Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Λοιπόν κορίτσια, μετά τα τελευταία γεγονότα στην γλυκειά μας χώρα, σκεφτόμαστε σοβαρά με το σύζυγο να πάμε σε άλλη χώρα να μείνουμε.

Δύσκολο, τρομαχτικό, αλλά εδώ νομίζω θα είναι πολύ χάλια τα πράγματα στο μέλλον...

Καμία ιδέα; Αρχικά σκεφτόμαστε για Νορβηγία ή Δανία, λόγω χαμηλής ανεργίας.

Ο άντρας μου ασχολειται με τα οικονομικά, εγώ είμαι καθηγήτρια Αγγλικών και Γαλλικών, αλλά σκεφτόμαστε να κάνουμε οποιαδήποτε δουλειά.

Καμιά ιδέα;;;; :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καλησπέρα!!

Εμείς την μυριστήκαμε την δουλειά πολύ νωρίς και μένουμε

τα τελευταία 9 χρονια στην Γερμανία.Τέλειο σύστημα υγείας,

παιδείας.Δεν έχω κανένα παράπονο πια.Είναι και θέμα συνήθειας

μετά από τόσα χρονια.Το μονο δύσκολο είναι το θέμα της δουλειάς

που δεν σε παίρνουνε αν δεν την έχεις σπουδάσει πρώτα..Είναι λίγο

περίεργοι..

Να ξέρεις πως σε ποια χωρα επιλέξεις να πας καλο θα ήταν

πρώτα να μάθεις έστω και λίγο την γλώσσα τους.Αλλιώς δύσκολα

τα πράγματα να βρείς δουλειά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Etoile ! δεν είσαι η μόνη που το σκέφτεται να φύγει.

και γω με το νάντρα μου αν δουμε -και αποδούμε θα φύγουμε- αυστραλια-νεα ζηλανδια...

Πριν χρονια είμασταν στο τσαφ να φυγουμε αγγλία. αλλά πέρασα στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ και μείναμε εδώ.

δεν με τρομάζει να φύγω- αν χρειαστεί θα το κάνουμε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ!!!!!ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΣΕΙ ΕΔΩ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ...ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΕΚΕΙ ΤΟ ΚΟΒΩ.....!!!!!!!!!!!

ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ...ΟΤΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΒΑΛΙΤΣΕΣ! :(:(:(:(

ΑΝ ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΡΕΨΑΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ!!!!!!!!!!! :angry::angry::angry::angry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia, einai i proti fora meta apo 3,5 xronia pou menoume Agglia, pou aistanomai mia aperanti anakoufisi, makria apo tin Ellada. O antras mou menei edo 11 xronia. H poiotita zois einai poly anoteri, se sevontai, den xreiazetai na doseis fakelaki h na ladoseis pouthena. To mono asximo einai oti oi anthropoi einai "kleistoi", pio psixroi kai apexoun poly apo to diko mas "tamperamento", opote niothoume ligaki monaxia... Auta.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγω ειμαι της γνωμης να μεινετε εδω που ειστε αν εχετε στρωμενη ζωη.Ναι τα δυσκολα θα ερθουν , αλλα μην το βαζουμε κατω.Η γενια των γονιων μας εζησε χειροτερα και επιβιωσανε,και στο χερι μας ειναι να το αλλαξουμε μονο κ μονο για τα παιδια μας.

Οσο για τα φακελακια, οπως τους μαθαμε να τους ξεμαθουμε, οπως και για τις αποδειξεις, τα λαδωματα κλπ.Εγω το κοβω θα με βαρεθουν στις καταγγελιες.Δε χαριζω καστανα σε κανεναν(ουφ συγχηστηκα μεσημεριατικα).

Παντως οτι κ να αποφασισετε καλη τυχη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Έχουμε κάτι συγγενείς στον Καναδά και μας ψήνουν να πάμε.

