Μετάβαση σε περιεχόμενο

poies perimenoume didimakia? Νο2


lena

Recommended Posts

η καμπυλη σου marsoupilami ειναι τελεια!

καλυτερη δεν γινοταν!

μην ανησυχεις τσαμπα!

εγω ειμαι τωρα 33 και μεθαυριο 34. εσυ ποσο εισαι?

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 957
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κι εμένα μια χαρά μου φαίνεται η καμπύλη ζαχάρου, μέσα στα φυσιολογικά όρια. εγώ συνέχεια την αναβάλλω...έλεγα από την προηγούμενη εβδομάδα να πάω κι ακόμη δεν το πήρα απόφαση!

new mammy κι εγω με καισαρική θα γεννήσω. σήμερα μου είπε ο γιατρός ότι έχουν καλή θέση για φυσιολογικό τοκετό αλλά και πάλι δεν το συστίνει στα δίδυμα γιατί ό,τι θέση και να έχουν είναι πάλι υψηλού κινδύνου! δεν τη γλιτώνουμε με τιποτα την καισαρική εμεις με τα διδυμάκια. αυτό βέβαια ισχύει τα τελευταία χρόνια γιατί παλίοτερα γεννούσαν φυσιολογικά. ξέρω 3 γυναίκες μαγαλύτερης ηλικίας με δίδυμα και γέννησαν όλες φυσιολογικά και χωρίς προβλήματα. αν και ποτέ δεν μου άρεσε η ιδέα της καισαρικής έτσι που επιμένουν οι γιατροί με άγχωσαν. τώρα και να μου έλεγαν να γεννήσω φυσιολογικά θα φοβόμουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχεις δικιο! κι εγω θα φοβομουν τον φυσιολογικο τοκετο!

αλλα τωρα ξερεις τι αλλο φοβαμαι? μου λενε ο γιατρος μου, αλλα και αυτος που μου κανει τον υπερηχο καθε φορα, οτι εχω μεγαλη κοιλια, και απο χθες αναρωτιεμαι, λες να με κοψουν περισσοτερο?παιζει ρολο λετε?

σορυ αμα λεω βλακειες αλλα τι να κανω κι εγω, αγχωνομαι...περναει ο καιροοοοοοοοςς!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είμαι 26 εβδομάδων και 4 ημερών!!! Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμά σου, αν και νομίζω ότι κάτι συμβαίνει με την καμπύλη μου, ανεβαίνει επικίνδυνα την 2η ώρα και δεν μου φαίνεται φυσιολογικό αυτό ...

New mammy, τα μωράκια σου έχουν τέλειο βάρος!!! Ειδικά για τις εβδομάδες της εγκυμοσύνης σου!!! Πότε περίπου γεννάς?? Έχετε πει ημερομηνία??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αλικη την καμπυλη καντην να ξεμπερδευεις.

εμενα ηταν απο τις χειροτερες εξετασεις μου! λιγωθηκα με την γλυκοζη!

εκανα μερες να φαω γλυκο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marsoupilami ανεβαινει γιατι ηπιες τοση γλυκοζη!!

ολο αγχωμενη εισαι και δεν κανει!!!!

λοιπον,εμενα η δικη μου πηγε ετσι:

νηστικη:67

30 λεπτα:125

60 λεπτα:103

90 λεπτα:104

120 λεπτα:93

ο γιατρος μου , μου ειχε πει οτι ηταν τελεια

η δικη σου ειναι καλυτερη απο την δικη μου απο οτι ειδα

αν δεν εχεις καποιο αλλο προβλημα με σακχαρο, τοτε μην σπας το κεφαλι σου αδικα!

εμενα οχι, δεν μου εχει πει ακομα για ημερομηνια αλλα θελει να φτασω μεχρι 20 Μαϊου για να ειμαστε σιγουροι...τωρα θα δουμε ποσο θα αντεξει αυτη η κοιλιτσα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια!!!

Βρε marsoupilami, μην ανησυχεις για την καμπύλη, μια χαρα ειναι. Τα όρια "παιζουν" και λίγο.

