Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΥΣΚΩΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2010 Νο2


Recommended Posts

Εντάξει, αφού με ξαναπήραν με τη μάνα του. Αυτός μου μιλούσε ήρεμα, όλο αγάπη μου και αγάπη μου.

Να του εξηγώ, να του λέω, τίποτα αυτός. Εκεί, όχι, είναι πολύ μικρό. Να του εξηγώ ότι ο γιατρός ξέρει καλύτερα, εκεί αυτός, όχι, είναι πολύ μικρό. Ε, δε μας χ...ς.

Τέλος πάντων, δεν του το έκλεισα, αλλά του είπα να σταματήσει να ελπίζει, γιατί το κάνει πιο δύσκολο έτσι. Αλλά αυτός εκεί...

Απλά, αυτό που με πείραξε είναι που πήγε Μυτιλήνη, με άφησε μόνη μου, και δεν πρότεινε από μόνος του να έρθει. Αν το πρότεινε, θα του έλεγα ότι δε χρειάζεται, αλλά έπρεπε τουλάχιστον να δείξει λίγη καλή θέληση.

Λέτε ν' αρχίσω να πακετάρω τα βιβλία μου για τη μετακόμιση ή να μη διακινδυνεύσω να σηκώσω βάρος ακόμη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οχι ρε συ,μην κανεις τπτ ακομη.περα απο την ελπιδα που δεν εχει χαθει τελειως,και ετσι να ειναι τα πραγματα,μην εχεις καμια αιμορραγια και τετοια με βαρος.αστο καλυτερα αν δεν σε επειγει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απλά, θα ήθελα να φύγω από εδώ μέσα όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Αλλά με ωραίους οιωνούς μπαίνουμε στο καινούριο σπίτι.

Δε βαριέσαι, τουλάχιστον δε θα χρειαστεί να πληρώσω γυναίκα για να το καθαρίσει.

Εντάξει, τι δεν έχει χαθεί η ελπίδα, άμα σου λέει δεν αναπτύσσεται, τι άλλο πρέπει να γίνει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, δεν έχει νόημα να ελπίζω για να απογοητευτώ και τρίτη φορά. Εντάξει, αυτά συμβαίνουν.

Δε θα πάω να κάνω μπάντζι τζάμπινγκ ή άρση βαρών, αλλά το έχω πάρει απόφαση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΓΝΜ να σου πω οτι λυπάμαι, θα το πω όταν θα προχωρησεις σε αφαίρεση. ακόμα δεν θα σου πω τίποτα. ούτε θα σου πω ότι όλα θα πάνε καλά- γιατί ξέρω ότι κιαυτό ακουγεται αφελές αυτήν την ώρα.

Επειδή ακριβως λες κα -φαίνεται- απο τα λόγια σου ότι εισαι δυνατό κορίτσι- αυτό θα σου ευχηθώ- να συνεχίσεις να εισαι και πάνω απ'όλα ψύχραιμη με τον περίγυρό σου.

ειναι άτυχη η συγκυρία με τον γάμο του κουνιάδου σου και όλα αυτά, αλλά προσπαθησε να είσαι ψύχραιμη με όλους- τον αντρα σου, την πεθερά σου..περνάς δύσκολα και απ'το τηλέφωνο όλα ακουγονται 'κάπως'.

Να είσαι καλά και να μην κάνεις τίποτα παρορμητικό. περίμενε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκκίδα, ευχαριστώ για τα λόγια σου. Όντως, δεν μπορείς να πεις τίποτα, γιατί είμαστε σε μια κάπως άχαρη φάση. Ξέρουμε ότι δεν πάνε καλά τα πράγματα, αλλά και πάλι τίποτα δεν έχει τελειώσει. Για μένα, βέβαια, έχουν όλα τελειώσει, και απλά περιμένω την επιβεβαίωση για να γίνει η απόξεση και να συνεχίσω τη ζωή μου.

Πιστεύω ότι αν το πάρουμε απόφαση γλιτώνουμε από πόνο και πολλά προβλήματα, αλλά φαίνεται ότι δεν μπορούν να το καταλάβουν.