Υπάρχει κανείς εδώ μέσα που να είναι Καναδά να μου πει;;;; :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera etoile! H oikogeneia tou antra mou einai Vancouver. Ta petherika mou exoune 40 xronia ekei kai o antras mou gennithike kai megalose ekei. Ti na sou po. Ego exo paei 2 fores gia diakopes vevaia, einai poly omorfa, i fysi katapliktiki, i poiotita zois kamia sxesi me Ellada, alla...varemara. Fetos eidika kathisame 3 evdomades kai epatha sigxisi. Exei kai kryo synexeia. Emeis oi Ellines eimaste synithismenoi allios, sto leo ki ego pou xenitemeni eimai. Oxi oti Agglia einai super, alla einai Evropi, pou einai pio konta s'auto pou exoume synithisei. Europi den skefteste katholou?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεγαλη και δυσκολη η αποφαση να πεις φευγω απο μια χωρα που ξερεις τα κακα της κειμενα και να πας σε μια αλλη που δεν ξερεις τιποτα για εκει ,ξερεις μονο τα θετικα αυτα που σου εουν παρουσιασει οι ανθρωποιπου μενουν εκει τα αρνητικα της τα ξερεις ; δεν ξερω εγω χωρις τον ηλιο και το καυσαεριο της χωρας μυ δνε μοω ναι θα ερθον ακομα δυσκολοτερες εποχες θα φαμε ενα πακετο μια 5ετιας κρισης αλλα θελω να πιστευω οτι θα βγουμε πιο δυνατοι τουλαχιστον οσοι αντεξουμε .

Παντως αν αποφασισετε να πατε σ εμια άλλη χωρα θα πρεπει να ξερεις σιγουρα τι πολιτιοικονομικο καθεστως επικρατει εκει και να ειστε ετοιμοπι οτι εκει θα ειστε ξενοι δνε θα εχετε κανενα δικο σας αν μπορειτε να το αντξετε αυτοναινα παε γιατι ολα ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας εγω δνε αντεξα που εφυγα απο το Αιγαλεω για το ολυμπιακο χωριο .Οικουπαροιμουετοιμαζονται να φυγουν τον Οκτωμβρη για Αμερικη του φουσκωσε τα μυαλα ενας φιλος του οτι ειναικαλα εχει δουλεια ο οποιος φιλος ηταν εκει μεχρι περσι ελληνας ειχε παει πριν 3 χρονια αλαλ εφυγε επειδη δν εαντεξε το γεγεονος οτι δνε ειχε μπαρακια καιδιασκεδαση και ηρθε εδω αλαλ τωρα με την κατασταση ειπε να ξαναφυγει κα εβαλε και στο χωρο και τον κουμπαρο μου και ετοιμαζοαται να φυγοπυν μη γνωριζοντας οτι στην Αμερικη ειναι πολυ χειροτερα τα πραγματα ηρθε για διακοπεςη θεια μου καιμου εκεγε οτιπανε και ψωνιζουν οταν εχει προσφορες καποιο ειδος (ζυμαρικα καφε διαφορα )και τα αποθηκευουν οτι η ζωη εχειγιενι οχι απλα ακριβη αλλα πολλοι λιγοι καταφερνουν να βγαζου το καθημερινο αλλωστε παο εκι ξεκινησε η κριση .

Τωρα η Δανια απο οτι ελεγε μιακοπελα που εναι στο mammyland αλλα δεν θυμαμαι πια ειναι ελεγε οτι εκει δνε εχουν παιδιατρο να παει στο σπιτι οταν γενναει η γυναικα ο βλεπουν το μωρο αιμετα να θελει γιατρο το βλεπει καποιος οικογενειακος ; αν θυμαμαι καλα ;

Η γερμανια ναι εδεινε δουλεια καποτε τωρα εγω δνε θα παταγα με τιποτα ακουνε Ελληνες καιμας .....

Στην Αυστρια ειχα παει το 2002 για διακοπες ειναι εκει ο αδερφος του πεθερου μου πολλη ωραια χωρα ολη μερα δολευουν κοιμουνται απο τη ς8 το βραδυ επειδη πανε νωρις για δουλεια απαγορευετε να ριξεις τα σκουπιδια ολα μαζι ειναι πολλη καθρη χωρα με καλο συστηα υγειας αλλα ρε κοριτσια οι ανθρωποι πολλο τσουρεκια δνε ξερω απολυτοι ζουνε με κανονες καικαλα κανουν ετσι εχουν μαθει αλλα τωρα να παμε εμεις εκικαι να μπορεσουμε να προσαρμοσουμε ; δνε ξερω ; καποια αλλη γνωστη της ξαδερφης μου πηγαν στο ντουπαει ολα τελεια ειχαν δουλεια σχολεια ολυ καλα πολλα λεφτα αλλα η αφορηηζεστη αναγκασαν το ενα γιοτ ης να μην βγαινει απο το διαμερισμα με αποτελεσμα να αρρωστησει και εφυγαν επιγοντως .

