Μετάβαση σε περιεχόμενο

MANOYLES TO NOEMBRIO AS MAZEYTOUME KAI EMEIS!


Recommended Posts

ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΤΗΣ ΑΡΧΗΣ ΠΟΥ ΕΠΙΑΝΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟ ΠΙΟ ΕΡΕΘΙΣΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΡΟΓΕΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ...ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑΠΙΑΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΓΑΛΑ...ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΤΙ???ΕΓΩ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΝΟΙΩΘΩ ΝΑ ΚΟΥΝΙΕΤΕ.... :):):):) ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ...ΑΑΑΑΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ???ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΠΗΓΑΙΝΩ DVD ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΛΕΤΕ ΝΑ ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ???ΞΕΡΕΤΕ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

geia sas koritsia..pisteuw einai fisiologiko ayto me to sththos kai emena oi roges einai ligo pio entones alla apo oti thimama kai stis alles egumosines apo kapia fash kai meta de tha poname to stithos para otan genisoume,maria einai kali idea me to dvd kanto mia fora kai blepeis an tha sou parei kai poso kai meta tha apofasiseis...pote pas sto giatro?WATER kala apotelesmata sthn ayxenikh kai perimenoume nea...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariakap75 έγραψε:

geia sas koritsia..pisteuw einai fisiologiko ayto me to sththos kai emena oi roges einai ligo pio entones alla apo oti thimama kai stis alles egumosines apo kapia fash kai meta de tha poname to stithos para otan genisoume,maria einai kali idea me to dvd kanto mia fora kai blepeis an tha sou parei kai poso kai meta tha apofasiseis...pote pas sto giatro?WATER kala apotelesmata sthn ayxenikh kai perimenoume nea...

21 του μηνα σε δυο παρασκευες δηλαδη σε 17 μερες δηλαδη πρεπει να περιμενω αλλες 408 ωρες πανω κατω και ρωταω τωρα εγω...ΓΙΝΕΤΑΙΙΙΙ?????ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΕΕΕΕ????? :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! :)

Με το καλό να κρατήσουμε τα μωράκια μας αγκαλιά!!!

Εγώ έχω ΠΗΤ 29/11 (με βάση την τελευταία περίοδο που ήταν 22/2).

Το επόμενο ραντεβού με το γιατρό είναι στις 19/5.

Μαρία πως περνάνε οι μέρες;;; Πως;;; Γίνεται;;

Ας κάνουμε κι αλλιώς!! :P :laugh:

Λογικά κάπου εκεί θα μου πει να πάω και για την αυχενική, έτσι δεν είναι;;

Εμένα το στήθος με πονάει αρκετά, αλλά όχι συνέχεια. Κάποιες στιγμές λιγότερο, άλλες περισσότερο. Μερικές φορές όταν σηκώνομαι από το κρεβάτι πονάει πολύ έντονα!! Βελονιές!

Είχα έντονη δυσπεψία όλο το προηγούμενο διάστημα.. τώρα τελευταία κάπως βελτιώνεται η κατάσταση..

Από κοιλίτσα, που ρωτάει η mariakap75, έχω ένα σχετικό φουσκωματάκι, αλλά πρέπει να επηρεάζει και το εντεράκι μου που τα΄χει παίξει.. :P

Αυτά προς το παρόν!! :):kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι Crazy μου καπου εκει να περιμενεις κυμαινεται απο 12 εως 14 εβδομαδα εγω την εκανα στη μεση δεκατητριτη..ειχα τοση αγωνια...και αυτο το ατιμο ολο να μας κοροιδευει να του λεμε βρε γυρνα απο δω να σε μετρησουμε γυρνα απο κει να δουμε τι εισαι τιποτα αυτο μεχρι και τα χερια ειχε βαλει μπροστα να μην φαινετε αγορι η κοριτσι...και ζουλαγε ο γιατρος την κοιλια μου και την ταρακουνουσε μεχρι να κανουμε δουλεια...πολυ τζαναπετικο μωρο μου βγηκε :P:P:P το βλεπω να με κανει οτι θελει ακομα δεν βγηκε και ειναι ολο κουμαντα :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalws eirthes crazy sthn parea mas emeis exoume akribos thn idia periodo kai egw 22-02 eixa...esena einai to prwto?eixes ebesthisia kai apo prin me ta entera kai to stomaxi?sunithos oti exoume apo prin sthn egumosini epidinononte....pote eixes paei teleytaia ston giatro???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Μαράκι μου! Ναι, είμαστε ακριβώς στις ίδιες μέρες!! :woohoo:

Πρώτα ο Θεός, θα'ναι το πρώτο μου παιδάκι. Αλλά δεν είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη, έχουν προηγηθεί άλλες δύο παλίνδρομες. Όσο να'ναι, ένα άγχος παραπάνω το έχω, αλλά προσπαθώ να το ελέγχω και να μην σκέφτομαι τίποτα...