Εντάξει, ξέρω ότι όλες εσείς αγωνιστήκατε πολύ, εμένα προέκυψε η εγκυμοσύνη σχεδόν κατά λάθος, σε φάση που δεν προσπαθούσαμε καν. Οι περισσότερες γυναίκες που γνωρίζω είχαν αποβολές και μετά έκαναν 2-3 παιδιά, αλλά σίγουρα, το να κάνω παιδί δεν είναι και το μεγάλο μου όνειρο, οπότε, αν είναι να έρθει, ας έρθει. Αλλιώς, δεν πειράζει.

Μόλις τελειώσει αυτή η ιστορία λέω να κάνουμε εξετάσεις, για να δούμε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, για να μη μας συμβεί και άλλο "τυχαίο γεγονός".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και καλησπέρα σε όλες τις κοπελούδες.

Να σας πω τα νέα μου?

............................

1ον χαλασε το λαπτοπ μου, χθες το βραδάκυ...

2ον 6παρα τα ξημερώματα ξυπνησα νιώθωντας υγρή- νόμιζα ότι κατουρηθηκα (σορυ κιολας) πάνω μου..σηκώνομαι και τι ναδω...είχε πλυμμυρίσει αίμα όλο το σεντόνι, το νυχτικό μου...κορίτσια δεν σας περιγραφω το σοκ.

πηγα στο μπανιο και σε μια φαση ετσι όπως..το άφηνα να τρέχει- εφυγε και ενα κομματι..

δεν πονουσα ομως καθόλου..

με τα πολλά, αλλαξα, ξαπλωσα, και αφου μου μπήκε στο μυαλο οτι απέβαλα ...ξανακοιμήθηκα αφου πρωτα πλάνταξα στο κλαμα.

Φυσικά πηγα για υπερηχο το πρωί, και ευτυχως είναι απο τα χαπια που παίρνω,...

το μωρο μου ειναι εκει, το ειδαμε, κουνουσε χερακια ποδαρακια, μεσουλα...θελω να κλαίω απο χαρά και απο ένταση.,

ο καινουριος λοιπον, γιατρος- (χθες δεν τον μελετουσα? ποτε θα παω και ποτε θα πάω???) ειναι πολυ αισιοδοξος και με καθυσηχασε ότι το μωρακι μου θα παει καλά. ευτυχως δεν υπάρχει αιματωμα στη μητρα, και η αναπτυξη του ειναι όσο πρεπει. (9εβδ.+5 ημ.)

Τωρα μένει να δω τι θα αλλάξω απο τα φαρμακα μου, γιατι ενδεχεται να το ξαναπάθω.

Αχ, κορίτσια...να κλαιω θελω -απο χαρά, το σταυρό μου κάνω να είναι καλά το μωρακι μου.

σας φιλώ όλες-

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

το να κάνω παιδί δεν είναι και το μεγάλο μου όνειρο, οπότε, αν είναι να έρθει, ας έρθει. Αλλιώς, δεν πειράζει.

Μόλις τελειώσει αυτή η ιστορία λέω να κάνουμε εξετάσεις, για να δούμε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, για να μη μας συμβεί και άλλο "τυχαίο γεγονός".

Ετσι μπράβο κοπέλα μου- όλα θα γίνουν. :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο Χριστός και η Παναγία, μέχρι να διαβάσω ότι όλα πάνε καλά πάγωσα.

Πω πω, τι σοκ κι αυτό. Εγώ πού να ξανακοιμηθώ, θα είχα πάει κατευθείαν στα επείγοντα!

Ευτυχώς που πάνε όλα καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρανια28 έγραψε:

τι λες τωρα ρε συ?πωπω,φανταζομαι το σοκ...τι φαρμακα παιρνεις?