Καποια κοπέλα ρωτησε αν σου κάνουν ενεσεις μετα την καισαρικη. Εμενα μού έκαναν 3 αντιπηκτικες, λόγω της κατάκλισης.

Απο μπιμπερο, εχω 12 μικρα και 6 μεγαλα. Χρησιμοποιω τα μικρα, γιατι πίνουνε μεχρι 90γρ τη φορά. Και αποστειρωνω συχνα. Δεν θηλαζω, βγάζω με το θηλαστρο γαλα (μού βγαινουν 2 γευματα την ημερα για την καθεμια).

Η μπουκιτσα μου ειναι στο σπίτι μας απο την περασμενη Πεμπτη. Ειμαστε καλα!!!!! Τρωμε και ειμαστε γενικα καλα μωρακια!!!

Εγω, αϋπνη, χωμα..., αλλά ευτυχισμενη!

Κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, το σεξ ηταν απαγορευμενο. Και απο δουλειες και μετακινησεις δεν εκανα τιποτα. Σπιτι και χαλαρα. Αν εξαιρεσω τους εμετους του πρωτου τριμηνου,ειχα μια αρκετα καλη εγκυμοσυνη, χωρις προβληματα.

Μεχρι 10 οι συσπάσεις ειναι επιθυμητες. Αν εχετε παραπανω να το πείτε στο γιατρό σας.

φιλακιααααα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιτερ Παν να σου ζησουν!!!!

αχ αντε και στα δικα μας!!!

οταν μπορεσεις πες μας λιγο πανω κατω το προγραμμα σου με τα μωρακια να παρουμε μια ιδεα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΙΤΕΡ ΠΑΝ!!!!!!!!!

ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΖΕΔΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ ΣΟΥ ΣΠΙΤΙ!!!

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!

οποτε μπορεσεις πες μας ολο και περισσοτερες λεπτομερειες!!!!!

φιλακια

υ.γ. εγω ειχα ρωτησει για τις αντιπηκτικες, ευχαριστω για την απαντηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!! Αν και για μένα δεν είναι μια άλλη μέρα, διότι δεν κοιμήθηκα καθόλου το βράδυ, οπότε συνεχίζω την χθεσινή μέρα ... ουφφφφ τι θα κάνω με αυτόν τον ύπνο!!!!! Σήμερα θα πάω στον γιατρό!!!!! Έχω πάρα πολύ άγχος, δεν ξέρω γιατί ... αλλά έχω μια ανησυχία και μια δυσφορία ... φοβάμαι για τις συσπάσεις, φοβάμαι για την καμπύλη ... έχω ετοιμάσει μία λίστα κατεβατό με ερωτήσεις για τον γιατρό!!! τέλος πάντων δεν θέλω να χαλάω το ωραίο κλίμα της παρεούλας μας!!!!! Έχει συννεφιά σήμερα???? Γκρρρρ ....

Σας φιλώωωωωωωωωωω!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σε ολες!!marsoupilami δεν εισαι μονη σε αυτο το γολγοθα της αυπνιας!!!μιλαμε για μεγαλη ταλαιπωρια.και εχουμε καιρο μπροστα μας ακομα.

μην ανυσηχεις για το γιατο.ολα καλα θα πανε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!!!!!!!!!εγώ το θέμα με την αυπνία το έχω πάρει απόφαση...3.30' κοιμήθηκα χθες όπως σχεδόν κάθε βράδυ!δεν βολεύομαι με τίποτα, θέλω 5΄να αλλάξω πλευρό. πήρα το μαξιλάρι εγκυμοσύνης και είναι πολύ καλύτερα αλλά πάλι...και όλοι μου λένε "κοιμήσου τώρα που μπορείς"...εύκολο είναι?

Πίτερπαν να χαίρεσαι τα μικρούλια σου!!!πες καμιά λεπτομέρεια όταν μπορέσεις για την καισαρική...εγώ φοβάμαι από τώρα. ολική αναισθησία έκανες ή επισκληρίδιο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!! ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ? ΠΙΤΕΡ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΤΑ ΝΕΑ ΣΟΥ!!!!

