Μετάβαση σε περιεχόμενο

εγκυμοσύνη μετά από απόξεση


d.d2005

Recommended Posts

Θα ήθελα να πω ότι μετά την απόξεση γίνεται κανονικά η ωορρηξία, άλλωστε έτσι προκύπτει η περίοδος. Συνήθως η ημέρα της απόξεσης λογίζεται ως η πρώτη ημέρα της περιόδου, μου έχει συμβεί και μετά από 14 ημέρες που έκανα ένα τεστ ωορρηξίας τυχαία, έπεσα στην 1η ημέρα της ωορρηξίας. Αδιαθέτησα κανονικά στις 26 ημέρες που είναι ο κύκλος μου. Κάθε περίπτωση βέβαια είναι διαφορετική, σε άλλες γυναίκες ο γιατρός  λέει να προσπαθήσουν για μωρό αμέσως μετά την επόμενη περίοδο, σε άλλες μετά από 2-3 μήνες. Πάντως οι εξετάσεις για θρομβοφιλία είναι καλό να γίνονται πριν μείνει μία γυναίκα έγκυος, αλλά δυστυχώς δεν τα λένε αυτά όλοι οι γιατροί νωρίτερα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα κορίτσια. Θα ήθελα και εγω με την σειρά μου, να σας πω το δικό μου περιστατικο... 6/11 έκανα αποξεση και ήμουν 6 εβδομάδων και 4 ημερών... Εχουν περασει 32 μέρες απο τοτε και περίοδος δεν είχε εμφανιστεί ακόμα... Ο γιατρος μου ειπε οτι μπορώ να ξεκινήσω προσπάθειες οταν παει η χοριακη μου κατω απο 5 μοναδες...κ ετσι το παρακολουθούσα... Μετα απο τις 10 μερες του αίματος απο την αποξεση η χοριακη μου ειχε παει μια μοναδα... Κ έτσι ειχα ελεύθερη επαφη με τον άντρα μου... Τωρα εδω και μια βδομάδα πονάει το στήθος μου, εχει πρηστει, αναγουλες...και η μέση μου δεν υποφέρετε ( δεν ειχα ποτε πονους στη μέση μου, ούτετε με περιόδους, ούτε με την πρωτη εγκυμοσύνη). Λετε να υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης;;;; εχω αγχωθεί τόσο πολύ, που φοβάμαι να κανω τεστ.... Εχει τύχει αυτο σε καμια;;; 

Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου!! Εγώ είχα βιοχημική οπου εικοσι μέρες μετα αδιαθετησα ξανά...περιμένω τώρα να ξαναδω θετικό τεστ ωορρηξίας...Οπότε δεν εχω ακριβως την εμπειρία που είχες εσυ για να σου πω σίγουρα τι μπορεί να συμβαίνει.....Εύχομαι όμως να εγινε το θαυματακι μεσα σου και ολα να πανε καλά αυτη τη φορά!!! 

Καταλαβαίνω την αγωνία σου αλλα αν έχεις την υποψία πως εισαι εγκυουλα κανε μια χοριακη οσο και να φοβάσαι... αν ειναι θετικη ισως ο γιατρός σου, σου δωσει τις καταλληλες οδηγίες για να πανε ολα καλα... Καλύτερα να το ξέρεις οσο πιο νωρις γίνεται...

Ενημερωσε μας κοπελα μου και εύχομαι ολα να πανε καλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Εγώ έχω κανονίσει απόξεση λόγω παλίνδρομης την ερχόμενη Τετάρτη και έχω τρομερό άγχος μήπως δεν μπορέσω να μείνω έγκυος ξανά λόγω της διαδικασίας. Ρώτησα και τον γιατρό μου και μου είπε ότι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα αλλά εγώ και πάλι φοβάμαι πολύ. 

Επίσης μπορείτε να μου πείτε λίγα πράγματα για τη διαδικασία; Είδα στο ίντερνετ αλλά οι προσωπικές εμπειρίες είναι διαφορετικά.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η KatLap είπε:

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Εγώ έχω κανονίσει απόξεση λόγω παλίνδρομης την ερχόμενη Τετάρτη και έχω τρομερό άγχος μήπως δεν μπορέσω να μείνω έγκυος ξανά λόγω της διαδικασίας. Ρώτησα και τον γιατρό μου και μου είπε ότι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα αλλά εγώ και πάλι φοβάμαι πολύ. 

Επίσης μπορείτε να μου πείτε λίγα πράγματα για τη διαδικασία; Είδα στο ίντερνετ αλλά οι προσωπικές εμπειρίες είναι διαφορετικά.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι, τιποτα δεν ειναι η διαδικασία.. μια ενέσουλα όπου κοιμάσαι για 10 λεπτάκια. Και ο γιατρός με ειδικό εργαλείο βγάζει απο τη μήτρα οτι εχει απομείνει απο τη κύηση. Δεν πονάς καθολου και ξυπνάς γλυκά και χωρίς κεφάλι..Μετα εχεις για κανένα δεκαήμερο αίμα και λογικά περίοδος σου ερχεται μετα απο 30-40 μέρες. .  Εγω έκανα απόξεση 18/11 και ακομα δεν μου ηρθε περίοδος, απο βδομάδα θα παω στον γυναικολόγο να δω τι συμβαίνει. Αλλα μην αγχώνεσαι! Φυσικα και μπορεις να ξαναμείνεις έγκυος μετα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/1/2017 at 0:28 ΜΜ, ο/η KatLap είπε:

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Εγώ έχω κανονίσει απόξεση λόγω παλίνδρομης την ερχόμενη Τετάρτη και έχω τρομερό άγχος μήπως δεν μπορέσω να μείνω έγκυος ξανά λόγω της διαδικασίας. Ρώτησα και τον γιατρό μου και μου είπε ότι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα αλλά εγώ και πάλι φοβάμαι πολύ. 