Ακογονται απελπιστικα αλλα καλυτερα να ξερις τα κακως κειμενα καποιας χωρα ςπωτα να ζυγισεις αν μπορεις να αντεξεις γιατι ολα χειαζονται θυσιες αλλα ηδη κανεις να φυγεις απο τη χωρα σου και μετα αποφασιζετε .ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΑΡΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τυχεροί όσοι προλάβουν να φύγουν και δνε θα βρεθούν μπροστά σε αυτά που έρχονται.

Εμείς έχουμε συγγενείς στην Αυστραλία και το ψιλοέψαξα το θέμα, μόνο και μόνο για να μη ζήσουν τα παιδιά μου τη μιζέρια και όλα τα κακώς κείμενα της Ελλάδας. Είναι μεγάλη απόφαση ναι αλλά κι εμείς αν φτάσουμε στο αμήν και φτάσουμε να μην έχουμε φαγητό για τα παιδιά μας αυτή θα είναι η μόνη λύση.

Τους γονείς μου σκέφτομαι πιο πολύ και δεν θα μπορούσα να αφήσω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα ο άντρας μου "τρώγεται" χρόνια με αυτό το θέμα αλλά εγώ φοβάμαι πάρα πολύ να τολμήσουμε κάτι τέτοιο έτσι στο άσχετο. Στον άντρα μου αρέσει πάρα πολύ η Αυστρία (είχαμε πάει πέρισυ και του άρεσε πολύ) αλλά εγώ σκέφτομαι ότι ούτε τη γλώσσα ξέρουμε ούτε έχουμε γνωστούς να μας βοηθήσουν.

Και είναι και το θέμα της δουλειάς. Τι δουλειές θα κάνουμε εκεί; Ο άντρας μου εδώ έχει σταθερή δουλειά δημοσίου κι εγώ είμαι αναπληρώτρια δασκάλα. Εκεί τι θα κάνω, τη σερβιτόρα; Δεν ξέρω, φοβάμαι. Για πείτε εσείς που μένετε ήδη εξωτερικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sou etoile molis diabasa to post sou dakrisa...egw feugo ton allo mhna gia kanada gia ton idio logo pou skefteste kai esies....genithika ekei alla megalwsa sthn kw...sta 23 gurisa kanada kai entelos tuxaia gnorisa ton antra mou...opou kai pantreftika kai emeina 5 xronia!!logou mias atyxias sthn prwth mou egymosini epesa se katathlipsi kai gurisa piso sto nisi.twra eimai egyos sto trito mou pedaki kai ksero oti ta pedia mou tha exoun kalytero melon ekei apo oles tis apopseis kai to kratos se boithaei oxi opws edw koitaei pws tha sou ta parei..egw exw sigenis ekei kai th meinoume sto montreal..apla eimai ligo anxomenh ksereis tha alaksei h zwh mas!!!eseis gia pia perioxi skefteste??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μωρε λετε να την κανω για Αυστραλια? :huh:

ειναι 50 χρονια εκει ο αδερφος του μπαμπα μου κ τα ξαδερφια μου,ειχα παει κ γω κ ειδα πως ειναι εκει στο Συδνει 3 μηνες

κ οταν με ρωτουσανε εκει αν μου αρεσει τους ελεγα

its too perfect for me! :P

σε αντιθεση με την εδω χυμα κατασταση της χωρας

επειδη μιλαω καθημερινα με τον ξαδερφο μου δουλειες εχει,δηλ σε μια μερα μπορεις παραδειγμα να προσληφθεις χωρις πολλα πολλα σε σουπερ μαρκετ!καπου διαβαζα οτι καθε 30 δευτερολεπτα ανοιγει κ μια θεση εργασιας εκει!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :blink::blink:

αλλα ειναι πολυ down under βρε παιδια ,πολυ μακρυα!

καλυτερα ευρωπη,αλλα που? :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως από τα λίγα που έχω διαβάσει η Αυστραλία βρίσκεται σε φάση μεγάλης ανάπτυξης και όντως δουλειές υπάρχουν πολλές. Μπορείς να επικοινωνήσεις με την πρεσβεία μας εκεί να δηλώσεις τα πτυχία σου και τι δουλειές μπορείς να αναλάβεις και να σου προτείνουν μέρη όπου υπάρχει ζήτηση για τη δουλειά που θες.

Γενικά υπάρχει σοβαρή μέριμνα για τους μετανάστες εκεί.