ΕΓΩ ΕΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ. ΕΙΝΑΙ 920ΓΡ Η ΜΠΕΜΠΑ ΚΑΙ 900 Ο ΜΠΕΜΠΗΣ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΗΡΕΜΗ ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ 36η ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΘΑ ΚΑΝΩ 2 ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥς ΠΝΕΥΜΟΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΠΑΝ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΑΛΛΕΣ 2 ΣΤΗΝ 30η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ 34η. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΚΛΩΤΣΑΝΕ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΗΡΕΜΗ!!!

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ... ΑΚΟΜΑ ΒΟΛΕΥΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠ' ΟΤΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ, ΓΙΑ ΔΙΔΥΜΑ ΕΧΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΙΚΡΗ ΚΟΙΛΙΑ.

ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΣ, ΤΡΑΧΗΛΟΣ ΚΑΙ ΑΜΝΙΑΚΟ ΥΓΡΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ!!!!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΜΕΧΡΙ ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια,

δεν πρόλαβα να πω ότι δεν έχω πρόβλημα με το στήθος και από χθες άρχισε να βγάζει λίγο υγρό, από ότι γράφετε είναι αναμενόμενο.

Από την άλλη πάντοτε είχα πρόβλημα με τις αιμορροείδες και πριν κανένα μήνα που η marsoupilami είχε φοβερό πρόβλημα, έλεγα εμείς πως και την γλυτώσαμε. Έχει μια εβδομάδα με έχουν τρελάνει, εκτός από διατροφή και εξαιρετική καθαριότητα, μπορώ να κάνω κάτι άλλο?

Τώρα για τον ύπνο, μόλις πέφτω να κοιμηθώ γίνεται χαμός δεν βολεύονται με τίποτα για κανένα μισάωρο, μετά όμως κοιμάμαι μέχρι τις 9:00 το πρωί, αντε με μια στάση στην τουαλέτα κατά τις 3:00. Ελπίζω να σας ακολουθήσω και σε αυτό!!

Marsoypilami το ξέρω πολύ καλά αυτό το συναίσθημα ότι κάτι δεν πάει καλά ότι έχω συσπάσεις, ότι οι εξετάσεις δεν είναι καλές, αλλά μάλλον όλα είναι όλα στο μυαλό μας, λόγω αυτών που έχουμε περάσει για να φτάσουμε μέχρι εδώ και μάλλον δεν μπορούμε πιστέψουμε στην τύχη μας. Να είσαι χαλαρή και να μη σκέφτεσε αρνητικά (τα λέω σε σένα για να τα ακούω και εγώ). Πολλά φιλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aliky έγραψε:

καλημέρα!!!!!!!!!εγώ το θέμα με την αυπνία το έχω πάρει απόφαση...3.30' κοιμήθηκα χθες όπως σχεδόν κάθε βράδυ!δεν βολεύομαι με τίποτα, θέλω 5΄να αλλάξω πλευρό. πήρα το μαξιλάρι εγκυμοσύνης και είναι πολύ καλύτερα αλλά πάλι...και όλοι μου λένε "κοιμήσου τώρα που μπορείς"...εύκολο είναι?

Πίτερπαν να χαίρεσαι τα μικρούλια σου!!!πες καμιά λεπτομέρεια όταν μπορέσεις για την καισαρική...εγώ φοβάμαι από τώρα. ολική αναισθησία έκανες ή επισκληρίδιο?

Γεια σου αλικη!

