Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ - ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010 Νο 17


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλορίζικο το 17 κουκλίτσες...

Να μαι κ γω πάλι... Για σιδέρωμα είπα θα πάω κ εξαφανίστηκα...

Πήρα το γιατρό μου τηλέφωνο και μου είπε αν μπορώ στις 3 να μαι στο Αλεξάνδρας, οπότε μια κ δυο ξεκίνησα με το σύζυγο κ πήγαμε (για να μην ψάχνω αύριο που ν αφήσω κ το μικρό μου - σήμερα τον κράτησε ο αδερφός μου).

Η μπουμπούκα μας έφτασε τα 2800 +κάτι :cheer::cheer: μέσα σε περίπου 2 βδομάδες. Με έβαλε μισή ώρα στον καρδιοτομογράφο κ όλα ήταν μια χαρά, αν κ στην αρχή δεν έκανε καμία κίνηση η τεμπέλα. :P Έπρεπε να μου δώσουν να πιω πορτοκαλάδα για να την αναγκάσουν να κουνηθεί λιγάκι !!!

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Στον υπέρηχο έδειξαν όλα μια χαρά !!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Το μόνο που μου άλλαξε είναι η ημερομηνία τοκετού :angry: γιατί στις 27 υπάρχουν πολλές προγραμματισμένες γέννες στο νοσοκομείο κ εμένα μ έβαλε τελικά στις 30 (τελική ημερομηνία). :angry: (3 μέρες +) - Δεν πειράζει, τι να κάνουμε !!!

Αααα το καλό είναι ότι έχω μείνει στα ίδια κιλά ... ευτυχώς δεν έχω πάρει καθόλου πάνω απ' τα δέκα... ότι τρώω πλεον το τρώει η μπουμπούκα μου

:P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ο μπεμπης σαν να εχει μεγαλωσει αρκετα κ να μην χωραει εχει παρει θεση ηδη κ τα ποδαρακια του τα εχει δεξια στην κοιλια απο το στομαχι μεχρι κατω χαμηλα ολη μερα βγαινουν καρουμπαλα κ εξογκωματα :blink::blink::blink::blink::blink: ολο σπρωχνει σαν να μην χωραει αριστερα σπανια μου τουρλωνει το κωλαρακι του...αφου λεω στον αντρα μου οτι απο την μια μερια η κοιλια μου θα ειναι πιο ξεχειλωμενη... :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

το γελιο ειναι οτι πολλες φορες σπρωχνει κ με τα χερακια του τοσο χαμηλα στην κοιλια που ηλικρινα απορω αν εκει εχει χωρο αφου 2 δαχτυλα πιο κατω ειναι το πιπι μου... :blink::blink::blink::blink: εγω νομιζω οτι μονο κοκκαλα εχω εκει....παω για τσισα κ νομιζω οτι θα δω το χερακι του.... :blink::blink::blink::blink::ohmy::ohmy::ohmy::ohmy::ohmy::ohmy::ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλοριζικο το νο17. Να τα χιλιασουμε...

Μια χαρα Λαμπρινη η μπεμπα σου... Οποτε ξερεις ποτε θα ερθει το νινακι σου,με το καλο να την παρεις αγκαλιτσα...

Ντορα μου,τσαλιμακια σου κανει ο μπεμπης???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΑ έγραψε:

Καλοριζικο το νο17. Να τα χιλιασουμε...

Μια χαρα Λαμπρινη η μπεμπα σου... Οποτε ξερεις ποτε θα ερθει το νινακι σου,με το καλο να την παρεις αγκαλιτσα...

Ντορα μου,τσαλιμακια σου κανει ο μπεμπης???

ναι αλλα αντρακι ειναι τι περιμενεις....νιωθω οτι βαρυνα παρα πολυ...

σηκωνομαι απο το κρεβατι μια ωρα κ ξεφορτιζω κ παλι ξαπλα σηκωνομαι παλι καμια ωρα κ μετα παλι ξαπλα...νιωθω βαρια κ εξαντλημενη απιστευτα...αυριο εχω να παω να τσακωθω στο κεντρο μανας κ παιδιου...εχασα το ραντεβου λογο εισαγωγης κ πρεπει να παω για φαρμακα κ να μου γραψει ντοπλερ μηπως χρειαστει να την ξανακανω μια φορα πηγα χωρις ραντεβου κ ηταν μονος του τελειως κ εξυνε τα παπα...... :blush::blush::blush::blush::blush: κ μου εβαλε χερι κ μου ειπε για φαρμακα ερχεσαι χωρις ραντεβου να ηταν καμια αιμοραγια να πω ναι αλλα για φαρμακα... :ohmy::ohmy::ohmy::blink::blink::blink::blink: μιλαμε για ηλιθιο ανθρωπο κ δεν μπηκα σφηνα απλα ειχαν ακυρωθει πολλα ραντεβου αλλα αυτοι μαλλον δουλευουν με τα ραντεβου οχι με ωραριο...αααα ρε κλωτσιες που πανε χαμενες αυριο να δω τι θα μου πει.... :angry::angry::angry::angry::angry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολες την κανατε σημερα βλεπω..... :(:(:(:(:(