Salospir (αυτό)(για να αιματωνεται το εμβρυο)

Cyclacur

Inohep (μαζι μαυτό την καναν τη δουλεια) (για να 'αραιώνει το αιμα μου που έχει πολλα ερυθρά και ταση για θρομβωσεις)

Σιδηρο

Φολλικο οξυ

Prezolon (αντισταμινικό- για να ρίξει το ανοσοποιητικο μου)

Vasclor (προγεστερονη)

τα 2 εκείνα την κανουν την δουλεια- ο γιατρος μου ειπε οτι όλες οι γυναικες μαυτη τη θεραπεια εμφανιζουν αιμοραγια γιατι αραιωνει πολυ το αιμα...

αναμενομενο σου λεει...ελα που εγω δεν το' ξερα!!!

ευχομαι να μην το ξαναπαθω....

και μονο που πας και σου τσεκαρει τον τραχηλο για τυχον αποβολη ειναι απο μονο του τρομακτικό... :(

Αισιοδοξια όμως!!!! ουφ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μου εδωσε και ΠΗΤ 17 ΜΑρτίου :) (μου λεει 'αν σε βολεύει, γιατι αν έχεις κλείσει να κάνεις κατι άλλο, να το αλλάξουμε'χαχα)

και αυτό που με συγκίνησε περισσότερο είναι που μου έδωσε Βιβλιάριο Τέκνου....είναι το βιβλιάριο του μωρού μας- και απο τώρα όλα θα τα σημειώνουμε εκεί...

πολύ συγκινήθηκα.. :)

κορίτσια επειδη μπάινω απο το pc του άντρα μου- θα μπάινω όποτε αποφασίσει να σηκωθεί (γιατι ειναι ψυχάκιας internetoπληκτος gamer) και μόνο τωρα μπορεσα να μπώ - που ανακουφίστηκε και αυτός ο καημενοπλης και πηρε τον σκυλο να πάνε για μπανάκι.

θα τα πουμε later :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκίδα, άμα δεν πήγαινε για μπάνιο ο δικός σου, θα έλεγα ότι έχουμε παντρευτεί τον ίδιο άνθρωπο. Κι εμένα σπάνια σηκώνεται απ' τον υπολογιστή, γίνονται καβγάδες κάθε φορά.

Εγώ είχα σκοπό να πάρω και βεβαίωση για την Πολιτική Άμυνα, για να πάρω αναστολή (για πάντα). Τους είχα πάρει και τηλέφωνο και τους είπα ότι είμαι έγκυος. Κρίμα. Τώρα θα πρέπει να πάω κανονικά για υπηρεσία και να τους πω ότι το έχασα... Αυτό μου τη σπάει πιο πολύ, που θα πρέπει να το λέω σε όλους όσους το ξέρουν (αλλά που δε σήκωσαν ένα τηλέφωνο για συγχαρητήρια ή να με ρωτήσουν αν είμαι καλά).

Αλλά το χειρότερο δεν είναι αυτό. Είναι που αυτοί που δεν το ξέρουν θα με πρήζουν "άντε, πότε θα κάνετε παιδί;". Κι έχω στο νου μου τη διευθύντρια του σχολείου, που όταν τους κερνούσα για το διδακτορικό, αντί να μου πει "συγχαρητήρια" μου πετάει "άντε, και τώρα σου εύχομαι να ασχοληθείς με το μεγάλωμα της οικογένειάς σου". Και να το συνεχίζει μετά στο αυτοκίνητο, και να της λέω "ξέρετε, δεν εξαρτάται από εμάς" και να μου λέει "όχι, από εμάς εξαρτάται". Και είναι και παπαδιά. Σα δε ντρέπεται. Νομίζω θα πάρω τον άντρα της που είναι πνευματικός μου να του το πω, και θα του ζητήσω να το πει και σ' αυτήν, όχι τίποτε άλλο, γιατί αν μου πετάξει τίποτα τέτοιο στο σχολείο θα σκοτωθούμε και το να τσακωθείς με τη διευθύντρια δεν είναι και η καλύτερη κίνηση τακτικής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ρε Κουκιδα μου κοπηκαν τα ποδια!!!!!Τρομαξα τοσο πολυ που απο ενα σημειο και μετα δεν καταλαβαινα τι διαβαζα...3 φορες το πηρα απο την αρχη μεχρι να "παρω μπρος".