Η καισαρικη δεν ειναι τιποτα τρομερο τελικά. Κατεβαίνεις στο χειρουργείο. Σε ξαπλώνουνε. Σου βάζουνε ορο στο ένα χερι και πιεσόμετρο στο άλλο.Σου βαζουνε και ουροκαθετηρα. Ερχεται ο αναισθησιολόγος. Εγω κάθισα στην ακρη του κρεβατιού και λυγισα το σωμα μου μπροστά (αλλοι σου λενε να γυρισεις στο πλαϊ σε εμβρυακη σταση). Ψιλαφισε τη σπονδυλική μου στήλη. Μού εκανε ενεση ξυλοκαϊνης και μετα μου εβαλε το καθετηρακι με την επισκληριδιο. Εννιωσα ενα ενοχλητικό σπρώξιμο μεσα στο σημειο που πέρναγε ο καθετηρας. Τιποτα αλλο. Και ξαπλωσα πάλι. Σε λιγα λεπτά, μου εβρεξε το χερι με βαμβακι και κρυο νερο και με ρωτησε αν το νιωθω. Το ιδιο εκανε και στην περιοχη της κοιλιας μου (μού ειχανε βάλει παραβαν απο το στηθος και κατω, και δεν εβλεπα ) Εννιωσα λιγη δροσια στην κοιλια. Σε λιγακι το ξανακανε. Στο χερι εννιωθα, στην κοιλια το εννιωσα ζεστο. Σε λιγακι με τσιμπησε στο χερι και το εννιωσα. Με τσιμπησε και στην κοιλιά και εννιωσα οτι με αγγιζε, αλλά καμια αισθηση, τιποτα! Και ξεκινησανε. Δεν προλαβα να καταλάβω γιατι με κουνούσανε και τσουπ! το μεζεδακι μου!!! σε δυο λεπτά, τσουπ! και η μπουκιτσα μου!!! Μου τις δειξανε και τις πήρανε αμέσως. Τους ειπα να τις δειξουνε στον μπαμπά τους. Μετα, νομισα οτι περασαν λιγα λεπτά και ειχε περασει περιπου μια ωριτσα, οταν με βγαλανε εξω να δω τους δικούς μου. Και μετα για μια ωριτσα στην ανανηψη. Με σκεπάσανε και με ενα καυτο σεντονι και σταμάτησε το τρέμουλο στο σωμα. Ωραια αισθηση!!! Και μου ειχανε βαλει στον ορο και κατι για τη φαγούρα που σε πιάνει απο την επισκληριδιο, οπότε δεν με ενόχλησε κατι. Μου μετρούσανε την πιεση. Και μετα, στο δωμάτιό μου. Όλα αυτά τα θυμάμαι μεταξυ φθοράς και αφθαρσιας, πιθανόν επειδή θα μου ειχαν ριξει και κατι άλλο μεσα στον ορο ;) Ημουνα πολύ κουλ!!! :laugh:

Αυτη ειναι η καισαρικη. Δεν προλαβαινεις να καταλάβεις τιποτα. Όλα γινονται σαν να μην εισαι εκει. Και εισαι. Περίεργο ε?

Αυτη ηταν η δικη μου καισαρικη. Και υπόψιν, εγω ειμαι και τρελά φοβιτσιάρα. Και δεν καταλαβα τιποτα. Τσαμπα το αγχος που ειχα! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ για τα καθησυχαστικά σας λόγια!!! Το απόγευμα θα ξέρω, και αύριο το πρωί θα σας πω τα νέα μου!!!!

ΠίτερΠαν, τι υπέροχη διήγηση!!! Σαν να κάναμε εμείς την καισαρική, τόσο λεπτομερής, περιγραφική και ζωντανή!!!! ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ!!! Εγώ ακόμα τουλάχιστον δεν την φοβάμαι την καισαρική, μάλιστα τον φυσιολογικό τοκετό θα τον φοβόμουν σίγουρα περισσότερο!!!

Σούλα, σε βρήκε και σένα αυτό το βασανιστήριο ... πως σε καταλαβαίνω ... δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο, τουλάχιστον κατά τον δικό μου γιατρό που είναι της συντηρητικής σχολής!!! Ωστόσο εγώ - με την συγκατάθεση του γιατρού - χρησιμοποίησα μία φυτική κρέμα από τα ομοιοπαθητικά της Power Health (Hermoroid της Nelsons). Εμένα με βοήθησε πολύ, τουλάχιστον στην ανακούφιση του πόνου, διότι υπέφερα. Ακόμα έχω αιμορροϊδες (εξωτερικές χωρίς αίμα), αλλά δεν πονάω και είναι σημαντικό και αυτό. Ρώτα τον γιατρό σου, νομίζω θα στην επιτρέψει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πίτερ Παν, να σου ζήσουν τα κορίτσια! Να τις δεις να μεγαλώνουν γερές, ευτυχισμένες και τυχερές.