σαν να σκορπισαμε λιγακι αλλες με τα νινακια τους αλλες παρα βαρυναμε κ που κουραγιο για internet k mammy....

εγω σημερα αν κ ξαπλα εχω κανει λιγες περισοτερες συσπασεις ελπιζω να σταματησουν εδω ομως....μπορει να πεσω για υπνο παλι δεν εχω κ τιποτα αλλο να κανω.... :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου,Ντοράκι!Καλορίζικο το Νο17!Όλα καλά βλέπω και χαίρομαι πολύ γι'αυτό.Σου γράφω μία καλησπέρα κι επιστρέφω.Με καλεί το καθήκον.Ελπίζω δηλαδή να επιστρέψω,γιατί όλο έτσι λέω και στο τέλος κάτι τυχαίνει και δεν προλαβαίνω :blink::blink::blink::blink::blink: Φιλάκια προς το παρόν.

Α,όσο για αύριο μη μασάς όρμα του άμα δεις ότι σου λέει τίποτα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!!!!Ηρθα και εγω πάλι...Πηγαμε στο 17?Αντε να μάθουμε και αλλα χαρουμενα νέα!!!

Ολη μέρα είχα ξεχάσει να κάνω αποσυνδεση από το mammy..Το έχω χάσει τελείως :silly: :silly:

Τι μου κάνετε?Εγω ενω βαριόμουν να κουνηθω με έπιασε η όρεξη και καναμε δουλειες με τον αντρούλη μου(εκείνος δηλαδή εμένα δε με αφηνε να κουνηθω :angry: )πλεναμε χαλια παντζούρια μπαλκονόπορτες.....Ολα έτοιμα.Απο αύριο να πλύνω κάτι τελευταία πράγματα της μπουμπούκας μου και κάνω βαλίτσα... :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου tweety οπως βλεπεις σημερα υπαρχουν πολλες απουσιες....

βαλιτσα εεε????μαλλον θα ετοιμασω κ εγω παλι συσπασεις κανω εχτες ολη μερα εκανα 6-7 κ προχτες τωρα εχω κανει τοσες μεσα σε δυο ωρες...μην σου πω κ παραπανω.... :(:(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αμάν βρε κορίτσι μου!!!Ο γιατρός τι σου είπε?΄ Παίρνεις τα φάρμακα κανονικά?

ετοιμασε την αν θες για να είσαι πιο ήρεμη αν και εγω πιστεύω οτι θα αργήσεις να γεννήσεις :)!!Θελω να κάνω μονο θετικές σκεψεις!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tweety_ έγραψε:

Αμάν βρε κορίτσι μου!!!Ο γιατρός τι σου είπε?΄ Παίρνεις τα φάρμακα κανονικά?

ετοιμασε την αν θες για να είσαι πιο ήρεμη αν και εγω πιστεύω οτι θα αργήσεις να γεννήσεις :)!!Θελω να κάνω μονο θετικές σκεψεις!! ;)

τα φαρμακα κανονικα τα παιρνω κ ξαπλα ειμαι ολη μερα...θα δω κ αυριο πως θα ειμαι 2 μερες ειχα ησυχασει κ ολη μερα σημερα μια χαρα εκανα αλλα πολυ αρεα αλλα τωρα το απογευνα εκανα αρκετες παλι καλα δεν ειναι οπως οταν μπηκα στο νοσοκομειο η μια πισω απο την αλλη αλλα ητανε συχνες...θα δω πως θα συνεχισουνε κ θα παρω το πρωι τον γιατρο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλοριζικο και το 17 μας! Ποσες γεννες και ποσα μωρακια θα εχουμε εδω??? :ohmy:

Αναστασια που εισαι? Μας εστησες... :dry: Περιμεναμε περιγραφη+νεα+φωτο! :woohoo:

Σταυρουλα επεσε φασινα? Που την βρηκατε καλε την ορεξη και με τετοια ζεστη? :blink:

Ντορα και εσυ βαρια και κουρασμενη? Και εγω... Μηπως τυχαινει και εισαι εγκυος? :silly: Ελπιζω να πανε ολα καλα αυριο και να μη χρειαστει να τσακωθεις... :) Ωραια η εικονα που εβαλες, με αντιπροσωπευει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκια μου σας αφήνω και πάω για νανάκια γιατί όλη μέρα δεν ξάπλωσα καθόλου.Θα τα πούμε το πρωί, εκτός κ αν έχω αϋπνίες !!! Θα δείξει. Φιλάκια !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tweety_ έγραψε:

Γεια σου Βασω.?Τι κανουν τα παιζάκια σου σήμερα? :)

καλα ειναι :woohoo: τι να κανουν τα στριμωγνενα μου!!!

καληνυχτα :) κι εγω θα την κανω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε τωρα που μπηκα εγω την κανετε ολες??? :blink: Καλα, τα λεμε αυριο και περιμενω μεγαλυτερη συμμετοχη και περισσοτερες παρουσιες! Αναστασια... :whistle:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ μόλις γύρισα από καφεδάκι και φαγητό! Σωματικά (εκτός από τον προσαγωγό) νοιώθω υπέροχα (ψυχολογικά τα νεύρα συνεχίζονται!) και αποφάσισα να αρχίσω να βγαίνω λίγο περισσότερο γιατί... δεν θα έχω την ευκαιρία πολλές βδομάδες ακόμα ;) Το 17 σίγουρα θα έχει μπόλικα γεννητούρια!!Τι καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και παλι κοριτσακια μου!!!ηρθε λοιπον αυτη η στιγμη και για μενα....η περιγραφη του τοκετου μας!!!