Ουυυυυυυφφφφφ τελικα ολα καλα!!!!

Φτου φτου φτου κοριτσαρα μου και αλλλη ταραχη να μην σας βρει :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘαΓινωΜαμα αυτό με τους υπολογιστές είναι άλλο πράγμα! ελα όμως που ειναι και το επάγγελμα του αντρα μου-τεχνικος υπολογιστων- οπότε έχει εθιστεί- εχει τρελα με τα πισιά, και αφου τον ευχαριστεί δεν με πειράζει- μόλις του κάνω καμια παρατηρηση οτι ξεφυγε πεταγεται σαν ελατηριο και τα κλεινει όλα.χαχα

Αυτό που λες με τους τρίτους και τα σχόλια είναι όντως εκνευριστικό. δεν θα ξεχασω μια συναδελφο που μεσα στην άγνοιά και την αφέλειά της μου πέταξε φέτος¨" καλά τι περιμένεις να κάνεις παιδι επιτέλους- δεν σας καταλαβαίνω ρε παιδί μου', η μια άλλη που είπε 'μα το να κάνεις παιδι ειναι το πιο ευκολο πράγμα στον κόσμο'....

ωστόσο, δεν πιστευω οτι το λένε με κακία- απλά δεν βουτανε λιγο τη γλώσσα στο μυαλο - που λένε- εγω δεν παρεξηγώ παρά με ενοχλει το σχολιο αυτό καθ'αυτό και σπαζομαι!

Επίσης δεν θα ξεχασω ενα περιστατικο που μου ειπε ο άντρας μου στο μνημόσυνο της μαμάς μας-

(μια καημενουλα κυριούλα ένα χρόνο πρίν τον πέτυχε στο δρόμο και αφου τον ρωτησε τα γνωστά περι υγείας, τον ρωτησε αν έχουμε παιδακι, και αφου εκεινος είπε 'οχι' εκεινη έκανε το σχολιο του στυλ 'αντε, μην το καθυστερείτε'. Ε, λοιπόν, η καημενουλα, ενα χρόνο βασανιζόταν γιατι είχε μαθει απο την μακαριτισσα την πεθερα μου ότι προσπαθουμε με ιατρική βοήθεια.

και ετσι μετα απο 1 σχεδον χρονο η καημενουλα στο μνημοσυνο του φιλουσε τα χερια και του ζητουσε συγνώμη κλαίγοντας γιατι δεν ήξερε οτι είχαμε πρόβλημα και είχε αισθανθει πολύ ασχημα που του ειχε πει εκεινα τα λόγια.

φυσικά ο αντρας μου ουτε που το θυμόταν, αλλά να που ο κόσμος χωρις να το θελει καμια φορά απλά μιλάει- και καμια φορα λεει πραγματα που δεν ειναι ευστοχα ή διακριτικά.

Μην τσακωθείς με κανένα..δεν αξιζει να χαλασετε τις καρδιες σας. και αν είναι και διευθυντρια σου σκεψου το διπλά.

Λολλι λατρέ τα σαϊτάκια που βρίσκεις!!! (σορυ που σας αναστάτωσα και σας :dry: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά, ελπίζω όλα να πάνε απο εδώ κ μπρος καλά κ να είσαι δυνατή. Το μόνο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει περίπτωση να εξελίσσεται πιο αργά η εγκυμοσύνη... δεν θυμαμαι ποια κοπέλα το έγραψε για μια φίλη της, αλλά νομίζω ότι υπήρχε περίπτωση που άκουσαν καρδιά την 12η (!) εβδομάδα... το σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται για την πιο ευχάριστη εξέλιξη, αλλά τελικά τι γίνεται???

Κoukida άλλαξα 15 χρώματα στην αρχή της ανάγνωσης του μηνύματος... ευτυχώς που όλα πάνε κατ'ευχήν κ το εμβρυάκι σας χαιρετά ευτυχισμένο!