Επίσης μπορείτε να μου πείτε λίγα πράγματα για τη διαδικασία; Είδα στο ίντερνετ αλλά οι προσωπικές εμπειρίες είναι διαφορετικά.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Γειά σου κορίτσι μου!μην αγχώνεσαι!το καλοκαίρι έκανα...9 εβδομαδων κ παλινδρομη!φοβόμουν πολύ αλλά δεν είναι τπτ...ένεση,αναίσθητη κ μέτα από 20 λεπτά ξυπνάς κι όλα έχουν τελειώσει...εγώ 3-4 μέρες είχα αίμα κ αυτό πολύ λίγο. ..2 μήνες μετά έμεινα εγκυος...τώρα είμαι στον 4ο μήνα! Σου εύχομαι να περάσει γρήγορα κ να αναρρωσεις!κι όλα θα ερθουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα σας!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας!

@Lisaki 80 εύχομαι να είναι όλα καλά και να έρθει γρήγορα η περίοδος!

@Katerina88 όλα να πάνε καλά με το καλό να έρθει το μωράκι σας!

Ο γιατρός πότε σας συμβούλευσε να ξαναπροσπαθήσετε για παιδάκι μετά την απόξεση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η KatLap είπε:

Κορίτσια καλημέρα σας!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας!

@Lisaki 80 εύχομαι να είναι όλα καλά και να έρθει γρήγορα η περίοδος!

@Katerina88 όλα να πάνε καλά με το καλό να έρθει το μωράκι σας!

Ο γιατρός πότε σας συμβούλευσε να ξαναπροσπαθήσετε για παιδάκι μετά την απόξεση; 

Εμένα ο γιατρός μου ειπε μετα απο 2 μήνες, δήλαδη να μου έρθει  2 φορες περίοδος και μετα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/1/2017 at 0:02 ΜΜ, ο/η KatLap είπε:

Κορίτσια καλημέρα σας!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας!

@Lisaki 80 εύχομαι να είναι όλα καλά και να έρθει γρήγορα η περίοδος!

@Katerina88 όλα να πάνε καλά με το καλό να έρθει το μωράκι σας!

Ο γιατρός πότε σας συμβούλευσε να ξαναπροσπαθήσετε για παιδάκι μετά την απόξεση; 

εμενα μου ειπε να περιμενω ενα κυκλο!!!ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος!ο γιατρος σου θα σου πει!!πως εισαι εσυ κοριτσι μου??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και καλή χρονιά και από εμένα με υγεία και ότι καλύτερο για όλες μας. Εγώ έκανα αποξεση τη Τρίτη. Ο γιατρός μου έδωσε κάποια χάπια και μου είπε πως θα αδιαθετησω στις 20 με 30 μερες. Επαφή μπορεί να υπάρξει μετά την πρώτη περίοδο και προσπάθεια για νεα σύλληψη μετά από δύο κύκλους. Πριν τη διαδικασία είχα τρομερό άγχος διάβασα τα σχόλια σας και ηρεμησα κάπως και όντως ήταν όπως τα είπατε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Antonia2 Αναμένουμε τα αποτελέσματα σου, πιστεύω θα πήγε πολύ καλά!!!! @cat12 μου, κι εγώ είμαι σας τη Λίλη, δεν κάνω τεστ γιατί με αναστατώνουν πάρα πολύ. Κάνε αυτό που νιώθεις, αλλά η Δευτέρα είναι η μέρα για να δώσεις βαρύτητα! Εύχομαι θετισό τεστάκι, άντε να κάνεις την αρχή!!!😍
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🦋🦋 Εγώ είμαι +3 (σχεδόν 25 εβδομάδων 💚)  ωστόσο επειδή έχω ξεκινήσει με αρκετά κιλακια προσέχω όσο μπορώ όχι υπερβολές αλλά μια κάποια προσοχή την δίνω...
    • Να ξέρεις έκανα google translate to " restriction fetal growth"!!!!! Δεν έχω μιλήσει ακόμα με τον γιατρό μου, απλά επειδή τον είχα πάρει πριν τις αιματολογικές γι αυτό το θέμα μου είχε πει ότι αν δεν αλλάξει κάτι μετά θα πάρω ασπιρίνη.  Αυτό το  restriction fetal growth...εμένα δεν μου το γράφει!!!!!
    • Αντωνία μου μπράβο σας!!!! Τα πήγατε πολύ καλά κορίτσι μου!!!! Περιμένουμε με αγωνία να πας πεις τις βλαστοκύστες!!! ❤️💪
    • Cat μου εγώ δεν τα πάω καλά με τα τεστ με τη γραμμούλα... Αν μπεις σε αυτή τη διαδικασία, μήπως να έπαιρνες αυτά τα ηλεκτρονικά που είναι early response? Εγώ θα σου έλεγα να το πάρεις ως θετικό μήνυμα ότι είδες κάτι και να κρατήσεις την ελπίδα μέχρι τη 14η μέρα, που θα κάνεις τη χοριακή σου. Είναι πολύ ψυχοφθόρο κοριτσάκι μου να κάνεις τα τεστ μόνη σου, από προσωπική εμπειρία μιλάω, με ρίχνουν πολύ ψυχολογικά. Κράτα το θετικό σημάδι που είδες και με πίστη και αισιοδοξία τη Δευτέρα θα χαιρόμαστε μαζί σου ένα επίσημο θετικό αποτέλεσμα!!!!🌈✌️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...