Ευαισθησία ιδιαίτερη σε στομάχι και έντερο δε μπορώ να πω πως είχα πριν, αλλά μια κληρονομικότητα την κουβαλάω από τη μάνα μου.. χρόνιο σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου.. οπότε μπορεί να προέρχεται από κει το θεματάκι..

Τελευταία φορά στο γιατρό πήγα πριν 2 εβδομάδες.. και θα ξαναπάω σε άλλες 2... ουφ... αιώνας μου φαίνεται... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!Και εγω τελευταία περίοδο είχα 22 Φεβρουαρίου και ΠΗΤ εχω 29 Νοεμβριου.Στις 19/5 εχω ραντεβου για την αυχενικη.Ειναι το δεύτερο παιδάκι μου και ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oles mas exoume anxos kai fusika ena parapanw logo esu na anisixeis me afta pou perases, den shmenei oti oles oi egymosines einai to idio.prepei na exoume pisth kai na leme ayth th fora tha pane ola kala!!!!egw se 1 ebdomada paw athina giati menw se nisi,exw rantebou gia trofoblasth eksigw parapanw ti einai akribws alla kathe mera kanw to stayro mou kai lew ola tha pane kala...egw exw kai 2 paidakia kai oti na ginei ayto pou skeftome enai oti toulaxiston exw paidia kai eimai tyxeri an erthei kai ayto me to kalo akoma pio tyxeri, prepei na exoume pisth kai dynamh...na skeftomaste thetika !!!ta leme pali

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Elisa να χαίρεσαι το παιδάκι σου και με το καλό το δεύτερο!!! :)

Ωραία σύμπτωση εε; Να'μαστε τρεις με τις ίδιες ημερομηνίες!!!

Ερώτηση: για την αυχενική λέει ο γιατρός πότε να κλείσουμε ραντεβού;

Εγώ στις 19 έχω το επόμενο προγραμματισμένο ραντεβού στο ιατρείο του.

Θα μου πει λέτε τότε για την αυχενική ή πρέπει να του τηλεφωνήσω να τον ρωτήσω από τώρα;;

Μαρία μου να χαίρεσαι τα ζουζούνια σου! Τι ηλικίες είναι;;

Καλά αποτελέσματα για την εξέταση. Φαντάζομαι την αγωνία σου... αλλά όπως λες κι εσύ.. θετική σκέψη! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

euxaristw crazy mou kai esu na exeis kalh ayxeniki.elisa kalhmera kai se sena kai kalos eirthes sthn parea mas...crazy afou kai h elisa paei gia ayxeniki isws kai to diko sou rantebou einai giauto alla den exeis na xaseis tipota na ton pareis ena thl an se kanei na aisthanese kalytera kai na ksereis..o megalos mou kontebei ta 7 kai omikros einai 4!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι οντως φοβερή σύμπτωση!

crazy,με το καλο το μωρακι σου!

Πριν 2 βδομαδες σχεδόν που είχα πάει στον γιατρό μου μου είχε πει να κλείσω ραντεβού για αυχενική, θα την κάνω στο Ιασω.Μου φαίνεται την αυχενική πρέπει να την κάνεισ απο την 11 ως 13 εβδομαδα.Λογικά θα σου πει την επόμενη φορά.Ξέρεις που θατην κάνεις?

Μαρία να σου ζησουν τα παιδακια σου και με το καλό το τρίτο.

Ολα καλά θα πάνε κορίτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία μου στο ιατρείο του δε νομίζω να μπορεί να μου κάνει αυχενική. Δε χρειάζεται ειδικό υπέρηχο γι'αυτό;; Λογικά και μένα στο ιασω θα μου πει να πάω. Θα πάρω αργότερα να ρωτήσω για να 'μαι σίγουρη!

Μαρία... 2 γιους! Να τους χαίρεσαι!! Κι εύχομαι τώρα να σκάσει μύτη η κόρη!!! ;) Γερό παιδάκι πάνω απ' όλα!

Ελίσα εσένα το πρώτο τι είναι;;

Κορίτσια πολύ χαίρομαι που'μαστε στις ίδιες μέρες! Τέλειο είναι!! :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε μάλλον θα σου πει την επομενη φορα τότε αλλά για να μην αγχω΄θείς πάρε ενα τηλ να τον ρωτήσεις!