Πρώτη φορά λέω πότε να έρθει το τέλος του καλοκαιριού γιατί στις 30 έχω το επόμενο ραντεβού για την αυχενική.εντωμεταξύ είναι φορές που "ξεχνιεμαι" κ αναρωτιέμαι "μα καλά, είμαι έγκυος τώρα?"...

φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκίδα, κατ' αρχήν γέλασα πολύ με "τα πισιά" γιατί στα κυπριακά πισιά σημαίνει κάτουρο!!!!!!!

Όντως είναι πάαααρα πολύ εκνευριστικό αυτό με τις μπηχτές. Ρε παιδάκι μου, εγώ είμαι παντρεμένη πέντε χρόνια. Οκ, ούτε ένα εξάμηνο δεν προσπαθούμε για παιδί συνολικά, και δεν τρελαίνομαι κιόλας, αλλά ο άλλος πού το ξέρει αυτό το πράγμα; Μπορεί εγώ να προσπαθώ από πριν το γάμο, πώς είναι δυνατόν να έρχεται να μου ρίχνει μπηχτές; Και όχι μόνο μπηχτές, αλλά και διάφορα του στιλ "κάαντε ένα παιδάαακι τώρα που είναι καιρόοος".

Αυτό που μου είχε πει η διευθύντρια το "από μας εξαρτάται" το έλεγα σ' ένα συνάδελφο που είχαν λιώσει στις προσπάθειες για παιδί και τελικά υιοθέτησαν (αυτό μιλάμε πριν 25 χρόνια που ήταν αλλιώς τα πράγματα) και τσαντίστηκε αφάνταστα. Μου λέει "αν ήμουνα εγώ μπροστά θα της απαντούσα καταλλήλως".

demie_14 σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δυστυχώς εμάς το μωρό δεν αναπτύσσεται καθόλου. Την περασμένη βδομάδα ήταν 2.1 χιλιοστά και τώρα είναι 2.8. Ο γιατρός μου είπε ότι κανονικά θα έπρεπε να ήταν αισθητή η διαφορά. Κανονικά θα έπρεπε να είχε χέρια, πόδια, κεφάλι, να κουνιέται, να έχει καρδιακό παλμό. Αν υπολογίσουμε ότι τώρα το έμβρυο είναι 6.5 εβδομάδων, δεν μπορεί να είναι ακόμα μια μάζα κυττάρων. Πράγμα που σημαίνει, είτε ότι έχει σταματήσει η κύηση, είτε ότι είναι τόσο αργή, που θα χρειαστώ 20 μήνες για να γεννήσω (ε, δεν είμαι και ελεφαντίνα).

Θα κάνω τον επαγγελματικό υπέρηχο την άλλη βδομάδα και θα δούμε, αν έχει αναπτυχθεί σ' αυτό το διάστημα. Αλλά δεν ελπίζω καθόλου, γιατί δεν έχει νόημα.

Ο άντρας μου, αντίθετα, συνεχίζει τον αμανέ του: τώρα βρήκε και το άλλο. Γιατί πήγα τόσο νωρίς στο γιατρό. Κανονικά η γυναίκα πάει μια φορά το μήνα στο γιατρό, εγώ γιατί πήγα σε μία βδομάδα. Του τα λέει η μάνα του κι αυτός ο κακομοίρης τα επαναλαμβάνει σε μένα και μου σπάει τα νεύρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΝΓΜ όντως οι μαμάδες καμιά φορά λένε τα δικά τους....

Τι να σου πω βρε κοριτσάκι μου... Είναι που σκέφτομαι ότι καμιά φορά και οι γιατροι δεν είναι θεοί. Τόσα έχουν ακούσει τ'αυτάκια μας και έχουν δει τα ματάκια μας!Ο επαγγελματικός υπέρηχος ίσως διαφωτίσει περισσότερο.