την τριτη το βραδυ πηγαμε στο νοσοκομειο γιατι υπεφερα παλι απο τις συσπασεις.μου εκαναν για 2η φορα ενεση μορφινης και δεν επιασε.νοσηλευτηκα ολο το βραδυ και το πρωι ηρθε μια μαια να ελεγξει αν εχω διαστολη.ειχα 2.μας προτεινε να ξεκινησουμε τη διαδικασια τοκετου και φυσικα δεχθηκαμε.τα συναισθηματα???αναμικτα!ειχα φοβερη χαρα που θα γεννουσα το μικρο καραμελακι μου και μεγαλη αγωνια για το τι με περιμενε..στις 9 το πρωι μου εκαναν επισκληριδιο(τελεια αισθηση :laugh: )δεν με πονεσε καθολου+οι πονοι περασαν σε 10 λεπτα.τα ποδια μου τα ενιωθα κανονικοτατα!πηγαινα+βολτες..τελεια ηταν!στις 10:45 μου εσπασε τα νερα η μαια με τη μεθοδο της αμνιοτομης..δεν καταλαβα τπτ..ενιωθα μονο κατι να τρεχει.μου εφεραν πρωινο+μεσημεριανο να φαω αλλα δεν ειχα καθολου ορεξη.μου ειπαν οτι επρεπε να φαω και εφαγα ελαχιστα.ολα καλα ως τις 3 που η μαια μου εβαλε εναν ορο για να αυξηθουν οι συσπασεις.στην αρχη τις αντεχα αλλα μετα απο λιγη ωρα.. :S:S τα ειχα δει ολα..μεσα σε 2 ωρες ειχα σχεδον την τελεια διαστολη.απο 3 που ηταν πηγε 8.σιγα σιγα οι πονοι δεν υποφερονταν..εκανα αναπνοες για να βοηθηθω.η επισκληριδιος πλεον δεν μπορουσε να με βοηθησει.εσπρωχνα σχεδον 1,5ωρα,ενω στο ενδοιαμεσο(σπρωξιματος και παυσης πονου κοιμομουν)ειχα εξαντληθει..στην αρχη δεν ειχα καταλαβει πως επρεπε να το κανω.μου ελεγε η μαια να σπρωξω σαν να κανω κακα μου :blush: (παρδον)..εκει σκεφτηκα και αν εχουμε τπτ απροοπτο??δεν μου εβαλαν ουτε κλισμα ουτε καθετηρα.ευτυχως ολα καλα! :P περνουσε η ωρα και το μωρο δεν ελεγε να βγει..και για να μην την βγαλουν με βεντουζα φωναξε η μαια αλλη μια μαια και εκει εγινε ο χαμος.μια μου κρατουσε τα ποδια γιατι απο τον πονο τα εσφιγγα,η αλλη με παστατευε απο κατω και η αλλη εριξε ολη της τη δυναμη στην κοιλια μου..με την τελευταια πεξαμε μπουνιες :angry::P της τραβουσα με ολη μου τη δυναμη το χερι της και αυτη μου φωναζε ασε με αυτη ειναι η δουλεια μου.να σε βοηθησω θελω..οχιιιιιιιιιιιιιιιιιι της ελεγα εγω...ποναωωωωωωωω!!!(και ολα αυτα στα σουηδικα..ο Νικος μου εξεπλαγην πραγματικα!!)καλα σοου!!!ειχα γινει παντζαρι..(ευτυχως που ηρθε γιατι αλλιως δεν θα εβγαινε η καραμελιτσα μου)με 2 σπρωξιματα και τη βοηθεια της 3ης μαιας γεννηθηκε η καραμελιτσα μου και οπως ηταν την ακουμπησαν πανω μου..δεν ξερω αν εχω βρει τα καταλληλα λογια για να εκφρασω αυτο που ενιωσα..σοκ καταρχην γιατι σκεφτηκα πως αυτο ειναι το μωρακι που ζουσε μεσα μου για 9ολοκληρους μηνες?τοσο περιεργο συναισθημα..συγκινηση,ευτυχια,πληροτητα,στοργη,ΑΓΑΠΗ,ΛΑΤΡΕΙΑ!οταν μου την αφησαν πανω μου σταματησε να κλαιει αφου της μιλουσα συνεχεια.την καλοσωρισαμε και οι 2(ο μπαμπακας μας και γω) και της μιλουσαμε αδιακοπα.το μονο που της ελεγα ηταν αγαπη μου!αγαπη μου!θησαυρε μου!εσυ ησουν μεσα μου τοσους μηνες?ψυχη μου καλωςηρθες!σε λατρευουμε!δεν θα ξεχασω ποτε την πρωτη στιγμη που την πηρα στην αγκαλια μου!ποτε!η περιποιηση που δεχθηκα στην συνεχεια δεν περιγραφεται..η μαια με την οποια "πλακωθηκαμε" με δροσιζε με πετσετες στο προσωπο,η γιατρος με εραβε απο κατω..μια αλλη μαια ηρθε σε αποσταση αναπνοης να με συγχαρει+μου μιλουσε δυνατα..(νομιζε πως δεν ακουω) :lol::lol: δεν μου την πηραν λεπτο απο κοντα μου τη καραμελιτσα μου!ο Νικος μου εκοψε τον ομφαλιο λωρο και τραβουσε βιντεο την ωρα που γεννιοταν η πριγκιπισσα μου!μεσα σε 8 ωρες ειχα γεννησει.για πρωτος τοκετος πηγε πολυ καλα..η μαια που ουσιαστικα με ξεγεννησε με ρωτησε αν θελω να δω τον πλακουντα.ειπα ναι,φυσικα!σοκαριστηκα!σαν μεδουσα μου εμοιασε.ειδα και τον ομφαλιο λωρο.ολα κυλησαν πολυ καλα με εξαιρεση τον πονο ο οποιος ηταν φυσικοτατα αναμενομενος!ευχαριστω τω Θεω μεσα απο τη καρδια μου που μας αξιωσε να γινουμε γονεις!ειναι εκπληκτικο συναισθημα!μοναδικο!τη κοιταζω και λιωνω!!ποναω οταν κλαιει,χαιρομαι οταν τρωει,οταν κοιμαται ησυχη,οταν χαμογελαει στον υπνο της..ζω γι'αυτην+τον μπαμπα της!αυτο το κοριτσακι μου εχει παρει στην κυριολεξια το μυαλο!νιωθω τρομερη κουραση αλλα ειλικρινα οταν τη βλεπω καλα ξανανιωνω!ειναι πανεμορφη!εχει παρει και απο τους δυο μας.απο μενα εχει παρει τα χειλακια,τα λακακια,τις πατουσιτσες,τα μαλλακια.τα υπολοιπα απο τον μπαμπα μας.. :):) ειναι μια ζωγραφια η πριγκιπεσσα-καραμελιτσα μας!γεννηθηκε 3584 γρ(ο Νικος μου σας ειχε γραψει λαθος) και 51 εκατοστα.