Πολύ ωραία η περιγραφή, γιατί κι εγώ έχω αποφασίσει να κάνω καισαρική κι έχω λίγο άγχος.

Κατα τ΄άλλα, τα μωρά κλωτσάνε συνέχεια, εγώ με τις ώρες παρατηρώ την κοιλιά που κάνει συνέχεια βουναλάκια και προσπαθώ να μαντέψω τι κρύβεται κάτω απ΄αυτά, κεφάλι, πόδια κτλ

Τα βράδια είναι πάρα πολύ δύσκολα, δεν μπορώ να κοιμηθώ σχεδόν καθόλου. Έχω και ένα μικρό πρόβλημα με την πίεση, είναι πολύ χαμηλή, σταθερά κάτω από 10 η μεγάλη και κάτω από 7 η μικρή. Ζαλίζομαι συχνά και τρώω μανιωδώς αλμυρές ελιές. Η γιατρός μου είπε να φοράω και τις ειδικές κάλτσες για την πίεση, αλλά είναι δύσκολο να τις βάλω με την κοιλιά που έχω. Εσείς πώς τα πάτε;

Καλό μεσημέρι σε όλες :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠήτερΠαν δεν πρέπει να είναι όσο τρομακτική φαίνεται η καισαρική!

το κακό είναι ότι ενώ στα περισσότερα μαιευτήρια κάνουν καισαρική με επισκληρίδιο, εδω στα Γιάννενα που θα γεννήσω εγω κάνουν καισαρική με ολική αναισθησία εκτός αν ζητήσεις κάτι διαφορετικό και πάλι παίζεται αν θα δεχτεί ο γιατρός. δεν ξέρω τί να κάνω, να ζητήσω επισκληρίδιο ή επειδή είμαι φοβιτσιάρα θα πανικοβληθώ επειδή θα καταλαβαίνω τη διαδικασία? το καλό με την επισκληρίδιο είναι ότι σου αφήνουν το καθετήρα και μετά οπότε δεν πονάς μετά το χειρουργείο, ενω με την ολική μου έχουν πει ότι έχει πολύ πόνο μετά.

εσείς οι υπόλοιπες τί θα κάνετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μου ήρθε και μια άσχετη ερώτηση. αγοράσατε θήλαστρο? χρειάζεται να το έχουμε μαζί μας στο μαιευτήριο ή θα αγοράσουμε αργότερα αν χρειαστεί?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aliky, εγώ θα κάνω επισκληρίδιο, γιατί η γιατρός μου είπε ότι η ολική αναισθησία είναι επικίνδυνη για το δεύτερο μωρό, που μένει πιο πολύ ώρα μέσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμένα δε μου είπε τίποτα τέτοιο αλλά λογικό ακούγεται. θα ρωτήσω στην επόμενη επίσκεψη αν και όταν ρωτάω οτιδήποτε για τοκετό μου λέει ότι βιάζομαι και δε μου δίνει πολύ σημασία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θηλαστρο σου δινουνε στο μαιευτηριο τις μερες που εισαι μεσα (νοσοκομειακο) Στο ΛΗΤΩ εχουνε της medela, το plus. Οταν βγηκα, νοικιασα πάλι της medela, αλλα ενα καινούριο μοντελο, το symphony. Προσωπικά, με βολεψε πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και μενα η πιεση μου ειναι απο την αρχη 8,5 με 9 η μεγαλη και εξι η μικρη.καθε μερα καποια στιγμη θα ζαλιστω για λιγο αλλα ευτυχως οχι κατι σοβαρο.σε κανα δεκαλεπτο μου περναει.και τωρα να σας πω μια ζαλαδα μου ηρθε.βλεπω και τη τζουλια να κανει δηλεωσεις και ζαλιζομαι χειροτερα!!!!