Φυσικά αν υπάρχουν συγγενείς εκεί που μπορούν να σε προσκαλέσουν τα πράγματα είναι πιο εύκολα..

Ο άντρας μου έτοιμος είναι να την κάνουμε.. Δεν θα είχε κανένα πρόβλημα. Εγώ όμως δε μπορώ να αφήσω τους γονείς μου..

:(

Από την άλλη θα εξασφαλίσουμε στα παιδιά μας ένα καλύτερο μέλλον..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ!!κοριτσια ωραιο θεματακι!!!κ γω το σκεφτομαι συχνα να μπορουσα να φυγω!!!με τον αντρα μου δεν το εχουμε συζητησει σοβαρα.εδω στη μυκονο εχει καλη δουλεια!

παντως θα ηθελα να μαζεψω τα μπογαλακια μας κ να παω καπου στο εξωτερικο ν'αρχισω μια νεα ζωη!ειμαι κ περιπετειωδης!!!χιχι!! :P:P νεο σπιτι,σιγα σιγα δουλειτσα,θ'αρχισουμε να μαθαινουμε τη γλωσσα κ αλλο τροπο ζωης!!!πολυ μ'αρεσει αυτη η ιδεα!!

η ελλαδα μ'εχει πια αηδιασει....δεν αντεχω τα σχολεια,την υγεια,τους τροπους τους,τα συμφεροντα που μπαινουν πανω κ απ'την ανθρωπια... :angry:

ετσι κ τυχει καποιο σοβαρο προβλημα υγειας,πρεπει να καλεσουμε ελικοπτερο 4.000 ευρω για να μας παει αθηνα!

για να γραψω τον μεγαλο μου στο προνηπιο πρεπει να βαλω ''μεσον''.... :angry:

δεν τα μπορω αυτα!κ φυσικα δεν γινονται μονο εδω!

θελω καλυτερη ποιοτητα ζωης,θελω τα παιδια μου να μεγαλωσουν οσο καλυτερα γινεται,να γινουν σωστοι ανθρωποι κ οχι να βλεπουν τα αισχη της ελλαδας!! :S:unsure:

βεβαια δυσκολο βημα αυτο....αλλα πιστευω ψαχνοντας κ παιρνοντας τις απαραιτητες πληροφοριες μπορεις ανετα να φυγεις!!

θα γινουμε μεταναστες,αλλα τουλαχιστον θα εχουμε μια καλυτερη ζωη!!καλυτερα μεταναστες,παρα ''ξενοι'' κ θυματα στην ιδια μας την πατριδα!!

ΟΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia kai egw stenaxorieme poli pou tha afisw thn oikogeneia mou kai ta aderfia mou alla skeftome ta paidia mou....de thelw na tous steriso ena kalo melon pou sigoura ekei tha to exoun...edw ola exoun ginei....na megalosoun mesth mizeria???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frapedia72 έγραψε:

και σουηδια ειναι πολυ καλη ιδεα!

σουηδια ειναι ο αδερφος της δευτερης γυναικας του πατερα μου!!οποτε μου μιλουσε για τη ζωη που κανει ο αδερφος της κ πως ειναι εκει,εμενα καθηλωμενη!! :silly: ζηλευααααα!!! :lol:

μου ειχε πει κιολας οτι καποιους μηνες του χρονου εκει ειναι μονο νυχτα....δεν ξερω αν ισχυει βεβαια...μπορει να μην θυμαμαι κ καλα... :blush::huh:

πολυ θα μ'αρεσε αυτο!!!!!!!!!μηπως ειμαι μαζοχα??να το προσεξω!!!χιχιχι!!!!

υπαρχουν τοσο ωραια πραγματα που γινονται μονο στο εξωτερικο κ καμια φορα σκεφτομαι οτι ετσι κ παμε να μεινουμε,θα μου φαινεται οτι παιζω σε ταινια!!!χααχαχαχα!!! :P :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

polu wraio 8emataki anoikses kopela mou!!

eimai h pleon katallhlh na milhsw gia metanasteush kai sugkekrimena gia th souhdia pou molis anefere h manoula3.

