουρες ποσο μαλλον σε μια μελαχροινη θα φαινονται περισσοτερο ειναι ορμονικο κ ο γιατρος μου ειχε πει οτι σχηματιζονται οι ορχεις δλδ ηταν μαλλον αγορακι αλλα δεν προλαβαμε να το δουμε γιατι παλλινδρομησε.μην τις πειραξεις θα φυγουν μετα την γεννα απο μονα τους εμενα μετα 2-3 μηνες μετα την αποξεση μου εφυγαν απο μονες τους τωρα δεν εχω βγαλει τιποτα τετοιο κ παρακολουθω συνεχεια μονο στην κοιλια καποιες ενω ειχα.καλη εγκυμοσυνη κ ολα θα φυγουν μανουλα θα γινεις ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ευχαριστώ georgia μου! Ησύχασα λίγο μιας κ έχεις ανάλογη εμπειρία κ σου έφυγαν!! Μακάρι να είναι γερό οτι κ αν είναι! Πάντως εδώ που τα λέμε ο γιατρός μου στη πρώτη επίσκεψη στις 7 εβδομάδες που δεν φαίνεται κ τίποτα..έκανε κάτι υπολογισμούς κ μου είπε οτι θα είναι αγόρι!! :D κ όταν του είπα που το ξέρει μου είπε οτι δεν έχει πέσει ποτέ έξω κ οτι θα είναι σίγουρα!Τι να πώ!Λέτε να είναι απο τους όρχεις του γιού μου;;;!!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να πώ!Λέτε να είναι απο τους όρχεις του γιού μου;;;!!! :lol::lol::lol:

χαχαχαχααα :lol::lol::lol::lol: το εθεσες πολυ ωραία το ερωτημα!!Ιδου η απορία λοιπόν!! [smilie=sign19.gif][smilie=dink.gif][smilie=male.gif][smilie=male.gif] [smilie=smileinbox.gif] [smilie=toothy9.gif] [smilie=thumbsup.gif] [smilie=sign17.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenakos η τριχοφυια ειναι καθαρα απο τις ορμονες τις εγκυμοσηνης,εγω δεν ειχα στο προσωπο αλλα στο σωμα οι οποιες και επεσαν μετα και πιστευω και οι δικιες σου θα πεσουν,οσο για τα μαλλια σου,σιδηρο ξεκινησες να παιρνεις;απο οτι βλεπω στο τικερακι σου εισαι στην αρχη ακομα και μαλλον δεν ξεκινησες ακομη οταν αρχισεις να παιρνεις θα δυναμωσουν και τα μαλλια σου και τα νυχια σου,καλη εγκυμοσυνη να εχεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχααα :lol::lol::lol::lol: το εθεσες πολυ ωραία το ερωτημα!!Ιδου η απορία λοιπόν!! [smilie=sign19.gif][smilie=dink.gif][smilie=male.gif][smilie=male.gif] [smilie=smileinbox.gif] [smilie=toothy9.gif] [smilie=thumbsup.gif] [smilie=sign17.gif]

είδες κουκίδα μου τι σκέφτομαι η μέλλουσα "αγορομάνα" για να παρηγορούμε!! :lol::lol::lol:

ΚΑ1 Σ'ευχαριστώ!! Σίδηρο παίρνω κοντά ένα χρόνο συνεχόμενα γιατί ήταν πολύ χαμηλό κ απλά το συνεχίζω τώρα στην εγκυμοσύνη.Πάντως οι τωρινές εξετάσεις μου είναι καλές άρα το "ρίχνω" κ εγώ στο ορμονικό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια

Και εγω το ιδιο προβλημα χανω παρα παρα πολυ τα μαλλια μου.Σιδηρο λαμβανω γιατι ειχα προβλημα απο πριν.Ελπιζ ω το παιδι μου να μη με δει φαλακρη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τριχόπτωση έχω κ γω... Κ να φανταστείτε ότι τα επίπεδα σιδήρου είναι άριστα... Μάλιστα ο γιατρός είχε εντυπωσιαστεί κ είπε ότι μπορεί να μην χρειαστεί να πάρω καθόλου σίδηρο! Πάντως πρέπει να παίζει ρόλο κ η εποχή, θα συμφωνήσω με τα κορίτσια... Ευτυχώς έχω πολλές λευκές τρίχες (που φαίνονται πια μια κ δεν τα βάφω... :oops::oops: ) κ αυτές μάλλον θα επιζήσουν! 8-)8-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βλέπω οτι δυστυχώς είμαστε αρκετές με το ίδιο "πρόβλημα"..εγώ κορίτσια λούζομαι κιόλας με φυτικά σαμπουάν πάνω απο ένα χρόνο τα οποία υποτίθεται βοηθάνε κ στη τριχόπτωση αλλα τώρα δεν κάνουν τίποτα!!Μάλλον θα πάω στον δερματολόγο μου μήπως επιτρέπεται να μου δώσει κάποια λοσιόν με minoxidil κ χαπάκια PRIORIN..είχα ξαναβάλει λοσιόν πέρυσι πάλι λόγο τριχόπτωσης τότε απο ορμονικό πρόβλημα κ σ'ενα μήνα ένιωθα τα μαλλιά μου πού πιο πλούσια συν οτι σταμάτησα να τα χάνω!Μήπως ξέρει μιας κ το ανέφερα κάποια κοπέλα αν επιτρέπεται μη πηγαίνω τζάμπα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τριχόπτωση δεν εχω , αλλα απο μούσι καλά πάω :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Δεν ξερω αλλα αν συνεχίσω ετσι το παιδι μου οταν βγει θα πιστεψει οτι ειμαι ο πατέρας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τριχόπτωση δεν εχω , αλλα απο μούσι καλά πάω :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Δεν ξερω αλλα αν συνεχίσω ετσι το παιδι μου οταν βγει θα πιστεψει οτι ειμαι ο πατέρας!!!

Να 'σαι καλά βρε gioulaki με έκανες κ γέλασα!!!! :)):)):))=))=)):lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...