Αγοράκι ειναι το πρώτο μου και είναι 21 μηνών!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλακι εμενα την αυχενικη διαφανεια μου την ειχε κανει στο ιατρειο του ενα υπερηχο ειναι αρκει να εχει το μηχανημα .Ευτυχως ειχα σαθει τυχερη και δνε χρειαστηκε να κανω κατι εξτρα απο τις υπολοιπες εξετασεις ειχα κανει το αλφα τεστ σο αλεξανδρας ειχα δωσει τοτε 17 ευρω το β επειπεδο ομως στο ΙΑΣΩ οπως και το doopler δνε χρειαστηκε να κανω κατι άλλο .Ολες τις υπολοιπες εξετασεις ξερεις τις μηνιαιαες πηγαινα στο ΝΝΑ με εστελνε και της εκανα εκει α ναι τη καμπυλη ζαχαρου εγω την εκανα νωρις στο 4 μηνα λογω οικογενειακου ιστορικου την εκαν στη βιοατρικη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και από εμένα!!!

Με λένε Ευη και είμαι στην 11η εβδομάδα στη δευτερή μου εγκυμοσύνη!

Είχα τελευταία περίοδο 18/2 και ΠΗΤ 25/11/2010 αν και όλα παίζονται διότι η κύηση μου είναι δίκροκη!!!!! :lol:

Σας ευχομαι ομαλές και απολαυστικές εγκυμοσύνες!!!!

Το αγοράκι μου είναι 2 χρονών.

Στην πρώτη εγκυμοσύνη, η αυχενική εγινε στο γιατρό μου αλλα τωρα με στελνει σε εξωτερικό κέντρογιατί με τα διδυμάκια πρέπει να τσεκαριστούμε πιο εντατικά!!!Θα τα σταξω τα 140- σε μονή κύηση 100.

Τι να κάνουμε...και θα είμαι στην 11-12 εβδομάδα τότε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύη τι τέλεια νέα!!! Διπλή χαρά!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Να χαίρεσαι το αγοράκι σου και με το καλό τα δίδυμα!!!!!

Με φυσιολογική σύλληψη;; Έχετε ιστορικό διδύμων;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ crazy- δεν θυμάμαι το όνομά σου,συγνώμη!

Εγιναν με φυσιολογική σύλληψη και πραγματικά ήταν σοκ για εμένα!

Η γιαγιά μου είχε πολλές φορές δίδυμα αδέρφια , αν και τότε δεν ζούσαν όλα....

Τώρα ξεπέρασα το σοκ , απλα ελπίζω να πάνε όλα καλα ως το τέλος,θέλει λίγη περισσότερη προσοχή από ότι η μονή κύηση!

Σου ευχομαι και εσένα ότι καλύτερο και να είναι όλα πολύ ευκολα.

Εχεις συμπτώματα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφού είχε η γιαγιά σου δίδυμα, λογικό!!

Υπάρχει μεγάλη κληρονομικότητα στο θέμα αυτό!

Από συμπτώματα: είχα πολύ φούσκωμα και έντονη δυσπεψία. Ανακατωσούρες ελάχιστες και πολύ μικρής έντασης. Το στήθος πονάει, πότε πολύ, πότε λιγότερο.. τι άλλο.. εύκολη κούραση.. υπνηλία... αυτά!

Ρούλα με λένε! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα το στήθος μου δεν εχει πάρει χαμπάρι!!!

Από αναγούλες όμως τις δύο προηγούμενες εβδομάδες τα επαιξα,με εμετούς μέρα παρα μέρα!Κούραση και η διάθεση πεσμένη.

Τώρα ευτυχώς είμαι καλύτερα....απλα εχω θέμα με την τουαλέτα :blink: .....

Χάρηκα!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θέμα με την τουαλέτα το'χω κι εγώ, αλλά όχι ιδιαίτερα έντονο..

Απλά τώρα έχει μειωθεί η συχνότητα.. πως να το εξηγήσω πιο καλά...

Πριν ήμουν η χαρά της σόφτεξ! :P :p :laugh: Ε πλέον η σόφτεξ δε χαίρεται τόσο συχνά όσο πριν!!! χαχαχαχαχαχαχα Ωραία κουβέντα ανοίξαμε μεσημεριάτικα!!!! :P :p :laugh:

Πως το αντιμετωπίζεις;; Δαμάσκηνα, ακτινίδια, μέλι... βοηθάνε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω την αυχενικη μου την ειχα κανει στο ιατρειο του γιατρου ευτυχως γιατι ημουν σε γνωριμο χωρο και ετσι ειχε φυγει ενα επιπλεον αγχος...κοριτσια εγω να χτυπησω ξυλο...ολα μου λειτουργουν μια χαρα...μονο κατι σπυρακια εχω βγαλει ρε γαμωτο και εχουν σπασει τα νευρα μου...μα γιατι??θελω πισω το φωτεινο προσωπο μου... :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
    • Ναι φαίνεται ο γιατρος να ενδιαφέρεται για την ασθενή του κ να βλέπει κάθε περίπτωση διαφορετικά κ να μην κρατάει ένα πρωτόκολλο κ να το ακολουθεί σε ολες!! 
    • Σκεψου έχω τον φάκελο στο σπίτι κ δεν μπηκα σε πειρασμό να τον ανοίξω 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...