εχθες ειχαμε πονακια γιατι εδω δεν μας εδωσαν καθολου ξενο γαλα να της δωσουμε με αποτελεσμα το μωρο μου να μεινει νηστικο απο τη στιγμη τησ γεννησης ως και το τελος της 2ης μερας.εκλαιγε σπαραχτικα απο τη πεινα.δεν μας εδωσαν μπιμπερο γιατι πιστευουν πως θα συνηθισει το μωρο στη μικρη θηλη του και δεν θα δεχεται το στηθος μου.εχει μια λογικη αυτο βεβαια αλλα μας αναγκασαν να την ταιζουμε με ενα κουπακι μικρο το γαλα που εβγαζα με το θηλαστρο(ξεκινησα κανονικα τον θηλασμο αλλα ηταν πολυ λαιμαργουλα και μου πληγωσε τις θηλες)και ετσι το μωρακι μου με αυτη τη τακτικη επαιρνε αερα μεσα της και εχθες πεθανε στον πονο.κοντεψα να σκασω.. :( τελικα δεν αντεξα και της εδωσα μπιμπερο και τωρα τρωμε με το μπιμπερο.αυριο θα παω στη μαια να μου δειξει τεχνικες θηλασμου καθ'οτι το στηθακι μου εχει γινει καλα και ελπιζω να τα καταφερω με τον θηλασμο.

ειμαι τοσο κουρασμενη κοριτσια που αν δεν βγαζετε νοημα σε αυτα που εχω γραψει μην παρεξενευτειτε!δεν εχω κουραγιο να το διαβασω για να διορθωσω κατι..παω κατευθειαν για νανι πριν ξυπνησει η πειναλιτσα μου και εχουμε ολονυχτιες. φωτο θα σας βαλω αυριο γιατι τωρα ειλικρινα σερνομαι και θελει λιγο χρονο για να το κανω.

με το καλο να παρετε ολες τα μωρακια σας στην αγκαλιτσα σας!!!!οσες το εχετε ζησει ηδη μια φορα,Αννουλα μου,Αννα μου,μαντρε μου,κατρινα μου,πλεον Κατερινα μου(κυο),ροζη,δεν θυμαμαι αλλη ξερετε τι ζω!φιλακια κοριτσακια μου!!!!θα διαβασω τι εγραψα αυριο και θα επανελθω εκ νεου με νεοτερα και διορθωσεις+φωτο!!!!καληνυχτα και :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss: πολλααααααααααααααααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου, καραμελομανουλα μου, τι τελεια περιγραφη τοκετου ηταν αυτη!

Χαιρομαι που ολα πηγαν καλα και επιτελους κρατας αγκαλιτσα το μικρο σου καραμελακι! Αργησε να ερθει το κοριτσακι σου, αλλα οπως ηταν αναμενομενο ηρθε και σας γεμισε με χαρα και ευτυχια, συναισθηματα μοναδικα και προτογνωρα! Χαιρομαι που σε ακουω χαρουμενη και ευτυχισμενη, το αξιζεις! Και να εισαι παντα ετσι! Καλη λοχεια να εχεις και να μου προσεχεις τη νυφουλα μου! Εννοειται οτι αυριο περιμενουμε φωτο!

Πολλα πολλα φιλακια σε εσενα και στα ζουμερα μπουτακια της καραμελενιας σου! :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

630888d9lgwcavlt.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλορίζικο το 17!!!

Αναστασία μου πόσο σε καταλαβαίνω!!!

Ετσι ακριβώς ένιωσα κι εγώ όταν κράτησα τον ζουζούνο μου!

Εύχομαι να τα καταφέρετε με τον θηλασμό γιατί εμείς δυστυχώς τα κάναμε μαντάρα. Εμαθε με το μπουκάλι και δεν κάθεται για πολύ στο στήθος.Το καλό είναι οτι τον βάζω συχνά για να μην χάνουμε την επαφή και αύριο θα νοικιάσω ένα νοσοκομειακό θήλαστρο για να αυξησουμε την παραγωγή!

Ελπίζω να πάνε όλα καλά! :dry:

Σήμερα έπεσε και ο αφαλός μας και σε 3 μερούλες επιτέλους θα τον κάνουμε μπανάκι!!! :woohoo:

Ντοράκι ο αντράκος σου σου κάνει τσαλιμάκια,ε; Φαντάζομαι τι βασανιστήρια θα πέσουν και απο εσένα όταν με το καλό γεννηθεί. :laugh:

Βασιλική μου τέλεια τα ζουζούνια σου!!!

Κατερινοσουπιτσα βολτίτσα,ε;

Αννούλα :kiss:

Σας είδα, με είδατε, πάω για ύπνο τώρα που κοιμήθηκε και ο γλυκούλης μου!!!

Καληνύχταααααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...