για την διαδικασια της καισαρικης δεν εχω συζητησει ακομα με το γιατρο.

να σας ρωτησω κοριτσια

εχετε μιλησει με το γιατρο για τη γ΄ επιπεδου;μου ειπε οτι θα την κανουμε αν και λεει στη δικη μου περιπτωση δεν εχει σημασια.και εγω η χαζη δεν τον ρωτησα γιατι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κι απο μενα!

εγω κοριτσια δεν νομιζω οτι παιζει ρολο στην καισαρικη οτι το δευτερο μωρο μενει παραπανω στην κοιλιτσα γιατι πραγματικα δεν μενει. εχω δει ολες τις καισαρικες στο youtube και σε δευτερολεπτα τα παιρνουν τα μωρακια.

για θηλαστρο, εγω δεν εχω παρει τιποτα ακομα. ενημερωθηκα κι εγω οτι εχει το μαιευτηριο και θα δω απο εκει και μετα τι θα παρω και αν θα παρω.

την γ επιπεδου που λες λιονταρακι, δεν την ξερω.εγω ξερω το doppler μετα το β επιπεδου.

πιτερ παν τι ωραια περιγραφη! πες μας κι αλλα!

ειναι ξε-αγχωτικα! πως μου φαινεται που τα γραφεις τωρα και τα εχεις ζησει! (φανταζομαι εσενα πως θα σου φαινεται!) :laugh: :laugh:

εσενα πιτερ παν που εκανες επισκληριδιο σου το αφησαν το καθετηρακι η μετα το εβγαλαν?

απο κοιλια πως εισαι? φορας λαστεξ? ποναγες τις επομενες μερες?

βλαστοκυτταρα κρατησες?

φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φιλεναδες μου!!!!

Θα αναρωτιεστε γιατι χαθηκα.....

Λοιπον....ξυπναω μια μερα κ ειχαν σπασει τα νερα στον ενα σακο!!!

νοσηλευομαι μια μερα στην κλινικη Ροδου κ την επομενη μεταφερομαι με στρατιωτικο αεροπλανο εκτακτως στη Αθηνα οπου προσπαθησαν να με κρατησουν σταθερη για να μην γεννησω.Το Σαββατο ομως αρχισαν οι πονοι,φυσικα μου ελεγαν οτι δεν θα γεννησω....Το απογευμα τελικα ανακαλυψαν οτι εχω διαστολη κ με εβαλαν αμεσως στο χειρουργιο και ειπαν στον αντρα μου οτι προσπαθουν να πανε ολα καλα με εμενα!!!!!

Μεχρι να μου κανουν υπερηχο ενιωσα να βγαινει η 1η!!!!Με εραψαν κ ετοιμαστηκαμε για καισαρικη για την 2η.Και ξαφνικα.......γεννησα κ την μικρουλα μου φυσιολογικα!!!!!!!!!Η μια ζυγιζε 755γρ και η αλλη 955!!!

Μας ειπαν οτι ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα....καταλαβαινετε ψυχολογια!!!!Και ολα αυτα σε ενα ξενο για μας μερος.....εγω κ ο αντρουλης μου!!!!

Ευτυχως ομως τωρα ειμαστε καλυτερα!!!Οι μικρουλες μου αρχιζουν κ παιρνουν βαρος και δεν εχουν κανενα προβλημα με την αναπνοη μου ειναι κ το βασικοτερο!!!!

Περασα δυσκολες καταστασεις και αναρωτιομουν γιατι ενα ακομα χτυπημα σε μενα?

Ομως τα εχω ηδη ξεχασει ολα αρκει να ειναι καλα οι πριγκιπισσες μου!!!

Πρεπει να μεινουν Αθηνα τουλαχιστον 2 μηνες....συνεπως και εγω μαζι τους!!!

Μολις μπορεσω θα ξαναμπω....Φιλακια σε ολες σας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...