apo pou n'arxisw... :dry:

pisteuw pws dialegeis mia xwra oxi mono gia thn omorfia ths alla perissotero gi'auta pou exei na sou prosferei.emeis zoume sth souhdia (egw 2,5 xronia kai o antras mou 4,5 xronia.)eixe er8ei nwritera alla egw logw spoudwn den mporousa na er8w nwritera.isxuei auto pou sou eipan manoula3 oti exei 6 mhnes nuxta alla oxi olo to 24wro.18-20 wres einai nuxta kai tis upoloipes 4-6 einai fwteina alla oxi panta me hlio.spania 8a elega.egw pou latreuw ton hlio den mporw na pw pws me trelainei..kai tous upoloipous sxedon 4-5 mhnes einai mono mera.ante na souroupwsei gia 1 wra.h poiothta zwhs einai polu anwterh apo auth ths elladas alla vre koritsia den kserw poso mporei o ellhnas na allaksei ton tropo zwhs tou!den tairiazoume se tpt me tous souhdous.nootropia,koultoura,tropo skepshs kamia sxesh me emas.wstoso ta pragmata xeirotereuoun oloena k perissotero stnn ellada kai dustuxws apo to na er8oume pisw kai na "peinasoume"+na fovomaste apo tous lhstes kai genika apo ta kakws keimena.sumperasma?pshfizw nai uper ths souhdias gia to susthma tous(einai tooooso mprostaaaa!!!!thn poiothta zwhs,gia ton ergasiako tomea(den uparxei ierarxeia,oloi einai isoi),gia thn anagnwrish ths uparkshs sou genikotera,an kaneis paidi edw pairneis epidomata,parakolou8eis kapoia seminaria kai plhrwnesai+polla alla pou den t'anaferw gia na mhn ginw perissotero kourastikh.uper ths elladas gia th diaskedash,th zwh,ton hlio,th zesth,ola auta telospanwtwn gia ta opoia latreuoume thn ELLADARA mas!!!

euxomai na parete th pio swsth apofash gia thn oikogeneia sas!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πληγωμένη ιστορία το αυτό το θέμα!

Εγώ με τον άντρα μου είμαστε μαζί 8 χρόνια και πάντα δούλευε στο εξωτερικό. Τα τελευταία 4 χρόνια δουλεύει Γερμανία (Ντίσελντορφ) και έρχεται κάθε ΠΣΚ! Ο ίδιος είναι πολύ ευχαριστημένος από τη δουλειά του (από κάθε άποψη), το ίδιο και εγώ με τη δική μου εδώ. Εγώ εκτός του ότι δε θέλω να αφήσω τη δουλειά μου, δε θέλω να αποχωριστώ την οικογένεια, τους φίλους, τον ήλιο και γενικότερα ό,τι με δένει με την Ελλάδα.

Τώρα που ήρθε το μικρός Φίλιππος ο άντρας μου έχει αρχίσει να το συζητάει πιο έντονα να πάμε να ζήσουμε όλοι στη Γερμανία, που είναι πιο οργανωμένο κράτος, που θα έχουμε άλλη ποιότητα ζωής κλπ...Ο άντρας μου λόγω της γέννας είναι Ελλάδα εδώ και 1 μήνα και φεύγει 29 Ιουνίου! Πολύ φοβάμαι οτι αν δυσκολευτώ πολύ να τα βγάλω πέρα μόνη μου με τον μικρό θα αρχίσω να σκέφτομαι και εγώ σοβαρά το ενδεχόμενο της μετανάστευσης!

Πολύ δύσκολη απόφαση... Ελπίζω για όσες το έχουν ήδη αποφασίσει, να τους πάνε όλα καλά και να είναι καλύτερα απ' οτι φαντάζονταν.

Φιλικά

Μαρία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an-n ωραια τα ειπες!!! :):) ενιωσα σαν να ειμαι ηδη εκει!!!:silly: :silly:

αυτο με τη μερα κ τη νυχτα πολυ μου αρεσει!!!κ γενικα δηλαδη μ'αρεσει ο μουντος καιρος!! :)

το μεσημερι ειπα στον αντρα μου μεταξυ σοβαρου κ αστειου για τοθεμα της μεταναστευσης!!ωραια θα ηταν του λεω να παμε να μεινουμε εξωτερικο!!καλυτερα συστηματα υγειας,παιδειας,εργασιας!!!!!εγω μες την τρελη χαρα ολα αυτα!!! :silly: :silly:

κ μου απανταει:<<εγω δεν θα μπορουσα να αφησω την ελλαδα,δεν ειναι πουθενα σαν εδω!!ειναι η πατριδα μου κ γι΄'αυτην πριν χρονια θυσιαστηκαν κ πολεμησαν οι προγονοι μου....κ γω θα την εγκαταλειψω ετσι απλα??!!!>> :blink::dry:

κ του λεω μα σε λιγο καιρο θα κινδυνευουν κ οι απογονοι μας!! :dry:

αλλα τελειωσε εκει η συζητηση!!!πιστευω πρεπει να χαλασω κυβικα σαλιου για να τον πεισω....που δεν νομιζω να πειστει!!! :S:side:

κ αμα καμια φορα συζηταμε για διακοπες,εγω λεω εξωτερικο κ κεινος ελλαδα!!! :P:lol:

κ συνηθως λεει:<<αμα μπορουσα να πηγαινω συχνα διακοπες,πρωτα θα γυριζα ολη την ελλαδα κ μετα θα πηγαινα εξωτερικο!! :woohoo:

αλλα ενταξει χωρις πλακα τωρα,οσο κ να το θελω,ποτε δεν θα πιεσω καταστασεις!δεν θελω να παμε καπου εξω κ γω να ειμαι σαν χαζοχαρουμενη απ'τη χαρα μου κ κεινος θλιμμενος!!! :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακαρι να ειχα σπουδασει κατι ωστε να μπορουσα να βρω μια αξιοπρεπη δουλεια στο εξωτερικο,θα επελεγα Αυστραλια ,Νεα Ζηλανδία ....μια αποφοιτος Δευτεροβάθμιας τι δουλεια να κανει?σιγουρα οχι καποια που θα πληρωνει καλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

manoula sou arese e? :D :D :D :D :D :D :D

emena mou aresei mono otan exei mera sunexeia kai hlio epishs.twra einai 9+ edw(eimaste mia wra pisw)kai einai san na einai 4 to apogeuma.exei hlio.sou ftiaxnei th dia8esh!! :D :D

poso sumfwnw me ton antra sou!!!!!se ola!!!!!egw sthn Ellada eprepe na zw etsi opws me kovw.. :D :D :D :D :D

emeis pantws an den eixame to 8ema ths anamonhs ths eidikothtas tou antra mou den uphrxe periptwsh na erxomastan ekswteriko.8ewrw ton eauto mou se pleonektikh 8esh gia ola auta pou anaferame alla kai auth pou steroumaste thn Ellada.nomizw pragmatika pws den mporw na zhsw makria ths.lew ston eauto mou pws exoume er8ei edw gia kapoia xronia kai 8a gurisoume pisw.kai etsi einai.mia fora eipa ston antra mou les na ksemeinoume kai emeis opws kanoun polloi?kai mou leei egw edw den menw perissotero apo to "kanonismeno".den mporoume na zhsoume!!

exei polla kala oi Souhdia fusika alla h ellada einai ellada!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna έγραψε:

Πάντως από τα λίγα που έχω διαβάσει η Αυστραλία βρίσκεται σε φάση μεγάλης ανάπτυξης και όντως δουλειές υπάρχουν πολλές. Μπορείς να επικοινωνήσεις με την πρεσβεία μας εκεί να δηλώσεις τα πτυχία σου και τι δουλειές μπορείς να αναλάβεις και να σου προτείνουν μέρη όπου υπάρχει ζήτηση για τη δουλειά που θες.

Γενικά υπάρχει σοβαρή μέριμνα για τους μετανάστες εκεί.

Φυσικά αν υπάρχουν συγγενείς εκεί που μπορούν να σε προσκαλέσουν τα πράγματα είναι πιο εύκολα..

Ο άντρας μου έτοιμος είναι να την κάνουμε.. Δεν θα είχε κανένα πρόβλημα. Εγώ όμως δε μπορώ να αφήσω τους γονείς μου..

:(

Από την άλλη θα εξασφαλίσουμε στα παιδιά μας ένα καλύτερο μέλλον..

k γω μαρια ιωαννα δεν μπορω να αφησω τους δικους μου :(

κολλημενη εδω! :P

α! να σας πω να γελασετε!

ελεγα στον ξαδερφο μου τον μισθο που παιρνει εναςιδιωτ.υπαλληλος εδω

κ μου λεει its sounds good!! :woohoo:

του λεω οριστε?

:( κ μου απαντα 700,800 ευρω τη βδομαδα ειναι πολυ καλα λεφτα Θαλεια!!

του λεω ποια βδομαδα χριστιανε μου!!! :blink: :woohoo:

το μηνα!! :unsure:

κ αυτο ητανε γελουσε για κανενα 5λεπτο!!!

επαθε σοκ!!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...