Όσο για τον αντρούλη σου, καταλαβαίνω ότι θα ήθελες να τον αισθάνεσαι και να τον έχεις δίπλα σου... Κατανοώ εν μέρει την άρνησή του να δεχτεί αυτά που του λες, περισσότερο ως άμυνα απέναντι σε μία πιθανή αρνητικη κατάσταση. Σίγουρα οι άντρες είναι διαφορετικοί απο εμάς.

Καταλαβαίνω επίσης τα σχετικά περι της ανάπτυξης του εμβρύου, δεν αρκουμαι στα θεωρητικού τύπου ευχολόγια "να δεις που όλα καλά" και τα τοιαύτα..., απλώς κράτα μία μόνο μικρή επιφύλαξη, ακριβώς γιατί ποτέ δεν μπορούμε να ξέρουμε (ούτε και οι εκτιμήσεις των γιατρών είναι πανάκεια!). Πίστη, υπομονή, εγκαρτέρηση και με το καλό να επιστρέψει κ ο αντρούλης σου, να είστε μαζί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

demie_14 επειδή είναι κλειστοί όλοι οι υπερηχογράφοι για διακοπές, θα περιμένω καμιά βδομάδα. Οπότε, δίνω και ένα χρονικό περιθώριο και θα μάθουμε στα σίγουρα.

Ο άντρας μου πιστεύω ότι όφειλε να τα παρατήσει όλα και να έρθει. Δεν πήγε για δουλειά, για διακοπές πήγε. Σήμερα είναι η βάφτιση της ανηψιάς του και την Κυριακή ο γάμος. Θα μπορούσε να καθίσει στη βάφτιση και να φύγει αύριο-μεθαύριο. Δε νομίζω να τον παρεξηγούσε κανείς αν έφευγε.

Εγώ το έχω πάρει απόφαση ότι όλα τελείωσαν (με την εγκυμοσύνη, όχι με το γάμο). Αν γίνει το θαύμα στον υπέρηχο την άλλη βδομάδα, καλώς να ορίσει, αλλά δε θέλω να κρατάω τώρα ούτε αυτήν τη μικρή επιφύλαξη. Έχω δει πολλά κορίτσια να συνεχίζουν να ελπίζουν και μετά να τρώνε τα μούτρα τους.

Γενικά, προτιμώ να σκέφτομαι τη χειρότερη πιθανή εκδοχή ούτως ώστε, να μην απογοητευώ πολύ αν πάει κάτι στραβά, και να χαρώ πολύ περισσότερο αν πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τότε συμφωνώ κι επαυξάνω! Ό,τι νομίζεις πως θα σε κάνει πιο δυνατή, αυτό να πιστεύεις κ να υποστηρίζεις. Κι αν θέλει να έρθει το καλό, ας έρθει!

Ναι, η αλήθεια για τον άντρα σου είναι ότι κανεις δεν θα τον παρεξηγούσε σε μία τετοια στιγμή... Κ πάλι όμως αυτό δεν σημαίνει ότι μέσα του δεν νιώθει άσχημα, περίεργα ή ό,τι άλλο.Η ψυχολογία και οι τρόποι αντίδρασης είναι ένα θέμα...

Έχει ο Θεός μέχρι την επόμενη εβδομάδα.Μαζί θα είμαστε κ θα τα λέμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, νομίζω ότι είχε χαρεί πολύ περισσότερο από εμένα για την εγκυμοσύνη. Εγώ ήμουν δύσπιστη απ' την αρχή και είχα συνέχεια κατά νου ότι κάτι θα πάει στραβά. Αυτός είχε μεθύσει απ' τη χαρά του απ' την αρχή, και τώρα δεν μπορεί να το διαχειριστεί. Έτσι, πιάνεται από τις βλακείες που του λέει η μάνα του και τα αδέλφια του, γιατί έτσι μπορεί να διατηρεί τις ελπίδες του.

