Μετάβαση σε περιεχόμενο

δυστυχωσ ηταν εξομφαλο...


Recommended Posts

Καλησπερα ΤΟΥΛΟΥ να ξέρεις ότι πήρες τη σωστή απόφαση και πολύ γρήγορα θα μας πεις ότι περιμένεις μωρό.

Να σκέφτεσε μόνο θετικά και να είσαι σίγουρη ότι αυτό είναι ένα μεμονομένο γεγονός και δεν φταίμε εμείς αλλά ούτε και τα μωρά. Είναι κάτι που ακόμα και σήμερα δεν έχουν ανακαλύψει γιατί συμβαίνει. Αν δεν είχα βρει το σύλλογο στην Αμερική, λέγεται moos mothers of omphalocele, (στα ελληνικά είναι εξόμφαλος το σωστο γιατι ομφαλοκήλη είναι κάτι άλλο) η πρώτη μου σκέψη ήταν να μην προχωρήσω..

Η κάθε περίπτωση είναι πραγματικά μοναδική και δεν σημαίνει ότι δεν έχεις δύναμη για να πάρεις αυτή την απόφαση να συνεχίσεις, το αντίθετο μάλιστα .. θέλει πολύ δύναμη για να κάνεις αυτό που πρέπει να κάνεις (είχα και επόμενη εγγυμοσύνη που έπρεπε να τερματιστεί.. λόγω χημειοθεραπείας .. κάποιος άλλος μπορεί να συνέχιζε εγώ όχι ...)

Δεν στα λέω απλά για να σου τα πω, το πειστεύω, ακόμα και πριν γίνουμε μανούλες πρέπει να πάρουμε αποφάσεις για τη ζωή κάποιου άλλου και εσύ πήρες την πιο σωστή!

Με όλη μου την εκτίμηση και μια μεγάλη αγκαλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΗΞΗ ΣΟΥ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙΣ.ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!!! [smilie=love5.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τουλου σου ευχομαι γρηγορα να μεινεις παλι εγκυος και να αποτελει απλα μια αναμνηση αυτη σου η προσφατη εμπειρια. Οσο για τη φιλη που πηρε την αποφαση να προχωρησει και απο εμενα πολλα συγχαρητηρια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ξερες ποσο σε καταλαβαινω...πριν 2 μερες εχασα και εγω το μωρακι μου, ηταν εξωμητριο και εκανα λαμπαροσκοπηση, αποξυση, αφαιρεση της μιας σαλπιγγας και ολα τα συναφη.Ειμαι πολυ στεναχωρημενη, κλαιω καθε μερα και προσπαθω να καταλαβω τι πηγε στραβα..Γιατι?Ηταν κατι που το θελαμε και οι δυο μετα απο τρια χρονια γαμου...Εχω χασει την ελπιδα μου, την πιστη μου και αναρωτιεμαι αραγε θα μπορεσω να γινω μητερα κι εγω καποτε?Εστω και με μια σαλπιγγα? Ειχε καποια καποιο αναλογο περιστατικο να με ενημερωσει? Δεν ξερω τι ποναει πιο πολυ, η επεμβαση η η ψυχη μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marili να σε ενημερώσω ότι η αδελφή είχε δυο εξωμητριες κυησεις με αποτέλεσμα να τις αφαιρέσουν και τις δυο σαλπιγγες. Θέλω να σου πω ότι τώρα η αδελφή μου έχει ένα ζωηρό κοριτσάκι 3 χρόνων που κάνει μόνο ζαβολιες. Ο θεός της το έστειλε με τη βοήθεια της εξωσωματικης γονιμοποιησης!!!!!!!

post-5713-13873940364354_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marilli μου καλησπερα .μη στεναχωριεσαι,ολλα για καποιο λογο γινονται τελικα ,και το καταλαβα και εγω μετα απο ενα περιπου μηνα που μου ετυχε αυτο το ασχημο γεγονος.δεν εφταιγες εσυ σε κατι ,ητανε απλα μια ανωμαλια τησ φυσης!!! ενα θα σου πω ,οτι και με μια σαλπιγγα μπορεις να κανεις μωρακι,και στο λεω γιατι μεσα στην οικογενεια μας .μας εχει τυχει και αυτο!!! σου ευχομαι ολοψυχα να μεινεις γρηγορα εγγυος και να κρατησεις ενα ομορφο νινι στην αγκαλια σου!!!!!!!!!! μαζεψε τα κομματια σου και ολη σου τη δυναμη ,και πρωχωρα δυνατα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 8 years later...
στις On 5/6/2013 at 11:59 ΜΜ, ο/η chriskon είπε:

Καλησπέρα σε όλους,

πρώτα από όλα στις μαμάδες που είχαν μωράκια με εξόμφαλο να είναι πάντα δυνατές και έχετε όλη μου την συμπαράσταση. Κατα καιρούς ψάχνω διαδικτιακά για γονείς με παιδιά που γεννήθηκαν με εξόμφαλο. Δεν έχω καταφέρει να βρω κάποια μαμά και μόλις διάβασα το μνμ από την ΤΟΥΛΟΥ αποφάσισα να σας γράψω την ιστορία μας. Θα ξεκινήσω από το τέλος γιατί είναι καλό. Σήμερα ο μικρότερος γιός μας είναι 2 1/2 ετών υγιέστατος και γεννήθηκε με εξόμφαλο (που περιείχε μεγάλο μέρος των εντέρων του σε μέγεθος όσο ήταν το κεφαλι του) Ξέρω πόσο δύσκολη είναι η απόφαση αλλά έιχα αρκετή υποστήριξη από ένα σύλλογο μαμάδων στην Αμερική όπου και βρήκα εκατοντάδες περιπτώσεις βρεφών με εξόμφαλο. Δεν λέω ότι οι μήνες μέχρι να γεννηθεί ήταν εύκολη υπόθεση, οι εξετάσεις πάρα πολλές και σχεδόν κάθε 2 εβδομάδες. Δεν είναι ευκολο να αποφασίσεις γιατί κανένας δεν σου εγγυάτε τίποτα μέχρι να γεννηθεί το μωρό αλλά και πάλι τότε τον κοιτούσα και έψαχνα να βρω μήπως έχει και κάποιο σύνδρομο όπως το beckwith ... χρειάστηκε βέβαια να εγχειριστεί καθώς εμφάνισε επιπλοκές. Κάθε περίπτωση είναι μοναδική αλλά είμαι εδώ αν μπορώ να βοηθήσω

Αχ πόση ανακούφιση με το μήνυμα σου. Πρόσφατα ανακάλυψα ότι το μωρό μου έχει εξομφαλό αλλά ο έλεγχος για υπόλοιπα νοσήματα βγήκε καθαρός. Θα μπορούσες να με βοηθήσεις; Πως το αντιμετωπίσατε; Που το χειρουργήσατε; Αν είχατε αλλά προβλήματα; Κοντεύω να τρελαθώ! Σευχαριστω και πάλι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η STAR123 είπε:

Αχ πόση ανακούφιση με το μήνυμα σου. Πρόσφατα ανακάλυψα ότι το μωρό μου έχει εξομφαλό αλλά ο έλεγχος για υπόλοιπα νοσήματα βγήκε καθαρός. Θα μπορούσες να με βοηθήσεις; Πως το αντιμετωπίσατε; Που το χειρουργήσατε; Αν είχατε αλλά προβλήματα; Κοντεύω να τρελαθώ! Σευχαριστω και πάλι! 

Κοριτσι μου μακάρι να το δει η κοπέλα αλλά το post είναι πολυ παλιό έχει γραφτεί το μήνυμα αυτό το 2013. Μπορείς να ανοίξεις νέο θέμα ώστε να σε βοηθήσουν όσες κοπέλες έχουν αντιστοιχη εμπειρία.. να σου ζήσει το μωράκι😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Antonia2 Αναμένουμε τα αποτελέσματα σου, πιστεύω θα πήγε πολύ καλά!!!! @cat12 μου, κι εγώ είμαι σας τη Λίλη, δεν κάνω τεστ γιατί με αναστατώνουν πάρα πολύ. Κάνε αυτό που νιώθεις, αλλά η Δευτέρα είναι η μέρα για να δώσεις βαρύτητα! Εύχομαι θετισό τεστάκι, άντε να κάνεις την αρχή!!!😍
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🦋🦋 Εγώ είμαι +3 (σχεδόν 25 εβδομάδων 💚)  ωστόσο επειδή έχω ξεκινήσει με αρκετά κιλακια προσέχω όσο μπορώ όχι υπερβολές αλλά μια κάποια προσοχή την δίνω...
    • Να ξέρεις έκανα google translate to " restriction fetal growth"!!!!! Δεν έχω μιλήσει ακόμα με τον γιατρό μου, απλά επειδή τον είχα πάρει πριν τις αιματολογικές γι αυτό το θέμα μου είχε πει ότι αν δεν αλλάξει κάτι μετά θα πάρω ασπιρίνη.  Αυτό το  restriction fetal growth...εμένα δεν μου το γράφει!!!!!
    • Αντωνία μου μπράβο σας!!!! Τα πήγατε πολύ καλά κορίτσι μου!!!! Περιμένουμε με αγωνία να πας πεις τις βλαστοκύστες!!! ❤️💪
    • Cat μου εγώ δεν τα πάω καλά με τα τεστ με τη γραμμούλα... Αν μπεις σε αυτή τη διαδικασία, μήπως να έπαιρνες αυτά τα ηλεκτρονικά που είναι early response? Εγώ θα σου έλεγα να το πάρεις ως θετικό μήνυμα ότι είδες κάτι και να κρατήσεις την ελπίδα μέχρι τη 14η μέρα, που θα κάνεις τη χοριακή σου. Είναι πολύ ψυχοφθόρο κοριτσάκι μου να κάνεις τα τεστ μόνη σου, από προσωπική εμπειρία μιλάω, με ρίχνουν πολύ ψυχολογικά. Κράτα το θετικό σημάδι που είδες και με πίστη και αισιοδοξία τη Δευτέρα θα χαιρόμαστε μαζί σου ένα επίσημο θετικό αποτέλεσμα!!!!🌈✌️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...