Μετάβαση σε περιεχόμενο

μαμάδες Οκτώβριο Νοέμβριο 2010


Recommended Posts

Σας χαιρετώ και εγώ. Απόφάσισα να ανοίξω αυτό το ποστ για να ανταλλάσουμε απόψεις όλες εμείς που θα γίνουμε μαμάδες μάλλον κατα τον νοέμβριο. Εγώ εχθές γύρισα απο την γιατρό σύμφωνα με την περιοδο έχω ΠΗΤ 14 Νοεμβριου υπερηχογραφηκά στις 20. Ειδαμε την καρδούλα να πάλλεται αλλά σε 2 εβδομάδες που θα ξαναπάω θα μετρηθει ο παλμός του εμβρύου. Μακάρι όλα να πάνε καλά. Είναι το 2 παιδάκι που θέλω να φέρω στον κόσμό. Ο πρώτος μου γιοσ είναι 5 χρόνων ε.. και είπαμε καιρόσ για δεύτερο.Το περιεργο είναι ότι ενώ στο πρώτο μου ήμουν πολύ χαλαρή τώρα έχω αγχωθεί. Ισωσ επειδή ξέρω τι με περιμένει.Αυτά φιλια. θα χαρω απο εδω και πέρα να ανταλλάσω απόψεις με όλες τις μαμάδες που πάνω κάτω θα γεννήσουμε την ίδια εποχή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σου nan! Να χαίρεσαι το γιο σου και με το καλό να του χαρίσεις αδελφούλα ή αδελφάκι!!! :)

Εγώ ακόμα δεν έχω πάει στο γιατρό - έχω πρώτο ραντεβού την Τετάρτη.. κι έχω πολλή αγωνία!!! Βάσει τελευταίας περιόδου (22/2) μάλλον κάπου προς το τέλος Νοεμβρίου θα'ναι η δική μου ΠΗΤ - πρώτα ο Θεός!

Με το καλό λοιπόν για όλες όσες μπούμε σ'αυτό το γκρουπάκι!!! :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από μένα! Εγώ έχω ΠΗΤ 29.10.2010. Ρούλα, θα τα λέμε παρέα εδώ!!!

Αυχενική διαφάνεια θα κάνω στις 28 Απριλίου και μόλις άλλαξα γιατρό. Θα την δω μετά το ταξίδι μου στην Ελλάδα σε 12 μέρες. Η προηγούμενη ήταν πολύ τσιγγούνα με τον υπέρηχο και με γέμιζε ανασφάλειες.

Για την ώρα είδα το μικράκι και είναι 3 εκ και κουνούσε χέρια-πόδια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χα'ιρομαι που βρήκε ενδιαφερόμενες το θεματάκι που ανοιξα. μαμάδες ενωμένες ποτέ νικημένες. καλό πάσχα σε όλες και καλή ανάσταση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nan μου και εγω εχω πητ 14 νοεμβριου τελευτεα περιοδο ειχα 7 φεβρουαριου εκανα προχτες χοριακη και ηταν 30312 μοναδες και εχτες πηγα στον γιατρο και ακουσα και την καρδουλα του μολις 2 χιλιοστα ηταν το φασολακι μου συγχαρητηρια σε ολες πολλα φιλια και μια συμβουλη γραψτε τα ολα και ολους τωρα εμεις ειμαστε οι βασιλησες αφηστε να κανουν και τιποτα οι αλλοι φιλια πολαααα και καλη ανασταση να εχουμε και ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν μπορείς να τα γράψεις όλα και όλους Λέττα κάνε το. Εγώ περιμένω το τρίτο παιδί μου και θηλάζω ακόμα τη μικρή. Είμαι στο πόδι όλη μέρα και άλλη βοήθεια εκτός του παιδικού σταθμού δεν έχω. Οπότε είμαι άυπνη τη νύχτα (ξυπνάει 4-5 φορές η μικρή επειδη βγάζει δόντια και πονάει) και τη μέρα τρέχω για δουλειές. Σίγουρα το σπίτι είναι σε δεύτερη μοίρα αλλά ένα φαγητό και τα ψώνια πρέπει να τα κάνω εγώ.

Καλό Πάσχα να έχετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λεττα απο ότι είδα είμαστε ακριβως στις ίδιες ημερομηνίες και εγω περιοδο ειχα τελευταία στις 7 φεβ. είναι το πρωτο παιδάκι σου? χαιρομαι για όλες τις κοπέλες που απάντησαν και ελπίζω να αυξηθούμε.καλές γιορτές