Τέλος πάντων, θα μπορούσαν να είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα. Τουλάχιστον, δεν το ένιωθα μέσα μου, έτσι είναι πολύ πιο εύκολο τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Με το καλό να μεταφέρεις! Κι εγώ με 4ΑΑ έχω τον μπεμπουλη μου🥰 είμαι σίγουρη για την επιτυχία❤️
    • Καλησπέρα κορίτσια!! Τι κάνετε;;; Πώς είναι τα μπεμπέκια σας;; Εγώ έχω φουσκώσει αρκετά με αποτέλεσμα να μη κλείνουν παντελόνια και μπουφάν και ο μπόμπιρας μου εδώ κ δύο εβδομάδες είναι δραστήριος μέσα στην κοιλιά μου! Ξεκίνησα να τον νιώθω στις 16 εβδομάδες αρκετά νωρίς για πρώτη κύηση κ σήμερα που είμαι 18+1 τον νιώθω πλέον κ σε όρθια θέση. Πήγαμε στον γιατρό κ είναι μεγάλο μωρό με βάση τις μέρες της εξωσωματικής...στην ανάπτυξή του ήταν μπροστά 4 μέρες και τώρα φαίνεται 7 μέρες μπροστά. Επιβεβαιώνει την εμβρυολογο που 5 ημερών βλαστοκύστη μας είπε ότι εξελίσσεται δυναμικά κ μπορεί να έχει φτάσει και 6ης ημέρας τη μέρα της εμβρυομεταφοράς. Πάντως βρε κορίτσια τι όμορφα ανθρωπακια κουβαλάμε μέσα μας!!! Μου φαίνεται απίστευτο που τον νιώθω...🤰 Επίσης, έκλεισα για ραντεβού για τη β-επιπεδου σε ένα μήνα! Εσείς σε τι φάση είστε;;;
    • Γενικα βλέπω πως οι παιδίατροι έχουν τελείως άλλη τακτική με τις τροφες 🤷‍♀️ πχ εμένα στην αρχή μου είπε ότι έχει σπόρια μέσα δεν το δίνουμε όπως φράουλα ακτινίδιο ντομάτα μελιτζάνα τέτοια τα αποφεύγουμε όταν είναι πολύ μικρά  το αχλάδι βοηθάει στο έντερο από φρούτα  Κοιτα αυτά θα έχεις με την επιθυμία του φαγητού σήμερα μπορεί να τρώει κάτι και να στο κόψει απότομα να μην το θέλει καθόλου και μετά από 2-3 μήνες να αρχίσει πάλι να το τρώει δεν είναι στάνταρ αυτό ή επειδή ξεκίνησε με όρεξη να τρώει πως θα τρώει κάθε φορά με την ίδια όρεξη είναι φάσεις που παίρνανε εμενα ακόμα και τώρα είναι μερες που τρώει καλά και άλλες πάλι όχι  Με τα κακα περάσαμε μια μικρή φάση που έκλεγε όταν έκανε αλλά όχι τόσο πολύ όπως το περιγράφεις εσυ είχε τυχει να βγάλει λίγο αίμα μια φορά αλλά ήταν από το σφίξιμο ερεθίστηκε (είχα στείλει φωτο στην γιατρό και τα είδε ) επειδη με τα κιλά της δεν έχει θέμα να πεις ωχ αμάν να φαει σιγά σιγά θα στρώσει τώρα για την δυσκηλιοτητα δεν ξέρω να βοηθησω αλλά μου είχαν πει πως μια  μπατονέτα με λίγο ελαιόλαδο να την κανείς στο πωπω βοηθάει να ενεργηθεί βέβαια δεν ξέρω αν δουλεύει δεν το έχω δοκιμάσει εγω
    • Ευχαριστω κατ μου!!!!! ❤️😊 ελπιζω να μας πεις κι εσυ πολυ ευχαριστα νεα!!!!!! 🙏 εχε πιστη στα εμβρυακια σου!!!
    • Θα μιλήσεις με γιατρό οδοντίατρο για αρχή και με τον γυναικολόγο σου κλείσε ραντεβού να πας να σε δει ο οδοντίατρος και να δείτε τι μπορεί να κάνετε 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...