Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απο skaltsa evi...


Recommended Posts

Καλημέρα, είναι η πρώτη φορά που στέλνω απορία μου στο mammyland. Προσπαθώ με τον συντροφό μου εδώ και τρεις μήνες για να αποκτησουμε μωρό, έχουμε κάνει τον απαραίτητο προγενιτικό έλεγχο,έχω καποια προβλήματα ανεβασμένης προλακτίνης και κάνω θεραπεία 2 μήνες, ο κύκλος μου είναι σταθερός (κάθε 28), η απορία μου είναι πόσο μπορεί το θέμα της προλακτίνης να επηρεάσει την σύλληψη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:dry: γεια σου λενακι,και εμεις με τον αντρα μου προσπαθουμε 3 μηνες παμε για τον τεταρτο,ειχα και εγω ανεβασμενη προλακτινη,και ξαναεκανα αιματολογικες να δω πως ειναι τωρα,αν ειναι παλι ανεβασμενη θα παρω και εγω χαπια.ο γυναικολογος μου,μου ειπε οτι δεν παιζει ρολο στη συλληψη...θα δειξει....φιλια:blink:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:dry: γεια σου λενακι,και εμεις με τον αντρα μου προσπαθουμε 3 μηνες παμε για τον τεταρτο,ειχα και εγω ανεβασμενη προλακτινη,και ξαναεκανα αιματολογικες να δω πως ειναι τωρα,αν ειναι παλι ανεβασμενη θα παρω και εγω χαπια.ο γυναικολογος μου,μου ειπε οτι δεν παιζει ρολο στη συλληψη...θα δειξει....φιλια:blink:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:dry: γεια σου λενακι,και εμεις με τον αντρα μου προσπαθουμε 3 μηνες παμε για τον τεταρτο,ειχα και εγω ανεβασμενη προλακτινη,και ξαναεκανα αιματολογικες να δω πως ειναι τωρα,αν ειναι παλι ανεβασμενη θα παρω και εγω χαπια.ο γυναικολογος μου,μου ειπε οτι δεν παιζει ρολο στη συλληψη...θα δειξει....φιλια:blink:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι γνωστό ότι τα επίπεδα της προλακτίνης μπορεί πολύ εύκολα να επηρεαστούν από τη λήψη συγκεκριμένων φαρμάκων ή και από καταστάσεις stress. Κατά κανόνα η υπερπρολακτιναιμία προκαλεί προβλήματα στη σύλληψη όταν προκαλεί και διαταραχές στον εμμηνορυσιακό κύκλο. Ίσως θα έπρεπε να επιβεβαιωθεί με μια απλή εξέταση αίματος ότι και ο θυρεοειδής σου αδένας λειτουργεί σωστά μιας και η δυσλειτουργία του μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να αυξήσει τα επίπεδα της προλακτίνης. Εάν λοιπόν όλα είναι φυσιολογικά και ο κύκλος σου είναι σταθερός, με δεδομένο το γεγονός ότι παρουσιάζεις ήπια υπερπρολακτιναιμία μάλλον δε θα πρέπει να ανησυχείς ιδιαίτερα. Φρόντισε να συζητάς εκτενώς τους προβληματισμούς σου με το γιατρό σου που είναι ο καταλληλότερος να σου δώσει τις απαντήσεις σε αυτά που σε απασχολούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι γνωστό ότι τα επίπεδα της προλακτίνης μπορεί πολύ εύκολα να επηρεαστούν από τη λήψη συγκεκριμένων φαρμάκων ή και από καταστάσεις stress. Κατά κανόνα η υπερπρολακτιναιμία προκαλεί προβλήματα στη σύλληψη όταν προκαλεί και διαταραχές στον εμμηνορυσιακό κύκλο. Ίσως θα έπρεπε να επιβεβαιωθεί με μια απλή εξέταση αίματος ότι και ο θυρεοειδής σου αδένας λειτουργεί σωστά μιας και η δυσλειτουργία του μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να αυξήσει τα επίπεδα της προλακτίνης. Εάν λοιπόν όλα είναι φυσιολογικά και ο κύκλος σου είναι σταθερός, με δεδομένο το γεγονός ότι παρουσιάζεις ήπια υπερπρολακτιναιμία μάλλον δε θα πρέπει να ανησυχείς ιδιαίτερα. Φρόντισε να συζητάς εκτενώς τους προβληματισμούς σου με το γιατρό σου που είναι ο καταλληλότερος να σου δώσει τις απαντήσεις σε αυτά που σε απασχολούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι γνωστό ότι τα επίπεδα της προλακτίνης μπορεί πολύ εύκολα να επηρεαστούν από τη λήψη συγκεκριμένων φαρμάκων ή και από καταστάσεις stress. Κατά κανόνα η υπερπρολακτιναιμία προκαλεί προβλήματα στη σύλληψη όταν προκαλεί και διαταραχές στον εμμηνορυσιακό κύκλο. Ίσως θα έπρεπε να επιβεβαιωθεί με μια απλή εξέταση αίματος ότι και ο θυρεοειδής σου αδένας λειτουργεί σωστά μιας και η δυσλειτουργία του μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να αυξήσει τα επίπεδα της προλακτίνης. Εάν λοιπόν όλα είναι φυσιολογικά και ο κύκλος σου είναι σταθερός, με δεδομένο το γεγονός ότι παρουσιάζεις ήπια υπερπρολακτιναιμία μάλλον δε θα πρέπει να ανησυχείς ιδιαίτερα. Φρόντισε να συζητάς εκτενώς τους προβληματισμούς σου με το γιατρό σου που είναι ο καταλληλότερος να σου δώσει τις απαντήσεις σε αυτά που σε απασχολούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...