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω πρωτα ο θεος γυρω στις 5 νοεμβριου θα κραταω το μπεμπακι μου αγκαλια ευχομαι ολα να πανε καλα και για μενα και για ολες μας....επομενο ραντεβου στον γιατρο στις 12 του απριλη αχ...ανυπομονω...ειναι η πρωτη φορα που θελω τοσο να παω σε γιατρο.... :P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γειά σας και από εμένα.Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα σε εσάς και τις οικογένειές σας.Ανήκω και εγώ στις μέλλουσες μανούλες Οκτωβρίου-Νοεμβρίου 2010(πρώτα ο Θεός)με ΠΗΤ 10/11/2010.Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας μέχρι τέλους και εύχομαι τα καλύτερα και για τις κοπέλες που προσπαθούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας σε όλες τις μαμάδες ή μέλλουσες μαμάδες και χρόνια πολλά. πως τα περάσατε? Εγώ πολύ ήσυχα, ο αντρας μου δούλευε οικογένεια δεν υπάρχει κοντά, ευτύχως που έχουμε φίλους εδώ που ζούμε και έφαγα με παρέα το μεσημέρι. αυτά η απόλυτη ησυχία. Ευτυχώς αύριο θα πάμε καμιά βολτούλα για καφεδάκι.Αργία και αύριο ευτυχώς. Σας φιλώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια χριστος ανεστη χρονια πολλα με υγεια και χαρα!!!

δεν ξερετε πως περιμενα μια απο εμας να ανοιξει το ποστακι για οκτωβρη-νοεμβρη!!! :)

εγω εχω πιτ 16 οκτωβριου αλλα οπως μου ειπαν στο πρωτο παιδι τον παιρνεις ολο το μηνα οποτε πιο μετα περιμενω λογικα να γεννησω!!

ρουλακι μου ημαστε στο ιδιο ποστ που περιμενουμε τα παιδακια μας!!! στο ειχα πει!!!!!! ;)

ελπιζω να περασατε τελεια στις διακοπες σας , εγω χαλιααααααααααα!!!! ημουν και συνεχιζω να ειμαι αρρωστουλα!!! η μυτη μου εχει γινει σαν μελιτζανα απο το φρου φρου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά και από μένα. Εμείς περασαμε ήσυχα, αλλά όμορφα. Όλη η οικογένεια μαζί. Εμένα με ταλαιπωρεί κοντά 3 εβδομάδες ένας βήχας και ένα παλιοσυνάχι, δείχνει όμως να περνάει. Δεν πήρα φάρμακα γιατί δεν ήθελα λόγω της κατάστασης.

Από κιλά πως πάτε; Κρατιέμαι με νύχια και με δόντια να μη βάλω βάρος. Είναι και ο γάμος σε 3 μήνες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αθηνουλα χρονια πολλα!!! και εγω αρρωστουλα ειμαι, ο γιατρος με αφησε να παρω ντεπον μεχρι 4 την ημερα, αλλα εγω εχω παρει 3 μερες 3 ντεπον,δεν ηθελα πιο πολλα,φοβαμαι για το μωρουλινι-θηριακι μου!

αααχχχχ...το βαρος ειναι ενα θεμα απο μονο του!!!! εμενα ο διαβητολογος,επειδη ειχα παντα ενα θεμα με την ινσουλινι και το ζαχαρο, μου εδωσε μια διαιτα που δεν θελετε να την δειτε!!! ΟΧΙ γλυκα παγωτα ζαχαρη,αλατι,κορν φλεικς, λαδια,τηγανιτα, κτλ...με λιγα λογια ολα τα ωραια απαγορευονται!!! επιτρεπονται μονο φρουτα και ψητο κρεας ή κοτοπουλο ή ψαρι !!! ελεος!!! ηδη μεσα σε μια εβδομαδα εχω χασει 2 κιλα!!! ελπιζω να μην γινω βαρελακι,δεν θα το αντεξω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγώ με τα κιλα έχω ένα θέμα. Ποτέ δεν ήμουν αδύνατη. Στην 1 εγκυμοσυνη έβαλα 13- 14 κιλά μάλλον φυσιολογικά.την πρώτη εγκυμοσύνη την άρχισα με 74 κιλά υψος 1.73 και τα είχα χασει όλα στο πρώτο 6μηνο λόγω θηλασμου και κούρασης. τωρα την 2 εγκυμοσύνη την ξεκιναω με 76 κιλά και έχω ανχωθει.θέλω τουλάχιστον το 1 τρίμηνο να μην βάλω ούτε ενα κιλο ετσι ώστε να παρω στο τέλος τησ εγκυμοσύνης 12 γιατί ξέρω οτι δεν θα μου μείνουν. Επίσης φοβάμαι και την χαλάρωση του σώματος. Επειδη γυμναζόμουν πριν μείνω έγκυος σκέφτομαι με το που κλεισει το 1 τρίμηνο και είναι όλα καλά να παρω το dvd της πετρουλακης που έχει πιλάτες για εγκύους. Οσο αφορά την διατροφή σκέφτομαι αν κάνει και καλό να καταπιέζομαι μήπως κάνω κακό στο έμβρυο.Το μονο καλο είναι οτι με τισ ζαλάδες και τις ανακατωσουρες και τις ναυτίες δεν έχω όρεξη.Α είμαι και εγω απο εχθες απιστευτα μπουκωμένη και φοβάμαι γιατι εχω ευαισθησία με τις ιγμορριτιδες και τώρα δεν μπορώ να πάρω φάρμακα.φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!!Να είμαστε καλά όλες οι μέλλουσες μανούλες και να φέρουμε στον κόσμο γερά μωράκια!!!Εγω με το καλό εχω ΠΗΤ 24/10! Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαζευόμαστε σιγά σιγά. Εσείς πότε κάνετε αυχενική διαφάνεια; Εμένα μου έκλεισαν ραντεβού στις 13+5 εβδομάδες. Έχουμε ιστορικό με σύνδρομο Ντάουν στην οικογένεια του άντρα μου και έτσι μου τα πληρώνει η ασφάλεια.

Επιπλέον, την ΠΗΤ σας την έβγαλε ο γιατρός με βάση την τελευταία περίοδο ή με βάση το μέγεθος του παιδιού; Εγώ είχα τελευταία περίοδο στις 10/1 και θα έπρεπε να έχω ΠΗΤ 17/10 αλλά με τη διόρθωση με πήγε στις 29/10.

Σε μια εβδομάδα ταξιδεύω μόνη με τα παιδιά για Αθήνα. Η μικρή ακόμα είναι της αγκαλιάς και θα μου βγει η ψυχή...

Θα επανέλθω με περισσότερες ερωτήσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλές είμαστε τελικά!!!Εγώ θα κάνω αυχενική στις 14/4 στις 12 εβδομαδες και 3 ημερες! Την πητ την εβγαλε με βαση την τελευταια περιοδο που ηταν 17/1 αλλα στο δευτερο υπερηχο με την μετρηση του μωρου την πηγε 3 ημερες νωριτερα δηλαδη 21/10, θα δούμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνά εγώ σύμφωνα με τελευταία περιοδο εχω πητ 14 νοεμβριου σύμφωνα με τισ μετρήσεις 25 νοεμβριου. Ομως το έμβρυο ήταν πολύ μικρό και δεν ήταν μετρησιμο. στο φάκελο που μου έδωσε γράφει ότι απεικονίζεται και ότι υπάρχει καρδιακή λειτουργια παρούσα. ειδα και εγώ τον παλμό στην οθόνη. Οποτε η πητ υπερηχογραφηκά βγήκε φαντάζομαι απο το μέγεθος του σάκου.Σε 10 μέρες έχω ξανά ραντεβού για να μου δώσει καινούργια πητ βάση ύπερηχου και να μετρήσει το έμβρυο. Τώρα για την αυχενική διαφάνεια γίνεται απο 11-14 εβδομάδα. Εγώ και στην 1 εγκυμοσύνη έκανα τισ εξετάσεις κάπου στην μέση του όριου για να έχω περιθώριο να την επάναλάβω ή ότι άλλο χρειαστει. Και πράγματι στο Α τεστ(αυτο που είναι ανάμεσα στην αυχενική και το β επιπέδου) επειδη βαριομουν να πάω Αθηνα και τισ έκανα στην επαρχία οι αιματολογικές μου δεν ήταν οι καλύτερες και έτρεξα Αθήνα και τις επανέλαβα και βγήκαν τα νούμερα πολύ διαφορετικά προσ το καλύερο, μιλάμε όμως πολύ διαφορετικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσαρες σημερα παω για την αυχενικη διαφανεια!!! μου εχουν κοπει τα ποδια!!! ευτυχως την προηγουμενη εβδομαδα μου ειχε πει ο γιατρος οτι τα βλεπει ολα μια χαρα και οτι η διαφανεια θα ειναι καλη! και με ηρεμησε καπως αυτο! αλλα παρολα αυτα αν δεν περασει η σημερινη επισκεψη στο γιατρο δεν θα ηρεμησω!!

αθηνα μου εμενα μου την εβγαλε την πητ συμφωνα με την τελευταια περιοδο! τι εννοεις ''με την διορθωση με πηγε στις 29/10???'' τι ειναι η διορθωση?? θα μου κανει και εμενα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η διόρθωση γίνεται αφού μετρήσει το έμβρυο και με βάση το μέγεθός του δει σε ποιά εβδομάδα αντιστοιχεί. Σύμφωνα με την τελευταία περίοδο θα έπρεπε να είμαι 12+2 εβδομάδων αλλά με τη διόρθωση είμαι 10+5. Μου είπε ότι το παιδί είναι μικρότερο γιατί μάλλον ο κύκλος λόγω του θηλασμού ήταν ασταθής και η σύλληψη έγινε αργότερα.

Η διορθωμένη ΠΗΤ είναι απαραίτητη γιατί με αυτή μπορώ να κάνω την αυχενική διαφάνεια. Είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα στο Βερολίνο.

Μην ανησυχείς για την αυχενική. Εγώ περιμενω πως και πως γιατί είναι μια υπεροχη εξέταση. Ευχαριστιέσαι το μωρό σου!!!! Η β επιπέδου είναι ακόμα πιο απολαυστική!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μωράκι μου πριν από μια εβδομάδα ήταν 3εκ που αντιστοιχεί σε κύηση 9+4 εβδομάδων σύμφωνα με τον υπερηχο της γιατρού. Έτσι έκανε τη διόρθωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...